Connect with Us

All posts tagged "taksat"

Opinione 19:06 - 20 Nentor, 2019

Klodian Tomorri: Taksimi selektiv është antikushtetues

Nga Klodian Tomorri Tentativa e Bashkise se Tiranes per te taksuar qytetaret e rretheve te tjera qe hyjne ne kryeqytet eshte nje cmenduri antikushtetuese. Kjo eshte...

Sociale 08:41 - 25 Tetor, 2019

Tabela krahasuese e taksave/ Bizneset shqiptare kanë barrën më të lartë në rajon

Bizneset e Shqipërisë dhe të Serbisë kanë barrën më të lartë të taksave në rajon. Sipas të dhënave të raportit “Doing Business 2020”, të publikuar nga...

Politikë 16:22 - 12 Tetor, 2019

Basha nxjerr videon/ Si mashtroi Rama për taksat

Kyreopozitari Lulzim Basha, ka publikuar në rrjetet sociale një video nga fushta zgjedhore e vitit 2013, ku risjell edhe një herë në vëmendje premtimet e pambajtura...

Sociale 16:41 - 7 Tetor, 2019

Grupi Balfin jep shembullin, bën transparente taksat e paguara në 2018

“Ne nuk i shpikim vetë stilet menaxhuese. Ne i ndjekim nga pranë trendet në metodologjitë e menaxhimit. Ne lexojmë shumë, shohim se si konglomeratet e mëdha...

Politikë 11:14 - 18 Shtator, 2019

Terrori ndaj biznesit/ Qeveria dështoi me arkëtimin e taksave

Partia Demokratike akuzon qeverinë se me aksionin antiinformalitet të zhvilluar gjatë muajit gusht në të gjithë vendin përveç faktit se ka ushtruar arbitraritet dhe terror ndaj...

Ekonomi 08:13 - 17 Shtator, 2019

Të ardhurat nga TVSH bien me 33%/ Dështon aksioni anti-informalitet?!

Gushti ishte muaji i aksionit të qeverisë në kuadër të një fushate të gjerë kundër informalitetit, që përkoi dhe me një periudhë kur konsumi është i...

Ekonomi 08:24 - 3 Shtator, 2019

Mashtrimi me taksat/ Shqipëria rrezikon të hyjë në listën e zezë të BE

Shqipëria dhe disa vende të Ballkanit Perëndimor u përfshinë në listën gri bashkë me 36 vende të tjera për rrezikun që mbart për mashtrimet me taksat...

Ekonomi 08:22 - 27 Gusht, 2019

Studimi i BB/ Taksat ekstreme, Bashkia e Tiranës i “merr frymën biznesit”

Biznesi në Tiranë operon në një mjedis të vështirë, pasi bashkia e kryeqytetit renditet në katër qytetet në rajon që aplikon ngarkesë të lartë fiskale për...

Ekonomi 08:27 - 24 Gusht, 2019

Bumerangu 2 miliardë euro i koncesioneve/ A rrezikojmë rritjen e taksave?!

Në 15 vitet e ardhshme (2019-2032), qeveria është angazhuar në projekte të Partneritetit Publik-Privat (PPP), për të cilat do të duhet të paguajë në total 2...

Bota 15:15 - 22 Gusht, 2019

Trump sërish i pakënaqur me Gjermaninë

Presidenti amerikan, Donald Trump gjithmonë ankohet, se vendi i tij trajtohet kudo “jo drejt”. Madje edhe në tregjet financiare, gjermanët kanë kushte shumë më të mira...

Aktualitet 08:36 - 11 Korrik, 2019

“Mos rrisni taksat!”/ Komisioni Europian i  “tërheq veshin” qeverisë

Komisioni Europian ka publikuar vlerësimin e tij për programin e pestë të reformave ekonomike (ERP) që mbulon periudhën 2019-2021, i hartuar nga qeveria shqipare. Në komentet...

Aktualitet 19:32 - 7 Qershor, 2019

Denoncimi Berishës/ Ja çfarë bën Safet Gjici me parat e vjedhura të shqiptarëve

Ish-kryeministri Sali Berisha ka denocuar abuzimin e krerëve të politikës me parat e taksapaguesve shqiptarë. Bashkangjitur disa foto ku shihet kandidatit të Partisë Socialiste për Bashkinë...

Aktualitet 18:14 - 31 Maj, 2019

“Rruga e florinjtë”/ Basha: Milot-Balldren, sa taksat e shqiptarëve për 4 vjet

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në takim me banorët në ish Kinostudio, teksa i bëri thirrje qytetarëve të bashkohen në protestën e radhës, foli edhe...

qeveria e re Rama3 ne elbasan
Aktualitet 11:48 - 19 Maj, 2019

“Një muaj nga jeta e një rrogtari”/ Gazetari i përvishet qeverisë

Gazetari i ekonomisë, Klodian Tomorri ka shkruar sot mbi karvanin e vuajtjeve të një rrogëtari në Shqipëri. Tomorri sqaron në shkrimin e tij se pagesat për...

Aktualitet 08:27 - 7 Maj, 2019

Gazetari zbulon mesazhet/ FMN “shuplakë” të fortë qeverisë

Gazetari i ekonomisë, Klodian Tomorri, ka reaguar pas publikimit të raportit të Fondit Monetar Ndërkombëtar për Shqipërinë. Në një postim në rrjetet sociale, gazetari Tomorri zbulon...

Inceneratori i Tiranës merr dy pagesa në ditë/ Jorida Tabaku publikon dokumentin
Aktualitet 10:29 - 6 Maj, 2019

Jorida Tabaku jep alarmin: Ekonomia në ditë kritike

Ish-deputetja e PS-së, Jorida Tabaku, njëherësh dhe ish-kryetare e komisionit të ekonomisë, ka reaguar sot në lidhje me situatën ekonomike në vend. Tabaku ka shkruar në...

Aktualitet 11:17 - 31 Mars, 2019

Nga 22 në 186 mijë lekë/ Erion Veliaj shumëfishon taksat për biznesin

Ish kryeministri Sali Berisha në një postim në rrjetet sociale ka bërë publik një denoncim të ardhur në adresën e tij. Në denoncim tregohet rritja e...

Aktualitet 18:43 - 30 Mars, 2019

Fitohet më shumë në Gjermani/ Basha nxit qytetarët të braktisin Shqipërinë

Kryetari i PD-së Lulzim Basha, në fjalimin e tij përpara qytetarëve  akuzoi qeverinë aktuale dhe kryebashkiakun e Durrësit Vangjush Dako, për dyfishimin e taksave dhe vjedhjen...

taksa per ajrin
Aktualitet 11:09 - 19 Mars, 2019

Taksa të reja mbi pronën/ Qeveria po skllavëron bizneset

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, njëkohësisht ish-nënkryetare e Komisionit të Ekonomisë, Jorida Tabaku vijon të hedhë akuza të forta në drejtim të qeverisë së kryeministrit Edi Rama....

Aktualitet 11:22 - 5 Mars, 2019

Opozita do të rrisë taksat?/ Tabaku i përgjigjet “flakë për flakë” Ramës

Ish-deputetja e PD, njëkohësisht ish-nënkryetare e Komisionit të Ekonomisë, Jorida Tabaku i është përgjigjur deklaratës së kryeministrit Rama, i cili akuzoi opozitën se do të rrisë...

Aktualitet 21:32 - 20 Shkurt, 2019

“Fiks Fare”/ 1.5 mln lekë nga taksat për udhëtimin turistik të këshilltarëve bashkiakë

Fiks Fare” denoncoi mbrëmjen e së mërkurës veprimet e Bashkisë së Malësisë së Madhe, e cila ka akorduar plot 1.5 milionë lekë për udhëtimin turistik të...

Donika Prela para mediave
Aktualitet 11:07 - 24 Janar, 2019

Juristi i njohur plas “bombën”/ Fundoset Donika Prela?

Për juristin e njohur, Çlirim Gjata, drejtuesja e komanduar e Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Donika Prela, nuk duhet të rrijë asnjë minutë më tepër në...

llogaritja e taksave te bizneseve
Aktualitet 08:27 - 20 Janar, 2019

Taksat “e fshehta”/ Problemet që krijohen në biznese

Sektorë të ndryshëm presin që 2019 të mos jetë një vit pozitiv për sa i përket ecurisë së biznesit. Shkak kryesor janë ndryshimet që solli Paketa...