Connect with Us

All posts tagged "tabaku"

Ekonomi 12:09 - 21 Shkurt, 2020

Çfarë treguan 190 mln euro më pak në buxhet për xhepat e shqiptarëve?

Ish-nënkryetarja e Komisionit të Ekonomisë, Jorida Tabaku thekson se për të shtatin vit radhazi, rënia e konsumit vazhdon të prodhojë krizë të thellë sidomos për të...

Politikë 12:08 - 7 Shkurt, 2020

Raporti i S&P/ Tabaku: Koorporata e Investimeve është një minë me sahat

Ish deputetja e PD, Jorida Tabaku thotë se raporti i fundit i Standart and Poor’s tregon situatën e mjerueshme të ekonomisë. Sipas Tabakut, raporti S&P i...

Politikë 15:06 - 6 Shkurt, 2020

Tabaku: Europa nuk i ka mbyllur dyert e Shqipërisë por të korrupsionit

Ish deputetja e PD, Jorida Tabaku thotë se Europa nuk i ka mbyllur dyert e Shqipërisë por të korrupsionit. Sipas Tabakut, pas miratimit të metodologjisë së...

Politikë 15:49 - 27 Janar, 2020

Tërmeti tragjik/ Tabaku: Shqipëria është ndihmuar nga shumë shtete, por jo nga qeveria e saj

Ish deputetja e PD, Jorida Tabaku thekson se dy muaj nga tërmeti, situata në vend është katastrofike. Sipas Tabakut, Shqipëria është ndihmuar në këto kohë të...

Politikë 09:07 - 23 Janar, 2020

Zbulohen shifrat e frikshme/ Shqipëria me demokracinë më të dobët dhe me korrupsion më të madh

Ish-nënkryetarja e Komisionit të Ekonomisë, Jorida Tabaku ka reaguar pas publikimit të raportit të Transparency International për korrupsionin, ku Shqipëria humbet shtatë pozicione në krahasim me...

Ekonomi 13:28 - 15 Janar, 2020

Shqipëria e 1,5 milionë te varfërve!

Nga Jorida Tabaku  * Shqiptarët janë përditë edhe më të varfër në bazë edhe të statistikave të prodhurara nga vetë qeveria. INSTAT raporton se inflacioni për...

Politikë 19:53 - 12 Janar, 2020

Korrupsioni me tendera/ Tabaku akuza Ramës: Do kishim kursyer 38,5 milion euro

Ish deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka akuzuar qeverinë, se ka ndërtuar një shtet paralel brenda shtetit me tenderat korruptiv. Me anë të një postimi...

Ekonomi 17:47 - 10 Janar, 2020

“Shtresa e mesme paguan më shumë taksa/ Sistemi aktual në Shqipëri dënon punonjësit”

Ish deputetja e PD, Jorida Tabaku thotë se politikat fiskale fiskale të kësaj qeverie dhe kryeministrit Rama kanë prekur që në vitin 2013 shtresën e mesme...

taksa per ajrin
Politikë 15:19 - 30 Dhjetor, 2019

Fiskalizimi, konçesion korruptiv/ Do të mbyllë bizneset

Ish-nënkryetarja e Komisionit të Ekonomisë, Jorida Tabaku është shprehur sot, se fiskalizimi është një koncesion korruptiv, i cili do t’i detyrojë bizneset të mbyllin qepenat. E...

Politikë 14:09 - 30 Dhjetor, 2019

Akuzat e forta/ Veliaj rrezikon jetën e fëmijëve

Partia Demokratike akuzon kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj se shpërdoron taksat e qytetarëve. Përfaqësuesit e PD, Jorida Tabaku dhe Klevis Balliu sollën në vëmendje situatën me...

Politikë 19:10 - 24 Dhjetor, 2019

“Mjerim, krizë dhe mungesë e shpresës/ Bizneset gati të ulin qepenat”

Ish deputetja e PD, Jorida Tabaku së bashku me përfaqësues të PD-së së degës 4 vizituan sot bizneset e një prej zonave periferike të qytetit të...

Politikë 12:12 - 23 Dhjetor, 2019

“Sipërmarrja në gjendje të mjeruar/ Shqipëria po shndërrohet në moçal”

Ish deputetja e PD, Jorida Tabaku ka vizituar sot bizneset tek rruga e Kavajës në kryeqytet. Sipas saj, vizita në këtko biznese ishte një tjetër dëshmi...

Politikë 12:40 - 5 Dhjetor, 2019

Mesazhi i fortë për qeverinë/ Anulo konçesionet dhe PPP për të rindërtuar Shqipërinë post-tërmet!

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku i ka drejtuar sërish sot një apel të fortë mazhorancës, duke kërkuar anullimin e koncesioneve dhe PPP-ve, në mënyrë që...

Politikë 09:21 - 3 Dhjetor, 2019

Tërmeti tragjik/ Do të arrestohet Dako dhe shefi i madh?

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ndërsa reagon në lidhje me situatën në vend, shkruan se në vend që sot të dëgjonim që është arrestuar Dako,...

Politikë 15:02 - 9 Nentor, 2019

“Projekt kriminal në kurriz të shqiptarëve”/ PD reagon pas mos dekretimit të Ligjit për Korporatat  

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka reaguar pasi presidenti Ilir Meta refuzoi të dekretojë ligjin për Korporatat e Investimeve. Në një postim në rrjetet sociale,...

Politikë 18:03 - 22 Tetor, 2019

Dështimi i negociatave/ Tabaku: Dorëheqja e Ramës e panegociueshme

Ish nënkryetarja e Komisionit të Ekonomisë, Jorida Tabaku, ka komentuar “JO-në” e Shqipërisë për çeljen e negociatave nga BE. Tabaku nuk ngurron të akuzojë Shqioërinë si...

Politikë 14:53 - 22 Tetor, 2019

Tabaku ngre tonet ndaj Ramës/ Shqipëria ka bërë vetëm regres, penalizoi edhe Maqedoninë e Veriut

Ish-nënkryetarja e Komisionit të Ekonomisë, Jorida tabaku Jorida Tabaku, ndërsa ka komentuar zhvillimet e fundit politike si dhe mos çeljen e negociatave nga BE, ka hedhur...

Politikë 20:08 - 17 Tetor, 2019

Votimi i ligjit të Korporatës së Investimeve/ Tabaku: Kuvendi i Shqipërisë u kthye në Noter

Ish deputetja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku ka reaguar lidhur mbi ligjin për Korporatat e Investimeve Shqiptare, i cili u miratua sot në Kuvend. Tabaku shprehet...

Politikë 10:39 - 12 Tetor, 2019

Tabaku denoncon skandalin/ Hajdutëria po shndërrohet në ligj nga Parlamenti

Ish-nënkryetarja e Komisionit të Ekonomisë, Jorida Tabaku ka reaguar sërish sot për ligjin mbi Koorporatën e Investimeve. Në një postim në rrjetet sociale, Tabaku shkruan se...

Ekonomi 13:54 - 8 Tetor, 2019

“Ishte e paralajmëruar”/ Jorida Tabaku zbulon shkaqet e rënies së ekonomisë

Ish-nënkryetarja e Komisionit të Ekonomisë, Jorida Tabaku ka reaguar pas raportit të Bankës Botërore, për ekonominë. Në një postim në rrjetet sociale, Tabaku shkruan se kjo...

Politikë 14:17 - 4 Tetor, 2019

Venecia rrëzon ligjin e pronave/ Tabaku: Ligji, në shkelje të të drejtave të njeriut

Partia Demokratike ka reaguar pasi Komisioni i Venecias rrëzoi ligjin e qeverisë, për pronat. Në një deklaratë për mediat, ish-deputetja e PD-së, Jorida Tabaku tha se...

Politikë 10:46 - 30 Shtator, 2019

“Kokaina që u bë oriz”/ Dalin në dritë detajet tronditëse

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka reaguar në lidhje me 137 kg kokainë, e cila i kap në Durrës, dsia ditë më parë. Në një...

Politikë 12:28 - 20 Shtator, 2019

Luftë klanesh në PS/ Përplasje të forta mes Ballukut dhe Qatos?

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, njëkohësisht ish-nënkryetare e Komisionit të Ekonomisë, Jorida Tabaku ka reaguar në lidhje me anullimin e tenderit të rrugës Kardhiq – Delvinë. Në...