Connect with Us

All posts tagged "studimi"

Sociale 15:24 - 13 Janar, 2021

Studimi për Coronën/ Pasojat ndjehen edhe pas një viti

Dhimbje muskujsh, lodhje, probleme psikike: Sipas një studimi afatgjatë nga Kina, dy e treta e të sëmurëve rëndë me COVID-19 vuajnë edhe gjashtë muaj pas infektimit...

Blog 08:29 - 13 Janar, 2021

Pse pneumonia e Covid-19 zgjat më shumë, dhe shkakton më tepër dëme sesa pneumonia tipike

Bakteret ose viruset si gripi i zakonshëm që shkaktojnë pneumoni, mund të përhapen me kalimin e orëve nëpër zona të mëdha të mushkërive. Në repartet e...

Skënder Brataj kundër studimit të Akademisë së Shkencave/ Sulçebe: Denigrim subjektiv, flet me hamëndje
Aktualitet 09:37 - 10 Janar, 2021

Skënder Brataj kundër studimit të Akademisë së Shkencave/ Sulçebe: Denigrim subjektiv, flet me hamendje

Një studim i bërë nga Akademia e Shkencave së fundmi, tregoi se 50 për qind e Tiranës e ka kaluar tashmë koronavirusin. Megjithatë, Shefi i Urgjencës...

Studimi: Simptomat e COVID-19 zgjasin deri në gjashtë muaj
Sociale 10:49 - 9 Janar, 2021

Studimi: Simptomat e COVID-19 zgjasin deri në gjashtë muaj

Simptomat e COVID-19 mund të zgjasin deri në gjashtë muaj, sipas një hulumtimi të publikuar në revistën “The Lancet”, që është marrë me rastet e pacientëve...

Studimi:Çdokush mund të jetë një i pasjellshëm, troll, gjatë komenteve në rrjet
Blog 20:20 - 1 Janar, 2021

Studimi/ Çdokush mund të jetë një i pasjellshëm, troll, gjatë komenteve në rrjet

Një studim i ri zbulon se dikush nuk ka pse të jetë një njeri i mënjanuar nga shoqëria dhe i zemëruar me të, për të qenë...

Shëndeti 19:20 - 1 Janar, 2021

Studimi i fundit/ Akupuntura mund të ndihmojë në parandalimin e migrenës

Një provë e re klinike mbështet akupunkturën si një mundësi për zvogëlimin e dhimbjeve të kokës nga migrena, dhe studiuesit besojnë se mjekët duhet të informojnë...

Blog 09:00 - 1 Janar, 2021

Studimi/ Me 11 minuta stërvitje në ditë, kompensoni efektet negative të qëndrimit ulur për një kohë të gjatë

Sipas një studimi të ri, ecja për të paktën 11 minuta në ditë, mund të pakësojë pasojat shëndetësore negative të qëndrimit për orë të tëra ulur....

Çfarë ndodh nëse një person asimptomatik me SARS-CoV-2 vaksinohet?
Shëndeti 11:47 - 31 Dhjetor, 2020

Çfarë ndodh nëse një person asimptomatik me SARS-CoV-2 vaksinohet?

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP Njerëzit që infektohen me virusin Covid-19 zhvillojnë antitrupa kundër SARS-CoV-2. Vaksina behet pikerisht qe trupi të zhvillojë këto...

Zbuloni qytetet, ku burrat dhe gratë janë më 'dembelë'
Sociale 08:27 - 31 Dhjetor, 2020

Zbuloni qytetet, ku burrat dhe gratë janë më ‘dembelë’

Në fund të tremujorit të tretë në vend kishte 943 mijë persona të konsideruar inaktivë, të cilët janë mbi 15 vjeç dhe të aftë për punë,...

Covid-19/ Lajmet e fundit nga varianti anglez!
Shëndeti 11:28 - 30 Dhjetor, 2020

Covid-19/ Lajmet e fundit nga varianti anglez!

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP Pas një jave të gjatë pasigurie, varianti i ri i koronavirusit SARS-CoV-2 fillon të zbulojë sekretet e tij....

Studimi/ S’mjafton vetëm maska, duhet dhe distancimi për të parandaluar përhapjen e COVID-19
Blog 09:59 - 24 Dhjetor, 2020

Studimi/ S’mjafton vetëm maska, duhet dhe distancimi për të parandaluar përhapjen e COVID-19

Vetëm mbajtja e një maske,mbase mund të mos jetë e mjaftueshme për të parandaluar përhapjen e COVID-19 pa distancimin social. Në një studim më të fundit,...

Misteri u zgjidh? Shkencëtarët besojnë se e dinë se ç’e shkakton COVID-in afatgjatë
Shëndeti 22:04 - 19 Dhjetor, 2020

Misteri u zgjidh? Shkencëtarët besojnë se e dinë se ç’e shkakton COVID-in afatgjatë

Rezultatet e një studimi të ri nga Universiteti Yale treguan se antitrupat e formuar pas infektimit me koronavirusin e ri mund të sulmojnë disa organe, inde...

Situata nga Covid në Kosovë/ Mbi 200 raste të reja dhe 4 viktima
Shëndeti 15:44 - 12 Dhjetor, 2020

Molnupiravir/ Antivirali që mund të ndalojë transmetimin e koronavirusit brenda 24 orësh

Molnupiravir: bllokohet transmetimi i Covid-19 në 24 orë! Molnupiravir është një antiviral që mund të ndalojë transmetimin e koronavirusit brenda 24 orësh sipas një studimi nga...

Studimi i neurologut amerikan/ 1 e 3 e pacientëve që i mbijetuan Covid patën modifikime të funksioneve të trurit
Shëndeti 20:15 - 5 Dhjetor, 2020

Studimi i neurologut amerikan/ 1 e 3 e pacientëve që i mbijetuan Covid patën modifikime të funksioneve të trurit

Ndërsa pandemia po mbush vitin, doktorët janë duke monitoruar pacientët e COVID-it që ende vuajnë pasojat e sëmundjes. Ata vazhdojnë të përjetojnë simptoma megjithëse kanë kaluar...

Zbulimi i ri i shkenctarëve/ Ja si përhapen bakteret në trup
Shëndeti 14:20 - 2 Dhjetor, 2020

Zbulimi i ri i shkenctarëve/ Ja si përhapen bakteret në trup

Bakteret janë të afta të shkatërrojnë trupin e një organizmi me një ritëm që ilaçet mund të mos jenë në gjendje të mbajnë mbrapa. Një studim...

Mbi 11 mijë raste aktive me Covid/ Kosova merr masa të reja për shkak të situatës së rëndë
Shëndeti 14:01 - 1 Dhjetor, 2020

Studimi/ Tipi zero i gjakut më pak i rrezikuar nga COVID-19, ja si ndikon marrja e vitaminës D

Një studim i gjerë shton provat se njerëzit me gjak të tipit O ose Rh − negativ mund të jenë në rrezik pak më të ulët...

Gjashtë format e Covid-19/ Kush është grupi më i rezikuar
Shëndeti 10:34 - 30 Nentor, 2020

Gjashtë format e Covid-19/ Kush është grupi më i rrezikuar

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP 1.Lloji i gripit pa ethe: Dhimbje koke, humbje erë, kollë, dhimbje fyti dhe dhimbje, por pa ethe !...

Vuani nga marramendja?/ Këto janë dy vitaminat që e parandalojnë atë
Shëndeti 12:57 - 17 Nentor, 2020

Vuani nga marramendja?/ Këto janë dy vitaminat që e parandalojnë atë

Marrja shtesë e vitaminës D plus kalciumit mund të ulë gjendjen e marramendjes, për personat që kanë një episode të tillë. Studimi Korean u përqendrua në...

Sociale 15:08 - 12 Nentor, 2020

Studimi/ Njerëzit me ngjyrë kanë dy herë më shumë gjasa të infektohen me Covid

Njerëzit me ngjyrë kanë dy herë më shumë gjasa se të bardhët për të kontraktuar koronavirusin, tregon një studim me 18 milionë njerëz. Studimi i revistës...

Shëndeti 10:31 - 10 Nentor, 2020

Studimi/ Pas infektimit me Covid-19, një në pesë persona shfaqin çrregullime të sistemit mendor

Sipas një studimi, pothuajse një në pesë persona që kanë pasur Covid-19 diagnostikohen me një çrregullim të sistemit mendor si ankthi, depresioni ose pagjumësia brenda tre...

Studimi/ 8 në 10 pacientë të shtruar në spital me Covid-19, kishin mungesë të vitaminës D
Blog 09:04 - 30 Tetor, 2020

Studimi/ 8 në 10 pacientë të shtruar në spital me Covid-19, kishin mungesë të vitaminës D

Studiuesit në Spanjë, kanë zbuluar së fundmi se 82 për qind e pacientëve të shtruar në spital me Covid-19, kishin mungesë të vitaminës D. Në studimin...

Nëse keni probleme me zemrën, duhet të vizitohet pa humbur kohë edhe partneri juaj
Blog 08:42 - 29 Tetor, 2020

Nëse keni probleme me zemrën, duhet të vizitohet pa humbur kohë edhe partneri juaj

Kur partneri juaj porosit një porcion më të madh me patate të skuqura, apo e fik alarmin e gjumit për tu ngritur për vrap, është e...

Studimi britanik: Antitrupat kundër Covid-19 dobësohen me shpejtësi
Bota 23:10 - 27 Tetor, 2020

Studimi britanik: Antitrupat kundër Covid-19 dobësohen me shpejtësi

Një studim i ri britanik tregon se antitrupat që luftojnë Covid-19 u dobësuan me shpejtësi në popullatën e vendit gjatë verës, duke sugjeruar se çdo imunitet...