Connect with Us

All posts tagged "studimi"

Përdorimi i maskave kundër Covid-19/ Studimi i fundit që i ndryshoi mendim edhe Piperos
Shëndeti 13:31 - 11 Korrik, 2020

Përdorimi i maskave kundër Covid-19/ Studimi i fundit që i ndryshoi mendim edhe Piperos

Mjeku infeksionist, profesor Pëllumb Pipero ka folur sot sërish për rëndësinë e mbajtjes së maskave aty ku nuk mund të ruhet distanca, si mënyra e vetme...

Mashtrimi 700 milionë euro/ Si u falsifikua studimi i fizibilitetit të inceneratorit për të rritur faturën e buxhetit
Politikë 20:17 - 7 Korrik, 2020

Mashtrimi 700 milionë euro/ Si u falsifikua studimi i fizibilitetit të inceneratorit për të rritur faturën e buxhetit

Gazetari i Ekonomisë Klodian Tomorri, ka publikuar disa të dhëna në lidhje me koncesionin 128 milion euro të inceneratorit të Tiranës. CNA.al ka publikuar vazhdimisht shkrime lidhur...

Studimi nga Spanja me 61 mijë kampionë/ Imuniteti i tufës nuk mund të arrihet
Shëndeti 20:39 - 6 Korrik, 2020

Studimi nga Spanja me 61 mijë kampionë/ Imuniteti i tufës nuk mund të arrihet

Një studim i kryer në Spanjë dhe i botuar në revistën shkencore “The Lance”,  del me referenca pesimizmi, sa i përket asaj që quhet imunitet i...

Studimi/ Njerëzit me këtë grup gjaku, mund të preken nga një formë më e rëndë e infeksionit me Covid-19
Blog 08:24 - 27 Qershor, 2020

Studimi/ Njerëzit me këtë grup gjaku, mund të preken nga një formë më e rëndë e infeksionit me Covid-19

Studimet e reja, sugjerojnë se mund të ketë një lidhje midis llojit të gjakut të një pacienti, dhe rrezikut që ai të preket nga një formë...

Shëndeti 09:22 - 20 Qershor, 2020

Covid-19 i pranishëm në Itali që nga dhjetori/ Zbulohen gjurmë në mostrat e ujërave të zeza

Mediat italianë raportojnë se koronavirusi ka qënë i pranishëm në Itali, që në muajin dhjetor, pra 2 muaj përpara se të regjistrohej rasti i parë me...

Blog 08:45 - 19 Qershor, 2020

Studimi/ Pse 22 për qind e popullsisë botërore rrezikohet më shumë nga koronavirusi

Një studim i ri sugjeron, se 1 në 5 njerëz në të gjithë botën, vuan nga të paktën një sëmundje kronike, e cila mund të rrisë...

Life Style 12:15 - 30 Maj, 2020

Dashuria dhe paraja/ Burrat stresohen kur gratë fitojnë më shumë të ardhura se ata

Nuk është sekret që paratë në marrëdhënie mund të jenë një gjë e vështirë për tu menaxhuar ndonjëherë, por një studim i ri shkencor tregoi se...

Bota 20:50 - 23 Maj, 2020

Studimi/ Ja burimi i 80 për qind të të infektuarve me COVID-19

Disa shkencëtarë tani thonë se disa aktivitete e biznese mund të jenë përgjegjëse për të paktën 80 për qind të infeksioneve me koronavirus. Një raport i...

"U mori shqiptarëve 2.1 miliardë euro nga rritja e taksave"/ Teliti “shpërthen” keq ndaj Ramës
Politikë 13:22 - 10 Maj, 2020

“Llafet nuk pijnë më ujë”/ Teliti publikon studimin: 93% e të anketuarve s’kanë marrë asnjë ndihmë nga qeveria

Këshilltari për Ekonominë në Partinë Demokratike, Dorian Teliti, ka publikuar një studim të bërë nga disa të diplomuar dhe studentë të fakultetit të ekonomisë ku thuhet...

Shëndeti 17:00 - 1 Maj, 2020

Studimi i ekspertëve amerikanë/ Pandemia do të vazhdojë deri në 24 muaj

“Koronavirusi ka gjasa të vazhdojë përhapjen për të paktën 18 muaj deri në dy vjet, derisa 60% -70% të popullatës të jetë infektuar”, kështu thotë një...

Shëndeti 09:33 - 30 Prill, 2020

Studimi i Universitetit në Singapor/ Ja kur mund të përfundojë pandemia në botë

Sipas një studimi të publikuar së fundi nga Universiteti i Teknologjisë dhe Dizajnit në Singapor fundi i pandemisë në botë do të jetë muaji dhjetor. Singapore...

Shëndeti 17:35 - 27 Prill, 2020

Studimi/ Coronavirus mund të mbijetojë në temperatura deri në 60 gradë

Një studim nga Universiteti Aix Marseille në Francë ka zbuluar se Coronavirus mund të mbijetojë edhe në temperatura të larta. Ata e ngrohën coronavirusin deri në...

Shëndeti 08:24 - 11 Prill, 2020

Studimi gjerman/ Europa mund të jetë pranë krijimit të imunitetit nga koronavirusi

Koronavirusi vijon të përhapet në mënyrë të frikshme në Europë, ku dhe ka shkaktuar mijëra viktima. Megjithatë, sipas një studimi gjerman, Europa mund të jetë duke...

Blog 08:33 - 31 Mars, 2020

Fjala e shkencës/ Atak kardiak? Jo, në disa raste është virusi që godet zemrën, rasti i 53-vjeçares në Itali

Një grua 53-vjeçare, e cila ka qenë gjithmonë në gjendje të mirë shëndetësore, pa vuajtur asnjëherë nga sëmundje kardiovaskulare, u paraqit para ASST Spedali Civili në...

Shëndeti 14:52 - 28 Mars, 2020

Studimi shpresdhënës i profesorit/ Terapia ime kundër koronavirusit u testua me sukses tek 80 pacientë

Profesori kontrovers nga Marseja, Didier Raoult ka publikuar të premten në darkë rezultatet “relevante” nga një studimi të dytë mbi kombinimimin e hidroksiklorokinës në kombinim me...

Bota 16:37 - 18 Mars, 2020

Studimi/ Koronavirusi mund të jetojë në ajër disa orë dhe në objekte të ndryshme disa ditë

Koronavirusi i ri që ka shpërthyer si një pandemi globale, mund të mbetet i qëndrueshëm dhe infektues në ajër për orë të tëra ndërsa në sipërfaqe...

Sociale 21:42 - 17 Mars, 2020

Studimi/ Personat me grup gjaku 0 më rezistent ndaj COVID-19. Grupi A, më i ekspozuari

Kërkues kinezë kanë konkluduar në një studim të tyrin se infektimi nga COVID-19 ka një relacion proporcional edhe me grupin e gjakut. Konkretisht njerëzit me grupin...

Sociale 20:49 - 14 Mars, 2020

Marrja e ilaçeve anti-inflamatorë mund të përkeqësojë COVID-19

Autoritetet franceze kanë paralajmëruar se njerëzit nuk duhet të përdorin ilaçe anti-inflamatore nëse kanë simptoma të ngjashme me koronavirusin sepse kjo mund të përkeqësojë gjendjen e...

Blog 08:28 - 14 Mars, 2020

Cilat janë efektet negative të ndryshimit të orës mbi shëndetin e njeriut

* Një tren doli nga shinat teksa po ecte me 130 km/h në orë, duke vrarë 4 pasagjerë. Dekada më parë, një vendimmarrje e gabuar solli...

Blog 08:51 - 10 Mars, 2020

Studimi/ Ndotja e ajrit, vret më shumë sesa pirja e duhanit, luftërat dhe SIDA

* Ndotja e ajrit, shkakton më shumë vdekje sesa luftërat, pirja e duhanit, dhe sëmundje të tilla të rënda si malarja dhe SIDA. Sipas shumë studimeve,...

Blog 08:55 - 9 Mars, 2020

Vaji i ullirit, ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Një studim i ri, sugjeron se nëse ju pëlqen të hidhni gjithmonë pak vaj ulliri në sallatën tuaj, do të keni një përfitim domethënës nga ajo...

Sociale 20:34 - 8 Mars, 2020

Bien lindjet në Shqipëri/ Niveli më i ulët prej 60 vitesh

Në Shqipëri lindjet kanë shënuar pikën më të ulët që prej 60 vitesh, duke rënë në 1.37 fëmijë për një grua në moshë riprodhuese, nga 2.1...

Blog 08:43 - 2 Mars, 2020

 Doni një jetë më të gjatë e më të shëndetshme?/ Kjo është ajo çfarë duhet të bëni   

Rreth kësaj periudhe të vitit, miliona njerëz priren të heqin dorë nga zotimet e tyre ambicioze të marra gjatë festës së Vitit të Ri. Por nëse...