Connect with Us

All posts tagged "studimet"

Prodhuesi i Sputnik V rrit shpresat/ Vaksina për koronavirus është 92 për qind efektive
Bota 19:40 - 11 Nentor, 2020

Prodhuesi i Sputnik V rrit shpresat/ Vaksina për koronavirus është 92 për qind efektive

Vaksina ruse Sputnik V, kundër koronavirusit, është më shumë se 90 për qind efektive në mbrojtjen e njerëzve, ka thënë kompania prodhuese më 11 nëntor, teksa...

A është i mundur zerimi i rasteve me Covid-19 ?
Shëndeti 08:43 - 24 Tetor, 2020

A është i mundur zerimi i rasteve me Covid-19 ?

Nga Kingston Mills “The Conversation” * Shumica e shkencëtarëve bien dakord se masat e rrepta të kontrollit, që përfshijnë gjurmimin e efektshëm të kontaktit, testimin dhe...

Shëndeti 08:58 - 17 Tetor, 2020

Përfitimet shëndetësore nga rrezet e diellit/ A mund të ndihmojë vitamina D në mposhtjen e koronavirusit?

A keni qëndruar shumë gjatë brenda në shtëpi kohët e fundit? Nuk jeni të vetmit. Shumë prej nesh tani kalojnë deri në 90 për qind të...

Mbajtja e detyrueshme e maskës/ Alimehmeti: Studimet nuk e faktojnë efektivitetin në ambiente të hapura
Shëndeti 22:22 - 14 Tetor, 2020

Mbajtja e detyrueshme e maskës/ Alimehmeti: Studimet nuk e faktojnë efektivitetin në ambiente të hapura

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, tha në “Open” se problemi më i madh nuk është mosmbajtja e maskës, por mungesa e distancimit fizik. Ai u shpreh se sipas...

Blog 09:18 - 14 Tetor, 2020

Sa organe ka gjithsej trupi i njeriut?

Që nga kohërat e lashtë, njerëzimi ka synuar të kuptojë se çfarë ndodhet brenda nesh. Egjiptianët e lashtë merreshin me organet njerëzore, ndërsa i hiqnin ato...

Pse është aq i rëndësishëm kontakti fizik mes njerëzve
Blog 08:45 - 10 Tetor, 2020

Pse është aq i rëndësishëm kontakti fizik mes njerëzve

Pandemia na ka detyruar të mendohemi mirë para se të prekim dikë. Për shumicën e njerëzve kanë kaluar më shumë se 6 muaj që kur kanë...

Bota është fokusuar tek koronavirusi, po ky është kërcënimi tjetër i madh për shëndetin e njerëzve
Blog 08:23 - 7 Tetor, 2020

Bota është fokusuar tek koronavirusi, po ky është kërcënimi tjetër i madh për shëndetin e njerëzve

Bakteret rezistente ndaj antibiotikëve, nuk kanë për momentin një vëmendje aq të madhe sa Covid-19, pasi sëmundjet që ato shkaktojnë përhapen ngadalë dhe në mënyrë të...

Cili është dallimi mes trishtimit dhe depresionit?
Blog 08:23 - 6 Tetor, 2020

Cili është dallimi mes trishtimit dhe depresionit?

Në pamje që parë të kuptuarit e trishtimit përkundrejt depresionit, nuk është diçka e thjeshtë. Por ato janë dy gjëra krejtësisht të ndryshme, dhe të gjithë...

Nuk e keni ditur më parë/ Arsyeja e rëndësishme pse duhet të pini kafe gjithmonë pas mëngjesit
Life Style 11:25 - 2 Tetor, 2020

Nuk e keni ditur më parë/ Arsyeja e rëndësishme pse duhet të pini kafe gjithmonë pas mëngjesit

Një studim i ri ka treguar arsyen pse kafenë duhet ta konsumoni pasi të keni ngrënë mëngjesin. Studiuesit nga Universiteti i Bath kanë zbuluar se pirja...

Studiuesit: Defektet në karakterin tuaj ju bëjnë më tërheqës
Life Style 16:39 - 30 Shtator, 2020

Studiuesit: Defektet në karakterin tuaj ju bëjnë më tërheqës

Studimet e huaja tregojnë se të pranosh të metat që ke, është një nga mënyrat më të mira për ta dashur veten dhe për t’u dukur...

Gjatë 24 orëve të fundit, janë testuar gjithsej 580 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 46 raste pozitive. Brenda 24 orëve nuk është raportuar asnjë rast i vdekjes me koronavirus. Numri total i rasteve pozitive është 15.620 raste nga 67.874 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 625 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 62 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 13.554 raste, kurse numri i rasteve aktive është 1.441. Rastet pozitive janë nga komuna Gjilan 6 raste, komuna Podujevë 6 raste, komuna Pejë 5 raste, komuna Prishtinë 5 raste, komuna Fushë Kosovë 4 raste, komuna Deçan 3 raste, komuna Istog 3 raste, komuna Drenas 2 raste, komuna Ferizaj 2 raste, komuna Gjakovë 2 raste, komuna Obiliq 2 raste, komuna Shtime 2 raste dhe me nga një rast Dragash, Malishevë, Prizren dhe Viti.
Blog 08:26 - 30 Shtator, 2020

Studimi/ Gjysma e pacientëve me Covid-19 bëjnë këtë gabim të madh

Ndërsa pandemia e Covid-19 ka përparuar shumë, ekspertët kanë përdorur disa metoda të ndryshme për të ngadalësuar përhapjes e këtij virusi. Deri tani, mbajtja e maskës...

Blog 09:17 - 23 Shtator, 2020

A po evoluon ende njeriu?/ Çfarë thonë shkencëtarët

Nga Eva Hamrud ”Science Alert” Si specie, njerëzit kanë populluar thuajse çdo cep të Tokës. Ne kemi zhvilluar teknologji dhe kultura të cilat i kanë dhënë...

Blog 08:40 - 8 Shtator, 2020

Shkencëtarët: Hëna po “ndryshket”, por shkaqet mbeten ende mister

Një studim i botuar së fundmi, vëren se hëna  po “ndryshket”, duke i lënë ekspertët të hutuar nga ky zbulim. Studimi, i botuar në “Science Advances”,...

Efekti anësor i Covid-19/ Të gjithë jemi bërë anti-socialë
Blog 09:17 - 7 Shtator, 2020

Efekti anësor i Covid-19/ Të gjithë jemi bërë anti-socialë

Ndërsa viti shkollor po fillon në mesin e një pandemie globale, shumë njerëz janë të shqetësuar mbi ndikimin negativ që mund të ketë mësimi virtual ose...

Glen Siborg
Blog 14:35 - 5 Shtator, 2020

Glen Siborg/ Kimisti që vërtetoi se çdo metal mund të shndërrohet në ar, por ka një problem…

Sot shumë njerëz besojnë se alkimia është një degë e pseudoshkencës, e mbushur me mashtrues ose sharlatanë, që përgjatë shekujve u përpoqën ta shndërronin plumbin në...

Lajmi i mirë për vajzat dhe gratë/ Lyerja e flokëve me bojë, nuk e rrit rrezikun e prekjes nga kanceri
Shëndeti 10:58 - 4 Shtator, 2020

Lajmi i mirë për vajzat dhe gratë/ Lyerja e flokëve me bojë, nuk e rrit rrezikun e prekjes nga kanceri

Studimet e shumta kanë treguar në të shkuarën se njerëzit që i lyejnë rregullisht flokët me bojë, mund të jenë më të rrezikuar të preken nga...

Shëndeti 10:17 - 4 Shtator, 2020

Studimi i ri shpresëdhënës/ Steroidët e lirë shpëtojnë jetën e të infektuarve rëndë me Covid-19

Studimet e reja tregojnë se steroidët e lirë mund të shpëtojnë jetën e pacientëve që janë të sëmurë rëndë me Covid-19. Gjetjet konfirmojnë rezultatet e një...

Nuk i tregojnë, por këto janë dy gjërat që femrat duan në shtrat
Life Style 14:56 - 26 Gusht, 2020

E thonë studiuesit: Pse femrat fiksohen pas meshkujve jo dhe aq të bukur

Burrat me një pamje mesatare dhe asgjë të jashtëzakonshme, janë ndonjëherë më tërheqës për gratë, sidomos nëse kësaj i shton dhe një tip interesant dhe ndryshe....

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe pranë ISHP
Blog 08:24 - 9 Gusht, 2020

Çfarë mund të presim realisht nga një vaksinë kundër Covid-19?

Vaksina është fjala magjike, tek e cila ne kemi varur çdo shpresë për të rifilluar jetën e zakonshme ashtu si para pandemisë. Po a do të...

E thonë studiuesit/ Gjumi dhe seksi janë "receta e lumturisë"
Life Style 12:24 - 8 Gusht, 2020

E thonë studiuesit/ Gjumi dhe seksi janë “receta e lumturisë”

Të bësh një gjumë të rehatshëm dhe të kesh një jetë të mirë seksuale, është diçka më e frytshme se paratë dhe të bën më të...

Pasuri e çmendur, grabitje pronash nga Korça në Vlorë, e falsifikim firme/ Kur do të flasë Ben Blushi për skandalet e tij?
Denoncim 10:49 - 7 Gusht, 2020

Skandali-/ Ben Blushi bëri vajzën pronare duke i falsifikuar firmën (fakte dhe dokumente)

Ish-deputeti socialist dhe ish-kreu i LIBRA-s, Ben Blushi, sot drejtor i Top Channel, është përfshirë në një skandal. Falsifikohet firma e vajzës së tij në transaksionin...

Pse ecja e rregullt, është një nga ushtrimet më të mira për një jetë më të gjatë
Blog 09:00 - 30 Korrik, 2020

Pse ecja e rregullt, është një nga ushtrimet më të mira për një jetë më të gjatë

Në 6 milion vjet njerëzit kanë ecur mbi 2 këmbë, dhe aftësia jonë për të ecur drejt, i ka dhënë mundësi njerëzimit të udhëtojë në distanca...

A është i sigurt gatimi apo ngrohja e ushqimit në furrat me mikrovalë?
Blog 08:55 - 24 Korrik, 2020

A është i sigurtë gatimi apo ngrohja e ushqimit në furrat me mikrovalë?

Përkundër faktit se është një pajisje e kuzhinës për dekada, pak sende shtëpiake kanë shkaktuar aq shumë debate sa furra me mikrovalë. Ka pasur jo pak...

Me shume postime