Connect with Us

All posts tagged "studim"

Blog 08:40 - 23 Nentor, 2020

A mund të ripërdoren maskat kirurgjikale? Ja çfarë thonë shkencëtarët

Autoritetet shëndetësore, thonë se arma më e përhapur anti-Covid – maskat kirurgjikale – duhet të hidhet në koshin e plehrave pas një përdorimi të vetëm. Por...

Studiuesit japin këshillën: Ky produkt rrit rrezikun e vdekjes së parakohshme
Shëndeti 16:13 - 22 Nentor, 2020

Studiuesit japin këshillën: Ky produkt rrit rrezikun e vdekjes së parakohshme

Studimi i fundit mbi mishin e kuq dhe të përpunuar zbuloi se këto ushqime rrisin rrezikun e sëmundjes së zemrës dhe enëve të gjakut. Studimi zbuloi...

Covid-19 i rrezikshëm për njerëzit që vuajnë nga presioni i lartë i gjakut/ Çfarë tregon studimi i mjekëve
Shëndeti 12:48 - 21 Nentor, 2020

Covid-19 i rrezikshëm për njerëzit që vuajnë nga presioni i lartë i gjakut/ Çfarë tregon studimi i mjekëve

Sipas një studimi të ri, njerëzit me presion të lartë të gjakut ose diabet që i janë infektuar me Covid-19 kanë më shumë të ngjarë të...

Si mund ta dëmtojë trurin Covid-19? Ja çfarë thotë studimi më i fundit
Blog 08:46 - 20 Nentor, 2020

Si mund ta dëmtojë trurin Covid-19? Ja çfarë thotë studimi më i fundit

Një nga studimet e para të bazuara tek imazhet spektroskopike të dëmtimeve neurologjike tek pacientët me Covid-19, është raportuar nga studiuesit në Spitalin e Përgjithshëm të...

Shëndeti 11:21 - 17 Nentor, 2020

Mëngjesi perfekt për një shëndet të mirë dhe bark të sheshtë

Ekspertët thonë se ngrënia e një mëngjesi të mirë jo vetëm që ju jep energji për atë ditë, por mund t’ju ​​ndihmojë të humbni peshë dhe...

Blog 10:42 - 14 Nentor, 2020

Pse Covid -19 duket se po i “kursen” fëmijët? Studimi i ri ofron një përgjigje

Studiuesit në Qendrën Mjekësore të Universitetit Vanderbilt, dhe kolegët e tyre kanë përcaktuar një faktor kryesor, se përse Covid-19 duket se infekton dhe sëmur të rriturit...

Studimi befasues/ Ja si zorrët e mbrojnë trurin e njeriut
Blog 09:16 - 6 Nentor, 2020

Studimi befasues/ Ja si zorrët e mbrojnë trurin e njeriut

Dihet se zorra është linja e parë e mbrojtjes kundër infeksionet. Por duket se ajo mbron gjithashtu organin tonë më të rëndësishëm:trurin. Sipas një studimi të...

Studimi i ri/ Evropa pati një rol qendror në përhapjen globale të koronavirusit
Shëndeti 09:55 - 5 Nentor, 2020

Studimi i ri/ Evropa pati një rol qendror në përhapjen globale të koronavirusit

Grupi i Kërkimeve Arkeogjenetike i Universitetit Hadersfilld në Britaninë e Madhe, ka hartuar shpërndarjen e koronavirusit SARS-CoV-2, përgjegjës për pandeminë aktuale në mbarë botën COVID-19, duke...

Blog 09:20 - 5 Nentor, 2020

Studimi/ Nëse jeni me Covid-19, gjysma e familjes suaj do të sëmuret brenda disa ditësh

Njerëzit që janë prekur nga koronavirusi, do të infektojnë rreth gjysmën e anëtarëve të familjes së tyre, me të rriturit që kanë pak më shumë të...

Blog 09:06 - 2 Nentor, 2020

Studimi/ Mutacioni i koronavirusit, mund ta ketë bërë atë më infektues

Një studim që përfshin më shumë se 5.000 pacientë me Covid-19 në Hjuston të SHBA-së, zbulon se virusi që e shkakton sëmundjen, po grumbullon mutacione gjenetike,...

Elitat i duan bllokimet anti-Covid, për të kontrolluar jetën sonë
Blog 08:14 - 1 Nentor, 2020

Studimi/ Këta janë tipat e njerëzve, që e kanë më të vështirë ta përballojnë karantinën

Për të ndihmuar në mposhtjen, ose të paktën në mbajtjen nën kontroll të Covid-19, njerëzve në mbarë botën u është thënë këtë vit që të qëndrojnë...

Shëndeti 09:12 - 28 Tetor, 2020

Koronavirusi/ Sa kohë pas infeksionit vazhdon njeriu të jetë imun?

Në studim i ri, i bërë në shkallë të gjerë në Britaninë e Madhe tregon se pas infektimit me COVID-19 imuniteti bie shumë më shpejt se...

Blog 20:30 - 25 Tetor, 2020

Studimi/ Ja cilat janë 4 format e “Covid-it të zgjatur në kohë”

Shërimi nga Covid-19, nuk është gjithmonë aq i lehtë sa rezultati “negativ” i një tamponi. Disa njerëz, madje edhe që kanë forma të lehta të infeksionit,...

Shqetësim në shtetin fqinj/ 404 raste të reja dhe 14 viktima në 24 orë
Shëndeti 10:32 - 25 Tetor, 2020

Studimi në SHBA: Ky ilaç ul rrezikun e vdekjes nga koronavirusi

Që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit, qindra fakultete dhe siptale filluan të bëjnë studime për ilaçet që mund të kurojnë Covid-19. Fakulteti i Mjekësisë së...

Shëndeti 16:38 - 23 Tetor, 2020

Studimi/ E ftohura mund t’ju mbrojë nga Covid-19

Një studim i ri tregon se pas një të ftohure personi mund të jetë më i aftë për t’i rezistuar një goditjeje të rëndë nga COVID-19....

Maskat në ambjentet e hapura/ Mjeku Mezini: Jam kundër, nuk ka asnjë studim
Politikë 22:22 - 21 Tetor, 2020

Maskat në ambjentet e hapura/ Mjeku Mezini: Jam kundër, nuk ka asnjë studim

Mjeku pneumolog Arjan Mezini , ka kundërshtuar mbrëmjen e sotme urdhrin për mbajtjen e maskës edhe në ambjentet e hapura. Mezini tha në emisionin “Opinion” se...

Blog 10:28 - 18 Tetor, 2020

Shkencëtarët: Ja sa mund të jetë shpejtësia maksimale e zërit

Falë Teorisë së Relativitetit të Albert Ajnshtajnit, ne e dimë që shpejtësia e dritës në boshllëk është kufiri i fundit i shpejtësisë në univers. Por edhe...

Teoria e çifteve që marrin hijen e njëri-tjetrit pas disa viteve lidhje/ Si qëndron e vërteta
Kuriozitete 12:15 - 13 Tetor, 2020

Teoria e çifteve që marrin hijen e njëri-tjetrit pas disa viteve lidhje/ Si qëndron e vërteta

Është një fenomen që i ka magjepsur shkencëtarët për dekada  me radhë, çiftet priren të duken njësoj me kalimin e kohës.Ky fenomen lindi për herë të...

Studimi: Covid-19 mund të mbijetojë 28 ditë në siperfaqe të lëmuara
Shëndeti 15:47 - 12 Tetor, 2020

Studimi: Covid-19 mund të mbijetojë 28 ditë në sipërfaqe të lëmuara

Shkencëtarët në Australi kanë zbuluar se koronavirusi mund të mbijetojë në sipërfaqe të forta deri në 28 ditë. Në një studim të botuar të hënën në...

Teoritë konspirative për Covid-19/ Përhapja e tyre në Shqipëri dhe Ballkan shihet si rrezik shëndetësor
Lajme 18:02 - 30 Shtator, 2020

Teoritë konspirative për Covid-19/ Përhapja e tyre në Shqipëri dhe Ballkan shihet si rrezik shëndetësor

Që nga javët e para të pandemisë dhe deri më sot, krahas lajmeve të rreme, një sërë teorish komploti, apo siç njihen në zhargon, teori konspiracioni,...

Studimi i Oksfordit/ Maska zvogëlon rrezikun e infeksionit me Covid me 77%
Sociale 14:26 - 28 Shtator, 2020

Studimi i Oksfordit/ Maska zvogëlon rrezikun e infeksionit me Covid me 77%

Sipas një studim i kryer nga Universiteti Mahidol i Bangkok-ut dhe Universiteti i Oksfordit, distanca fizike prej 1 m zvogëlon rrezikun me 85%, ndërsa larja e...

Kuriozitete 23:19 - 24 Shtator, 2020

Pse “fluturon” koha në disa ditë, por zvarritet në të tjera? Shkencëtarët zbulojnë përgjigjen

Truri i njeriut është një organ shumë i komplikuar dhe funksionimi i tij luan një rol vendimtar në jetën e çdo individi. Tani, një studim i...

Studimi për gratë shtatzëna/ Koronavirusi rrit rrezikun për lindje të parakohshme
Shëndeti 22:17 - 19 Shtator, 2020

Studimi për gratë shtatzëna/ Koronavirusi rrit rrezikun për lindje të parakohshme

Gratë shtatzëna të infektuara me koronavirus dhe të shtruara në spital janë në rrezik që të kenë ndërlikime serioze dhe mund të përballen me rrezik më...