Connect with Us

All posts tagged "studentet"

Aktualitet 09:19 - 31 Tetor, 2020

Nisja e vitit të ri akademik/ Ministria e Arsimit kërkon rikthimin e studentëve në auditor

Ministria e Arsimit ka kërkuar që studentët e viteve të para të shkojnë në auditore që në javën e të fillimit të vitit të ri akademik....

“Rinia është lënë në harresë”/ Këlliçi: Maturantët dhe studentët të zhgënjyer nga qeveria
Politikë 20:52 - 21 Gusht, 2020

“Rinia është lënë në harresë”/ Këlliçi: Maturantët dhe studentët të zhgënjyer nga qeveria

Kryetari i FRPD-së ka zhvilluar sot një takim me një grup të rinjsh, lidhur me situatën aktuale në vend. Në një postim në rrjetet sociale, Këlliçi...

Covid jashtë kontrollit/ Gjata zbulon skenarin: Do hapen pavijone në qytetet e mëdha, rekrutohen dhe studentët
Shëndeti 19:27 - 27 Korrik, 2020

Covid jashtë kontrollit/ Gjata zbulon skenarin: Do hapen pavione në qytetet e mëdha, rekrutohen dhe studentët

Rektori i Universitetit të Mjekësisë, njëkohësisht Koordinator Kombëtar i Task Forcës për Burimet Njerezore Arben Gjata, ka qenë i ftuar pasditen e sotme në “Fax News”,...

Viza nuk vlen më për asgjë/ SHBA synon të dëbojë studentët e huaj
Bota 09:28 - 8 Korrik, 2020

Viza nuk vlen më për asgjë/ SHBA synon të dëbojë studentët e huaj

Befas viza nuk vlen më për asgjë. SHBA do t’i dëbojë studentët e huaj të regjistruar në universitetet që për shkak të pandemisë së Coronës ofrojnë...

Sot mbyllet gara për rektorin në Universitetin e Tiranës/ Ja kush janë tre kandidatët që synojnë postin
Politikë 13:06 - 26 Qershor, 2020

“Kriza e diplomave dëmton rëndë studentët”/ PAA “ultimatum” qeverisë

Partia Agrare Ambientaliste ka kërkuar zgjidhje të menjëhershme të krizës së diplomave! Në një deklaratë për mediat, PAA shprehet se kriza e diplomave dëmton rëndë studentët...

“Të shtyhen zgjedhjet”/ Sindikata e profesorëve letër Shahinit: Do prodhojnë drejtues fiktiv
Politikë 15:03 - 18 Qershor, 2020

“Akt çnjerëzot dhe antikombëtar”/ Rama goditje fatale për të rinjtë, tjetër pabesi ndaj maturantëve  

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar sot një denoncim në lidhje me ligjin e Arsimit të Lartë, ku sipas tij ka ndryshuar kufiri i mesatares për të...

Opinione 11:28 - 9 Maj, 2020

Qorri dhe Organizata Politike, këta të pa udhë që po na turpërojnë Shqipërinë

Nga Rigels Seliman * Historia ka treguar se gjatë këtyre 30 viteve demokraci në Shqipëri, një kauz ka vdekur pa lindur ende. Të shumtë janë qytetarët,...

Filimi i vitit shkollor/ Besa Shahini takim me drejtuesit e drejtorive dhe zyrave arsimore vendore
Politikë 09:01 - 4 Maj, 2020

Pedagogu paralajmëron Shahinin/ Tërhiqu ose do përballesh me protesta

Pedagogë të shumtë kanë dalë kundër vendimit të Ministrisë së Arsimit, për të rikthyer studentët në auditore, pasi sipas tyre janë vendime të pakonsultuara me Universitetet....

Sociale 15:06 - 1 Maj, 2020

Urdhëri për rikthimin e studentëve në auditore/ Pedagogu i gazetarisë: I papërgjegjshëm dhe fyes

Urdhri i Ministrisë së Arsimit për t’u rikthyer në auditorë nuk është pritur mirë nga pedagogët, të cilët e konsiderojnë si vendim absurd dhe të papërgjegjshëm....

Politikë 14:10 - 1 Maj, 2020

“Po çon në zjarr mijëra studentë e pedagogë”/ Ja pse Rama kërkon të hapë universitetet

Ish- deputeti i PD, Luçiano Boçi është shprehur kundër hapjes së universiteteve për studentët e pedagogët duke akuzar drejtpërdrejt kryeministrin Rama. Në një deklaratë për mediat,...

Analizë nga Artan Fuga/ Formati me të cilën u zgjodh ministre Shahini, Shqipëria nxjerr me mijëra
Politikë 12:31 - 1 Maj, 2020

“E ke llogaritur sa mund të vdesin”/ Artan Fuga “kryqëzon” Shahinin, tre pyetje për ministren

Akademiku dhe profesori i njohur Artan Fuga, ka reaguar sërish sot në lidhje me vendimin e ministres së Arsimit, për të ritkthyer studentët në auditore. Në...

Filimi i vitit shkollor/ Besa Shahini takim me drejtuesit e drejtorive dhe zyrave arsimore vendore
Politikë 09:24 - 1 Maj, 2020

Apeli i fortë për studentët/ Refuzoni marrëzinë e Ministrisë së Arsimit 

Anëtari i kryesisë së PD-së, Kreshnik Çollaku ka reaguar me tone të forta, pas vendimit të Ministrisë së Arsimit për të rikthyer studentët në auditore. Në...

Viti i ri shkollor nis më 14 shtator/ MSH sqaron për kë do të ketë mësim plotësues nga 31 gushti
Sociale 10:12 - 30 Prill, 2020

Studentët rikthehen në auditore/ Ministrja e Arsimimit jep datat, si do bëhet ndarja

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini, në një komunikim për mediat ka bërë me dije rikthimin e studentëve në auditore duke nisur nga qërshori. Shahini thotë se...

Sociale 20:05 - 28 Prill, 2020

Zbardhet Urdhëri/ Universiteti i Mjekësisë vendos çfarë do bëhet me vitin akademik

Universiteti i Mjekësisë në Tiranë ka nxjerrë urdhërin e ri lidhur me ecurinë e vitit akademik. Në njoftim thuhet se ky vit akademik do të quhet...

Politikë 16:57 - 13 Prill, 2020

“Subvenciono pagesat e studentëve”/ Qeveria “harron” propozimin e LSI-së

Kryetarja e LRI-së, Floida Kërpaçi, në një reagim në rrjetet sociale i ka kujtuar qeverisë propozimin e LSI për subvencionimin e pagesave të palikujduara të studentëve...

Politikë 22:26 - 20 Shkurt, 2020

Këlliçi i përgjigjet Ramës/ E dimë të gjithë se kush duhet të marrë ilaçet në këtë vend

Kreu i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, Belind Këlliçi,  ka reaguar lidhur me incidentin e kryeministrit Rama me studentët e Mjekësisë gjatë ceremonisë së diplomimit. Duke...

Politikë 20:52 - 20 Shkurt, 2020

Incidenti në ceremoninë e diplomimit/ Berisha i përvishet keq Ramës: Skizoid që fyen studentët

Pas incidentit mes studentëve të Mjekësisë dhe kryeministrit Edi Rama gjatë ceremonies së diplomimit, ka ardhur edhe reagimi i ish kryeministrit Sali Berisha. Përmes një postimi...

Denoncim 16:52 - 1 Shkurt, 2020

Zbulohet skandali i radhës/ Ministria e Arsimit shkel VKM-në për studentët

Ish kryeministri Sali Berisha, ka denoncuar skandalin e radhës me Ministrinë e Arsimit ku tregohet se si po zhvat studentët. Sipas Berishës, Ministria e Arsimit, me...

Politikë 15:03 - 24 Janar, 2020

Studentët “masakrojnë” Arlind Qorrin/ Duhet të marrë leje që të protestojë?

Studentët kanë hedhur akuza të forta në drejtim të Arlind Qorrit, të cilin e akuzojnë si “vegël” të kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj. Në një postim...

Sociale 10:35 - 28 Dhjetor, 2019

“Nxitoni! Afati përfundon në 31 Dhjetor”/ Ambasada e SHBA ka një njoftim të rëndësishëm

Ambasada e SHBA në Tiranë ka bërë një njoftim të rëndësishëm për të gjithë ata studentë shqiptarë që duan të vizitojnë “tokën e ëndrrave”. Në një...

Lajme 21:00 - 24 Dhjetor, 2019

Qeveria i jep bursë nxënësve që humbën familjarët nga tërmeti/ Ja sa përfitojnë

Zbardhet një tjetër vendim i Këshillit të Ministrave, i cili u miratua gjatë mbledhjes së sotme të qeverisë. Mësohet se është marrë vendimi që të përfitojnë...

Politikë 15:17 - 25 Nentor, 2019

Studentët i përgjigjen Ramës/ “Katër dhjetori po vjen”

Kryeministri Edi Rama uroi sot mirëmëngjes me të dhënat mbi investimet në arsim dhe mbështetjen e studentëve në buxhetin e 2020. Lidhur mbi këtë ka reaguar...

Sociale 13:37 - 22 Nentor, 2019

Rikthehet “uragani / Sërish më mijëra studentë në protestë

Studentët kanë paralajmëruar se do ti rikthehen protestave. Mësohet se në datën 4 dhjetor, në njëvjetorin e nisjes së protestave madhështore të studentëve, ata do të...