Connect with Us

All posts tagged "stres"

Aktualitet 13:40 - 29 Maj, 2019

Stresi në punë klasifikohet sëmundje/ Ja cilat janë simptomat

Stresi që ju shkaktohet nga puna apo nga papunësia do të njihet zyrtarisht si një sindromë. Është agjencia speciale e Organizatës Botërore të Shëndetësië ajo e...

pse grate stresohen me shume se burrat
Life Style 15:10 - 3 Maj, 2019

Cilat janë arsyet që stresohemi? Zbuloni 3 pikat kryesore

Faqja online ‘Spotify’ ka zbuluar përmes një liste me 3 pika, gjërat e vogla te cilat po stresojnë njerëzit çdo ditë dhe gjithashtu zbuloi se 74%...

efektet anesore te stresit
Life Style 15:10 - 15 Prill, 2019

Disa këshilla që duhet t’i dimë patjetër/Si të zhdukim stresin si me magji

Nëse jemi të stresuar, atëherë fillimisht gjëja e parë që duhet të bëjmë është të çlirojmë veten nga mendimet negative. Mos u ankoni gjithë kohën! Në...

dere apo note muzike
Aktualitet 20:15 - 30 Mars, 2019

Jeni të stresuar? Tingujt e kësaj kënge kanë efektin më të mirë qetësues

Studime të shumta kanë treguar se kombinimet e tingujve të ndryshëm muzikorë kanë efekt qetësues dhe ndikojnë pozitivisht në mirëqenien tonë. Macaroni Union, një bandë muzikore...

stresi i nje gruaje te martuar e ka emrin burre
Aktualitet 23:58 - 5 Mars, 2019

Studimi/ Stresi i një gruaje të martuar e ka emrin “burrë”

Kohët e fundit në SHBA është zhvilluar një studim me rreth 7000 gra. 46 përqind e tyre ka deklaruar se burrat e tyre i stresonin më...

efektet anesore te stresit
Aktualitet 20:00 - 5 Mars, 2019

Efektet anësore të stresit/ Sëmundja që na kaplon pa e kuptuar  

Stresi është përgjigjia që jep trupi ynë ndaj stimujve të jashtëm. Kur kalojmë momente shumë të tensionuara ndjehemi të kërcënuar dhe trupi ynë aktivizon sistemin e...

rritja e femijeve stresante
Aktualitet 23:00 - 27 Shkurt, 2019

Studimi/  Rritja e fëmijëve qenka rutina më stresante e mundshme

Sipas një studimi të kryer me rreth 1500 nëna dhe baballarë në Mbretërinë e Bashkuar, rreth 31 përqind e prindërve ka pranuar se qendrimi në shtëpi...

nenat me tre femije kane me pak stres
Aktualitet 23:40 - 12 Shkurt, 2019

 Studimi/ Nënat me dy fëmijë janë më të stresuara se nënat me tre fëmijë

Sipas një studimi të bërë në shtetet e Bashkuara, pasi janë studiuar rreth 7164 nëna, rezultatet kanë dalë në përfundimin se nënat me tre fëmijë janë...

stres kronik
Aktualitet 21:40 - 31 Janar, 2019

Stresi kronik/Si ta dalloni përmes shenjave fizike

Dhimbje koke Stresi shkakton ndër të tjera dhe dhimbje të forta koke. Kjo lloj dhimbje mund të fillojë shumë e lehtë, për t’u bërë më pas...

motra
Aktualitet 14:40 - 31 Janar, 2019

Studimi/Motrat dhe vëllezërit janë terapia më e mirë kundër stresit

Të kesh një motër ose një vëlla është një nga dhuratat më të mëdha që prindërit mund të bëjnë. Ata luajnë me ne kur jemi të...