Connect with Us

All posts tagged "strasburg"

Lajme 13:00 - 21 Janar, 2020

Gjykata e të Drejtave të Njeriut dënon Shqipërinë me 15 mijë euro

Gjykata e të Drejtave të Njeriut dënon Shqipërinë me 15 mijë euro plus 2,500 euro kosto gjyqësore. Ky dënim vjen pasi gjykata e quajti trajtim çnjerëzor...

Antoneta Sevdari para komisionit te Pavarur te kualifikimit
Vetingu 21:16 - 9 Janar, 2020

U shkarkua nga detyra/ Sevdari kundërshton vettingun në Strasburg: Vendim i urdhëruar

Ish-anëtarja e Këshillit të Lartë të Prokurorisë, e cila u shkarkua në procesin e Vettingut më 28 shkurt të vitit të shkuar, pretendon se rasti i...

Politikë 12:49 - 24 Tetor, 2019

Negociatat/ Balla në Strasburg për votimin e rezolutës në Parlamentin Europian

Kreu i Grupit Parlamentar të PS, ndodhet në Strasburg në në Këshillin e Europës për Konferencën Europiane të Kryetarëve të Parlamenteve. Balla bën me dije se...

Politikë 17:56 - 18 Shtator, 2019

“Vlerat e demokracisë po shemben para syve tanë”/ Meta jep mesazhin e fortë nga Strasburgu

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka përshëndetur sot Kongresin e 7-të të Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Shqipërisë, të mbajtur në Tiranë. Për shkak se...

Politikë 14:37 - 18 Shtator, 2019

Meta i “vërsul” Blushin mediave/ Portalet e zeza të dezinformojnë me dinjitet

Tedi Blushi, këshilltari për mediat i presidentit, ka reaguar pas lajmeve që kanë qarkulluan lidhur me vizitën e Metës në Strasburg. Në një postim në rrjetet...

Tsipras dite historike per greqine
Aktualitet 13:39 - 11 Shtator, 2018

“Të luftojmë përbindëshin e shovinizmit”/ Tsipras thirrje eurodeputetëve

Ditën e sotme kryeministri grek Aleksis Tsipras në një mbledhje me deputetë europianë në Strasburg ka bërë thirrje se Europa duhet të qëndrojë e bashkuar në...

Aktualitet 15:45 - 28 Gusht, 2018

Shantazhi ndaj gjyqtarit në Strasburg/ Ja çfarë rrezikon Shqipëria

Ish-Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, ka reaguar në lidhje me audio-përgjimin, ku pretendohet se është shantazhuar gjyqtari shqiptar në Strasburg, Ledi Bianku. Në një postim në...

Politikë 15:24 - 25 Prill, 2018

Bushati në Strasburg/ Shqipëria, pikë kyçe stabiliteti në rajon

Në kuadrin e vizitës zyrtare në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës,në Strasburg,deputeti i mazhorancës, njëherësh edhe Kryetari i delegacionit shqiptar në PACE,z. Ervin Bushati u...

Kosova & Rajoni 17:57 - 26 Shkurt, 2018

Reagimi i Qeverisë për sulmin ndaj konsullatës në Strasburg

Qeveria e Kosovës, përmes një komunikate për media ka dënuar aktin e sulmit mbi Konsullatën e Përgjithshme të Republikës së Kosovës në Strasburg, shkatërrimin e Stemës...

Aktualitet 13:21 - 13 Shtator, 2017

Prishja e Kompleksit “Jon”/ Pronarët dhe investitorët çojnë çështjen në Strasburg

Pas prishjes së Kompleksit “Jon” në bregdetin Shqiptar, pronarët e shtëpive dhe investitorët kanë kërkuar dëmshpërblim nga qeveria shqiptare. Pavarësisht se qeveria u ka dhënë shifrën...

Bota 21:05 - 19 Korrik, 2017

Dje dhe sot/ Si ka ndryshuar bota në 30 vite!

Fotografja amerikane, Lisa Werner ka vizituar këtë verë miqtë e saj në Europë duke ndaluar në Gjermani e Francë, aty ku ajo kishte studiuar 30 vite...

Aktualitet 12:18 - 8 Mars, 2017

Vendimi-Emrat/Ja 3 gjyqtarët shqiptarë për në Gjykatën e Strasburgut

Janë përzgjedhur tre kandidatët e Shqipërisë për Gjykatën e Strasburgut. Mësohet se janë përzgjedhur 3 gjyqtarë, njëri prej të cilëve do zgjidhet si anëtar në këtë...

Aktualitet 11:23 - 15 Shkurt, 2017

Buxheti në rrezik, Strasburgu “rrëzon” kërkesën e qeverisë për kompensimin e ish-pronarëve

Gjykata ka kthyer kërkesën e qeverisë shqiptare për të paktën pesë dosje dhe nuk ka pranuar versionin e saj për kompensimin duke sjellë shumë pranë një...

Aktualitet 13:13 - 27 Nentor, 2016

Ish-pronarët letër Strasburgut/ Të rishikohet ligji i qeverisë për kthimin dhe kompensimin e pronave

Ish-pronarët i kanë dërguar një letër Strasburgut, për vendimin e Gjykatës Kushtetuese e cila më herët rrëzoi dy pika të nenit 6 të  ligjit të qeverisë...

Aktualitet 09:31 - 1 Tetor, 2016

Rrëzohen kunetërit kandidatë për në Gjykatën e Strasburgut

Të tre kandidatët e qeverisë për një post në Gjykatën e Strasburgut, janë rrëzuar dje nga Këshilli i Europës. Gjyqtari Ledi Bianku, të cilit i ka...

Kronika 16:00 - 21 Shtator, 2015

Gjykata e Strasburgut refuzon kërkesën e Altin Arapit

Pas plot 8 vitesh, një kohëzgjatje jo normale për procedurat e papranueshmërisë, Gjykata e Strasburgut vendosi, më 30 korrik 2015, të refuzojë kërkesën e shtetasit shqiptar,...

Aktualitet 10:09 - 31 Korrik, 2015

Strasburgu/ Altin Arapi humb gjyqin kundër shtetit shqiptar

Gjykata e Strasburgut ka publikuar dje, bashkë me arsyetimin e vendimit për refuzimin e kërkesës së të dënuarit në Shqipëri më burgim të përjetshëm Altin Arapi...

Aktualitet 15:43 - 22 Qershor, 2015

Dickens i KE: Blerja e votes do te diskutohet ne Strasburg ne tetor

Akuzat për blerje votash do të analizohen me kujdes në raportin e tetorit, në Strasburg. Kështu është shprehur Stewart Dickens, kreu i delegacionit të Kongreseve të...

Bota 16:02 - 5 Qershor, 2015

Gjykata e Strasburgut mbeshtet te drejten per te vdekur

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut ka mbështetur vendimin e një gjykate në Francë për të lejuar një person të paralizuar, që të hiqet nga...

Politikë 17:02 - 10 Mars, 2015

Basha në Strasburg: Akuzat e Doshit kanë tronditur institucionet europiane

I ftuar nga grupi paneuropian në Strasburg, kreu i PD, Lulzim Basha është shprehur se akuzat e deputetit Tom Doshi kanë tronditur institucionet europiane. Ai deklaroi...