Connect with Us

All posts tagged "stalini"

Histori 09:43 - 27 Prill, 2020

Foto-Dokumentetet sekrete të CIA-s/ Hoxha akuzoi Hrushovin se ai vetë nxiti kultin e Stalinit, përgjigja nga Moska

Publikohen disa dokumenta të nxjerra nga një sërë dosjesh të arkivave sekrete të CIA-s (CENTRAL INTELLIGENCE AGENCY), ku bëhet fjalë për marrëdhëniet e acaruara ndërmjet Tiranës...

Blog 11:53 - 22 Prill, 2020

“Më vjen keq, që nëna ime nuk u martua me një marangoz!”/ Jeta e trazuar dhe arratia në SHBA e vajzës së Stalinit

Nga Charlie Connelly Pasdites e të premtes së 21 prillit 1967, një avion i linjës ajrore zvicerane “Sëissair”, zbarkoi nga Gjeneva në aeroportin Xhon Kenedi në...

Politikë 17:25 - 21 Prill, 2020

“Shteti jonë si i Stalinit”/ Tomorr Alizoti: Jam i trembur nga ajo që mund të bëjë Rama nëse virusi zgjat 3 muaj

Anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike, Tomorr Alizoti, e ka krahasuar qeverinë tonë me atë të Stalinit, pasi pretendon se kryeministri Edi Rama po rrezikon të...

Blog 10:39 - 9 Mars, 2020

STASI kishte mijëra spiunë në Gjermaninë Perëndimore

* Jozef Frind e mori në varr sekretin e tij. Kur vdiq në moshën 81-vjeçare, pastori i qytetit Dorsten në Gjermaninë Perëndimore, la pas një kishë...

Blog 15:34 - 7 Mars, 2020

Masakra e Katinit/ Kur Stalini firmosi shfarosjen e elitës polake

Blitzkrieg-u (sulmi rrufe) i Gjermanisë naziste mbi Poloninë, nisi më 1 shtator 1939. 16 ditë më vonë, 650 mijë ushtarë rusë – që vepronin nën Paktin...

Blog 08:46 - 8 Shkurt, 2020

Miti i Jaltës/ A ia shiti Ruzvelit Stalinit Evropën Lindore?

Nga William F.Buckley Jr. “National Riview” * Gjatë muajve të fundit kam dëgjuar të paktën 3 herë kritikët e sanksioneve që presidenti Ronald Regan vendosi kundër...

Blog 08:16 - 22 Janar, 2020

Historiani rus: Lenini vdiq i helmuar nga Stalini

Udhëheqësi bolshevik Vladimir Lenin, vdiq më 21 janar 1924, pasi pësoi një seri goditjesh celebrale në moshën 53-vjeçare. Të paktën ky është version zyrtar që jep...

Histori 12:19 - 21 Dhjetor, 2019

 Dokumenti/ Si u hoq Stalini 29 vite më parë

Marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Bashkimit Sovjetik u vendosen me 17 shtator 1924. Në prill 1939 ato u ndërprenë, ndërsa pas mbarimit të Luftës së Dytë Botërore...

Bota 08:13 - 20 Dhjetor, 2019

Fundi i pritshëm mjeran i diktatorëve/ Stalini, Hitleri, Mao dhe të tjerët

Udhëheqësit autoritarë që marrin në dorë pushtetin, vdesin rrallë të shtrirë në paqe në shtretërit e tyre, të rrethuar nga familja dhe miqtë. Edhe Stalini dhe...

Politikë 08:55 - 14 Dhjetor, 2019

Nostalgjia e dyfishtë e rusëve për Josif Stalinin

Nga Anna Nemtsova “The Atlantic” *Soçi, Rusi – Djaloshi ia kishte ngulur sytë monumentit të Josif Stalinit, ndërsa e ëma i pëshpëriste në vesh historinë e...

Blog 09:31 - 10 Nentor, 2019

I denoncoi krimet, Stalini e vrau/ Historia tragjike e Nadjezha Alilujevës, gruas së dytë së diktatorit sovjetik

Emri i Nadjezha Alilujevës, u bë e njohur për sovjetikët vetëm pas vdekjes së saj. Në ato ditë të acarta të nëntorit 1932, mijëra njerëz i...

Blog 10:04 - 29 Gusht, 2019

Dy herë kandidat për Çmimin Nobel, refuzoi të shpëtonte të birin nga gjermanët/ Çfarë nuk dini mbi Josif Stalinin

Josif Stalini, mbetet padyshim një nga diktatorët më famëkeqë në histori. Gjithsesi sundimi i tij i pamëshirshëm e shndërroi Bashkimin Sovjetik në një nga superfuqitë më...

Blog 10:01 - 23 Gusht, 2019

Aleanca e Djajve/ Kur Hitleri dhe Stalini, ranë dakord të ndajnë botën midis tyre

Nga Peter Kenez * Pakti i nënshkruar nga ministri i Jashtëm sovjetik Vjaçesllav Molotov dhe homologu i tij gjerman Joakim Von Ribentrop në Moskë 80 vjet...

Aktualitet 20:16 - 3 Prill, 2019

Foto-I hoqën 30 vjet më parë/ Ku fshihet sot Lenini, Stalini dhe Enver Hoxha?

Diktatorët historikë Lenini, Stalini dhe Enver Hoxha në fillim të viteve ‘90, kur nisi era e ndryshimeve në Europën Komuniste, u hoqën nga piedestalet me mendimin...

Aktualitet 18:01 - 12 Tetor, 2018

Paralajmërimi i frikshëm i Lubonjës/ Rama po sillet si Stalini

Analisti, Fatos Lubonja gjatë një interviste në News 24 ka folur për paketën anti-shpifje, e cila është propozuar nga kryeministri Edi Rama. Ligjin anti-shpifje që do...

cfare do te ndodhe me air albania
Aktualitet 10:07 - 30 Shtator, 2018

Video- “Në krahët e Air Albania”/ Qytetarët “kryqëzojnë” Ramën

Një udhëtim i qytetarëve në Turqi me kompaninë ajrore shtetërore Air Albania, i përmbledhur në një video është postuar nga kryeministri Edi Rama në një postim...

Aktualitet 15:44 - 5 Janar, 2018

Tirana vitin 2018 e filloi me Stalin njëlloj si vitin 1988

Në këto dy foto të viteve 1988 dhe 2018 kemi Stalinin si monument dhe si datëlindje. E lemë në çmimin e lexuesit për të qenë pro...

Aktualitet 16:36 - 3 Janar, 2018

Stalini në Tiranë/ Dervishi: Akt i kundërligjshëm dhe i dënueshëm penalisht…

Historiani Kastriot Dervishi, ka reaguar ashpër ndaj Autoritetit Rrugor Shqiptar, me argumentin se po përdor emërtesa staliniste në Tiranë. Me anë të një postimi në rrjetet...

Aktualitet 12:50 - 8 Shtator, 2017

Nga Londra në Tokyo me tren/ Hekurudha madhështore 13, 500 kilometra

Një  hekurudhë madhështore prej 13,500 km do të lidhë Londrën me Tokyon si një projekt ambicioz i propozuar nga qeveria ruse. Zyrtarët e Vladimir Putin, janë...

Aktualitet 22:52 - 28 Korrik, 2017

Nga Mitro Çela/Letër Stalinit për kolkozin mes shalëve!

Mbrëmë me Ezmerkën ishim tek “Reja”. Vepër e arqitektit japonez Fujimoto. Ngritur pikërish në sheshin, ku për 40 vjet qëndroi Stalini në bronx… Mund të sajoi...

Aktualitet 19:30 - 27 Korrik, 2017

Lulzim Basha si Koba i PD-së

Ka një shprehje Josif Visarjanoviç Stalin, ish-diktatori sovjetik i quajtur edhe Koba, njeriu që fitoi Luftën e Dytë Botërore dhe vendosi perden e hekurt në Lindjen...

Aktualitet 19:25 - 2 Prill, 2017

Ja se cili ishte fiksimi më i çuditshëm i Stalinit

Stalini kishte një zakon shumë të çuditshëm, që mbante shënime me stilolaps të kuq apo blu, mbi riprodhume të skicave nudiste mashkullore, të realizuara nga piktorë...

Kuriozitete 17:15 - 6 Dhjetor, 2016

Nuk do ta besoni që këta tre njerëz janë nominuar për çmimin Nobel

Hitleri, Stalini dhe Musolini janë nominuar gjatë jetës së tyre për çmimin Nobel. Edhe pse është e vështirë të besohet, sidomos kur je një njohës i...