Connect with Us

All posts tagged "SPD"

Bota 14:54 - 11 Shkurt, 2020

Koment: Një tërmet që trondit jo vetëm CDU-në

Kriza e CDU-së është njëkohësisht kriza e politikës gjermane. Pushteti i Angela Merkelit në partinë e saj me dorëheqjen e Annegret Kramp-Karrenbauerit ka marrë fund, mendon...

Bota 19:05 - 7 Dhjetor, 2019

SPD-ja gjermane ende ne koalicion

58-vjeçarja Saskia Esken dhe 67-vjeçari, Norbert Walter-Borjans, u zgjodhën zyrtarisht edhe nga kongresi i partisë në krye të SPD-së. Pak pas orës 16, ajo vezullon shkurtimisht,...

Aktualitet 21:22 - 22 Prill, 2018

Andrea Nahles, femra e parë në krye të SPD-së gjermane

Andrea Nahles është femra e parë që në historinë 153-vjeçare zgjodh kryetare e Partisë Socialdemokrate (SPD). Por Andrea Nahles fitoi vetëm 66,35% të votave. Pas rezultateve...

Bota 11:03 - 13 Mars, 2018

Partitë unioniste dhe SPD firmosin marrëveshjen e koalicionit qeveritar

Krerët e partive dhe të grupeve parlamentare të CDU dhe CSU dhe SPD nënshkruan në Berlin marrëveshjen prej 177 faqesh për programin e tyre të ardhshëm...