Connect with Us

All posts tagged "spanje"

Si festohet nëpër botë Viti i Ri/ Zbuloni çfarë ushqimi iu sjell mbarësi dhe para
Sociale 20:20 - 31 Dhjetor, 2020

Si festohet nëpër botë Viti i Ri/ Zbuloni çfarë ushqimi iu sjell mbarësi dhe para

Ëndrrat dhe shpresat për një vit më të mirë se ai që kemi lënë pas, na e ka kthyer Vitin e Ri në një festë përtej...

Bota 14:09 - 26 Dhjetor, 2020

Një tjetër shtet merr dozat e para të vaksinës nga Pfizer-BioNTech

Spanja mori sot dozat e para të vaksinës kundër coronavirusit nga Pfizer-BioNTec. Sipas The Guardian, një kamion me frigoriferë arriti në magazinën e Pfizer në Guadalajara...

Bota 13:15 - 19 Dhjetor, 2020

Nga Gjermania në Greqi/ Masat anti Covid në vendet europiane për Krishtlindjet dhe Vitin e Ri

Krishtlindjet dhe Viti i Ri këtë vit do të jenë ndryshe për shkak të pandemisë së koronavirusit që ka gjunjëzuar botën. Shumë vende kanë ndërmarrë masa...

Kronika 19:09 - 22 Nentor, 2020

Zbulohet sera e drogës në Spanjë/ Sekuestrohen 18.5 ton marihuanë, arrestohen 13 shqiptarë

Një operacion anti-drogë në Spanjë ka bërë të mundur zbulimin dhe shkatërrimin e 4 plantacioneve me marihuanë dhe arrestimin e dy grupeve trafikantësh shqiptarë, gjithësej 13...

Situatë alarmante nga Covid në Spanjë/ Rekord i ri me raste të reja brenda ditës, 173 viktima
Bota 22:24 - 29 Tetor, 2020

Situatë alarmante nga Covid në Spanjë/ Rekord i ri me raste të reja brenda ditës, 173 viktima

Situata e pandemisë ka arritur në nivele alarmante në Spanjë. Autoritetet shëndetësore kanë raportuar një rekord të ri ditor me 23,580 raste në 24 orë. Sipas...

Bota 15:47 - 25 Tetor, 2020

Spanja në alarm/ Qeveria shpall sërish gjendjen e jashtëzakonshme

Spanja ka shpallur për herë të tretë gjendjen e jashtëzakonshme ndërsa urdhëroi një mbikëqyrje gjatë natës në të gjithë vendin, për të parandaluar përhapjen e Covid-19....

Bota 11:32 - 21 Tetor, 2020

Përse Spanja bëhet sërish vatër e COVID-19?

Spanja bëhet këtë javë vendi i parë evropian që raporton një milion raste me koronavirus që nga fillimi i pandemisë. Pavarësisht se imponoi njërin nga bllokimet...

“Mama me kohë të plotë”/ Olta Gixhari tregon se çfarë i “mungon” gjatë kësaj periudhe
Showbizz 16:07 - 14 Tetor, 2020

“Procesi më i bukur në botë”/ Olta Gixhari shfaqet duke i dhënë gji Amarit

Pak kohë më parë, aktorja Olta Gixhari u bë nënë për herë të parë. Gixhari solli në jetë një djalë të cilin e quajti Amar, me...

Rritet numri i të infektuarve/ Spanja ashpërson masat kundër koronavirusit
Bota 18:21 - 11 Tetor, 2020

Rritet numri i të infektuarve/ Spanja ashpërson masat kundër koronavirusit

Rajonet spanjolle të Katalonjës dhe Navarres kanë vendosur masa të reja kufizuese kundër koronavirusit për shkak të rritjes së rasteve të reja të infektimeve. Sekretari për...

Covid në Spanjë/ Madridi rivendos kufizime dhe bllokime në zonat me numër të lartë rastesh të reja
Bota 15:13 - 16 Shtator, 2020

Covid në Spanjë/ Madridi rivendos kufizime në zonat me numër të lartë rastesh të reja

Rajoni i Madridit, një nga më të prekurit nga koronavirusi në Spanjë, filluar nga dita e premte do të vendosë kufizime të tjera në zonat me...

Teknologji 19:39 - 10 Shtator, 2020

Aplikacionet për Covid në Evropë/ Cilat shtete kishin sukses dhe cilat dështuan

Aplikacionet e projektuara për të ndihmuar në luftën kundër përhapjes së koronavirusit, duke gjurmuar automatikisht kontaktet e njerëzve të infektuar me Covid-19 kanë hasur në një...

Blog 09:26 - 6 Shtator, 2020

Ja si mafia ballkanike po “bën ligjin” në Spanjë

Nga Patricia Ortega Dolz “El Pais” Nuk ishte një rastësi që policia shkoi të arrestojë Ljubomir Krivokapiç më 22 gusht në një hotel në Barcelonë.Dhe as...

Autorizohet testimi i vaksinës antiCOVID-19 e “Johnson & Johnson”
Shëndeti 10:44 - 29 Gusht, 2020

Autorizohet testimi i vaksinës antiCOVID-19 e “Johnson & Johnson”

Agjencia farmaceutike spanjolle ka autorizuar provën e parë klinike në Spanjë të një vaksine kundër COVID-19, njoftoi ministri i Shëndetësisë Salvador Illa, në një konferencë shtypi....

"Duam të shikojmë virusin"/ Protesta kundër masave shtrënguese në Madrid
Bota 11:43 - 17 Gusht, 2020

“Duam të shikojmë virusin”/ Protesta kundër masave shtrënguese në Madrid

Edhe pse në Spanjë janë regjistruar mbi 340 000 raste të konfirmuara me koronavirus dhe më shumë se 28,000 viktima nga Covid-19, ende ka persona që...

Varianti i ri i Covid-19/ Alimehmeti: Ishte e pritshme, bën mutacione për të rritur transmetueshmërinë
Shëndeti 14:45 - 12 Gusht, 2020

Epidemiologu hedh dritë mbi shifrat e Covid-19/ Vret më pak se gripi sezonal

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, përmes një postimi në rrjetet sociale komenton shifrat e vdekjeve të shkaktuara nga virusi i ri. Mjeku thotë se Covid-19 vret më pak...

Mbajtja e detyrueshme e maskës/ Alimehmeti: Studimet nuk e faktojnë efektivitetin në ambiente të hapura
Aktualitet 10:32 - 11 Gusht, 2020

Mjeku Ilir Alimehmeti nxjerr studimin/ Virusi ka pësuar mutacion dhe ka humbur fuqinë

Mjeku Ilir Alimehmeti, del me nota optimizmi në statusin e radhës në rrjetet sociale, teksa tregon se mutacionet që ka pësuar Sars-Cov 2, japin shpresë për...

FOTOT-Duken sikur takojnë retë/ Fshatrat më të bukur të Spanjës
Kuriozitete 13:55 - 14 Korrik, 2020

FOTOT-Duken sikur takojnë retë/ Fshatrat më të bukur të Spanjës

Fshatrat që duken sikur puthin retë mbi male, shtëpitë e bardha përballë detit, vendbanimet ku rrugët janë të veshura se mozaik. Këto janë vetëm disa nga...

Studimi nga Spanja me 61 mijë kampionë/ Imuniteti i tufës nuk mund të arrihet
Shëndeti 20:39 - 6 Korrik, 2020

Studimi nga Spanja me 61 mijë kampionë/ Imuniteti i tufës nuk mund të arrihet

Një studim i kryer në Spanjë dhe i botuar në revistën shkencore “The Lance”,  del me referenca pesimizmi, sa i përket asaj që quhet imunitet i...

Bota 15:24 - 4 Korrik, 2020

Shtimi i të infektuarve me Covid/ Në Spanjë rikthehen masat e izolimit

Qeveria në rajonin spanjoll të Katalonjës ka rivendosur kontrollet kundër koronavirusit, në një zonë të banuar prej 210,000 personash, për shkak të rritjes së numrit të...

Kronika 23:03 - 3 Qershor, 2020

Video-Arrestohet kapoja shqiptar i bandës së trafikut të drogës dhe pastrimit të parave/ I sekuestrohen 40 mijë euro

Policia spanjolle ka arrestuar në Madrid një shqiptar të kërkuar ndërkombëtarisht. Media spanjolle “La Vanguardia” e cilëson shqiptarin si të rrezikshëm, ndërsa raporton se ndaj tij...

Bota 13:37 - 31 Maj, 2020

Spanja mund të shtyjë gjendjen e jashtëzakonshme deri më 21 qershor

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez, tha këtë të diel se do të kërkojë nga parlamenti që të miratojë dy javë shtesë të gjendjes së jashtëzakonshme, pas së...

Bota 09:09 - 31 Maj, 2020

Shkoi në Spanjë për festë/ Princi infektohet me koronavirus

Princi i Belgjikës, Joachim është infektuar me koronavirus, pasi disa ditë më parë mori pjesë në një festë në Spanjë. Djali 28-vjeçar i Princeshës Astrid dhe...

Bota 10:34 - 26 Maj, 2020

Spanja kërkon rregulla të përbashkëta për rihapjen e kufijve

Spanja ka kërkuar nga partnerët e Bashkimit Evropian që të vendosin rregulla të përbashkëta për rihapjen e kufijve dhe për rikthimin e lëvizjes së lirë në...