Connect with Us

All posts tagged "Soreca"

‘Secili për veten, Zoti për të gjithë’/ Soreca ‘bën për ujë të ftohtë’ Ramën: Jam i habitur!
Politikë 18:33 - 12 Janar, 2021

‘Secili për veten, Zoti për të gjithë’/ Soreca ‘bën për ujë të ftohtë’ Ramën: Jam i habitur!

Ambasadori BE në Tiranë Luigi Soreca në një intervistë për Zërin e Amerikës, është pyetur në lidhje me kritikat e kryeministrit Rama ndaj B.E.-së për mungesë solidariteti...

Politikë 13:49 - 24 Dhjetor, 2020

Betimi i anëtarit të 6-të të Kushtetueses/ Soreca: Arritje për qytetarët dhe reformën në drejtësi

Ambasadori i BE, Luigi Soreca ka reaguar pas betimit të anëtarit të 6-të të Gjykatës Kushtetuese Përparim Kalo. Ai thotë se me bërjen funksionale të gjykatës...

Gjykata Kushtetuese me shtatë anëtarë/ Soreca: Përgëzoj presidentin dhe KED
Politikë 19:19 - 23 Dhjetor, 2020

Gjykata Kushtetuese funksionale/ Soreca: Hapi kryesor për tryezën e parë ndërqeveritare

Ambasadori i BE, Luigi Soreca e ka reaguar pas dekretimi nga presidenti Ilir Meta të anëtarit të 6-të të Gjykatës Kushtetuese që e bën këtë institucion...

Betimi i anëtarit të 5-të të Gjykatës Kushtetuese/ Soreca thirrje KED të finalizojë listat për Presidentin
Politikë 18:21 - 22 Dhjetor, 2020

Betimi i anëtarit të 5-të të Gjykatës Kushtetuese/ Soreca thirrje KED të finalizojë listat për Presidentin

Ambasadori i BE-së, Luigi Soreca i bën thirrje KED-së të finalizojë pa vonesa listat për Presidentin për të zgjedhur anëtarët e tjerë të Gjykatës Kushtetuese. Soreca...

Gjykata Kushtetuese me shtatë anëtarë/ Soreca: Përgëzoj presidentin dhe KED
Politikë 13:08 - 15 Dhjetor, 2020

10 vite nga liberalizimi i vizave/ Soreca jep lajmin e mirë për shqiptarët

Ambasadori i BE-së Luigi Soreca ka reaguar për 10 vjetorin e liberalizimit të vizave në Shqipëri. Soreca shkruan se emocionet e të rinjve dhe të moshuarve...

Ligji i medias, Ambasadori Soreca: Koha të nisë konsultimi për draftin e rishikuar
Politikë 19:09 - 19 Nentor, 2020

Ligji i medias/ Ambasadori Soreca: Koha të nisë konsultimi për draftin e rishikuar

Ligji i shumë diskutuar në publik për kontrollin e mediave online është rikthyer në vëmendje nga Ambasadori i Bashkimit Europian, Luigi Soreca. Gjatë Forumit të gjashtë vjetor për “Zhvillimin e Medias”,...

“Kemi votat, bëjmë ç’duam”/ Brisida Shehaj sulmon ambasadorin e BE-së: Boll helmuat, i shërbeni …
Politikë 23:15 - 2 Nentor, 2020

“Kemi votat, bëjmë ç’duam”/ Brisida Shehaj sulmon ambasadorin e BE-së: Boll helmuat, i shërbeni …

Nënkryetarja e LSI në Tiranë, Brisida Shehaj, ka reaguar pas deklaratës së sotme të Ambasadorit të BE-së në Tiranë, Lugi Soreca, i cili i bëri thirrje...

Integrimi europian/ Soreca: Në këtë moment kritik palët politike të gjejnë konsensus
Politikë 14:50 - 2 Nentor, 2020

Integrimi europian/ Soreca: Në këtë moment kritik palët politike të gjejnë konsensus

Ambasadori i Bashkimit Europian, Luigi Soreca nëpërmjet një postimi në “Twitter” u bëri thirrje të gjitha palët politike që të investojnë në ndërtimin e konsensusit të...

Betimi i anëtarit të 5-të të Gjykatës Kushtetuese/ Soreca thirrje KED të finalizojë listat për Presidentin
Politikë 21:11 - 21 Tetor, 2020

Soreca: Gjykata Kushtetuese, kusht ‘për të kapur trenin’

Ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri, z. Luigi Soreca theksoi nga studio e Ilva Now në Euronews Albania me gazetaren Ilva Tare se Gjykata Kushtetuese është...

Politikë 20:47 - 16 Tetor, 2020

Ilirjan Celibashi takim me Sorecën/ Zbardhen diskutimet

Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi dhe Nënkomisionerja Lealba Pelinku u takuan sot me Ambasadorin Luigi Soreca, Shef i Delegacionit të BE-së në Shqipëri. Fokusi kryesor...

Soreca përshëndet progresin për ngritjen e Kushtetueses/ Duhet të vazhdohet më të njëjtën frymë për anëtarin e Presidencës
Politikë 11:59 - 13 Tetor, 2020

Lufta kundër korrupsionit/ Soreca i prerë: Duhen dënime të formës së prerë për zyrtarët!

Ambasadori i BE në Shqipëri Luigi Soreca, deklaroi se vendi ynë ka ende shumë punë për të bërë në luftën kundër korrupsionit. Gjatë konferencës të mbajtur...

Soreca takim me kryetaren e Gjykatës Kushtetuese/ Sigurimi i funksionalitetit, kusht për demokracinë
Politikë 15:22 - 30 Shtator, 2020

Soreca takim me kryetaren e Gjykatës Kushtetuese/ Sigurimi i funksionalitetit, kusht për demokracinë

Ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca ka zhvilluar ditën e sotme një takim me kryetaren e KED dhe Gjykatës Kushtetuese, Vitore Tusha. Ambasadori tregoi se...

Politikë 16:13 - 15 Shtator, 2020

1 orë në zyrën e Bashës/ Përfundon takimi me ambasadorët në selinë blu

Ka përfunduar takimi i kreut të PD, Lulzim Basha me ambasadoren e SHBA Yuri Kim, ambasadorin e BE, Luigi Soreca dhe ambasadorin e Britanisë, Duncan Norman....

PD i përgjigjet Ramës: Keqqeverisja 7-vjeçare janë shkaktarët e vetëm të revoltës të të rinjve
Politikë 12:38 - 15 Shtator, 2020

Tre ambasadorë “zbarkojnë” në selinë blu/ Takim me Bashën

Ambasadorët Luigi Soreca, Yuri Kim dhe Duncan Norman pritet të zbarkojnë sot në zyrën e kreut të PD, Lulzim Basha. Mësohet se takimi mes Bashës dhe...

Ambasadori i BE ultimatum palëve politike/ “Të finalizohen emërimet në Gjykatën Kushtetuese”
Politikë 16:37 - 14 Shtator, 2020

Ambasadori i BE ultimatum palëve politike/ “Të finalizohen emërimet në Gjykatën Kushtetuese”

Ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca, i ka bërë thirrje autoriteteve shqiptare të finalizojë emërimet në Gjykatën Kushtetuese. Soreca thekson se autoritetet shqiptare duhet të...

Soreca i shkon në zyrë Metës/ Takim me presidentin
Politikë 12:11 - 14 Shtator, 2020

Soreca i shkon në zyrë Metës/ Takim me presidentin

Ambasadori i BE, Luigi Soreca i ka shkuar në zyrë presidentit Ilir Meta. Mësohet se Soreca do të zhvillojë një takim me Metën.  Zhvillimet e fundit...

Integrimi europian/ Soreca: Në këtë moment kritik palët politike të gjejnë konsensus
Politikë 11:49 - 9 Shtator, 2020

Gara për hetuesit e BKH/ Pas Kim në zyrën e Hajnajt zbarkon edhe Soreca

Pas hapjes së garës për 60 hetuesit e Byrosë Kombëtare të Hetimit, ambasadori i Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreca kazbarkuar sot në BKH. Soreca po...

Sociale 13:01 - 8 Shtator, 2020

Plani vjeshtë-dimër/ Manastirliu: Dyfishojmë kapacitetet për trajtimin e pacientëve me COVID, edhe në spitalet rajonale

“Me strategjinë e përballimit të epidemisë gjatë periudhës vjeshtë-dimër , fuqizojmë strukturat spitalore, jo vetëm për 4 strukturat COVID që kanë një kapacitet rreth 500 shtretërish...

Soreca: BE do të japë 40 milion euro për rimëkëmbjen e trashëgimisë kulturore
Politikë 22:15 - 6 Shtator, 2020

Ambasadori Soreca viziton Alpet Shqiptare/ Përvojë për të mos u humbur

Ambasadori i BE-së në Shqipëri Luigi Soreca ka kaluar një fundjavë ndryshe në veri të Shqipërisë duke vizituar Alpet. Sorcea shprehet entuziast për përvojën që ai...

‘Secili për veten, Zoti për të gjithë’/ Soreca ‘bën për ujë të ftohtë’ Ramën: Jam i habitur!
Politikë 11:03 - 29 Korrik, 2020

Ndryshimet kushtetuese/ Ambasadori i BE, mesazh Ramës një ditë para 30 korrikut

Kur kanë mbetur rreth 24 orë nga 30 korriku kur Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar miratimin e ndryshimeve kushtetuese qoftë edhe pa dakordësinë e opozitës politike,...

Shfaqja e variantit të ri të Covid në Angli/ Vjen reagimi i parë nga qeveria shqiptare
Politikë 10:48 - 27 Korrik, 2020

“Ngërçi” politik/ Yuri Kim dhe Luigi Soreca i shkojnë në zyrë Ramës

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim dhe ambasadori i BE, Luigi Soreca kanë zbarkuar sot në Kryeministri, për të zhvilluar një takim me kryeministrin Edi Rama. Nuk...

“Jini të kujdesshëm çdo ditë”/ Manastirliu tregon tre shenjat kryesore të koronavirusit
Sociale 14:50 - 20 Korrik, 2020

Beteja me COVID-19/ Manastirliu: Po përgatitemi për çdo skenar

“Jemi duke u përgatitur për hapjen e dy spitaleve të tjera COVID dhe për çdo skenar, sipas strategjisë për përballimin e situatës”. Deklarata u bë nga...

“Çdo politikan i korruptuar do shkoj në burg”/ Bardhi: 25 prilli do jetë fundi i Ramës dhe Veliajt
Politikë 13:12 - 19 Korrik, 2020

Bardhi riposton statusin e ambasadorit Soreca/ Raporti i Antimafias italiane, kambanë alarmi

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, shpërndau një postim të ambasadorit të BE në Shqipëri Luigi Soreca, në 28 vjetorin e vrasjes së Paolo...

Me shume postime