Connect with Us

All posts tagged "sistemi"

Politikë 13:05 - 9 Mars, 2020

Hajdari mesazh Bashës/ Nuk do të lejojmë fuqizimin e kryetarit, do i shkojmë deri në fund betejës

Deputetja demokrate Rudina Hajdari i ka drejtuar një mesazh të fortë kreut të PD-së, Lulzim Basha, ndërsa theksoi se nuk do të tërhiqet në betejën për...

Politikë 12:53 - 3 Mars, 2020

Rudina Hajdari nuk heq dorë nga ndryshimi i sistemit/ Mesazhi i fortë për Metën

Tryeza për Reformën Zgjedhore ka vendosur sot që në takimin e datës 6 mars, të diskutohet në lidhje me ndryshimin e sistemit zgjedhor dhe çështjen e...

Politikë 20:10 - 6 Shkurt, 2020

“Nëse LSI dhe PD kanë këllqe…”/ Ralf Gjoni sfidon Bashën dhe Kryemadhin

Deputeti Ralf Gjoni, i ftuar në studion e Report Tv, teksa ka folur për Reformën Zgjedhore, u shpreh se opozita parlamentare po “lufton” fortë për sistemin...

Politikë 08:53 - 31 Janar, 2020

“Kanë harruar luftën”/ Përmeti zbulon marrëveshjen e fshehtë mes Ramës, Metës dhe Bashës

Deputeti i Bindjes Demokratike, Andi Përmeti është shprehur sot aspak optimist për ndryshimin e sistemit zgjedhor. I ftuar në A2 CNC, deputeti Përmeti tha se kryetarët...

Politikë 11:17 - 27 Janar, 2020

Myslim Murrizi sfidon PD-PS/ Zbulohet projektligj i depozituar  në Kuvend  

Ndërsa përfaqësues të Partisë Socialiste, Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim kanë nisur dialogun për realizimin e reformës zgjedhore, tashmë kusht për çeljen e negociatave,...

Politikë 10:14 - 27 Janar, 2020

Faktet-Endri Shabani punoi dhe u shkollua nga Soros/ Denoncon LSI, por është “ortaku” i Besjan Peshës

Endri Shabani një nga personazhet e Nismës Thurje, krijuar nga Besjan Pesha i dënuar si hajdut, dje u shqetësua pas një shkrimi të CNA.al ku thuheshin...

Politikë 12:21 - 13 Janar, 2020

“Nuk është vetëm sistemi”/ Analisti tregon “burimin” e problemeve në Shqipëri

Analisti Afrim Krasniqi ka deklaruar sot se problemi i vetëm i Shqipërisë nuk është sistemi zgjedhor, por burim i problemeve sipas tij janë edhe mënyra se...

Politikë 09:33 - 11 Janar, 2020

Aleati mesazh të fortë Lulzim Bashës/ Pse duhet ndryshuar sistemi zgjedhor

Artur Roshi, kreu i Balilit Kombëtar Demokrat, një parti aleate me Partinë Demokratike, i ka drejtuar një mesazh të qartë Lulzim Bashës, në lidhje me ndryshimin...

Opinione 19:53 - 8 Janar, 2020

“Fajin e ka sistemi”, e ka thënë vetëm Luli

Prej dy ditësh, Lulzim Basha i Republikës së Re, njerëzit pranë tij dhe disa nga aleatët,  Monika Kryemadhi e para, kanë filluar të flasin rreth sistemit...

Politikë 14:00 - 8 Janar, 2020

Sistemi i hapur nuk garanton vetëm “Rotacionin”, por edhe “Ndryshimin”

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, Fabian Topollaj shpreh domosdoshmërin e ndryshimit të sistemit zgjedhor në Shqipëri. Në një postim në rrjetet sociale, Topollaj thekson...

Politikë 10:17 - 8 Janar, 2020

“Futi në parlament njerëz të pavlerë”/ Dashamir Shehi mesazh të fortë Lulzim Bashës

Kryetari i Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar, Dashamir Shehi ka deklaruar se nga djegia e mandateve opozita nuk fitoi asgjë praktikisht, por vetëm nga ana morale. Në...

Politikë 09:57 - 7 Nentor, 2019

Fabian Topollaj tregon burimin e krizës/ Pse nuk mjafton vetëm ndryshimi i sistemit

Anëtari i bordit drejtues të Bindjes Demokratike, Fabian Topollaj është shprehur sot se burimi i krizës politike është sistemi. Sipas tij sistemi elektoral që ka sot...

Opinione 20:52 - 30 Tetor, 2019

Grida Duma ka kokën në sininë e Lulzim Bashës

Grida Duma duket se e ka seriozisht betejën për të bindur PD, të bëj pjesë të platformës së saj, ndryshimin e sistemit zgjedhor, lidhur me pikën...

Politikë 16:41 - 30 Tetor, 2019

“Të marrim armët të mbrojmë kutitë e votimit”/ Nuk përmbahet Mesila Doda

Ish deputetja e PDIU-së Mesila Doda e ftuar në studion e “Report Tv” ka komentuar situatën politike në vend teksa u shpreh se zgjedhjet e parakohshme...

Politikë 14:05 - 24 Tetor, 2019

Kreshnik Çollaku sërish kundër ndryshimit të sistemit/ Ja çfarë rrezikojnë listat e hapura

Anëtari i kryesisë së PD-së, Kreshnik Çollaku ka folë sërish sot për të dytën herë, kundër ndryshimit të sistemit zgjedhor. E ndërsa disa ditë më parë,...

Politikë 09:22 - 9 Tetor, 2019

Andi Përmeti rendit arsyet/ Pse duhet ndryshuar sistemi zgjedhor, ja çfarë ofron Bindja Demokratike

Deputeti i Bindjes Demokratike, Andi Përmeti është shprehur se sistemi zgjedhor që ka sot Shqipëria është më i keqi i mundshëm, dhe ndryshimi i tij është...

Politikë 11:40 - 8 Tetor, 2019

Sistemi apo njerëzit/ Kush i shkatërron zgjedhjet në Shqipëri

Të dielën në Kosovë u mbajtën zgjedhjet e parakohshme, me një proçes të shkëlqyer dhe të lavdëruar nga të gjithë. Një shtet 12-vjeçar, i cili për...

Opinione 19:46 - 7 Tetor, 2019

“Kosova votoi shpresën”/ Astrit Patozi: Sistemi politik në Shqipëri ka falimentuar

IT’S THE SYSTEM, STUPID! Kosova zgjodhi dje qartësisht ndryshimin, më shumë se sa rotacionin politik. Sepse nuk votoi thjesht opozitën, por mbi të gjitha shpresën se...

Politikë 18:39 - 24 Shtator, 2019

Reformimi i sistemit/ Politologu e thotë troç: Kanë “humbur” partitë politike

Duke folur për Reformën zgjedhore dhe atë në drejtësi si dy shtylla të rendësishme për  ti “imponuar” Komunitetit Europian çeljen e negociatave me Shqipërinë, në datën...

Ekonomi 15:24 - 14 Gusht, 2019

Denoncon Jorida Tabaku/ Sistemi i thesarit nuk funksionon

Ish-deputetja e PD, Jorida Tabaku, ka ngritur alarmin rreth faktit se sistemi i Thesarit nuk po funksionon prej më shumë se 10 ditësh. Me anë të...

Politikë 19:08 - 27 Korrik, 2019

“85% e qytetarëve mbështesin opozitën?”/ Grida Duma leksion Bashës

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma ka komentuar sot situatën politike, në të cilën ndodhet vendi pas zgjedhjeve vendore të 30 qershorit. Ndryshe nga kreu i...

Aktualitet 21:56 - 14 Maj, 2019

“Sistemi ka rënë”/ Nishani: Opozita është shumicë në numra

Ish presidenti Bujar Nishani ka folur rreth protestave të zhvilluara nga opozita në ditët e fundit. Sipas Nishanit, opozita nuk ka pasur ndonjë manifestim dhune dhe...

Lutfi dervishi ndryshimet e Shqiperise
Aktualitet 19:17 - 26 Prill, 2019

Nga Lutfi Dervishi/ Sistemi, fajtori fake i krizës

Me një shpejtësi rrufe, shpejtësi që le në hije edhe grabitësit në Rinas kemi gjetur fajtorin e krizës në të cilën ndodhemi: SISTEMIN! Ngazëllimi me të...