Connect with Us

All posts tagged "Siria"

Blog 08:30 - 6 Mars, 2020

Marrëveshja me Turqinë, e ka vendosur Europën me “shpatulla pas murit”

Nga Pierre Haski “Internazionale” * Është e pashmangshme përjetimi i një ndjenje dezhavyje, para pamjeve dramatike që shihen në kufirin turko-grek, të cilat sjellin në mend katastrofën...

Blog 08:27 - 5 Mars, 2020

A po shkakton Turqia një tjetër krizë emigrantësh në Europë?

Nga Simon Waldman “The National” * Sulmi ajror i së enjtes së shkuar që vrau 33 ushtarë turq në Idlib, shënoi një përshkallëzim të rëndësishëm në...

Lajme 09:19 - 4 Mars, 2020

Pamjet që thyen zemrat/ Çfarë po ndodh në kufirin greko-turk?

Situata në kufirin greko-turk është përkallëzuar ditët e fundit. Rreth 4.000 refugjatë kanë ngecur atje midis dy kufijve shtetërorë. Rojet kufitare turke i kanë lënë të...

Bota 10:34 - 29 Shkurt, 2020

Turqia nuk do t’i ndalojë refugjatët ‘që duan të shkojnë në Europë’

Qindra migrantë kanë filluar të shkojnë në Turqinë veriperëndimore drejt Bullgarisë dhe Greqisë. Partia e Presidentit, Rexhep Tajip Erdogan tha që refugjatët e filluan udhëtimin e...

Politikë 08:32 - 24 Shkurt, 2020

Sulmi turk në Siri, po ndihmon rikthimin e ISIS-it

Nga Dareen Khalifa & Elisabeth Tsurkhov “War On the Rock” * Zhvillime shqetësuese, po shfaqen së fundmi në verilindje të Sirisë. Pasi humbi bastionet e fundit...

Blog 08:27 - 22 Shkurt, 2020

Kriza e re e emigrantëve sirianë në prag/ Europa është e papërgatitur

* Për gati një dekadë, luftaçivile në Siri, ka qenë një njollë turpi për bashkësinë ndërkombëtare. Që nga viti 2011, ky konflikt i ka marrë jetën...

Blog 08:37 - 13 Shkurt, 2020

Opsionet e Turqisë pakësohen në Siri/ Rusia mbështet lëvizjen e Asadit

Një ofensivë siriane e mbështetur nga Rusia në Idlib i ka sjellë forcat turke në konfrontim të drejtpërdrejtë me trupat e Presidentit Asad. Kjo kërcënon të...

Blog 08:41 - 30 Janar, 2020

Si diaspora kurde po tenton të themelojë Kurdistanin, kombin e ndarë në 4 shtete

Kur më shumë se 100 këngëtarë të njohur nga diaspora kurde, morën pjesë në një koncert të madh në qytetin gjerman të Leverkusenit në fillim të...

Lajme 19:40 - 7 Janar, 2020

“Të mos preken armët bërthamore”/ Johnson dhe Erdogan i bëjnë thirrje Iranit

Kryeministri britanik, Boris Johnson dhe Presidenti turk, Erdogan kanë thënë se Irani duhet të respektojë kushtet e marrëveshjes bërthamore të 2015-tës, duke mos i lejuar Teheranit...

Blog 10:50 - 3 Janar, 2020

Sa larg mund të shkojë Turqia në përplasjen e saj me Perëndimin?

Nga Paul Taylor ”Politico.eu” * Në vitin 2020, përgatituni të shihni më shumë përplasje mes Perëndimit dhe Turqisë. Në 12 muajt e fundit, presidenti turk Rexhep...

Blog 08:43 - 31 Dhjetor, 2019

Perspektivë e zymtë për 2020

Ndonëse presidenti Assad ia ka dalë mbanë ushtarakisht, Siria ende nuk është paqësuar. Përkundrazi në të ardhmen vendi do të qeveriset edhe me më shumë autoritarizëm....

Sociale 09:05 - 20 Nentor, 2019

Taulant Kopliku tregon çfarë po ndodh me Alvin Berishën/ Ja pse nuk tërhiqen fëmijët e tjerë nga Siria

Taulant Kopliku, gazetari shqiptar, pjesë e stafit të emisionit investigativ italian “Le lene”, ishte sot në “Abc-ja e mëngjesit’ me Enkel Demin. Ndër të tjera gjatë...

Blog 08:25 - 12 Nentor, 2019

Protestat globale, Rusia dhe Kina në anën e gabuar të historisë

Nga James Dorsey “Lobelog” * Ka një perceptim të përhapur, që e sheh Rusinë dhe Kinën si fuqitë në rritje në Lindjen e Mesme. Kjo si...

Bota 10:20 - 29 Tetor, 2019

Grindjet e vogla gjermane për një çështje shumë të madhe

Në veri të Sirisë njerëzit po luftojnë me jetën dhe vdekjen. Ndërsa qeveria gjermane nuk e ka problem që edhe këtë skenë ta përdorë për grindje...

Blog 09:44 - 28 Tetor, 2019

Gratë dhe fëmijët e ISIS janë harruar nëpër kampe/ Bota të reagojë sa nuk është vonë

Presidenti amerikan Donald Trump, njoftoi papritur vendimin e tij për tërheqjen e trupave amerikane nga Siria Veriore. Në këtë mënyrë, ai i dha dritën e gjelbër...

Blog 08:54 - 18 Tetor, 2019

Pse Donald Trump ka të drejtë të tërheqë SHBA-në nga Siria

Nga Doug Wead “Newsmax” * Donald Trump ka të drejtë. Amerika nuk është “xhandari” i botës. Sado e shëmtuar dhe e dhimbshme që mund të jetë...

Bota 09:42 - 14 Tetor, 2019

SHBA tërheqin të gjitha trupat e mbetura nga Siria veriore

Shtetet e Bashkuara po tërheqin të gjitha trupat e mbetura nga Siria veriore, pasi Presidenti Donald Trump tha të dielën se ishte një veprim “shumë i...

Blog 09:04 - 14 Tetor, 2019

Kush janë kurdët, dhe pse po sulmohen tani nga Turqia?

Pjesa veriore e Sirisë, që aktualisht po sulmohet nga ushtria turke, kontrollohet prej disa vitesh Partia kurde e Bashkimit Demokratik (PYD) dhe Njësitë e Mbrojtura të...

Bota 08:30 - 14 Tetor, 2019

Shtohet presioni ndërkombëtar kundër Turqisë

Për shkak të ofensivës në Veri të Sirisë, Ankaraja po përballet me kritika të shumta ndërkombëtare. Në shumë qytete evropiane janë zhvilluar protesta dhe është treguar...

Bota 08:53 - 10 Tetor, 2019

Rreziqe të reja terrorizmi?/ BE konfuze në lidhje me sulmin turk në Siri

Gjendja në Siri po bëhet edhe më konfuze për shkak të sulmit turk mbi kurdët. BE i trembet terrorizmit të ri, por nuk ka një politikë...

Blog 09:30 - 9 Tetor, 2019

Si po rikthehet ISIS-i

Nga Mike Giglio “The Atlantic” * Prej javësh, Iraku është tronditur nga protestat antiqeveritare dhe trazirat e dhunshme. Kryeministri i saj, një aleat i SHBA-së, mund...

Bota 14:48 - 8 Tetor, 2019

Aksidenti me kamion në Limburg, sulm terrorist?

Në fillim dukej si aksident rrugor. Tani spekulimet për një akt terrorist po shtohen. A e ka shkaktuar shoferi i kamionit me origjinë nga Siria me...

Kosova & Rajoni 16:45 - 3 Shtator, 2019

Fëmijët e kthyer nga Siria heqin simbolet fetare në shkolla

Vajza dhe djem, të kthyer nga zonat e luftës në Siri gjatë prillit të këtij viti, ditën e hënë, më 2 shtator, kanë filluar mësimin në...