Connect with Us

All posts tagged "siri"

Politikë 11:06 - 18 Nentor, 2019

Fëmijët shqiptarë peng në Siri/ Andi Përmeti “shuplakë” qeverisë

Deputeti i Bindjes Demokratike, Andi Përmeti ka folur sot për çështjen e fëmijëve shqiptarë, të cilët kanë mbetur peng në kampin Al-Hol, në Siri. I ftuar...

Bota 16:09 - 16 Nentor, 2019

Shpërthen autobomba/ 14 të vdekur në Siri

Të paktën 14 persona, mes të cilëve 9 civilë, kanë mbetur të vrarë pas një shpërthimi në veri-lindje të Sirisë. Lajmin e bën me dije organizata...

Sociale 20:19 - 12 Nentor, 2019

Historia e vogëlushit shqiptar që nuk pati fatin e Alvinit

Televizioni A2, ka sjellë përmes një video të shkurtër, historinë e një tjetër vogëlushi shqiptar që ndodhet në kampin famëkeq Al Hawl në Siri. Është vetëm...

Lajme 15:57 - 12 Nentor, 2019

Grupi i A2 hyn në kampin Al Hawl në Siri/ Humbin kontaktet

Grupi i xhirimit të A2 arriti të hyjë në kampin Al Hawl në Siri. Gazetari Julian Kasapi së bashku më operatorin Endrit Myftari arritën të futen...

Kronika 22:44 - 11 Nentor, 2019

Kampi-burg i Al Hawl, mbi 80 shqiptarë të bllokuar/ Gazetari zbulon vendndodhjen

Ekipi i A2 që ndodhet në Siri pranë kampit famëkeq të ISIS ka mësuar se brenda ambienteve të tij strehohen dhe rreth 80 shtetas shqiptarë që...

Politikë 22:25 - 11 Nentor, 2019

Kush e shpëtoi Alvin Berishën?/ Ministri Lleshaj zbulon misionin e tij

Ish ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, i ftuar në emisionin  “Opinion” mbrëmjen e sotme, është pyetur lidhur me rolin e tij në Siri për shpëtimin e...

Bota 21:38 - 10 Nentor, 2019

Shpërthimi i makinës–bombë/ Humbin jetën tetë civilë, plagosen 20 të tjerë

Tetë persona kanë humbur jetën dhe 20 të tjerë janë plagosur si pasojë e shpërthimit të një makine-bombë në veri të Sirisë. Shpërthimi ka ndodhur në...

Sociale 12:13 - 8 Nentor, 2019

Pas Alvinit/ Gazetari bën thirrje për të shpëtuar Evën dhe vëllain e saj nga “ferri”në Siri

Pas lirimit të Alvin Berishës nga kampi në Siri, gazetari i Le lene, Taulant Kopliku ka publikuar në fotot e dy fëmjëve të tjerë shqiptarë që...

Politikë 14:55 - 7 Nentor, 2019

“Lleshaj në Siri si Rambo”/ Disa pyetje që “vënë me shpatulla pas muri” ministrin  

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka ka reaguar pas publikimit të lajmit, se 11-vjeçari Alvin Berisha është larguar nga kampi Al-Hol në Siri dhe se tashmë...

Sociale 10:00 - 7 Nentor, 2019

“Babi jam duke ardhur”/ Afrim Berisha tregon telefonatën me Alvinin: Është i trembur, motrat mezi po e presin

Babai i Alvin Berishës ka konfirmuar lajmin për lirimin e djalit të tij nga kampi në Siri. Baba i 11 vjeçarit është shprehur se djali tashmë...

Sociale 09:36 - 7 Nentor, 2019

Alvin Berisha i lirë/ Publikohet foto e parë e 11 vjeçarit jashtë kampit të Sirisë

Lirimi i Alvin Berishës nga kampi Al-Hol, në Siri tashmë ësht i konfirmuar. Mediat Italiane shkruajnë se Alvin Berisha ndodhet në një vend të sigurtë dhe...

Sociale 14:41 - 5 Nentor, 2019

Historia që preku zemrat e të gjithëve/ Kush është nëna e Alvin Berishës, si e çoi djalin e vetëm në Siri

Rasti i djalit 11 vjeçar, Alvin Berisha ka prekur zemrat e të gjithëve me historinë e tij. 11-vjeçar prej 5 vitesh ndodhej në kampin e Al-Hol...

Blog 08:41 - 4 Nentor, 2019

Ja kush është e vërteta për kërcënimin që na vjen nga ISIS

Nga Aaron David Miller “CNN” * Në debatin më të fundit midis kandidatëve demokratë për president të SHBA-së, Xho Bajden dha alarmin se ISIS “do të...

Blog 09:40 - 28 Tetor, 2019

Vdekja e Bagdadit, shënon fundin e një epoke, por ISIS-i do mbijetojë 

Nga Graeme Wood “The Atlantic” * Abu Bakr Al-Bagdadi, të cilin qindra mijëra mbështetës të Shtetit Islamik e konsideruan si udhëheqësin e tyre absolut, u vra...

Kronika 18:22 - 26 Tetor, 2019

Braktisja e 11 vjeçarit në kampin e ISIS/ Gazetari jep lajmin e mirë për Alvin Berishën

Pas lajmeve të publikuara se në kampin “Al hol” ku ndodhej 11-vjeçari shqiptar Alvin Berisha,  ka pasur sulme dhe viktima, ka aardhur edhe reagimi nga gazetari...

Denoncim 15:00 - 24 Tetor, 2019

Emisioni “Stop” ve në lëvizje Scotland Yard/ Fëmija kaloi në 4 aeroporte 

Emisioni “Stop” sjell sonte në mbrëmje rastin e rrëmbimit në Shqipëri të fëmijës 3 vjecar nga i ati, një shtetas sirian. Ky i fundit, e mori...

Sociale 08:55 - 21 Tetor, 2019

Foto-Ferri Al-Hol/ Aty ku strehohet Alvini dhe fëmijët e tjerë shqiptarë në Siri

Afrim Berisha, babai i Alvinit i bllokuar në kampet e ISIS-it në Siri dha alarmin ditën e premte se prej disa ditësh ka humbur kontaktet me...

Sociale 21:07 - 19 Tetor, 2019

5 fëmijë nga Pogradeci, në Siri/ Gjyshja 70 vjeçare: Ndihmë, mi ktheni në shtëpi

Asije Shuli, nëna 70 vjeçare prej më shumë se dy vitesh vajton humbjen e djalit të saj, Krenarit në luftën krah grupit militant të shtetit islamik...

Lajme 14:11 - 19 Tetor, 2019

Babai i Alvin Berishës letër publike shtetit shqiptar/ Më ndihmoni, djali është i plagosur

Afrim Berisha, babai i 11-vjeçarit Alvin Berisha i cili ndodhet në kampet e ISIS në Siri, i ka drejtuar një letër publike shtetit shqiptar. Në letrën...

Politikë 10:10 - 19 Tetor, 2019

“Shpëto Alvin”/ Qytetarët mesazhe të forta Ramës

Kryeministri Edi Rama në vijim të ritualit të tij të përditshëm, mëngjesin e sotëm ka përshëndetur ndjekësit e tij në rrjetet sociale, duke publikuar një video...

Kronika 09:53 - 16 Tetor, 2019

“Skenë jashtë çdo imagjinate”/ Gazetari rrëfen historinë shokuese: Si nuk e morëm dot fëmijën shqiptar në Siri  

Janë të shumta rastet në të cilat gratë shqiptare kanë shkuar në Siri për të mbështetur ISIS, por që kanë përfunduar në kampe të ndryshme. Gazetari...

Politikë 15:22 - 15 Tetor, 2019

Gylenisti i Bashës sulmon Erdoganin me fake foto

Një personazh thuajse i panjohur, por një gylenist në radhët e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, që i vërsulet Erdoganit. Një nga mbështetësit e Lulzim Bashës,...

Bota 08:53 - 8 Tetor, 2019

SHBA nuk do të marrin pjesë në ofensivën ushtarake turke në Siri

Pas njoftimit për një sulm ushtarak në Siri, Presidenti Rexhep Tajip Erdogan telefonoi me homologun e tij amerikan Donald Trump. Rezultati: turqit duhet ta bëjnë ofensivën...