Connect with Us

All posts tagged "sindikata"

Shkarkimi i mjekut Ilir Allkja/ Sindikata e bluzave të bardha zbardh orën e protestës
Aktualitet 19:32 - 30 Dhjetor, 2020

Shkarkimi i mjekut Ilir Allkja/ Sindikata e bluzave të bardha zbardh orën e protestës

Sindikata e bluzave të bardha ka paralajmëruar se nesër do të protestojë në orën 10:00 para spitalit nr.1 në QSUT për shkarkimin e mjekut Ilir Allkja...

Sindikatat Ndërkombëtare letër Ramës/ Situata e papranueshme, sigurojuni pagat e prapambetura naftëtarëve
Politikë 19:51 - 24 Tetor, 2020

Sindikatat Ndërkombëtare letër Ramës/ Situata e papranueshme, sigurojuni pagat e prapambetura naftëtarëve

Sindikatat ndërkombëtare ”IndustriALL Global Union” dhe ”IndustriAll European Trade Union” i janë drejtuar me një letër zyrtare kryeministrit Edi Rama. Ata këkrojn nga kryeministrit që të...

Kronika 11:53 - 28 Shtator, 2020

Kreu i sindikatës së naftëtarëve: “Indiferenca e institucioneve është tallëse dhe fyese”

Kreu i sindikatës së naftëtarëve të pavarur, Sokol Dautaj u shpreh në një komunikim për mediat se janë përpjekur me të gjitha mënyrat me protesta të...

“Të shtyhen zgjedhjet”/ Sindikata e profesorëve letër Shahinit: Do prodhojnë drejtues fiktiv
Sociale 21:27 - 4 Korrik, 2020

“Të shtyhen zgjedhjet”/ Sindikata e profesorëve letër Shahinit: Do prodhojnë drejtues fiktiv

Sindikata e Punonjësve të Universiteteve të Shqipërisë i është drejtuar me një shkresë zyrtare Ministrisë së Arsimit ku kërkon shtyrje të zgjedhjeve në universitetet publike. Sipas...

Sociale 19:00 - 6 Maj, 2020

“Nuk plotësohen kushtet optimale”/ Sindikata e Punonjësve të Universiteteve kërkon shtyrjen e zgjedhjeve

Sindikata e Punonjësve të Universiteteve të Shqipërisë ka reaguar lidhur me situatën e krijuar në procesin mësimor nga Covid-19 dhe për zgjedhjet në universitete. Sindikata e...

Shifra shqetësuese në 24 orë/ Ja sa persona janë konfirmuar pozitivë
Sociale 11:00 - 1 Maj, 2020

Beteja me Covid-19/ Sindikata e Punonjësve të Shërbimit Shëndetësor, 5 kërkesa urgjente qeverisë

Me rastin e 1 Majit, Sindikata e Punonjësve të Shërbimit Shëndetësor i ka drejtuar pesë kërkesa qeverisë. Sindikata kërkon nga strukturat drejtuese, përmirësimin e kushteve të...

Politikë 10:59 - 9 Prill, 2020

Covid-19/ Basha thirrje qeverisë: Të shpërblehen efektivët që janë në krye të detyrës

Kryedemokrati Lulzim Basha i ka bërë thirrje qeverisë që të shpërblejë financiarisht punonjësit e policisë që ndodhen në krye të detyrës, në përballimin e situatës për...

Kronika 16:59 - 8 Prill, 2020

“As shpërblim e as duartrokitje për këmishat blu”/ Sindikata kërkesë Ramës

Sindikata e Shërbimeve Policore të Shqipërisë i është drejtuar me një kërkesë kryrministrit Edi Rama që të shpërblejë sa 50% e pagës neto mujore efektivët të...

Lajme 22:12 - 30 Mars, 2020

30 mjekë “rrëzuan” pas 30 vitesh nga froni në mediat italiane drogën dhe krimin shqiptar

Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë, e ka konsideruar si një gjest për tu përshëndetur dërgimin e 30 mjekëve dhe infermierëve shqiptarë në Itali, për të ndihmuar...

Sociale 20:02 - 14 Mars, 2020

Sindikata e Infermierëve letër kryeministrit Rama/ “Kalo një pagë shpërblim”

Sindikata e lnfermierëve të Shqipërisë i ka nisur një letër të hapur kryeministrit Edi Rama, ku kërkon një rrogë shtesë për këtë kategori të personelit shëndetsor...

Kronika 17:17 - 29 Janar, 2020

KSSH reagon pas vdekjes së punëtorit/ Pandëshkueshmëria e përgjegjësve vijon të mbetet një problem

57 vjeçari me  iniciale E.L është viktima e radhës nga aksidentet në punë për shkak të mungesës së kushteve të sigurisë teknike ne vendin e punës...

Sociale 15:24 - 23 Janar, 2020

KSSH akuza mazhorancës/ Rrisni pagën minimale në 400 euro, krahu i punës po braktis Shqipërinë

Kreu i Konfederatës së Sindikateve të Shqipërisë, Kol Nikollaj,  gjatë një takimi me strukturat në Vlorë, ka ngritur alarmin e braktisjes së vendit nga krahu i punës....

Denoncim 18:05 - 17 Janar, 2020

Dalin faktet/ Diskreditohet përfundimisht sindikata me 4 veta e Arlind Qorrit

Sindikata e krijuar nga Organizata Politike e Arlind Qorrit në Bulqizë, pas tymnajës që u përpoq të krijonte, pasi u ndesh me faktet, duket se ka...

Politikë 22:58 - 27 Dhjetor, 2019

“Jemi në rregull me sindikatat”/ Albchrome reagon për shkarkimin e 4 minatorëve

Kompania AlbChrome ka reaguar pas akuzave të shumta të cilat e bënin përgjegjëse për shkarkimin e katër minatorëve. Albchrome ka theksuar se ka në fuqi një...

Bota 17:36 - 11 Dhjetor, 2019

Dita e gjashtë e protestave në Francë/Sindikatat: Nuk dorezohemi pa parë rezultate

Protesta dhe demonstrata paqësore vijojnë të zhvillohen në qytetet franceze nga punonjës të sektorit publik. Sot shënohet dita e gjashtë që qytetarët janë në protestë kundër...

Aktualitet 08:57 - 2 Maj, 2019

Sulmi kundër sindikatave/ KSSH: Ben Blushi në shërbim të qeverisë

Kreu i Konfederatës së Sindikatave, Kol Nikollaj ka reaguar pas dokumentarit të mbrëmshëm në Top Story, ku ndër të tjera thuhet se sindikatat kanë vjedhur pronat...

Aktualitet 09:02 - 25 Mars, 2019

Do të udhëtoni drejt Italisë?/ Lexoni njoftimin e rëndësishëm

Për të gjithë ata pasagjerë që kanë vendosur të udhëtojnë drejt Italisë, Autoriteti i Aviacionit Civil shqiptar bën një njoftim të rëndësishëm. Autoriteti i Aviacionit Civil...

Aktualitet 10:22 - 3 Qershor, 2016

Themelohet Sindikata e të Vetëpunësuarve

Një një njoftim të bërë publik nga Nisma Thurje, shkruhet se është themeluar tashmë zyrtarisht pas një aktiviteti Sindikata e te Vetepunesuarve. “Muaj me pare protestuam...

Denoncim 15:56 - 5 Maj, 2015

Sindikata e Punonjësve të Durrësit denoncon Ujësjellësin: Po na shkelen të drejtat

Sindikata e Bashkuar e Punonjësve të Durrësit, përballet sot përpara një fakti ku është shkelur një e drejtë bazike dhe kushtetuese e mbrojtjes së marëdhënieve të...

Aktualitet 11:56 - 7 Prill, 2015

Dy sindikata kundër MAS: Grevë pa afat nëse s’ka kontrata të mësuesve

Dy sindikata kanë dalë kundër Ministrisë së Arsimin dhe Sporteve sa i përket çështjes s kontratave të mësuesve. Sindikatat deklarojnë se brenda 30 prillit MAS duhet...

Aktualitet 17:21 - 16 Mars, 2015

Sindikata e Shërbimeve Policore mbështet testimin e Policisë së Burgjeve

  Pasi qeveria ka kryer testimin ndaj policisë së burgjeve, ka reaguar Sindikata e Shërbimeve Policiore. Në një deklaratë për shtyp, sindikata ka mbështetur vendimin për...