Connect with Us

All posts tagged "simptomat"

Shëndeti 20:15 - 29 Prill, 2020

“Kam pasur halucinacione të tmerrshme”/ Mjeku shqiptar në SHBA tregon si i ndikon Covid-19 në sistemin nervor

Dr. Rifat Latifi është kirurg në Qendrën Mjekësore, Westchester një nga pikat e hershme të nxehta të koronavirusit në Nju Jork. Para disa javësh, Dr. Latifi...

Lajme 21:38 - 26 Mars, 2020

Mjekja shqiptare me koronavirus në Itali flet për simptomat/ “Nuk është grip i thjeshtë, por përballohet”

Mjekja shqiptare e infektuar me koronavirus Blerina Resuli në Itali ka treguar se në fillim kur ka rezultuar pozitive, kishte disa shqetësime. Ajo rrëfeu në emisionin...

Sociale 20:58 - 16 Mars, 2020

“Lufta mund të zgjasë më shumë se 1 vit”/ Mjeku shqiptar trego se si të mbrohemi nga koronavirusi

Dr. Hektor Grazhdani Virusi i ri corona, nga ajri hyn tek njeriu nga goja, hunda dhe ne syte; sapo prek aty mukozat e tyre i deperton....

Sociale 11:00 - 16 Mars, 2020

“Lufta” me COVID-19/ Simptomat, kujdesi dhe mbrojtja

Ndërkohë që Shqipëria dhe shumë vende të botës po përballen me “luftën”, kundër Covid-19, Instituti i Shëndetit Publik ka dhënë disa këshilla se cilat janë simptomat...

Blog 12:51 - 1 Shkurt, 2020

Si përhapet koronavirusi, dhe si mund të mbroheni prej tij?

* Gati 10.000 njerëz janë infektuar nga koronavirusi i ri, që po vazhdon të përhapet në gjithnjë e më shumë vende, që kur u zbulua për...

Blog 08:38 - 27 Janar, 2020

Depresioni i Mëngjesit/ Pse zgjohemi shpesh të zymtë, dhe si ta kalojmë këtë gjendje

A jeni zgjuar sot në një gjendje depresive dhe shumë të lodhur? Mos u shqetësoni. Lajmi i mirë, është se ekzistojnë disa mënyra për t’ju ardhur...

Blog 08:53 - 15 Nentor, 2019

Ankthi i mëngjesit/ Nga se shkaktohet dhe si ta përballoni

Ankthi është një gërshetim i ndërlikuar emocionesh negative që përfshijë frikën e tepruar, shqetësimin apo panik të lehtë. Zakonisht shoqërohet dhe me pasoja fizike si rrahje...

Politikë 08:54 - 29 Tetor, 2019

Magnezi, elementi më jetik për trupin e njeriut, 80 për qind prej nesh kanë mungesa të tij

Mungesa e magnezit diagnostikohet shpesh në mënyrë të gabur, pasi nuk shfaqet në analizat e gjakut. Në fakt, vetëm 1 për qind e magnezit që përmban...

Blog 10:03 - 22 Tetor, 2019

Miliona njerëz pësojnë sulme në zemër, pa e ditur fare këtë

Nga Jane E. Brody “The New York Times” * Kur halla ime, Gerta, pësoi një sulm në zemër në mesin e viteve 1970, mjeku që e...

Life Style 21:46 - 14 Maj, 2019

Kujdes!/ Këto simptoma të thjeshta tregojnë se keni probleme serioze me veshkat

Veshkat kryejnë një funksion shumë të rëndësishëm në trupin e njeriut pasi grumbullojnë mbeturinat që qarkullojnë në organizmin tonë. Gjithashtu ato mbajnë të qëndrueshëm nivelin e...

Life Style 22:00 - 8 Maj, 2019

Mos i injoroni/ Simptomat që tregojnë se po vuani nga sëmundja e kancerit të mushkërive

Një nga sëmundjet më të tmerrshme që po merr jetët e njerëzve kudo nëpër botë është kanceri i mushkrive. Qëllimi kryesor i mushkërive është që të...

Aktualitet 22:40 - 4 Janar, 2019

Këto simptoma nuk duhet t’i injoroni kurrë, tregojnë se keni tumor në fshikëzën e urinës

Shpesh qelizat e fshikëzës së urinës ndryshojnë, kjo mund të vijë si pasojë e sëmundjeve kancerogjene ose e sëmundjeve të tjera. Disa nga këto sëmundje mund...

Shëndeti 19:44 - 26 Shkurt, 2018

Sëmundja e Fruthit, simptomat dhe si mund të parandalohet

Fruthi është një infeksion viral i sistemit respirator, një sëmundje shumë ngjitëse që përhapet nga kontakti me pështymën e infektuar. Një person i infektuar mund të...

Aktualitet 19:15 - 1 Janar, 2018

Dridhja e duarve shkaktohet nga…

Pothuajse gjysma e njerëzve me këtë problem, (i cili lidhet me një mungesë komunikimi në tru), kanë edhe një anëtar në familje me të tillë shqetësim....

Aktualitet 14:12 - 23 Gusht, 2017

7 simptomat e hershme të kancerit që 90% e njerëzve i injorojnë

Trupi i njeriut është krujuar në mënyrë të tillë që të na dërgojë simptoma sinjale për të na informuar se diçka nuk po shkon si duhet....

Aktualitet 20:20 - 18 Gusht, 2017

Shenjat alaramante/ Ja përse duhet t’i çoni fëmijët menjëherë tek doktori

Sëmundja e fëmijës është gjithnjë shumë e vështirë për një prind. Shumë probleme mund të shmangen nëse ju jeni të vëmendshëm ndaj simptomave të ndryshme që...

Aktualitet 13:18 - 18 Gusht, 2017

5 mënyra se si trupi ynë reagon pas ndarjes

Ndarjet dhe lamtumirat janë shumë të vështira këdo. Ka nga ata njerëz të cilët janë më të fortë e i përballojnë më lehtë dhe ka nga...

Aktualitet 22:40 - 17 Gusht, 2017

Një muaj para një ataku kardiak trupi juaj jep këto shenja

Parandalimi është më i mirë se kura. Kjo është një këshillë që të gjithë e dimë e mbase e dëgjojmë dhe shpesh. Ky rregull i thjeshtë...

Aktualitet 15:10 - 26 Mars, 2017

Ja çfarë duhet ditur për përdorimin e paracetamolit

Paracetamoli është qetësuesi i dhimbjeve më i njohur në botë dhe është në dispozicion në shumë kombinime. Përdoret për të ulur temperaturën dhe për të lehtësuar...

Aktualitet 22:49 - 10 Mars, 2017

Mungesa e hekurit në organizëm vërehet nga këto simptoma

Gjithmonë ndiqni shenjat që trupi juaj i dërgon. Këto janë simptomat më të zakonshme të mungesës së hekurit në trup. Përqendrimi i dobët Nëse vini re...

Shëndeti 10:22 - 29 Qershor, 2015

Ja cilat janë simptomat e diabetit

Simptomat e hershme të diabetit, veçanërisht të tipit 2 mund të jenë suptile apo në dukje të parrezikshme, nëse paraqitet ndonjë prej tyre. Mund ta keni...