Connect with Us

All posts tagged "shteti"

Politikë 18:55 - 19 Maj, 2020

Prishja e Teatrit Kombëtar/ Meta: Ajo që ndodhi në errësirën e 17 majit nuk do të amnistohet kurrë!

Presidenti Ilir Meta ka dënuar edhe njëherë shembjen e Teatrit Kombëtar. Meta shkruan se ajo që ndodhi në errësirën e 17 majit nuk do të amnistohet...

Politikë 21:27 - 21 Prill, 2020

Klodian Tomorri: Ndikimi afatshkurtër i virusit mund të rrezikojë falimentimin e shtetit, qytetarët të përgatiten…

Gazetari i ekonomisë Klodian Tomorri, foli mbrëmjen e sotme për ndikiminm që do të ketë koronavirusi në ekonominë shqiptare. Tomorri deklaron se bllokimi i ekonomisë për...

Lutfi dervishi ndryshimet e Shqiperise
Opinione 15:36 - 16 Prill, 2020

Të marrësh 30 € apo të paguash 165 000€?

Nga Lutfi Dervishi  Duket si pyetje të marrësh, sepse përgjigja logjike është të marrësh. Mirëpo ne kemi vendosur të japim dhe jo të marrim, të shpenzojmë...

Politikë 18:10 - 1 Prill, 2020

Vasili akuza qeverisë/ “Po kërcënohen laboratorët për të mos bërë testime koronavirusi”

Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili deklaron se laboratorët privatë nuk po lejohen të bëjnë testime dhe në paligjshme po fshihet e vërteta. Vasili citon Organizatën Botërore...

Ekonomi 15:13 - 1 Prill, 2020

Fasonët “ngrenë duart”/Nuk paguajmë dot punonjësit, të ndërhyjë shteti!

Bizneset e tekstile dhe këpucëve pohojnë se janë në një situatë të vështirë për shkak të mospagimit nga kontraktorët, çka ia bën të pamundur të paguajnë...

Sociale 23:15 - 31 Mars, 2020

Bankat nuk i bindet urdhrit për kreditë/ Paralajmëron Ahmetaj: Shteti do ndërhyjë drejt për së drejti

Bankat vijojnë të mos e respektojnë urdhrin e qeverisë për shtyrjen e shlyerjes së kredive dhe për këtë ka folur edhe mbrëmjen e sotme ministri Arben...

Politikë 11:04 - 18 Shkurt, 2020

10 vite nga ligji antimafia/ Shteti dështon të shesë pasuritë e krimit

10 vite nga ligji antimafia, asnjë pronë e krimit nuk është shitur në ankand. Në një dekadë rezulton që të gjitha ankandet kanë dështuar. Agjencia e...

Politikë 17:49 - 30 Janar, 2020

Vrasja e Jan Prengës/ Besnik Mustafaj bën deklaratën e fortë: Shteti i implikuar me krimin

Analisti Besnik Mustafaj i ftuar në rubrikën ‘Opinion’ në News 24, teksa ka komentuar vrasjen e Jan Prengës, u shpreh se kemi një shtetet jo vetëm...

Ekonomi 08:17 - 16 Janar, 2020

Rindërtimi pas tërmetit krijon konfuzion për pronësinë e truallit në zonat e prekura/ Shteti mund t’i shpronësojë

Një vendim qeverie i ditëve të fundit që rregullon çështjet e pronësisë së trojeve për ndërtesat e reja ka krijuar konfuzion të banorët e zonave të...

Kronika 12:54 - 15 Janar, 2020

“Shteti është çmendur, është zgjidhur nga ushkurët!”/ Nuk përmbahet më, Mentor Kikia

Gazetari Mentor Kikia ka dhënë alarmin se shteti është lëshuar i tëri. Duke iu referuar ngjarjeve të drejtësisë, ku një i dënuar i përjetshëm u la...

Politikë 15:31 - 29 Dhjetor, 2019

Një farë noekomunistësh që nuk i duhen as dreqit

Shfaqen gati një herë në vit, shumicën e akteve të tyre i kanë bërë në përplasje me personazhe apo dhe me vetë institucione shtetërore. Kanë sulmuar...

Bota 09:14 - 7 Nentor, 2019

Mungesa e shtetit, dhunë dhe sëmundje/ Gjendje katastrofale e refugjatëve në Bosnjë-Hercegovinë

Autoritetet e Bosnjë-Hercegovinës nuk kanë gjetur ende ndonjë zgjidhje për mijëra refugjatë, sa janë grumbulluar në kufirin me Kroacinë. Ndërkohë që numri po shtohet nga dita...

Kryesore 17:32 - 12 Gusht, 2019

“Dy vrasje mafioze për 12 orë”/ Berisha kapet keq me ministrin e Brendshëm dhe Ardi Veliun

“Vrasjet mafioze janë ligji i narkoshtetit”. Kështu shkruan ish kryeministri Sali Berisha përmes një postimi në rrjetet sociale, duke iu referuar vrasjeve që ndodhën ditën e...

Lajm i Rekomanduar 15:02 - 11 Gusht, 2019

Pse shteti ka dështuar?

Shteti ka dështuar, institucionit kanë rënë. Nuk është përceptim por fakt. Ministra, drejtorë janë derdhur rrugëve bizneseve, duke inspektuar dhe kontrolluar punën në terren. Në fakt,...

Uncategorized 11:14 - 7 Gusht, 2019

Tatimet po çojnë bizneset drejt falimentit/ Berisha denoncon skandalin

Ish-kryeministri Sali Berisha me anë të një shkrimi në rrjetet sociale ka denoncuar abuzimet që shteti bën me bizneset në kohën e sezonit turistik. Berisha shkruan...

Politikë 11:18 - 29 Korrik, 2019

“Ky s’di më as çfarë flet”/ Ish-ministri i “përvishet” Ramës

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani akuzon kryeministrin Edi Rama si shkatërues të demokracisë dhe shtetit ligjor në Shqipëri. Sipas tij, prova më...

Politikë 10:25 - 26 Korrik, 2019

Çështja e Teatrit Kombëtar/ Ish-ministri zbulon zgjidhjen e vetme

Ish-ministri i Drejtësisë në qeverinë “Rama 1”, Ylli Manjani ka reaguar në lidhje me përplasjet për çështjet e Teatrit Kombëtar. Në një postim në rrjetet sociale,...

Kryesore 11:21 - 25 Korrik, 2019

Foto-“Zhduket” magjia e Syrit të Kaltër/ Një monument natyre i lënë në harresë

Syri i Kaltër është një vend turistik, ndër më përrallorët që ka vendi ynë. Syri i kaltër, një bukuri magjike, për të cilën kanë shkruar edhe...

Aktualitet 11:21 - 12 Korrik, 2019

Vendi drejt kolapsit?/ Lefter Maliqi jep alarmin

Deputeti i pavarur, Lefter Maliqi, në një konferencë për mediat nga Kryesia e Kuvendit ka folur për një situatë alarmante në politikën shqiptare e cila po...

ngjela analize
Aktualitet 18:02 - 27 Qershor, 2019

“Shteti nuk mund të shkatërrohet nga një i korruptuar”/ Ngjela: Rama ti tregojë dhëmbët Metës

Avokat Spartak Ngjela ka reaguar pas vendimit të presidentit të Republikës, Ilir Meta për dekretimin e ditës 13 tetor si datë të re të mbajtjes së...

ndoka paralajmeron ramen
Aktualitet 17:04 - 22 Maj, 2019

Ndoka i përvishet Ramës/ “Shteti nuk është penel me bojë”

Kreu i PDK-së Nard Ndoka foli rreth sistemi të drejtësisë në Shqipëri dhe mënyrën sesi ai percepton Edi Rama atë. Sipas Ndokiës, Rama nuk di se...

brace thirrje analisteve, mos harroni 21 janarin
Aktualitet 22:06 - 3 Maj, 2019

Erion Braçe bën akuzën e fortë/ Fatmir Xhindin e vrau shteti

Dhjetë vite më parë u ekzekutua në pragun e shtëpisë së tij ish deputeti i ndjerë Fatmir Xhindi. Ndërkohë që për këtë vrasje ende nuk ka...

Aktualitet 12:13 - 13 Prill, 2019

“Grusht shteti” në Shqipëri/ Ish-deputeti thirrje të fortë qytetarëve

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu deklaron se Shqipëria ndodhet nën “grushtin e shtetit”. Në një postim në rrjetet sociale, demokrati rendit një sërë zhvillimesh, të...