Connect with Us

All posts tagged "shtet"

Sociale 14:07 - 15 Korrik, 2020

Një tjetër shtet i mbyll “derën” Shqipërisë/ Vjen njoftimi i rëndësishëm nga TIA

Tirana International Airport ka njoftuar se që nga data 16 korrik deri më 31 korrik 2020 do të ndalohen fluturimet me Vjenën. Në një njoftim zyrtar,...

“Asnjë shtet nuk ia del i vetëm”/ OBSH: Pandemia nuk mposhtet më një botë të ndarë
Shëndeti 09:29 - 23 Qershor, 2020

“Asnjë shtet nuk ia del i vetëm”/ OBSH: Pandemia nuk mposhtet më një botë të ndarë

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka thënë se “kërcënimi më i madh me të cilin përballemi tani nuk është...

Politikë 14:05 - 5 Qershor, 2020

“Dhunë, përdhunime, plagosje, vrasje!”/ Alibeaj: Krimi bën festë në Shqipëri

Ish deputeti i PD, Enkelejd Alibeaj ka reaguar lidhur me ngjarjet kriminale të ndodhura së fundmi në vend. Sipas Alibejat, vrasjet dhe shpërthimet e fundit mafioze...

Opinione 20:40 - 16 Maj, 2020

Nga Azgan Haklaj/ Pëllumbat e lirisë. Një komb-një shtet!

Me dt 16-të maj të vitit 1999-të ranë në fushën e nderit dy personalitete të shquara të Kosovës dhe të Kombit Shqiptar, dy veprimtarë të shquar...

Lajme 23:02 - 10 Maj, 2020

Legalizimi i kanabisit/ Analisti: Nuk është ndonjë gjë e madhe, por ne s’kemi shtet për ta kontrolluar

Analisti Ilir Demalia ka folur rreth daklaratës së kryeministrit Edi Rama për legalizimin e kanabisit për arsye mjekësore në Shqipëri. Sipas Demalias, shteti shqiptar nuk mundet...

Lajme 22:47 - 26 Mars, 2020

“S’ duhet anije kozmike as raketa”/ Berisha shpjegon pse e “mundën” koronavirusin disa shtete

Ish kryeministri Sali Berisha ka komentuar menaxhmin e situatës së krijuar nga koronavirusi nga vendet që arritën ta kishin nën kontroll përhapjen e virusit. Sipas Berishës,...

Bota 09:55 - 21 Mars, 2020

Koronavirusi!/ Thirrja për një shtet që përkujdeset për të gjitha

Kriza Corona do të ketë pasoja masive: jo vetëm në sfondin e numrit të viktimave apo humbjes së pashmangshme ekonomike. Edhe raporti ynë me shtetin do...

Lajme 11:51 - 26 Shkurt, 2020

Vrasja makabre në Rrëshen/ Basha thirrje shtetit: Të mbrojë vajzat dhe nënat

Kreu i PD, Lulzim Basha ka reaguar pas vrasjes së dyfishtë të ndodhur mbrëmjen e djeshme në Rrëshen. Basha bën thirrje se shteti dhe shoqëria duhet...

Lajme 11:40 - 10 Shkurt, 2020

Skandali-Lojrat e fatit vazhdojnë të jenë masive/ Shteti humbet miliona dollarë

Me një operacion Forca e Ligjit dhe më pas me një goditje ligjore, qeveria e Edi Ramës vendosi mbylljen e plotë të lojrave të fatit më...

Sociale 20:21 - 15 Janar, 2020

Del vendimi/ 880 vende të lira pune në shtet

Shpallen 880 vende vakante të planifikuara për rekrutim në administratë gjatë vitit 2020. Këshilli i Ministrave ka mbajtur ditën e sotme një mbledhje dhe ka miratuar...

Lajme 13:24 - 3 Janar, 2020

Dëbimi i mësuesit turk/ Fëmijët kërkojnë babain e tyre

Mësuesi turk, Harun Çelik që u dëbua në 1 janar nga Shqipëria, është marrë menjëherë në dorëzim nga antiterrori turk. Sipas mediave vendase, Harun Çelik do...

Kosova & Rajoni 17:24 - 23 Dhjetor, 2019

Vjosa Osmani për situatën politike/ “Europa duhet të ndalojë së përkëdheluri Vuçiç-in.

Deputetja e zgjedhur e LDK-së, Vjosa Osmani ka folur për situatën post-zgjedhore në Kosovë, në një intervistë për gazetën austriake Der Standart, ku nuk ka lënë...

Politikë 17:54 - 3 Dhjetor, 2019

“Pagat e punonjësve po grabiten me urdhër”/ Berisha: Asnjë fond fillestar për përballimin e nevojave

Ish kryeministri Sali Berisha thotë se kryeministri Edi Rama kërkontë krijojë fondin për përballimin e emergjencave, përmes pagave të punonjësve. Sipas Berishës, grabitja me urdhër e...

Sociale 16:56 - 3 Dhjetor, 2019

“Tërmeti na nxori zbuluar”/ Urbanisti Muka: Shembja e ndërtesave tregoi se në Durrës, shteti nuk ka funksionuar

Urbanisti Ardi Muka shprehet se ky tërmet nxori atë çarë është bërë gabim në këto 30 vite. Sipas tij, në Durrës ky tërmet nxorri zbuluar pjesën...

Politikë 21:55 - 28 Shtator, 2019

Penalizimi i Ilir Metës/ Spartak Ngjela: Rasti i parë në 100 vjet shtet

“Sot Shqipëria hyri në pragun e një epoke të re”, është titulli i një mesazhi që avokat-politikani i shumënjohur, Spartak Ngjela, ka postuar pak më parë...

"Furtunë" në ambasaden shqiptare në Athinë/ Shkarkohet gjithë stafi
Sociale 15:50 - 22 Shtator, 2019

Tërmetet/ Cakaj falenderon shtetet që u solidarizuan me Shqipërinë

Ministri i Jashtëm, Gent Cakaj ka shprehur mirënjohje për interesimin dhe gatishmërinë e shumë shteteve për të ndihmuar Shqipërinë pas tërmeteve. Cakaj bën me dije se...

Kuriozitete 11:53 - 25 Maj, 2019

600 km në orë/ Ky shtet nuk ndalet, prodhon trenin më të shpejtë në botë

‘’China Railway Rolling Stock Corporation’, njihet si furnizuesi i dytë më i madh në botë për pajisjet e transportit hekurudhor,  në vitin 2021 pritet të prodhojë...

tre veprimet qe vrau interneti
Life Style 13:53 - 26 Prill, 2019

“365 ditë pa internet”/Njihuni me shtetin i cili dënon rëndë ata që përdorin rrjetet sociale

Shteti i Çadi-t ka një popullsi prej 15 milion banorë që ka vendi dhe 6 milion prej jetojnë në varfëri totale. Gjigandi mediatik ‘’ CNN’’ shkruan...

Aktualitet 22:08 - 11 Prill, 2019

Supergrabitja në Rinas/ Lubonja: Këtu nuk ka shtet

Analisti Fatos Lubonja, i qenë prezent në studion e emisionit “Të Paekspozuarit” ka folur rreth grabitjes së ndodhur në aeroportin e Rinasit. Sipas Lubonjës në vendin...

kreu i pr, fatmir mediu ne studio
Aktualitet 20:14 - 29 Mars, 2019

Djegia e mandateve/ Mediu: Nuk kemi shtet kushtetues

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu i pyetur se përse ndërkombëtarët nuk e kuptojnë dhe nuk e mbështesin djegien e mandateve nga ana opozitës, u përgjigj...

Life Style 15:10 - 26 Mars, 2019

Shteti i parë në botë që bën dallimin në teknologji/Taksitë do të funksionojnë me wirless

Në Oslo, shumë shpejt taksitë do të funksionojnë përmes sistemit wireless dhe Norvegjia duket se do të jetë shteti i parë në botë, që e bën...

Kuriozitete 12:53 - 22 Mars, 2019

Çfarë kuptimi ka emri i çdo shteti? Kjo hartë i tregon të gjitha

Çfarë do të thotë në të vërtetë emri i një shteti?  Kjo hartë i ka të gjitha përgjigjet. Tregon shpjegimin historik të emrit të çdo vendi,...

Kuriozitete 13:40 - 26 Janar, 2019

A e dinit? Shteti më i pasur në Europë nuk ka aeroport dhe as trena

Sipërfaqja e tij është vetëm 160 kilometra katror, por është shteti më i pasur në Europë. Fjala është për Lihteshtajnin, i cili ka 300 vite që...