Connect with Us

All posts tagged "shqiptare"

Radhë të gjata shqiptarësh në Kakavijë/ Pala greke punon vetëm me një sportel
Sociale 11:34 - 13 Gusht, 2020

Radhë të gjata shqiptarësh në Kakavijë/ Pala greke punon vetëm me një sportel

Një numër i madh automjetesh vijojnë të qëndrojnë në radhë të gjata në pikën Kufitare në Kakavijë. Pavarësisht situatës problematike,pala greke vijon të punojë me një...

Meshkujt shqiptarë më shtatshkurtrit e Europës/ Nuk i kapin dot me gjatësi vendet e rajonit
Sociale 10:22 - 13 Gusht, 2020

Meshkujt shqiptarë më shtatshkurtrit e Europës/ Nuk i kapin dot me gjatësi vendet e rajonit

Meshkujt shqiptarë janë ndër më të shkurtrit në Europë me një gjatësi mesatare prej 1.74 m. Të dhënat janë publikuar nga portali www.averageheight.co, i cili ka...

Sociale 08:36 - 13 Gusht, 2020

Shqiptarët nuk po preferojnë të lindin, 3.2% më pak bebe në 6 mujor

Qeveria dy vitet e fundit po aplikon stimuj në vlera monetare për nxitjen e lindjeve duke dhënë subvencioneve direkte për çdo fëmijë të lindur, por kjo...

Drogë, vjedhje, grabitje dhe organizatë kriminale/ Ekstradohen 9 shqiptarë në Itali
Kronika 17:18 - 12 Gusht, 2020

Të arrestuar për vepra të ndryshme penale/ Ekstradohen 9 shqiptarë në Itali

Interpol Tirana në bashkëpunim me Zyrën e Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Policisë Italiane (SCIP), ekstradoi drejt Italisë 9 persona të kërkuar që janë arrestuar në Shqipëri në...

Dhuroi 2 respiratorë tek “Shefqet Ndroqi”/ Shehaj: Mijëra euro u mblodhën nga shqiptarët
Politikë 15:52 - 12 Gusht, 2020

Dhuroi 2 respiratorë tek “Shefqet Ndroqi”/ Shehaj: Mijëra euro u mblodhën nga shqiptarët

Ish deputeti i PD, Agron Shehaj ka dhuruar në spitalin “Shefqet Ndroqi”, dy pajisje respiratore dhe një aparat dialize. Shehaj sqaron se “një pjesë të kostos...

Ekonomi 08:10 - 12 Gusht, 2020

Shqiptarët “çajnë” rrethimin e Covid-19/ Ikin për pushime në Turqi e Egjipt

Pandemia nuk i ka frenuar shqiptarët të udhëtojnë jashtë për pushime. Edhe pse mundësitë janë të kufizuara, hapja e shumëpritur e kufijve ka sjellë përgatitjten e...

“Shqiptarët po mbijetojnë”/ Vasili: Zhvillimi ekonomik po bën hapa shkaterrimtare
Politikë 08:41 - 11 Gusht, 2020

“Shqiptarët po mbijetojnë”/ Vasili: Zhvillimi ekonomik po bën hapa shkatërrimtarë

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili bazuar nga të dhënat e INSTAT thotë se shqiptarët shpezojnë gjithnjë e më pak pasi kanë hallin e mbijetesës. Sipas Vasilit,...

Tabaku: Keqqeverisja dhe korrupsioni, Shqipërisë i shtohen 230 mijë të varfër
Politikë 13:18 - 7 Gusht, 2020

Tabaku: Keqqeverisja dhe korrupsioni, Shqipërisë i shtohen 230 mijë të varfër

Ish-deputetja e PD, Jorida Tabaku duke iu referuar raportit të UNDP, thotë se Shqipërisë i janë shtuar plot 230 mijë të varfër nga keqqeverisja dhe korrupsioni....

Sociale 10:23 - 6 Gusht, 2020

Mbi 2 mijë shqiptarë bëjnë testin e Covid në Kakavijë/ Radhë të gjata në pikën doganore

Gjatë 24 orëve të fundit në pikën kufitare të Kakavijës rreth dy mijë qytetarë nga Shqipëria i janë nënshtruar testeve të Covid. Mostrat janë marrë nga...

Kriza nga pandemia e Covid/ Individët po kërkojnë borxh për të shlyer borxhet
Ekonomi 10:17 - 6 Gusht, 2020

Kriza nga pandemia e Covid/ Individët po kërkojnë borxh për të shlyer borxhet

Situata e vështirë e krijuar në ekonomi nga Covid-19 ka bërë që individët, jo vetëm të ulin kërkesën për kredi për blerje shtëpie dhe mallra konsumatorë,...

Shqipëria më pagat më të ulëta/ Berisha: Ky është shkaku i largimit të shqiptarëve nga vendi
Politikë 11:52 - 19 Korrik, 2020

Shqipëria me pagat më të ulëta/ Berisha: Ky është shkaku i largimit të shqiptarëve nga vendi

Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas studimit ku thuhet se Shqipëria është vendi me pagat të paktën 30% më të ulëta në rajon në të...

Pesë muaj pas mbylljes nga pandemia/ Basha bën bilancin: Paketat ekonomike të qeverisë rezultuan gjysmake
Politikë 10:27 - 19 Korrik, 2020

“Shqiptarët të fundit në rajon për pagat”/ Basha: Një nga dështimet më të mëdha të kësaj qeverie

Kreu i PD, Lulzim Basha thotë se sipas një studimi të fundit me qeverinë e Ramës shqiptarët kanë mbetur të fundit në rajon edhe për pagat...

Kronika 11:49 - 15 Korrik, 2020

Me goditje të shumta në fytyrë e trup/ Gjendet e pajetë 16 vjeçarja shqiptare në Greqi

Trupi i pajetë i një 16-vjecareje shqiptare është gjetur sot i pajetë në pyllin e oborrit të kishës Profiti Ilia, në Greqi. Sipas policisë greke, bëhet...

Sociale 09:53 - 15 Korrik, 2020

Covid-19 nuk i ndal shqiptarët për pushime/ Nisin udhëtimet me çarter drejt Antalias

Ndryshe nga 1 vit më parë, kur fluturimet me çarter drejt Turqisë nisnin në muajin maj, për shkak të situatës nga Covid-19, turizmi i çarterave nisi...

Modelja më bombastike shqiptare/ Fotot e fundit të Angela Martinit do t’iu lënë pa frymë
Showbizz 09:38 - 15 Korrik, 2020

Modelja më bombastike shqiptare/ Fotot e fundit të Angela Martinit do t’iu lënë pa frymë

Angela Martini është një nga modelet më të famshme shqiptare. Bukuroshja shkodrane e ka nisur karrierën e saj të modelingut që në moshën 18 vjeç, por...

Grida Duma publikon videon/ Rama në luftë me shqiptarët për pasurinë e tij
Politikë 13:25 - 14 Korrik, 2020

Grida Duma publikon videon/ Rama në luftë me shqiptarët për pasurinë e tij

Ish deputetja e PD, Grida Duma përmes një video të publikuar në Facebook ka denoncuar atë që e quan braktisje të qytetarëve nga qeveria. Duma thotë...

“Njollë turpi”/ Murrizi përplaset me Lubonjën : Do prish gjellën që u gatua më 1 prill
Politikë 16:59 - 10 Korrik, 2020

“PENTITOT’ po nxjerrin të palarat e njeri-tjetrit”/ Murrizi: Ehhhhh sa do dëgjojnë shqiptarët këto ditë!

Menjëherë pas deklaratave të kryeministrit Edi Ramës dhe kreut të PD, Lulzim Basha, ka reaguar deputeti Myslim Murrizi. Murrizi thotë se dy liderët e partive të...

Merret vendimi/ Ja kur do të hapet kufiri me Greqinë, kushtet për udhëtarët
Sociale 14:13 - 6 Korrik, 2020

Njoftim i rëndësishëm/ Si dhe në cilat shtete mund mund të lëvizin shqiptarët

Policia e Shtetit ka dhënë informacion mbi lëvizjet e shtetasve shqiptarë jashtë vendit. Sipas njoftimit të policisë, situata e kufizimeve të lëvizjes së shtetasve në kufi,...

Yuri Kim nënshkruan grantin/ SHBA jep rreth 800,000 dollarë për monumentet e dëmtuara nga tërmeti
Politikë 10:31 - 4 Korrik, 2020

Festa e Pavarësisë së SHBA/Yuri Kim mesazh shqiptarëve: Do të qëndrojmë krenarë krah jush

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim, i ka përcjellë një mesazh qytetarëve shqiptarë ditën e sotme, në Ditën e Pavarësisë së Shteteve të...

Opinione 14:31 - 2 Korrik, 2020

Fotot/ 2 Korrik 1990-2020, ende pas derës së Ambasadës Gjermane!

Nga Mentor Kikia Sot është 2 Korrik, dita e hapjes së ambasadave në Tiranë, një ngjarje që shënoi fillimin e fundit të regjimit komunist. Tre prej...

Drogë, vjedhje, grabitje dhe organizatë kriminale/ Ekstradohen 9 shqiptarë në Itali
Kronika 12:40 - 2 Korrik, 2020

Të shpallur në kërkim ndërkombëtar/ Ekstradohen nga Greqia dhe Italia tre shqiptarë

Vijojnë operacionet e përbashkëta mes Interpol Tirana dhe homologëve, për kapjen dhe ekstradimin e personave që i shmangen përballjes me organet e drejtësisë dhe vuajtjes së...

Politikë 09:21 - 2 Korrik, 2020

Video- 30 vjet nga eksodi historik i shqiptarëve/ Rama publikon pamjet

Kryeministri Edi Rama përmes një video ka kujtuar sot eksodin e shqiptarëve 30 vite më parë. Rama ka publikuar pamje nga dyndja e shqiptarëve në ambasada...

Meta publikon foton e 30 viteve më parë/ Mesazhi për shqiptarët e larguar në Gjermani
Politikë 09:07 - 2 Korrik, 2020

Meta publikon foton e 30 viteve më parë/ Mesazhi për shqiptarët e larguar jashtë vendit

Presidenti Ilir Meta ka publikuar një foto të shkrepur 30 vjet më parë brenda Ambasadës gjermane në Tiranë, ku rreth 3200 shqiptarë nisën një jetë të...