Connect with Us

All posts tagged "shqiperia"

Dendias trondit Shqipërinë/ 12 miljet në Jon na japin 13 000 km2 territor të ri
Aktualitet 13:17 - 19 Janar, 2021

Dendias trondit Shqipërinë/ 12 miljet në Jon na japin 13 000 km2 territor të ri

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias ka mbrojtur në Parlament projekt-ligjin e qeverisë së Mitsotakis-it për zgjerimin me 12 milje të Greqisë në detin Jon....

Soreca: BE-ja ka siguruar më shumë se 230 milionë euro mbështetje financiare për Shqipërinë
Aktualitet 16:28 - 18 Janar, 2021

Soreca: BE-ja ka siguruar më shumë se 230 milionë euro mbështetje financiare për Shqipërinë

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca në një postim në Twitter shkruan se BE-ja është e gatshme për të vazhduar mbështetjen financiare për Shqipërinë...

Sulmet ndaj BE për vaksiën/ Rama: Reagimi i Francës është palidhje, nxori nga konteksti fjalën time
Aktualitet 12:33 - 17 Janar, 2021

Sulmet ndaj BE për vaksinën/ Rama: Reagimi i Francës është palidhje, nxori nga konteksti fjalën time

Kryeministri Rama ka reaguar sot pas deklaratës së Ambasadës Franceze në Tiranë, e cila është shprehur e habitur me deklaratat e kryeministrit Edi Rama në lidhje...

Mot i kthjellët dhe me vranësira/ Ja si do të jetë dita sot
Sociale 08:05 - 17 Janar, 2021

Mot i kthjellët dhe me vranësira/ Si parashikohet të jetë dita sot

Vendi ynë është nën ndikimin e masave ajrore të ftohta, të cilat do të mbeten prezente edhe në ditët në vijim duke sjellë temperatura të ulëta...

Vangjel Tavo shpall fitoren e parakohshme/ Të largohet Rama, të vijmë ne të LSI të ndryshojmë vendin
Aktualitet 17:12 - 15 Janar, 2021

Vangjel Tavo shpall fitoren e parakohshme/ Të largohet Rama, të vijmë ne të LSI të ndryshojmë vendin

Ish-deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Vangjel Tavo, thotë se vendi po braktiset nga elita e trurit shqiptar. Pas 100 ditësh, ai thotë që do largohet...

Lufta kundër korrupsionit/ SHBA projekt të ri për transparencën e qeverisjes në Shqipëri
Aktualitet 11:57 - 15 Janar, 2021

Lufta kundër korrupsionit/ SHBA projekt të ri për transparencën e qeverisjes në Shqipëri

Agjencia e Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) do të mbështesë një projekt ambicioz në Shqipëri, në përpjekje për të forcuar transparencën e qeverisjes, si...

Stuhia “Filomena” prek Shqipërinë/ Mateoalb: Fundjava do të jetë e ftohtë
Sociale 11:31 - 15 Janar, 2021

Stuhia “Filomena” prek Shqipërinë/ Mateoalb: Fundjava do të jetë e ftohtë

Shqipëria është prekur së fundmi nga një ulje e ndjeshme e temperaturave. Sipas Meteoalb, fundjava parashikohet që të jetë gjithashtu me temperatura të ulta dhe me...

Darka e ministrave në Dubai/ Shehi: Qeceritarët e kanë kthyer Shqipërinë në pronë private
Aktualitet 21:38 - 14 Janar, 2021

Darka e ministrave në Dubai/ Shehi: Qeceritarët e kanë kthyer Shqipërinë në pronë private

Dashamir Shehi, drejtues i LZHK, tha se qeveria e Edi Ramës po shet copa të Shqipërisë tani që është në largim. Duke komentuar darkën e Dubait,...

Rritet çmimi i gazit me 20%/ Askush nuk flet
Aktualitet 10:52 - 14 Janar, 2021

Rritet çmimi i gazit me 20%/ Askush nuk flet

Përveç rritjes së çmimit të naftës, ku Shqipëria kryeson listën e shteteve të Ballkanit për naftën më të shtrenjtë, duket se një rritje ka pësuar edhe...

Ja vendet që mirëpresin turistët amerikanë/ CNN: Shqipëria s’ka nevojë për tampon dhe karantinë
Aktualitet 10:51 - 13 Janar, 2021

Ja vendet që mirëpresin turistët amerikanë/ Çfarë thotë CNN për Shqipërinë

CNN i ka kushtuar një artikull vendeve të cilat mirëpresin sërish turistët amerikanë në këtë fillim viti 2021. E para në listë është Shqipëria, për të...

“Be të fillojë negociatat”/ Palmer: Shqipëria dhe Maqedonia kanë përmbshur kërkesat
Politikë 23:00 - 12 Janar, 2021

“BE të fillojë negociatat”/ Palmer: Shqipëria dhe Maqedonia kanë përmbushur kërkesat

“Është e rëndësishme që Bashkimi Evropian të gjejë një rrugëtim për mbajtjen e Konferencave Ndërqeveritare për Maqedoninë e Veriut dhë për Shqipërinë, t’i fillojë këto procese.”...

‘Secili për veten, Zoti për të gjithë’/ Soreca ‘bën për ujë të ftohtë’ Ramën: Jam i habitur!
Politikë 18:33 - 12 Janar, 2021

‘Secili për veten, Zoti për të gjithë’/ Soreca ‘bën për ujë të ftohtë’ Ramën: Jam i habitur!

Ambasadori BE në Tiranë Luigi Soreca në një intervistë për Zërin e Amerikës, është pyetur në lidhje me kritikat e kryeministrit Rama ndaj B.E.-së për mungesë solidariteti...

Qeveria gjermane mohon t’i ketë dhuruar doza vaksine Shqipërisë
Aktualitet 17:45 - 12 Janar, 2021

Qeveria gjermane mohon t’i ketë dhuruar doza vaksine Shqipërisë

Pyetur nga Euronews Albania nëse i ka dhuruar vaksina Shqipërisë, qeveria gjermane reagoi duke mohuar që të jetë vendi “misterioz” i Bashkimit Europian që i dha...

Gjermania është vendi sekret që i dhuroi vaksina Shqipërisë?/ Ambasada zbulon si qëndron e vërteta
Aktualitet 17:27 - 12 Janar, 2021

Gjermania është vendi sekret që i dhuroi vaksina Shqipërisë?/ Ambasada zbulon si qëndron e vërteta

Ambasada Gjermane në Tiranë ka reaguar sot lidhur me ardhjen e vaksinë të Pfizer ditën e djeshme në Shqipëri, ku u përfol se vaksina anticovid vinte...

Dalin shifrat/ Ja sa doza vaksine anti-Covid kanë siguruar vendet e Ballkanit përmes Covax
Aktualitet 15:14 - 12 Janar, 2021

Dalin shifrat/ Ja sa doza vaksine anti-Covid kanë siguruar vendet e Ballkanit përmes Covax

Vendet e Ballkanit Perëndimor të cilat u lanë jashtë programit të shpërndarjes së vaksinave nga BE-ja po mbajnë sytë nga nisma Covax e Organizatës Botërore të...

Qeveria çon në Kuvend marrëveshjen për blerjen e vaksinës anti-Covid/ Sa do të paguajë shteti shqiptar
Aktualitet 13:00 - 12 Janar, 2021

Vaksina për Covid-19 në Shqipëri/Zbulohet kush e dhuroi

Zbulohet “misteri” i importimit të vaksinës kundër Covid-19. Sipas Euronews, vendi mik që ia ka dhuruar Shqipërisë është Gjermania. Euronews Albania disponon dokumentin zyrtar të zhdoganimit...

"Greqia kishte dy 'patate të nxehta'"/ Bushati: Shqipëri luajti rol në afrimin me Shkupin
Politikë 22:31 - 11 Janar, 2021

“Greqia kishte dy ‘patate të nxehta'”/ Bushati: Shqipëri luajti rol në afrimin me Shkupin

Ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, doli mbrëmjen e sotme për rolin e shqipërisë në disa prej çështejeve të nxehta në Greqi. Bushati tha se shqipëria ka...

Sot nisi vaksinimi anti-Covid/ Tomini tregon efektet anësore që mund të keni
Shëndeti 17:36 - 11 Janar, 2021

Sot nisi vaksinimi anti-Covid/ Tomini tregon efektet anësore që mund të keni

Shefja Epidemiologjisë në ISHP, Eugena Tomini, ka folur për procesin e vaksinimit anti-covid që ka nisur sot në vend. Në një intervistë për Report tv, ajo...

Gra dhe të mitur në kampin Al-Hol/ BBC: Shqipëria në garë për t’i shpëtuar nga kampi xhihadist
Aktualitet 09:57 - 10 Janar, 2021

Gra dhe të mitur në kampin Al-Hol/ BBC: Shqipëria në garë për t’i shpëtuar nga kampi xhihadist

Riatdhesimi i shtetasve shqiptarë nga kampi famëkeq i Al-Holit në Siri mbetet një sfidë për autoritetet në Shqipëri, kur sa vjen e ngushtohet koha për të...

Stuhia “Filomena” prek Shqipërinë/ Mateoalb: Fundjava do të jetë e ftohtë
Aktualitet 09:03 - 10 Janar, 2021

Moti i keq/ Meteorologët britanikë japin alarmin: Stuhia “Filomena” do godasë Shqipërinë

Vendi ynë do të jetë me vranësira të shumta, të cilat do të sjellin reshje shiu në pjesën me të madhe të territorit dhe reshje dëbore...

Zgjerimi i ujrave territorial/ Projektligji kalon në Parlamentin grek, zbulohet kur do miratohet
Aktualitet 18:12 - 8 Janar, 2021

Zgjerimi i ujrave territorial/ Projektligji kalon në Parlamentin grek, zbulohet kur do votohet

Projekt ligji për shtrirjen e ujërave territoriale të Greqisë me 12 milje në Detin Jon është paraqitur në Parlamentin grek. Në lidhje me çështjen e aktivitetit...

Britani shtrëngon masat/ Çfarë duhet të dinë qytetarët që do udhëtojnë drejt Anglisë
Aktualitet 13:02 - 8 Janar, 2021

Britania shtrëngon masat/ Çfarë duhet të dinë qytetarët që do udhëtojnë drejt Anglisë

Britania ka shtrënguar masat për të parandaluar përhapjen e Covid dhe mutacionit të ri që është përhapur me shpejtësi në disa shtete. Kështu qeveria britanike ka...

“Një shoqëri demokratike ia mbyll gojën presidentit”/ Kikia: Këto mekanizma i përdo një shoqëri e lirë
Aktualitet 12:21 - 7 Janar, 2021

“Një shoqëri demokratike ia mbyll gojën presidentit”/ Kikia: Këto mekanizma i përdor një shoqëri e lirë

Gazetari Mentor Kikia ka komentuar ngjarjet e fundit të ndodhura në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku pas humbjes së zgjedhjeve presidentit ende në detyrë Donald...