Connect with Us

All posts tagged "shqiperi"

Sa farmacistë ka Shqipëria, si krahasohet me vendet e Europës
Ekonomi 20:28 - 25 Shtator, 2020

Sa farmacistë ka Shqipëria, si krahasohet me vendet e Europës

Farmacistët praktikues ofrojnë një shërbim thelbësor për popullatën. Kjo është veçanërisht e dukshme tani gjatë pandemisë COVID, sipas një publikimi të fundit të Eurostat, që ka...

Rikthimi i lëkundjeve të tërmetit në Shqipëri/ Ja çfarë thotë sizmiologu Aliaj
Sociale 22:33 - 24 Shtator, 2020

Rikthimi i lëkundjeve të tërmetit në Shqipëri/ Ja çfarë thotë sizmiologu Aliaj

Rikthimi i lëkundjeve të tërmetit në Shqipëri ka rikthyer panikun tek qytetarët pasi ekziston frika se mos përsëritet skenari i shtatorit dhe i nëntorit të shkuar....

Ekonomi 16:54 - 23 Shtator, 2020

Kosova “shpëton” turizmin e Shqipërisë/ Në gusht përbënin 62% të hyrjeve

Shifrat zyrtare të lëvizjes së shtetasve tregojnë se 62% e të totalit të hyrjeve në vendin tonë në muajin gusht ishin nga Kosova, duke konfirmuar atë...

Artan Hoxha e thotë troç/ Eldi Dizdari në Shqipëri i ishte i paprekshëm, nuk do arrestohej
Kronika 22:19 - 21 Shtator, 2020

Artan Hoxha e thotë troç/ Eldi Dizdari në Shqipëri ishte i paprekshëm, nuk do arrestohej

Gazetari Artan Hoxha ka dhënë detaje lidhur me arrestimin e Eldi Dizdarit, i cilësuar si bosi i kartelit të drogës. Hoxha tha se operacioni që bëri...

“Do përmbysë mediokritetin”/ Ngjela për mbledhjen Shqipëri-Kosovë: Duhet urgjentisht të krijohet…
Politikë 20:38 - 21 Shtator, 2020

“Do përmbysë mediokritetin”/ Ngjela për mbledhjen Shqipëri-Kosovë: Duhet urgjentisht të krijohet…

*Në 25 shtator është vendosur mbledhja e përbashkët midis qeverisë së Shqipërisë dhe qeverisë së Kosovës. Mbledhja do të mbahet në Shkodër. Gjjthsesi, duke u nisur...

Marrëveshja e detit me Greqinë/ Fuga: Pasuritë kombëtare po shkojnë për “dhjamë qeni”, jemi katandisur në një rryp tokë
Politikë 22:15 - 20 Shtator, 2020

Marrëveshja e detit me Greqinë/ Fuga: Pasuritë kombëtare po shkojnë për “dhjamë qeni”, jemi katandisur në një rryp tokë

Akademiku Artan Fuga ka reaguar sërish lidhur me çështjen e një marrëveshjeje të mundshme për detin mes Shqipërisë dhe Greqisë. Fuga shkruan se shqiptarët mund të...

Ekonomi 22:22 - 18 Shtator, 2020

Efektet e krizës për bankat do t’i shohim vitin e ardhshëm

Silvio Pedrazzi, Kryetari i Shoqatës së Bankave dhe Drejtor i Përgjithshëm i Bankës “Intesa Sanpaolo Bank Albania” Moratoriumi i pagesave të kredive dhe skemat e garancisë...

Akuzat e forta të Ngjelës/ Kryeministrat e Shqipërisë kanë shitur interesin kombëtar pwr postet e tyre
Politikë 15:53 - 16 Shtator, 2020

Akuzat e forta të Ngjelës/ Kryeministrat e Shqipërisë kanë shitur interesin kombëtar për postet e tyre

Avokati i njohur Spartak Ngjela thotë se në 100 vjet shqipëria ka qenë e qeverisur nga kryeministra që kanë shitur interesin kombëtar për të fituar postin...

Nga Mentor Kikia/ Besa nuk u paragjykua, por thjeshtë nuk ishte për atë punë
Opinione 14:42 - 15 Shtator, 2020

Nga Mentor Kikia/ Besa nuk u paragjykua, por thjeshtë nuk ishte për atë punë

Besa Shahini nuk preferoi të ikë në heshtje. Ajo ngacmoi një arsye si arsye, por që nuk mund të jetë arsye. Ajo tha se iku pasi...

Greqia vendos të mbajë të mbyllur kufirin me Shqipërinë deri në 30 shtator
Aktualitet 11:34 - 15 Shtator, 2020

Greqia vendos të mbajë të mbyllur kufirin me Shqipërinë deri në 30 shtator

Greqia ka lënë në fuqi vendimin, në të cilin deri në datën 30 shtator, nuk lejohen të hyjnë turistët nga Shqipëria. Në pikat kufitare të Kapshticës...

Mbi 150 raste të reja me Covid/ Humbin jetën tre persona në 24 orë
Sociale 16:19 - 11 Shtator, 2020

Mbi 150 raste të reja me Covid/ Humbin jetën tre persona në 24 orë

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë regjistruar 161 raste të reja me Covid nga 875 testimë të kryera. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, kanë...

Operacion mes Italisë e Shqipërisë/ Goditet grupi kriminal, arrestohen 12 persona
Kronika 15:39 - 11 Shtator, 2020

Operacion mes Italisë e Shqipërisë/ Goditet grupi kriminal, arrestohen 12 persona

Finalizohet me sukses një tjetër operacion ndërkombëtar për goditjen e një grupi të strukturuar kriminal që ushtronte veprimtari në fushën e trafikimit të lëndëve narkotike. Operacioni...

Deklarata e Berishës/ Zgjerimi i Greqisë prek Shqipërinë më shumë se Italinë
Politikë 22:26 - 10 Shtator, 2020

Deklarata e Berishës/ Zgjerimi i Greqisë prek Shqipërinë më shumë se Italinë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë një deklaratë të fortë mbrëmjen e sotme lidhur me çështjen e detit, që ka ngjallur sërish debat në vend. Berisha deklaroi...

Shqipëria, ndër vendet me nivel më të ulët vetëvrasjesh në Europë
Lajme 17:13 - 10 Shtator, 2020

Shqipëria, ndër vendet me nivel më të ulët vetëvrasjesh në Europë

Shqipëria renditet ndër vendet që ka një nivel të ulët vetëvrasjesh në krahasim me shtetet e tjera të Europës. Shqipëria kishte në vitin 2017, kur bëhet...

Covid-19 shkakton viktimën e radhës/ Humb jetën pacienti 86-vjeçar nga Shkodra
Sociale 16:21 - 10 Shtator, 2020

Bilanci i 24 orëve të fundit/ Dy viktima dhe qindra raste të reja me Covid

Vijojnë të mbeten të larta shifrat e rasteve të reja me Covid në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se gjatë 24 orëve të...

Aktualitet 13:12 - 10 Shtator, 2020

Zbulohet emri i ambasadorit të ri britanik në Tiranë

Ambasadori aktual britanik në Shqipëri, Duncan Norman ka bërë të ditur emrin e pasardhësit të tij. Ai ka deklaruar se ambasadori i ardhshëm britanik në Tiranë...

Sociale 22:28 - 9 Shtator, 2020

Pa lamtumirën e fundit/ Si i ndryshoi COVID-19 ritet e varrimit në Shqipëri

Përveç kufizimeve që solli në jetën e përditshme, Covid-19 ndryshoi pas shumë dekadash edhe ritet e varrimit në vendin tone. Numri i vdekjeve të shkaktuara nga...

Pijet alkoolike në Shqipëri kushtojnë më shtrenjtë se mesatarja e BE
Ekonomi 23:20 - 8 Shtator, 2020

Pijet alkoolike në Shqipëri kushtojnë më shtrenjtë se mesatarja e BE

Në Shqipëri dhe në Mal të Zi, pijet alkoolike kushtojnë më shtrenjtë se shtetet e tjera të rajonit, madje janë edhe mbi mesataren e bashkimit Europian....

Shëndeti 09:36 - 8 Shtator, 2020

Shifrat e frikshme/ Mbi 892 mijë viktima nga Covid në botë, ja ku renditet Shqipëria

Ka shkuar në 27,342,332 numri i personave të infektuar nga Covid-19 në të gjithë botën. Sipas të dhënave zyrtare nga Universitetit Mjekësor John Hokins , në krye...

Pse ju largoi në ditën e parë të shkollës?/ Shahini: Pyesni kryeministrin
Politikë 20:47 - 7 Shtator, 2020

Lëvizja e papritur e Besa Shahinit/ Do largohem nga qeveria

Besa Shahini, ministre e Arsimit që prej dhjetorit 2018, duket se nuk do të vazhdojë edhe për shumë gjatë të mbajë këtë post. Shahini deklaroi se...

Ambasadori Soreca viziton Alpet Shqiptare/ Përvojë për të mos u humbur
Politikë 22:15 - 6 Shtator, 2020

Ambasadori Soreca viziton Alpet Shqiptare/ Përvojë për të mos u humbur

Ambasadori i BE-së në Shqipëri Luigi Soreca ka kaluar një fundjavë ndryshe në veri të Shqipërisë duke vizituar Alpet. Sorcea shprehet entuziast për përvojën që ai...

“Nuk ia lëshojmë detin Greqisë”/ Idrizi: Marrëveshja me Greqinë nuk është kusht për integrimin
Politikë 15:40 - 6 Shtator, 2020

“Nuk ia lëshojmë detin Greqisë”/ Idrizi: Marrëveshja me Greqinë nuk është kusht për integrimin

Kryetari i PDIU-së, Shpëtim Idrizi, ka kundërshtuar sërish deklaratat e kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis për çështjen e kufirit. Idrizi tha se dhënia me fuqi të plotë...

Showbizz 12:43 - 31 Gusht, 2020

“Më pëlqejnë petët me djathë”/ Ava Max flet shqip: Dua të vij sa më shpejt

Ava Max është një nga këngëtaret me origjinë shqiptare që ka arritur shumë sukses në skenat e mëdha të muzikës botërore. Këngëtarja së fundi ka realizuar...