Connect with Us

All posts tagged "shpikje"

Kuriozitete 13:10 - 12 Qershor, 2019

“Parfum me aromë sperme”/ Shpikja e çuditshme që po blihet masivisht nga njerëzit

Shumë gjëra të çuditshme po “pushtojnë” botën por këtë herë bëhet fjalë për një parfum. “Secretions Magnifiques” (Sekrecionet madhështore) nga Etat Libre d’Organge, në fillim u...

Life Style 12:40 - 26 Maj, 2019

Foto/Shpikjet gjeniale nga njerëz inteligjentë që do t’ju shpëtojnë jetën

Shpikjet gjeniale gjithmonë kanë shpëtuar “jetë” njerëzish por fotot e mëposhtme do t’ju mbushin mëndjen se duhet t’i keni patjetër në shtëpinë ose në jetën tuaj....

Life Style 16:10 - 26 Mars, 2019

Risia e Apple/Shpikja e re është ajo që na duhej për të mbrojtur privatësinë

Apple ka prezantuar sot Apple Card. Një kartë virtuale me asnjë numër, asnjë kod sigurie, datë skadimi apo nënshkrim. Karta është ndërtuar në aplikacionin Apple Wallet,...

Life Style 16:40 - 11 Mars, 2019

Coca-Cola me qumësht/Shpikja më e re e internetit i çudit të gjithë

Ndoshta ishte kombinimi i fundit që ju shkonte në mendje por , njerëzit e kanë provuar dhe betohen se rezultati është shumë po shumë i shijshëm.Twitter-...

Aktualitet 21:30 - 28 Tetor, 2018

Babai në hall bën shpikjen gjeniale, krijon një biberon në formën e gjirit të nënës

Një baba në hall që po haste vështirësi me ushqimin e fëmijës së tij 3-muajsh ka gjetur një mënyrë gjeniale për ta zgjidhur problemin. Ai shpiku...

Kuriozitete 23:20 - 13 Mars, 2018

Kinezët shpikin mantelin e padukshmërisë

Manteli i padukshmërisë merr jetë  vetëm në filma por mesa duket Kina ka prishur të gjitha parashikimet. Mediat kineze kanë prezantuar një dokumentar për materialin e...

Aktualitet 14:30 - 1 Janar, 2018

Lista e gjërave që nuk ekzistonin në ditën e fundvitit 10 vite më pare

Kur reflektoni me të vërtetë dhe mendoni se si shoqëria jonë ka përparuar – ose regresuar – me të vërtetë mund të jetë tronditëse. Mendoni këtë,...

Aktualitet 23:50 - 22 Shtator, 2017

Shpikja që do bëjë ndryshimin në industri/ Kondicioneri që nuk ka nevojë për elektricitet

Kondicionerët mund të kontribuojnë në ngrohjen globale, por në vendet e nxehta si India, ata janë thjesht një domosdoshmëri gjatë verës. Ant Studio, një kompani dizajni...

Aktualitet 00:11 - 15 Shtator, 2017

Foto/ Shpikjet që vetëm japonezët dinë të bëjnë

Çuditërisht është e ditur se në Japoni çdo gjë zhvillhet dhe progreson. Gjërat më të pazakonta dhe më shokuese janë shpikur aty. Do ju duken si...

Aktualitet 20:40 - 26 Gusht, 2017

Foto/ 20 shpikjet që do t’ju lënë pa fjalë

Dizenjuesit dhe inxhinierët çdo ditë me zhvillimin e teknologjisë krijojnë shpikje e mjete të rejat të cilat përmbuhin nevojat ton dhe na përmirësojnë cilësinë e jetës....

Aktualitet 19:19 - 18 Gusht, 2017

Foto/ Këto shpikje të njerëzve do t’iu shkrijnë së qeshuri

Gjenitë gjithmojnë arrijnë të krijojnë gjëra interesante dhe shumë të dobishme. Njeriu ka krijuar dhe shpikur shumë gjëra që e kanë bërë më të lehtë jetën...

Femra 10:26 - 5 Gusht, 2017

Harrojini sytjenat/ Ta-Ta zgjidh problemet tuaja

Kjo shpikje do t’ju bëjë të mendoni se pse nuk është zbuluar më parë kjo gjë. Erin Robertson ishte ajo e cila e bëri realitet këtë shpikje,...

Aktualitet 17:24 - 17 Korrik, 2017

E pazakontë/ Kjo është arsyeja pse Steve Jobs shpiku i-Phone

Iphone u krijua për shkak urrejtjes që themeluesi i Apple, Steve Jobs, kishte ndaj një punonjësi në kompaninë rivale, Microsoft. Historia është treguar nga  babai i...

Life Style 11:15 - 7 Korrik, 2016

Nuk është e lehtë të jesh student

Të jetosh larg shtëpisë, nuk është aspak e lehtë. Në veçanti, kur je student dhe të duhet të jetosh në konvikt apo në shtëpi me qera,...

Fëmija 13:00 - 1 Korrik, 2016

18 shpikje fantastike që ju vijnë në ndihmë për rritjen e fëmijëve

Dizenjatorët janë një “bandë” krijuese njerëzish. Ata vijnë vazhdimisht me ide të ‘zgjuara’ për të ndihmuar prindërit duke e bërë rritjen e fëmijëve të tyre më...

Bota 21:20 - 1 Korrik, 2015

Ndërron jetë shpikësi i SMS-ve

Matti Makkonen, shpikësi i mesazheve tekst, vdiq në moshën 63-vjeçare pas një sëmundjeje të pashërueshme. Makkonen është njohur si “babai i SMS-ve”, pasi dha idenë i...

Aktualitet 17:30 - 11 Prill, 2015

Shpiket pasqyra magjike

Një risi e re nga kompania Memomi mund t’a bëjë më të lehtë procesin kur ndërkohë që vishemi, shihemi edhe në pasqyrë. Memomi është po përpiqet...

Kryesore 07:38 - 11 Prill, 2015

Shpiket pasqyra magjike

Një risi e re nga kompania Memomi mund t’a bëjë më të lehtë procesin kur ndërkohë që vishemi, shihemi edhe në pasqyrë. Memomi është po përpiqet...

Histori 23:30 - 8 Mars, 2015

Zjarri grek/ A shpikën romakët një armë, e cila edhe sot i “shastis” shkencëtarët?

Në vitin 1942, në një laborator privat në Universitetin e Harvardit, kimisti Luis Fieser kishte dyshimin se po shpikte një prej armëve më brutale të njerëzimit:...