Connect with Us

All posts tagged "shpenzimet"

Sociale 08:05 - 26 Mars, 2020

Sa shpenzon në muaj një familje shqiptare/ Çfarë mbulon kompensimi për COVID-19  

Që kur rastet e para të të infektuarve me Covid-19 u evidentuan në vend, jeta e qytetarëve është kufizuar për të parandaluar dhe për të ngadalësuar...

Politikë 18:52 - 16 Mars, 2020

“Askush nuk e di sa do të zgjasë kjo luftë”/ Rama apel qytetarëve të ulin shpenzimet familjare

Kryeministri Edi Rama ka dalë sërish një deklaratë për mediat ku u kërkoi qytetarëve që të zbatojnë aktin normativ për masat kundër përhapjes së koronavirusit, ndërsa...

Politikë 19:21 - 9 Nentor, 2019

Shifrat/ Nga fotoja propagandistike me Alvinin tek udhëtimet e luksit, ja sa ka shpenzuar ministri Lleshaj

Drejtoresha e Open Data,  Aranita Brahaj ka ngritur një pyetje lidhur mbi pagesën e udhëtimit të ministrit të Brendshëm Sandër Llashaj në Bejrut, për tërheqjen nga...

Kronika 15:19 - 9 Shtator, 2019

Skandali me shpenzimet e luksit/ Prokuroria mashtroi me hetimet ndaj Maznikut

Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Arbjan Mazniku, dyshohet se ka abuzuar me detyrën. Pasi në media u publikuan fatura shpenzimeve të Maznikut të paguara në Barcelonë,...

Sociale 09:02 - 9 Shtator, 2019

Shpenzimet në shëndetësi/ Shqipëria e fundit në Europë 

Shqipëria renditet e fundit në Europë dhe rajon për shpenzimet publike që akordon për sektorin e shëndetësisë në raport me PBB-në, madje më një diferencë shumë...

Kronika 20:33 - 3 Shtator, 2019

Shpenzimet e luksit të Arbian Maznikut/ Prokuroria vihet në lëvizje

Prokuroria e Përgjithshme ka kërkuar hetim për verifikimin e faturave të nënkryetarit të Bashkisë së Tiranës, Arbian Mazniku. Me anë të shkresës numër 2279 të datës...

Politikë 11:51 - 27 Gusht, 2019

Foto-Nga shpenzimet e luksit, te çanta 800 dollarë/ Rrjeti “kryqëzon” Gjonajn dhe Veliajn

Ditët e fundit në media dhe në rrjete sociale ka plasur një debat në lidhje me lajmet e raportuara për shpenzimet e luksit të ministres së...

Opinione 14:59 - 26 Gusht, 2019

Nga Andi Bushati/ Etilda në hotelet e çudirave

Kur lexova jusitifikimin e Etilda Gjonit pasi ishte denoncuar për pagesat marramendëse të dhomave të hoteleve gjatë shërbimeve jashtë shtetit, automatikisht mu kujtua një nga deklaratat...

Politikë 10:04 - 26 Gusht, 2019

Kulluri “kryqëzon” Gjonajn/ Të kërkojë falje publike ose të japë dorëheqjen

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri ka reaguar në lidhje me lajmin e publikuar në media, për shpenzimet e luksit të ministres së Drejtësisë,...

Politikë 20:36 - 25 Gusht, 2019

Përgënjeshtroi shpenzimet e luksit/ PD nxjerr zbuluar ministren e Ramës, publikohen faturat

Pas deklaratës së ministres së Drejtësisë Etilda Gjonaj e cila përgënjeshtroi lajmin sipas të cilit ajo kishte shpenzuar 700 euro për të qëndruar një natë në...

Politikë 17:38 - 25 Gusht, 2019

Gjonaj pranon shpenzimet e luksit/ Janë konform procedurave dhe ligjit

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj ka reaguar lidhur me lajmet e fundit që kanë qarkulluar për shpenzimet e saj në hotele lukzoze jashtë vendit. Në një...

Lajm i Rekomanduar 11:55 - 24 Gusht, 2019

Mijëra euro udhëtime dhe hotele luksoze/ Zbulohet ministrja e luksit e Edi Ramës

53 mijë e 982 familje janë trajtuar me ndihmë ekonomike gjatë vitit 2018. Sipas INSTAT, shteti shqiptar jep si pagesë mesatare mujore për secilën familje rreth 5...

Ekonomi 08:34 - 22 Gusht, 2019

Zgjedhjet “çmenden” shpenzimet buxhetore/ Investimet u përkeqësuan

Treguesit kryesorë të buxhetit për periudhën 7-mujore paraqiten të zhbalancuara për arsye se, shpenzimet u rriten me ritme më të shpejta se të ardhurat. Por, shpenzimet...

Aktualitet 09:10 - 28 Qershor, 2019

Bashkitë para zgjedhjeve rrisin shpenzimet për paga/ Ulin investimet

Njësitë e pushtetit vendor kanë vijuar rritjen e shpenzimeve për paga edhe gjatë tremujorit të parë të këtij viti edhe pse transferimi i funksioneve nga pushteti...

Aktualitet 08:16 - 26 Mars, 2019

Shpenzime rekord/ “Fluturojnë” 1.4 miliardë euro nga Shqipëria

Ndërsa 2018-a mund të konsiderohet si viti më i mirë për turizmin në Shqipëri, ku të huajt “zbuluan” vendin e shqiponjave, vetë shqiptarët kanë preferuar që...

Aktualitet 10:48 - 24 Mars, 2019

Kongresi i PS/ LSI kërkon transparencë të shpenzimeve

Nënkryetari i LSI -së, Luan Rama ka thënë se Partia Socialiste duhet të bëjë transparencën e shpenzimeve të miting-kongresit të vet. Një gjë e tillë, sipas...

Aktualitet 22:50 - 23 Mars, 2019

Denoncimi/ Ja sa ka kushtuar Kongresi i Partisë Socialiste

Ditën e sotme u organizua Kongresi i Partisë Socialiste, ku morën pjesë rreth 8 mijë persona. Gjatë këtyre dy ditëve është përfolur shumë edhe për shifrat...

Aktualitet 08:32 - 8 Shkurt, 2019

Shpenzimet buxhetore për paga, më të ulëtat që nga 1993

Edhe pse fondi i pagave për punonjësit në sektorin publik ka ardhur me rritje vit pas viti, vlera e tyre në raport me PBB ka pësuar rënie te vazhdueshme gjatë dy...

vjedhje me ligj
Aktualitet 14:01 - 28 Janar, 2019

Vjedhje me ligj/ 1.1 miliardë lekë për telefonat e deputetëve

Deputetët e Kuvendit të Shqipërisë, iu kushtojnë 1 miliardë  lekë shqiptarëve, në një mandat të plotë. Nën strehën e statusit të  deputetit, i cili përcaktohet nga...

dollare amerikan shqiperi
Aktualitet 19:10 - 15 Janar, 2019

Shifra alarmante/ Zullumet e shtetarëve kushtojnë 13.8 mln USD

Shpenzimet për ekzekutim të vendimeve gjyqësore për largim nga puna shënuan vlera të larta gjatë vitit 2018. Të dhënat nga portali joqeveritar “Open.Spending.Albania”, që i referohen...

Aktualitet 08:35 - 4 Janar, 2019

Mjerimi i të varfërve shqiptarë dhe luksi i të pasurve/ Për çfarë i shpenzojnë paratë

Fjala e urtë popullore thotë se duhet t’i shtrijmë këmbët sa kemi jorganin. Sa më të ulëta janë të ardhurat e një familje, aq më pak...

Aktualitet 08:24 - 22 Dhjetor, 2018

Klithma e Universitetit/ Shkaqet që po e “rrënojnë” atë

Keqadministrimi i universitetit në tre dekadat e fundit prej masivizimit pa kriter të studimeve të larta dhe mungesës së vizionit për të lidhur diplomat me tregun...

Aktualitet 08:21 - 7 Dhjetor, 2018

Shpenzimet për arsimin/ Shqipëria poshtë mesatares së vendeve me të ardhura të ulëta dhe të mesme

Shqipëria e ka të nënfinancuar sektorin e arsimit nga arka publike, në raport me vendet me të ardhura të mesme dhe të ulëta, por edhe me...