Connect with Us

All posts tagged "shpejtesi"

VIDEO-Roadster i Tesla përshkon 0-60 milje për 1,1 sekonda
Teknologji 15:18 - 23 Maj, 2021

VIDEO-Roadster i Tesla përshkon 0-60 milje për 1,1 sekonda

Elon Musk ka konfirmuar se Roadster i ardhshëm Tesla do të arrijë 0 deri 60 milje në orë në 1,1 sekonda përmes paketës SpaceX. CEO bëri...

FOTO-Anije apo aeroplan? Kjo është “pulëbardha” elektrike
Kuriozitete 15:48 - 16 Maj, 2021

FOTO-Anije apo aeroplan? Kjo është “pulëbardha” elektrike

Regent me qendër në Boston synon të zvogëlojë koston dhe koston e udhëtimit midis qyteteve bregdetare dhe ka zhvilluar një automjet dyfunskional për ta bërë këtë....

Një tjetër tërmet godet Greqinë/ Ja ku ishte epiqendra
Blog 08:57 - 8 Maj, 2021

Ja si Google planifikon të na paralajmërojë, para se të godasë një tërmet

Një sistem i aftë që të zbulojë menjëherë një goditje sizmike, dhe të japë një paralajmërim për popullatën “duke i dhënë” disa sekonda kohë që mund...

Huawei po përgatitet të sjellë rrjetin 6G në vitin 2030
Teknologji 14:37 - 18 Prill, 2021

Huawei po përgatitet të sjellë rrjetin 6G në vitin 2030

Bota sapo ka filluar të mësohet me rrjetet 5G dhe telefonat 5G, por Huaëei tashmë po mendon për të ardhmen me planet për një dalje 6G...

Blog 10:28 - 18 Tetor, 2020

Shkencëtarët: Ja sa mund të jetë shpejtësia maksimale e zërit

Falë Teorisë së Relativitetit të Albert Ajnshtajnit, ne e dimë që shpejtësia e dritës në boshllëk është kufiri i fundit i shpejtësisë në univers. Por edhe...

Policia kontrolle gjatë mesnatës në aksin Sauk-Teg/ “Fluturojnë” 23 patenta, arrestohen 6 shoferë
Kronika 08:14 - 4 Tetor, 2020

Policia kontrolle gjatë mesnatës në aksin Sauk-Teg/ “Fluturojnë” 23 patenta, arrestohen 6 shoferë

23 patenta janë pezulluar nga Policia Rrugore dhe shoferët janë dërguar në Komision pasi janë kapur me shpejtësi tej normave në autostradën Sauk-TEG. Policia bën me...

Video-Policia me “dorë të hekurt”/ Çfarë ndodhi gjatë natës në aksin Tiranë-Elbasan
Kronika 09:14 - 22 Gusht, 2020

Video-Shpejtësi në kufijtë e çmendurisë në autostradë/ E pësojnë keq shoferët

12 drejtues mjetesh, të cilët qarkullonin me shpejtësi dy fish e më shumë se sa norma e lejuar, janë ndëshkuar gjatë kontrolleve rutinë të policisë rrugore...

“Ishte në hije me të ëmën, e vrau para syve tanë”/ Dëshmi tronditëse nga aksidenti që i mori jetën të miturit në Kakavijë
Kronika 11:08 - 18 Gusht, 2020

Përplasi për vdekje 10-vjeçarin në Kakavijë/ Lihet në burg shoferi i ambulancës

Gjykata ka vendosur masën “arrest me burg” për Admir Golemin, shoferin e ambulancës që përplasi fëmijën 10-vjeçar tre ditë më parë në Kakavijë. Golemi ka deklaruar...

Drejtonin makinën tapë dhe ecnin me shpejtësi/ Pezullohen 32 patenta, arrestohen disa të rinj
Kronika 13:17 - 9 Gusht, 2020

Drejtonin makinën tapë dhe ecnin me shpejtësi/ Pezullohen 32 patenta, arrestohen disa të rinj

Gjatë fundjavës, janë pezulluar 32 leje drejtimi në Lezhë për shpejtësi tej normave të lejuara dhe drejtim mjeti nën efektin e alkolit. Blutë bëjnë me dije...

Kuriozitete 15:13 - 1 Gusht, 2020

Avioni civil më i shpejtë në botë/ Mund të fluturojë më shumë se dyfishi i i shpejtësisë së tingullit

Gjigandi i aviacionit Rolls-Royce ka hedhur ekspertizën e tij të rëndësishme pas një projekti me shpresën për të ndërtuar avionët civilë më të shpejtë në botë....

Video-Ecnin me shpejtësi “vrastare” në autostradë/ Pezullohen 28 patenta, policia apel të fortë shoferëve
Kronika 08:17 - 26 Korrik, 2020

Video-Ecnin me shpejtësi “vrastare” në autostradë/ Pezullohen 28 patenta, policia apel të fortë shoferëve

Policia e Tiranës ka kryer sërish kontrolle në orët e para të mëngjesit në në rrugën interurbane Tiranë-Durrës-Tiranë dhe Sauk -Tuneli i Kërrabës-Tiranë. Blutë bëjnë me...

Me shpejtësi skëterrë në rrugën Sauk-Teg/ Ndëshkohen 8 shoferë, policia: Mos fluturoni
Kronika 08:55 - 5 Korrik, 2020

Me shpejtësi skëterrë në rrugën Sauk-Teg/ Ndëshkohen 8 shoferë, policia: Mos fluturoni

Edhe pse rruga monitorohet me radar e patrullime të shpeshta të Policisë, përsëri në aksin rrugor Sauk-Teg ka drejtues mjetesh që abuzojnë me shpejtësinë. Vetëm gjatë orëve...

Kuriozitete 14:41 - 21 Qershor, 2020

Një asteroid tre herë më i madh se “Big Ben” në Londër mund të godasë Tokën/ Ja çfarë zbuluar NASA

Një asteroid i madh mund të kalojë nëpër planetin tonë javën e ardhshme, ka zbuluar NASA.Asteroidi, i quajtur 441987 (2010 NY65), vlerësohet të masë rreth 140...

Kronika 08:05 - 14 Qershor, 2020

Video-“Fluturonin” me makinë në Tiranë/ Radari i kap mat, 9 shoferëve u hiqen patentat

Pas heqjes së masave kufizuese si pasojë e COVID-19, Policia Rrugore në të gjithë vendin ka shtuar kontrollet duke përdorur dhe bazën logjistike me qëllim parandalimin...

Shkëlzen Berisha: Diveroli pranoi para gjykatës se kishte gënjyer
Politikë 13:46 - 7 Qershor, 2020

I hoqën patentën se e kapën me shpejtësi/ Shkëlzen Berisha kërkon falje publikisht

Shkëlzen Berisha, djali i ish-kryeministrit Sali Berisha ka pranuar se lajmi i kapjes së tij me shpejtësi është i vërtetë dhe ka kërkuar ndjesë publikisht për...

Aktualitet 09:59 - 7 Qershor, 2020

Jo vetëm Shkëlzenin/ Policia kap me shpejtësi skëterrë Ermal Mamaqin, i pezullon lejen e drejtimit

Aktorit të humorit Ermal Mamaqi i është hequr leja e drejtimit pasi është kapur duke udhëtuar me shpejtësi tejet të lartë. Mamaqi është kapur nga forcat...

Shkëlzen Berisha: Diveroli pranoi para gjykatës se kishte gënjyer
Politikë 09:43 - 7 Qershor, 2020

Po udhëtonte me 127km/h në orë/ Policia i heq patentën Shkëlzen Berishës

Policia i ka marrë patentën Shkëlzen Berishës, djalit të ish-kryeministrit Sali Berisha. Mësohet se Berisha është konstatuar nga policia rrugore duke udhëtuar me shpejtësi tej normave...

Teknologji 15:31 - 22 Maj, 2020

Australia “kap” momentin/ Regjistron shpejtësinë më të madhe të internetit

Studiuesit në Australi pretendojnë se kanë regjistruar shpejtësinë më të shpejtë të të dhënave në internet. Një ekip nga universitetet Monash, Sëinburne dhe RMIT regjistroi një...

Kronika 12:18 - 1 Prill, 2020

Aksident pranë urës së Milotit/ Makina del nga rruga, përplaset me barrierat

Një aksident rrugor ka ndodhur mesditën e sotme në autostradën Lezhë-Laç, pranë urës së Milotit. Një automjep tip Benz ka dalë nga rruga dhe është përplasur...

Kronika 16:41 - 11 Janar, 2020

Video – E paprecendentë në Paskuqan/ Gruaja i shpëton mrekullisht aksidentit në vijat e bardha

Kemi parë në plot raste shoferë të papërgjegjshëm në rrugët e Tiranës, që nuk respektojnë rregullat e qarkullimit. Një i tillë është regjistruar edhe rreth orës...

Kronika 16:17 - 11 Janar, 2020

Shoferët me shpejtësi skëterrë në Tiranë/ Pezullohen 35 patenta

Në rrugët urbane të kryeqytetit, janë evidetuar të tjera raste kur drejtuesit e mjeteve ecin me shpejtësi skëterrë, pa menduaur se mund të bëhen burim aksidentesh....

Lajme 08:57 - 5 Janar, 2020

Shpejtësi “skëterrë” në Sauk-Mullet/ Policia u heq patentat 4 shoferëve

Vijon kontrolli me radar i rrugëve urbane e interurbane, për të parandaluar aksidentet rrugore qe vijnë si pasojë e shpejtësisë mbi normat e lejuara, veçanërisht në...

Lajme 17:23 - 25 Dhjetor, 2019

“Festo, por mos fluturo me automjet”/ Policia thirrje shoferëve: Mos ua venit festën familjarëve

Policia e Shtetit i ka bërë thirrje të gjithë shoferëve të kenë kujdes në qarkullim gjatë këtyre ditëve të festave. “Festo, por mos fluturo me automjet...