Connect with Us

All posts tagged "shoqeria civile"

Politikë 11:57 - 19 Maj, 2020

Teatri i “zuri të gjithë brenda”

Një situatë ankthi, mërzie, por edhe një hidhërim që kërkon të përballohet me forcë, duket se është prezent prej dy ditësh në sytë e shumicës së...

Politikë 22:38 - 12 Maj, 2020

Dhuna në protesën e Shoqërisë Civile/ Lleshaj: Asgjë e jashtëzakonshme, policia ishte korrekte

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka folur mbrëmjen e sotme për dhunën e ushtruar në protestën e Shoqërisë Civile që u zhvillua më 7 maj në...

Politikë 15:45 - 10 Prill, 2020

Masat kundër koronavirusit/ 30 organizata të Shoqërisë Civile thirrje urgjente Kuvendit

30 Organizata të Shoqërisë Civile i janë drejtuar me një kërkesë urgjente Kuvendit, në lidhje me masat kundër përhapjes së koronavirusit. Në kërkesën drejtuar Kuvendit,  Organizatat...

Lajme 23:14 - 17 Dhjetor, 2019

Shoqëria civile dhe gazetarët thirrje qeverisë/ Prano kritikat e KE-së

Organizatat e shoqërisë civile shqiptare të të drejtave të njeriut dhe organizatat përfaqësuese të gazetarëve kanë dalë me një deklaratë për mediat lidhur me paketën e...

Lajme 20:26 - 14 Dhjetor, 2019

Viktimat e tërmetit/ Shoqëria Civile protestë para Prokurorisë së Përgjithshme

Një protestë është zhvilluar mbrëmjen e sotme për viktimat e tërmetit të 26 nëntorit para Prokurorisë së Përgjithshme. Protesta u organizua nga Shoqëria civile, ndërsa dhanë...

Politikë 16:51 - 7 Nentor, 2019

Shpëtimi i Alvin Berishës/ Deputeti ngre alarmin: Janë edhe 37 fëmijë të tjerë

Deputeti i Bindjes Demokratike, Andi Përmeti, i ftuar në “45 minuta” në Report TV ka folur për lirimin e volgëlushit shqiptar nga kampet e ISIS, Alvin...

Lajm i Rekomanduar 13:48 - 23 Gusht, 2019

Vrasja e Ardit Gjoklajt/ Veliaj iu shmanget akuzave, zhytet më thellë në skandal

Ardit Gjoklaj u gjet i masakruar në landfillin e Sharrës, në verën e vitit 2016. Për vrasjen e tij deri më sot askush nuk ka dhënë...

Sociale 11:23 - 20 Gusht, 2019

Memoriali turk/ Shoqëria Civile fillon protestën

Ashtu sikurse ishte paralajmëruar, aktivistë të shoqërisë civile sot po zhvillon një protestë kundër memorialit turk, në nder të viktimave të grushtit të shtetit në Turqi....

Sociale 21:58 - 19 Gusht, 2019

Memoriali turk në Tiranë/ Shoqëria Civile organizon protestë

Shoqëria Civile do të mbajë nesër një protestë kundër memorialit turk të vendosur në kodrat e Liqenit nga Bashkia e Tiranës. Protesta nis në orën 10:30,...

Politikë 17:15 - 15 Gusht, 2019

Shoqëria Civile protestë për memorialin turk në Tiranë

Shoqëria Civile do të mbajë një protestë kundër memorialit turk të vendosur disa ditë më parë në Tiranë. Mësohet se protesta do të zhvillohet ditën e...

Aktualitet 21:59 - 24 Qershor, 2019

“Çfarë ke bërë për të rinjtë në këto 4 vjet?!/ Aktivisit i shoqërisë civile “shuplakë” Veliajt

Klaudio Pulaha përfaqësuese i CRCA-së dhe aktivist i shoqërisë civile, ka reaguar ashpër përmes një postimi në rrjetet sociale, teksa i kujton kryebashkiakut Erion Veliaj, interesin...

Aktualitet 14:22 - 16 Prill, 2019

Bregu: Më shumë besim te shoqëria civile se te qeveria dhe gjykatat

“Niveli i besimit qytetar në qeveritë dhe politikat në përgjithësi në Ballkanin Perëndimor (BB) është alarmant, pasi 60% e qytetarëve nuk u besojnë qeverive, parlamenteve dhe...

Aktualitet 15:21 - 3 Dhjetor, 2018

Bushati takon shoqërinë civile/ Mbështetja juaj parësore në rrugën drejt BE

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka zhvilluar një takim me konsultativ me shoqërinë civile dhe grupet e interesit mbi projekt-VKM për ngritjen e strukturave të negociatave...

problemi me i madh xhorxh soros
Aktualitet 23:29 - 3 Tetor, 2018

Avokati i nxjerr të palarat shoqërisë civile/ Zbulon marrëveshjen e tyre të fshehtë Sorosin

Avokati Altin Goxhaj ka publikuar në rrjetet sociale, një dokument, i cili tregon rolin e Ambasadës Amerikane Amerikane në Shqipëri. Sipas Goxhajt, ky dokument vërteton se...

Aktualitet 19:10 - 7 Gusht, 2018

Korrigjimi i kufijve Kosovë-Serbi/ Shoqëria civile letër Mogherinit

Organizatat e shoqërisë civile në Kosovë dhe Serbi i kanë dërguar përfaqësueses së Lartë të BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikat e Sigurisë, Federica Mogherini,...

Sociale 16:29 - 30 Prill, 2018

Protestë para Bashkisë/ Shfarosja e qenve, shoqëria civile i vë kushte Veliajt

Bashkia e Tiranës po vret në mënyrë monstruoze qentë e rrugës, ndonëse financohet për tu kujdesur për to, për t’i vaksinuar, sterilizuar dhe matrikuluar. Shoqëria Civile,...

Aktualitet 15:53 - 26 Prill, 2018

“Gjenocidi i lali Erit” ndaj qenve/ Shoqëria Civile, protestë para Bashkisë

Shoqëria Civile ka paralajmëruar mbajtjen e një proteste para Bashkisë së Tiranës, kundër shfarosjes së qenve të rrugës nga kjo e fundit, ndonëse ka fonde për...

Aktualitet 19:25 - 13 Prill, 2018

Buxheti 2019/ Shoqëria Civile del me një thirrje publike

1 Maji është dita e fundit kur çdo ministri e linjës dhe bashki në vend duhet të dorëzojë buxhetin vjetor (2019) dhe atë afatmesëm (2019-2020) tek...

Aktualitet 19:10 - 9 Prill, 2018

Shpërthen profesor Kabo: Media mos të bëjë lojëra të dyfishta, Shoqëria Civile…

Profesori i njohur Përparim Kabo, i është bashkuar protestës së artistëve për të mos lejuar prishjen e godinës së Teatrit Kombëtar. Pas prezantimit nga artistët të...

Aktualitet 13:24 - 7 Prill, 2018

Foto/ Ramës i bëhet kryeministria me “doganë”

Ashtu siç kishte paralajmëruar, shoqëria civile ka protestuar mesditën e të shtunës para kryeministrisë. Protestuesit  kanë vendosur  një tra tek kryeministria, me shënimin “Dalja falas” Ndërkaq...

Kronika 12:37 - 7 Prill, 2018

Foto/ Shoqëria Civile nis protestën te Kryeministria

Dhjetra aktivistë dhe qytetarë kanë dalë në protestë ditën e sotme para Kryeministrisë, motivi I së cilës është kundërshtimi i tarifës së “Rrugës së Kombit”. Nisma...

Aktualitet 17:41 - 5 Prill, 2018

Sekretari i Përgjithshëm i Bashës sulmon Shoqërinë Civile

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, tashmë Sekretar i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Arben Ristani, ishte i ftuar në rubrikën “Opinion” në televizionin News24, ku ka komentuar situatën...

Aktualitet 22:54 - 16 Mars, 2018

Të vërtetat e Shoqërisë Civile që nuk mund të fshihen nga Kleptokratët në qeveri

Nga Kastriot Frashri Katër ditë me parë pata rastin që projektin e ri të Teatrit Kombëtar ta bënim pjesë të debatit publik në studio televizive me...