Connect with Us

All posts tagged "shkollat"

Bota 08:40 - 5 Gusht, 2020

Koronavirusi/ Gjermania në prag të valës së dytë të pandemisë

Në Gjermani deri tani luftimi i Coronës kishte shkuar mirë. Por numri i turistëve të infektuar po rritet. Dhe këtë javë landet e para kanë filluar...

Sociale 11:39 - 11 Qershor, 2020

Varfëria e shkollave në Shqipëri/ OECD: Të ndryshojë formula e financimit, ndikon tek cilësia e mësimit

Shkollat në Shqipëri mbeten të nënfinancuara dhe kjo ndikon dukshëm në cilësinë e mësimit që u ofrohet nxënësve. Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim në një...

Sociale 16:12 - 16 Maj, 2020

Të hënën maturantët kthehen në shkolla/ Ja masat që duhet të ndiqen

Rreth 31 mijë maturantë pritet të rikthehen të hënën në bakat e shkollës, duke ndjekur rregullat strikte të distancimit social dhe higjienës. Ministrja Besa Shahini ka...

Abuzimi i të miturës nga roja i shkollës/ Shahini përplaset me gazetar
Sociale 19:14 - 28 Prill, 2020

Viti shkollor do mbyllet nga shtëpia/ Shkollat hapen tre javë vetëm për maturantët

Ministria e Arsimit ka vendosur ta mbyllë vitin akdemik 1019-2020  nga shtëpia, duke lejuar kthimin në shkollë vetëm për maturantët. Lajmi u konfirmua nga vetë ministrja...

Shëndeti 21:42 - 27 Prill, 2020

Kalo kundër hapjes së shkollave/ “Duhet menduar për fazën e dytë”

Mjeku infeksionist, Tritan Kalo është shprehur kundër hapjes së shkollave në këtë moment. Në një lidhje me “Open” Kalo tha se faza e parë du javore...

Politikë 11:38 - 24 Prill, 2020

Pasojat e koronavirusit/ Rihapja e shkollave vjen me një tjetër risi

Ditën e sotme ka nisur shembja e pesë shkollave, të cilat do të rindërtohen pasi u shkatërruan nga tërmeti i 26 nëntorit, ndërsa në ditët në...

Sociale 21:37 - 23 Prill, 2020

Çfarë do të ndodhë me shkollat?/ Shahini zbulon dy variantet që po shqyrtohen

Ministrja e Arsimit Besa Shahini në një lidhje me emisonin “Open” tregoi se çfarë do të bëhet me shkollat këtë vit. Shahini tha se po shqyrtohen...

Sociale 09:05 - 20 Prill, 2020

Mësuesi mesazh qeverisë/ Mësimi online i dështuar, arsyet përse shkolla duhet të rifillojë

Ardi Stefa, mësues dhe publicist, është shprehur sot se sistemi arsimor është në kolaps. Sipas tij informacionet e shpërndara për mësuesit në këtë situatë pandemie ishin...

Sociale 08:34 - 20 Mars, 2020

Shtyrja e mësimit edhe dy javë të tjera/ Besa Shahini jep tre njoftime të rëndësishme

Pas vendimit për të shtyrë hapjen e institucioneve arsimore në vend edhe me dy javë të tjera, ministrja e Arsimit Besa Shahini ka bërë sot të...

Del data/ Kur pritet të hapen dyert e shkollave këtë vit
Sociale 17:55 - 19 Mars, 2020

Firmoset urdhri/ Institucionet arsimore mbyllen deri në 3 prill

Tre ditë para afatit të lënë për rinisjen e mësimit në shkolla, Ministria e Shëndetësisë ka vendosur shtyrjen sërish të procesit mësimor deri me 3 prill....

Bota 18:39 - 18 Mars, 2020

Shkon në 104 numri i viktimave në Britani/ Mbyllen të gjitha shkollat

Ka shkuar në 104 numri i viktimave në Britani sipasojë e pandemisë së koronavirusit, ku 32 janë shënuar vetëm në 24 orët e fundit. Ndërkaq, kryeministri...

Sociale 09:18 - 18 Mars, 2020

Java e dytë e mësimit në shtëpi/ Çfarë do të ndodhë pas 23 marsit?

Ndërsa tashmë kemi hyrë në javën e dytë të mësimit nga shtëpia, pasi të gjitha institucionet arsimore janë mbyllur për shkak të koronavirusit, ende nuk dihet...

Lajme 19:44 - 16 Mars, 2020

Tërmeti i 26 nëntorit/ Rama: Publikohet thirrja për tenderin e shkollave

Publikohet thirrja për tenderin ndërkombëtar të shkollave. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi Rama gjatë një videolive në rrjetet sociale, ku foli për betejën...

Bota 13:52 - 13 Mars, 2020

Masat kundër koronavirusit/ Gjermania mbyll shkollat

Qeveria gjermane ka vendosur të mbyllë të gjitha shkollat deri të mërkurën e javës që vjen, masë kjo kundër përhapjes së koronavirusit. Kujtojmë këtu se disa...

Sociale 10:31 - 11 Mars, 2020

RTSH Shkollë/ Ministria e Arsimit publikon oraret e mësimit për shkollat 9-vjeçare dhe gjimnazet

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini  ka publikuar ditën e sotme udhëzimin që shpjegon se si do të zhvillohet mësimi nga shtëpia, pas mbylljes së shkollave për...

shahini, ndau deputetin nga gruaja
Sociale 19:38 - 10 Mars, 2020

Mbyllja e shkollave nga koronavirusi/ Shahini prezanton platformën e mësimit online

Pas njoftimit për mbylljen e shkollave për një periudhë dy javore, sipasojë e epidemisë së koronavirusit, ministrja e Arsimit, Besa Shahini ka prezantuar dhe platformën e...

Sociale 10:12 - 10 Mars, 2020

Mbyllja e shkollave në të gjithë vendin/ Shahini informacion të rëndësishëm për maturantët

Ndërsa shkollat në të gjithë vendin prej ditës së sotme janë mbyllur për një periudhë dy-javore, ministrja e Arsimit, Besa Shahini ka bërë një njoftim të...

Politikë 17:10 - 9 Mars, 2020

Mbyllja e shkollave, kopshteve dhe çerdheve/ Basha “urdhër” Ramës

Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka reaguar për vendimin e Ministrisë së Arsimit për të mbyllur të gjitha institucionet arsimore pas konfirmimit të dy rasteve me...

Shpikja e fundit/ Si po hakmerret shoqja Besa me maturantët
Politikë 14:10 - 9 Mars, 2020

“Shkollat të gjitha mbyllur për 2 javë”/ Ministria e Arsimit: Mësimi do të vazhdojë

Pas konfirmimit të dy rasteve të para të prekura nga koronavirusi në Shqipëri, qeveria vendosi mbylljen e të gjitha institucioneve arsimore në të gjithë vendin, për...

Politikë 14:52 - 6 Mars, 2020

Në shkolla ndodh gjithçka nga ngacmimi seksual te hashashi/ Rilindja një “KÇK” që mbron punët e pista

Kreu i degës së Partisë Demokratike në Fier, Luan Baçi, foli për helmimin masiv të nxënësve në gjimnazin “Janaq Kilica”, në Fier. Në rubrikën “Opinion”, në News24,...

Sociale 13:25 - 6 Mars, 2020

“Besa shahini jep dorëheqjen!”/ Krimet seksuale në shkollat publike trondisin Shqipërinë    

CRCA/ECPAT Shqipëri ka zhvilluar sot një protestë kundër krimeve seksuale në shkolla. CRCA/ECPAT shprehet se arsimi publik në Shqipëri ka hyrë në ditët e tij më...

Politikë 16:08 - 26 Shkurt, 2020

Skandali seksual në liceun e Fierit/ PD dënon heshtjen e qeverisë. Të shkarkohet Shahini

Partia Demokratike deklaron se heshtja e qeverisë duke mos e dënuar abuzimin seksual të një mësuesi me nxënësen e mitur në një shkollë të Fierit është...

Shpikja e fundit/ Si po hakmerret shoqja Besa me maturantët
Politikë 12:45 - 22 Shkurt, 2020

Skandalet dhe abuzimet në shkolla/ “Zgjohet” ministrja Shahini

Skandalet dhe abuzimet në shkolla, të publikuara nga mediat, duket se më në fund kanë “zgjuar” edhe ministren e Arsimit, Besa Shahini. Kjo e fundit, në...