Connect with Us

All posts tagged "shkencetare"

Aktualitet 14:10 - 7 Nentor, 2018

Shkencëtarët bëjnë gati lazerin gjigant drejtuar hapësirës që alienët të na gjejnë

Një grup studiuesish nga MIT (Massachusetts Institute of Technology)kanë propozuar një metodë radikale për ta bërë praninë tonë të njohur në univers. Në një studim të...

Kuriozitete 11:53 - 23 Tetor, 2018

Shkencëtarët gjetën më në fund pse disa njerëz e URREJNË të të përqafojnë

Për njerëzit që nuk janë pro përqafimit, jeta ndonjëherë mund të jetë sfiduese dhe e vështirë. Nuk do ta dish asnjëherë, kur dikush që nuk të...

Kuriozitete 13:53 - 20 Tetor, 2018

Shkencëtarët japin paralajmërimin: Ja pse “kutitë” e fëmijëve nuk janë aspak të sigurta

Shumë prindër nga e gjitha bota, kohët e fundit kanë filluar që t’i ndërrojnë krevatët tradicionalë të fëmijëve me disa kuti kartoni. Këto kuti, të përshtatura...

Aktualitet 16:56 - 28 Nentor, 2017

Pse biem në dashuri?/ Shkencëtarët zbulojnë sekretin

Edhe pse rënia në dashuri mbetet një nga misteret më të mëdha të jetës, shumë shkencëtarë besojnë se ajo mund të jetë celsi i suksesit në...

Aktualitet 11:47 - 22 Nentor, 2017

Ja çfarë ndodh sipas shkencëtarëve nëse keni shumë ndjekës në Instagram dhe Facebook

Duke qenë se rrjetet sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë edhe shkenca ka nisur t’i shikojë ato si potenciale të mundshme për përpilimin...

Aktualitet 23:00 - 4 Korrik, 2017

4 shkencëtarë të gjithë botën janë shqiptarë/S’do ta besoni sa vjeç është më i vogli

Ata janë kryesisht meshkuj, të lindur në gjysmën e parë të viteve gjashtëdhjetë. Ata fitojnë rreth 30 – 49 mijë dollarë në vit. Dhe, me profesion,...

Kuriozitete 12:25 - 23 Shtator, 2015

Shkencëtarët arrijnë të krijojnë veshkë funksionale të rritur në laborator

Shkencëtarët thonë se janë një hap larg arritjes për të rritur veshka plotësisht funksionale nga qelizat staminale në laborator, pas disa testeve befasuese në kafshë. Ata përdorën...

Kuriozitete 16:52 - 20 Gusht, 2015

Shkencëtarët krijojnë aksidentalisht një lloj të ri qelqi

Huan de Pablo nga Universiteti i Chicago tregon se si qelqi ka strukturë të çrregullt gjë që shpjegon arsyen pse struktura e tyre nuk është lehtë...

Kuriozitete 14:17 - 14 Qershor, 2015

Shencëtaret femra janë seksi

Shkencëtaret femra në mbarë botën kanë nisur të shpërndajnë në rrjetet sociale foto nga puna e tyre, për të treguar se sa ‘seksi’ janë. Ky është një...

Kuriozitete 11:15 - 14 Qershor, 2015

Uji në Mars shfaqet natën

Deri  tani shkencëtarët kanë besuar se kushtet në Planetin e kuq janë tepër të ftohta që uji të mund të ekzistojë, ndonëse sipas hulumtimeve kanë zbuluar...