Connect with Us

All posts tagged "shkencetare"

Shkencëtarët krijojnë një spraj hunde, që parandalon infeksionin nga Covid-19
Blog 09:39 - 7 Nentor, 2020

Shkencëtarët krijojnë një spraj hunde, që parandalon infeksionin nga Covid-19

Studiuesit kanë zhvilluar një trajtim me spraj të hundës, që duket se parandalon infeksionet me koronavirusit tek minjtë, dhe që mund të përdoret potencialisht për t’i...

Bota 14:55 - 26 Tetor, 2020

Habit Maduro/ Kemi zbuluar mjekimin që asgjëson Covid-19 pa efekte anësore

Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro, thotë se vendi i tij ka zbuluar ‘një antiviral shumë efektiv’ që shkatërron koronavirusin pa ndonjë efekt anësor. Sipas tij, ilacci...

Blog 10:28 - 18 Tetor, 2020

Shkencëtarët: Ja sa mund të jetë shpejtësia maksimale e zërit

Falë Teorisë së Relativitetit të Albert Ajnshtajnit, ne e dimë që shpejtësia e dritës në boshllëk është kufiri i fundit i shpejtësisë në univers. Por edhe...

Studimi: Covid-19 mund të mbijetojë 28 ditë në siperfaqe të lëmuara
Shëndeti 15:47 - 12 Tetor, 2020

Studimi: Covid-19 mund të mbijetojë 28 ditë në sipërfaqe të lëmuara

Shkencëtarët në Australi kanë zbuluar se koronavirusi mund të mbijetojë në sipërfaqe të forta deri në 28 ditë. Në një studim të botuar të hënën në...

Covid-19/ Kosova regjistron 43 raste të reja
Shëndeti 23:02 - 3 Tetor, 2020

Infektimi për herë të dytë me Covid-19/ OBSH: Nuk ndodh rregullisht

Ekspertët thonë se infektimi sërish nga koronavirusi duket një e mundur, por nuk dihet se sa shpesh mund të ndodhë një gjë e tillë. Kohët e...

Blog 08:37 - 27 Shtator, 2020

Nga Mari Kyri tek Aleksandër Bogdanov/ Shkencëtarët që u vranë nga shpikjet dhe studimet e tyre

Filozofi britanik Xhejms Allen tha dikur:”Nuk mund të ketë përparim dhe as arritje pa sakrifica”. Dhe ky citat është veçanërisht i vërtetë në fushën e shkencës....

Kuriozitete 23:19 - 24 Shtator, 2020

Pse “fluturon” koha në disa ditë, por zvarritet në të tjera? Shkencëtarët zbulojnë përgjigjen

Truri i njeriut është një organ shumë i komplikuar dhe funksionimi i tij luan një rol vendimtar në jetën e çdo individi. Tani, një studim i...

Kuriozitete 15:13 - 16 Shtator, 2020

Skanera dhe lazer të nivelit të lartë të teknologjisë/ Shkencëtarët zbulojnë fakte të reja në lidhje me krijesat parahistorike

Studiuesit tani po përdorin teknika nga mjekësia, kimia, inxhinieria dhe fizika për të zbuluar sekretet e këtyre krijesave parahistorike në laboratorët në të gjithë botën. National...

Kuriozitete 12:55 - 5 Shtator, 2020

Toka po bën ndryshimin e hënës/ Shkencëtarët japin alarmin: Po ndryshket

Hëna po ndryshket.Shkencëtarët patën të njëjtin reagim si ju që sapo lexuat këtë frazë. Kjo duket e çuditshme pasi në Hënë nuk ka oksigjen njëri nga...

Pse serbët i urrejnë shqiptarët/ Shkencëtarja: Kanë albanofobi
Sociale 15:53 - 27 Gusht, 2020

Pse serbët i urrejnë shqiptarët/ Shkencëtarja: Kanë albanofobi

Shkencëtarja serbe Dubravka Stojanovic ka shpjeguar pikëpamjen serbëve për shqiptarët. Stojanoviç ka thënë për mediat e shtetit fainj se serbët kanë albanofobi. “Albanofobia ose urrejtja ndaj...

Kuriozitete 11:29 - 21 Gusht, 2020

Florida është gati të lëshojë 750 milionë mushkonja të modifikuara gjenetikisht/ Shkencëtarët zbulojnë arsyen

Ideja për të lëshuar një tufë mushkonjash të modifikuara gjenetikisht mund të tingëllojë si komplot i bllokadës së fundit të trillimeve shkencore, por është gati të...

Regjistrohen rritje shifrash në botë/ Më shumë të infektuar dhe më pak vdekje
Shëndeti 08:49 - 7 Gusht, 2020

Shkencëtarët zbulojnë “pikën e dobët” të koronavirusit

Shkencëtarët nga Universiteti i Kansas kanë zbuluar “pikën e dobët” të virusit korona SARS-CoV-2. Portali Science Daily raporton se ekspertët testuan një agjent terapeutik kundër coronavirusit...

Zbulimi i madh i shkencëtarëve/ Testi i gjakut që identifikon 5 lloje kanceresh, disa vite para simptomave
Shëndeti 11:20 - 22 Korrik, 2020

Zbulimi i madh i shkencëtarëve/ Testi i gjakut që identifikon 5 lloje kanceresh, disa vite para simptomave

Testi, i quajtur PanSeer, është në gjendje të zbulojë kancerin e stomakut, fytit, zorrëve, mushkërive dhe mëlçisë deri në katër vjet para metodave konvencionale të diagnostikimit,...

"Shkencëtarët në Romë një hap drejt trajtimit të COVID-19"/ Mjeku kardiokirurg: Ja kush është proteina mrekullibërëse
Shëndeti 12:56 - 19 Korrik, 2020

“Shkencëtarët në Romë një hap drejt trajtimit të COVID-19″/ Mjeku kardiokirurg: Ja kush është proteina mrekullibërëse

Mjeku i njohur kardiokirurg, prof. Edvin Prifti thotë se shkencëtarët në Romë janë një hap drejt trajtimit të COVID-19. Sipas tij, shkencëtarët kanë zbuluar një proteinë...

Studimi/ Imuniteti ndaj Covid-19 mund të humbasë brenda disa muajve
Shëndeti 09:42 - 13 Korrik, 2020

Studimi/ Imuniteti ndaj Covid-19 mund të humbasë brenda disa muajve

Personat të cilët janë infektuar nga koronavirusi dhe e kanë fituar betejën me këtë virus, mund ta humbasin sëmundjen brenda disa muajve. Kjo sipas një studimi...

Shëndeti 14:13 - 8 Korrik, 2020

Paralajmërimi i shkencëtarëve/ Covid shkakton çrregullime të trurit tek njerëzit

Shkencëtarët paralajmërojnë se të prekurit lehtë nga Covid mund të kenë shenja të çrregullimeve serioze dhe potencialisht fatale të trurit. Sipas The Guardian, neurologët kanë publikuar...

Kuriozitete 18:35 - 27 Prill, 2020

Vizitori i parë ndëryjor në sistemin tonë diellor/ Shkencëtarët tregojnë si mund të jetë formuar

Objekti i parë ndër yjor u ndez në sistemin tonë diellor më shumë se dy vjet më parë. Astronomët u përpoqën të vëzhgojnë objektin në Tetor...

Bota 15:24 - 26 Prill, 2020

Propozimet e Trump ngjallin debat/ Shkencëtarët kundërshtojnë idetë për mposhtjen e Covid-19

Disa herë që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit, presidenti amerikan Donald Trump, që nuk ka diplomë në mjekësi apo shkencë, në konferencën e tij të...

Shëndeti 20:37 - 23 Prill, 2020

“Rezultat i çmendurive në laborator”/ Mikrobiologu rus tregon gabimin e shkencëtarëve në Wuhan

Një nga mikrobiologët më të njohur rusë ka deklaruar se koronavirusi është rezultat i “çmendurive” që bënë me të në laborator shkencëtarët në Ëuhan të Kinës....

Shëndeti 16:13 - 9 Prill, 2020

Shkencëtarët s’ japin shpresë/ Koronavirusi nuk do të zhduket me rritjen e temperaturave

Anëtarët e Akademisë Kombëtare të Shkencave thonë se nuk duket sikur koronavirusi do të largohet me rritjen e temperaturave, ndërkohë që më parë mendohej se muajt...

Life Style 10:25 - 28 Qershor, 2019

“Si një atak në zemër”/ As shkencëtarët nuk i shpjegojnë dot dhimbjet e menstruacioneve

Gratë në gjithë botën çdo muaj përjetojnë dhimbje të tmerrshme për shkak të menstruacioneve por deri më tani askush nuk ka arritur të japë një arsye...

Aktualitet 16:14 - 2 Qershor, 2019

Video-“Po ndodh shumë shpejt”/ Shkencëtarët paralajmërojnë shkrirjen e akujve

Një grup shkencëtarësh kanë nisur kërkimet për shkaqet e shkrirjes së akujve në Antraktidën perëndimore. Duke përshkuar kilometra gjatë sedimenteve dhe shkëmbinjve bërthamorë nën ujë,  me...

Life Style 14:25 - 15 Maj, 2019

Habisin shkencëtarët:”Nëse fëmija i ngjan babait është më i shëndetshëm”

Ekspertët i kanë habitur të gjithë me studimin e tyre më të fundit. Sipas “Journal of Health Economics”,  bebet që i ngjajnë më shumë baballarëve në...