Connect with Us

All posts tagged "shkencetare"

Shëndeti 14:13 - 8 Korrik, 2020

Paralajmërimi i shkencëtarëve/ Covid shkakton çrregullime të trurit tek njerëzit

Shkencëtarët paralajmërojnë se të prekurit lehtë nga Covid mund të kenë shenja të çrregullimeve serioze dhe potencialisht fatale të trurit. Sipas The Guardian, neurologët kanë publikuar...

Kuriozitete 18:35 - 27 Prill, 2020

Vizitori i parë ndëryjor në sistemin tonë diellor/ Shkencëtarët tregojnë si mund të jetë formuar

Objekti i parë ndër yjor u ndez në sistemin tonë diellor më shumë se dy vjet më parë. Astronomët u përpoqën të vëzhgojnë objektin në Tetor...

Bota 15:24 - 26 Prill, 2020

Propozimet e Trump ngjallin debat/ Shkencëtarët kundërshtojnë idetë për mposhtjen e Covid-19

Disa herë që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit, presidenti amerikan Donald Trump, që nuk ka diplomë në mjekësi apo shkencë, në konferencën e tij të...

Shëndeti 20:37 - 23 Prill, 2020

“Rezultat i çmendurive në laborator”/ Mikrobiologu rus tregon gabimin e shkencëtarëve në Wuhan

Një nga mikrobiologët më të njohur rusë ka deklaruar se koronavirusi është rezultat i “çmendurive” që bënë me të në laborator shkencëtarët në Ëuhan të Kinës....

Shëndeti 16:13 - 9 Prill, 2020

Shkencëtarët s’ japin shpresë/ Koronavirusi nuk do të zhduket me rritjen e temperaturave

Anëtarët e Akademisë Kombëtare të Shkencave thonë se nuk duket sikur koronavirusi do të largohet me rritjen e temperaturave, ndërkohë që më parë mendohej se muajt...

Life Style 10:25 - 28 Qershor, 2019

“Si një atak në zemër”/ As shkencëtarët nuk i shpjegojnë dot dhimbjet e menstruacioneve

Gratë në gjithë botën çdo muaj përjetojnë dhimbje të tmerrshme për shkak të menstruacioneve por deri më tani askush nuk ka arritur të japë një arsye...

Aktualitet 16:14 - 2 Qershor, 2019

Video-“Po ndodh shumë shpejt”/ Shkencëtarët paralajmërojnë shkrirjen e akujve

Një grup shkencëtarësh kanë nisur kërkimet për shkaqet e shkrirjes së akujve në Antraktidën perëndimore. Duke përshkuar kilometra gjatë sedimenteve dhe shkëmbinjve bërthamorë nën ujë,  me...

Life Style 14:25 - 15 Maj, 2019

Habisin shkencëtarët:”Nëse fëmija i ngjan babait është më i shëndetshëm”

Ekspertët i kanë habitur të gjithë me studimin e tyre më të fundit. Sipas “Journal of Health Economics”,  bebet që i ngjajnë më shumë baballarëve në...

cigare elektronike
Life Style 15:25 - 24 Prill, 2019

Cigaret elektronike po ju shkatërrojnë/Shkencëtarët ngrejnë alarmin për përdoruesit

Një ekip i Shkollës së Shëndetit Publik të Harvardit TH Chan studioi produktet e cigareve elektronike. Ata identifikuan një “endotoksinë” mikrobike nga bakterie që kanë një...

Life Style 14:25 - 10 Prill, 2019

Habisin shkencëtarët:”Nëse nuk i lëshoni gazrat,mund të përfundojnë duke dalë nga goja”

Për t’i shpëtuar sikletit, jeni munduar të mbani gazrat duhet të dini që ato e gjejnë gjithsesi një mënyrë për t’u larguar nga organizmi juaj.Collins, dietolog...

Aktualitet 21:00 - 23 Mars, 2019

“Duhet të errësojmë diellin”/Shkencëtarët alarmojnë gjithë botën

Shkencëtarët duan të errësojnë diellin në mënyrë që t’i devijojnë një pjesë të rrezeve të tij larg nga planeti ynë. Kërkuesit nga Harvardi, së bashku me...

Kuriozitete 16:25 - 18 Mars, 2019

A e dini si janë krijuar ujëvarat? Ja shpjegimi i shkencëtarëve

Sipas studimeve ujëvarat formohen nga forca të jashtme, të tilla si tërmetet, rrëshqitjet e tokës ose lëvizjet në nivelin e detit që ndryshojnë shumë dhe pengojnë...

Kuriozitete 14:10 - 6 Mars, 2019

Shkencëtarët gjejnë “sekretin”e jetëgjatësisë, zbulohet mënyra që do t’i bëjë njerëzit të jetojnë me gjatë

Pas disa zbulimeve të bëra së fundmi, së shpejti pritet të dalë në “treg” pilula e jetëgjatësisë. Kërkuesit nga Universiteti East Anglia kanë bërë eksperimente tek...

Life Style 13:53 - 20 Shkurt, 2019

Shkencëtarët: ADN-ja e peshkaqenit mund të ndihmojë në shërimin e kancerit

Peshkaqenë të bardhë të mëdhenj mund të mbajnë sekretet për shërimin e kancerit dhe sëmundjeve të tjera lidhur me moshën, ekspertët besojnë. ADN-ja e peshkaqenëve  të...

gra te forta
Aktualitet 20:15 - 9 Shkurt, 2019

Gratë shkencëtare mund të zgjidhin problemet më të mëdha në botë

Mundësia e sa më shumë grave për të bërë karrierë në shkencë do të zgjidhte problemet më të mëdha në botë, thuhet në një komunikatë të...

Kuriozitete 11:24 - 30 Janar, 2019

Shkencëtarët amerikanë: Sipas Orës së Apokalipsit jemi vetëm 2 minuta larg mesnatës

Quhet “Doomsday Clock” dhe është simbol i afrimit të botës me zhdukjen e saj. Ora supozohet të parashikojë apokalipsin dhe ka qënë shumë afër mesnatës, që...

Aktualitet 11:10 - 30 Janar, 2019

Shkencëtarët më në fund kanë zbuluar çfarë e shkakton Alzheimer-in dhe si mund ta ndalojnë

Studimet dhe kërkimet më në fund janë duke u mbyllur për të gjetur shkaktarin e Alzheimier-it, sëmundja e pestë me më shumë viktima në të gjithë...

Kuriozitete 14:25 - 28 Janar, 2019

Shkencëtarët “futen” në thellësi të akullit të Antarktikës, ajo që gjejnë është e vështirë për t’u besuar

Një grup shkencëtarësh kanë bërë një zbulim të rëndësishëm në një zonë të humbur të Antarktidës. Në një liqen, i cili ishte i mbuluar i gjithi nga...

Aktualitet 12:53 - 28 Dhjetor, 2018

Historike/Shkencëtarët arrijnë të kthejnë bakrin në ar

Për mijëra vjet, alkimistët po përpiqen të kthejnë metalin e zakonshëm në ato që janë më të çmuara dhe më të shtrenjta, sidomos në ar. Shkencëtarët...

Aktualitet 11:33 - 7 Dhjetor, 2018

Alarmi i shkencëtarëve: Shfarosja e 6-të e Tokës ka nisur

Thuajse i gjithë komuniteti i shkencëtarëve është në një mendje; në Tokë gjallesat janë shfarosur plot pesë herë në miliona vite ekzistencë të planetit tonë. Por,...

Aktualitet 13:10 - 14 Nentor, 2018

Parashikimi i shkencëtarëve: Një lëndë e zezë pritet që të përplaset me Tokën

Astronomët sugjerojnë se ka shumë të ngjarë që një “stuhi e përbërë nga një lëndë e zezë” mund të përplaset  me Tokën ndërkohë që shpejton përmes...

Aktualitet 14:10 - 7 Nentor, 2018

Shkencëtarët bëjnë gati lazerin gjigant drejtuar hapësirës që alienët të na gjejnë

Një grup studiuesish nga MIT (Massachusetts Institute of Technology)kanë propozuar një metodë radikale për ta bërë praninë tonë të njohur në univers. Në një studim të...

Kuriozitete 11:53 - 23 Tetor, 2018

Shkencëtarët gjetën më në fund pse disa njerëz e URREJNË të të përqafojnë

Për njerëzit që nuk janë pro përqafimit, jeta ndonjëherë mund të jetë sfiduese dhe e vështirë. Nuk do ta dish asnjëherë, kur dikush që nuk të...