Connect with Us

All posts tagged "shkencetar"

Opinione 14:26 - 26 Prill, 2020

Nga Bledi Mane/ Shkencëtari nga Skrapari

Ka qenë dikur një kancelar në Fakultetin e Mjekësisë (sot Universiteti i Mjekësisë) i cili kishte pikë të dobët një student. Kancelari e mbante afër studentin,...

Bota 09:43 - 8 Prill, 2020

Brukseli i refuzoi propozimet për program shkencor kundër COVID- 19/ Dorëhiqet shkencëtari kryesor i BE

Shkencëtari kryesor i Bashkimit Evropian dha dorëheqje, duke dënuar, siç tha, përgjigjen “zhgënjyese” të Brukselit ndaj pandemisë së koronavirusit. Mauro Ferrari, president i Këshillit Evropian të...

Bota 11:34 - 20 Shkurt, 2020

Shpiku “cut, copy and paste”/ Ndërron jetë shkencëtari i madh

Ditën e sotme është ndarë nga jeta në moshën 74 vjeçare shkencëtari Larry Tesler i cili është i njohur për shpikjen e ‘copy and paste’. Tesler...

Lajme 19:23 - 6 Janar, 2020

Ëndrra të çuditshme/ Ja pse shohim makthe

Njerëzit kalojnë një të tretën e jetës së tyre duke fjetur, që është një copëz kohe mjaft e madhe. Megjithëse ëndrrat dhe kuptimet e tyre kanë...

Bota 20:30 - 1 Janar, 2020

Zbulohet misteri i Nilit, lumit 30 milion vjeçar

Lumi Nil, i konsideruar nga egjiptianët e lashtë si burimi i jetës, është rreth 30 milion vjet i vjetër dhe gati gjashtë herë më i gjatë...

Lajme 19:45 - 1 Janar, 2020

“Apokalipsi i insekteve”/ Shkencëtarët bëjnë paralajmërimin e madh

Shkencëtarët thonë, se ngrohja globale nuk është kërcënimi i vetëm serioz për njerëzit.Një kërcënim tjetër i madh është rënia e numrit të insekteve dhe zhdukja e...

Lajme 00:50 - 1 Janar, 2020

NASA ka një paralajmërim/ Rreziku që i kanoset tokës në 2022

Një kërcënim i madh po i kanoset Tokës, aq sa NASA është detyruar të japë detaje për këtë denomen. Njoftim i NASA-s në lidhje me asteroidin...

Blog 21:02 - 14 Dhjetor, 2019

Tashmë të dhënat mund të ruhen në kristal/ Zbulimi i madh i shkencëtarëve të Microsoft

Ekspertët në laboratorët e kërkimit të Microsoft kanë bërë publik një njoftim të rëndësishëm: Ata mund t’i ruajnë të dhënat në copëza kristali tashmë, arritje shkencore...

Aktualitet 18:42 - 9 Maj, 2019

Metoda më e re për të kontrrolluar varësinë ndaj drogës/ Shkencëtarët në dilemë

Disa shkencëtarë kanë arritur të shpikin metodën më të re për të kontrrolluar varësinë ndaj drogës tek vartësit. Në spitalin e Ruijin në Shangai është bërë...

Kuriozitete 23:00 - 14 Mars, 2018

Ndahet nga jeta shkencëtari i famshëm Stephen Hawking

Shkencëtari brilant britanik i fizikës teorike Stephen Hawking është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 76-vjeçare. I konsideruar gjithashtu si shkencëtari më i madh...

Kuriozitete 14:30 - 24 Shtator, 2015

Shkencëtari që kthen vezën nga të zier në të freskët

Një shkencëtar australian ka fituar çmimin “Ig Nobel” për shpikjen e tij që rikthen vezën në të freskët, pasi është zier. Profesori i kimisë, Colin Raston nga...

Uncategorized 16:01 - 31 Mars, 2015

Receta 1000-vjeçare habit shkencëtarët, zhduk stafilokokun

Një trajtim njëmijë vjeçar për infeksionin e syve mund të përmbajë çelësin për të vrarë supermikrobet rezistente ndaj antibiotikëve, thanë ekspertët. Shkencëtarët rikrijuan recetën e shekullit...