Connect with Us

All posts tagged "shkence"

Opinione 21:22 - 29 Mars, 2020

Një rrëfenjë me të vërteta shkencore mbi koronavirusin

Nga Prof. Dr. Myftar Barbullushi Perënditë i kishin dhënë Pandorës, gruas së parë në botë, një vazo të mbyllur, “pithos”, që nuk duhet ta hapte kurrë....

Lajme 14:12 - 4 Janar, 2020

Në cilën moshë fillojmë të plakemi?

Në botën shkencore për vite ka ende diskutime në lidhje me faktin se kur fillojmë të plakemi. Disa shkencëtarë mendojnë se ajo fillon me ngadalësimin e...

Lajme 22:15 - 1 Janar, 2020

Lëvizje sizmike në Mars/ Tërmetet kapërcejnë planetin Tokë

Laboratori gjeologjik robotik i Shërbimit Hapësinor amerikan (NASA) InSight ka gjasë të ketë zbuluar tërmetin e parë nga Marsi. Është hera e parë që një tërmet...

Blog 10:51 - 21 Dhjetor, 2019

Fotografimi i “vrimës së zezë”/ Arritja më e madhe shkencore e 2019

Imazhi i parë i një vrimë të zezë i kapur nga Event Horizon Telescope (EIT), ka qenë arritja më e rëndësishme shkencore e këtij viti, sipas...

Kuriozitete 14:10 - 4 Maj, 2019

As shkenca nuk i shpjegon dot/10 vëndet më misterioze që ekzistojnë në botë

Shumë vënde në këtë planet nuk dihen se si janë formuar madje edhe shkenca nuk ka arritur t’i shpjegojë dot. Ato ekzistojnë dhe duken magjike por...

Life Style 12:40 - 23 Janar, 2019

E thotë shkenca: Këto 3 njoftime që marrim në telefon na trishtojnë dhe na bëjnë me nerva

Ku do të ishim ne sot pa smartphone-at tanë? Përveç se i kemi mjete pune dhe mbështetemi për gjithçka tek ata, telefonat celularë janë bërë aq...

Aktualitet 20:00 - 11 Janar, 2019

Shkenca e tërheqjes: Meshkujt shohin këto 7 gjëra te femrat

Nuk mund të fajësoni një mashkull për gjërat të cilat e tërheqin tek një femër, sepse ndonjëherë janë edhe pa vetëdijen e tij. Shkenca tregon se...

Aktualitet 22:30 - 7 Janar, 2019

Zbulon shkenca: Këto dy vite janë më të lumturit e jetës suaj

Kur shohim pas në jetën tonë, reflektojmë mbi vitet më të lumtura apo kujtimet. Tashmë ka një moshë specifike që cilësohet si më e lumtura e...

Aktualitet 23:37 - 17 Dhjetor, 2018

Shkenca sapo e vërtetoi: Te çiftet e lumtura ndodh ky ndryshim

Keni vënë re ndonjë ndryshim pasi jeni lidhur? Kur një femër dhe një mashkull janë bashkë dhe janë të lumtur kanë tendencë për të shtuar peshë....

Life Style 15:53 - 17 Dhjetor, 2018

Shkenca ka një lajm të mirë për gjumashët

Sasia e rekomanduar e gjumit për të rriturit është gjashtë deri në tetë orë në natë. Duke fjetur më shumë se kaq, rritet edhe rreziku i...

Aktualitet 10:49 - 16 Dhjetor, 2018

E konfirmon shkenca, ja çfarë thotë për të lindurit në dhjetor

Dhjetori është muaji i festave – dhe s’ka më mirë se ta kesh ditëlindjen në këtë muaj festiv. Jo vetëm që mund ta festosh atë më...

Life Style 16:25 - 11 Dhjetor, 2018

Çiftet që zihen me njëri-tjetrin duhen shumë, shkenca e tregon pse

Sipas një studimi të kryer së fundmi, 44 për qind e çifteve të martuara besojnë se: nëse ziheni me partnerin/partneren më shumë se një herë në...

Aktualitet 23:37 - 10 Dhjetor, 2018

Shkenca thotë se, kjo lloj ndarje na VRET më shumë!

Nëse keni pasur lidhje dhe ndarje me më shumë se një person, ndoshta e dini se disa prej tyre të lëndojnë më shumë se të tjerat....

Aktualitet 15:25 - 28 Nentor, 2018

E thotë shkenca, këto janë dy vitet më të lumtura të jetës suaj

Kur mendoni për jetën tuaj, me shumë siguri keni vite ose periudha që i kujtoni si të mbushura plot me gëzim. Koha e universitetit, koha kur...

Kuriozitete 15:40 - 19 Nentor, 2018

Mos flini më me këto të brendshme, shkenca tregon sa ju dëmtojnë

E adhurojmë të gjitha ndjesinë kur shtrihemi në darkë vetëm me të brendshmet tona të preferuara… Por shkenca tregon se duhet të tregojmë kujdes në këtë...

Aktualitet 16:25 - 12 Nentor, 2018

E thotë shkenca, ja cilët janë meshkujt më tërheqës sipas grave

Burrat me mjekra janë më tërheqës sesa ata që nuk kanë një mjekër. Kjo, sipas një studimi në Journal of Biology Evolutionary, i cili kërkoi që...

Aktualitet 23:37 - 24 Tetor, 2018

E thotë shkenca: Ja përse çiftet qëndrojnë bashkë edhe pse nuk janë të lumtur

Të qëndrosh në një marrëdhënie edhe nëse nuk je i lumtur, duket budallallëk, por nuk është i pazakontë. Madje shkencëtarët thonë se ka një arsye shkencore...

Aktualitet 12:33 - 13 Mars, 2017

Tjetër rekord negativ për Shqipërinë/BE: E fundit në rajon për …!

Ndryshe nga vendet e tjera të Rajonit, Shqipëria dhe Bosnja kanë mbetur pas në lidhje me plotësimin e kritereve për shkencën dhe teknologjinë, që kërkon Bashkimi...

Femra 14:30 - 26 Janar, 2017

Shkencëtarët: Fillimi i punës para orës 10:00, është i ngjashëm me torturën

Dr. Paul kelley, udhëheqës i hulumtimit të kryer në Universitetin e Oksfordit, së fundmi ka zbuluar se forma më e zakonshme e torturës moderne është përgjegjësia...

Uncategorized 22:50 - 18 Prill, 2015

Studim: Qentë janë shokët më të mirë të meshkujve

Shkencëtarët kanë zbuluar se qentë dhe pronarët e tyre janë shokë shumë të mirë të njëri-tjetrit falë oksitocinës, një hormon përgjegjës për përkujdesjen e nënës. Një...

Uncategorized 21:34 - 11 Prill, 2015

Gjenden fillesat e jetës në një yll

Shkencëtarët kanë gjetur fillimet e jetës diku tjetër në univers, për herë të parë ndonjëherë në një disk rreth një ylli të ri. Shkencëtarët përdorën vëzhgime...

Uncategorized 23:33 - 27 Mars, 2015

Zgjerimi i arsimimit në shkencë

Presidenti amerikan Barack Obama ka premtuar gati 250 milion dollarë për të mbështetur studimet në shkencë, teknologji, inxhinieri dhe matematikë, grup fushash ky i njohur shkurtimisht...

Uncategorized 23:00 - 23 Mars, 2015

Shkenca konfirmon: Pazari është kura e mërzitjes

Një kërkim i bërë nga Universiteti i Miçiganit konfirmon se të bërit pazar është terapia më e mirë kundër depresionit, mërzitjes, frustrimit. Shkencëtarët deklarojnë se blerjet janë...