Connect with Us

All posts tagged "sherbimet sekrete"

Blog 19:45 - 17 Mars, 2020

Corona dhe shërbimet sekrete

Në vështrim të parë shërbimet sekrete dhe pandemia Corona nuk kanë të bëjnë asgjë. Por megjithatë shërbimet sekrete në këtë botë kanë në fokus edhe sëmundje...

Blog 08:51 - 17 Mars, 2020

Coronavirusi dhe shërbimet sekrete

Në vështrim të parë shërbimet sekrete dhe pandemia Corona nuk kanë të bëjnë asgjë. Por megjithatë shërbimet sekrete në këtë botë kanë në fokus edhe sëmundje...

Blog 10:30 - 10 Tetor, 2019

Alarmi/ Shërbimet sekrete ruse po synojnë të destabilizojë Evropën

Nga Michael Schwirtz “The York Times” * Në fillim ishte një fushatë destabilizuese në Moldavi, e pasuar nga helmimi i një tregtari armësh në Bullgari, dhe...

Kuriozitete 23:59 - 25 Maj, 2016

Shërbimi sekret dhe vendim-marrësi politik

Cili është raporti më korrekt dhe më i ekuilibruar midis shërbimeve sekrete dhe vendimmarrësit? Sherman Kent dhe roli i inteligjencës në procesin e vendimmarrjes politike Cili...

Bota 16:45 - 28 Prill, 2015

NSA/BND: inaktivitet i qëllimshëm

Skandali më i ri i Shërbimit Informativ Gjerman është simptomatik për trajtimin pa respekt të Parlamentit nga qeveria. Kontrolli i Shërbimeve Informative duhet të reformohet në...

Kryesore 19:56 - 19 Prill, 2015

Kontrolli i shërbimeve sekrete

Të enjten e ardhshme pritet në Komisionin hetues për aferën e përgjimeve të NSA një dëshmitar interesant: Ernst Uhrlau. Politologu ka qenë në periudhën 2005 –...

Bota 14:29 - 9 Prill, 2015

Skandal seksual në Shërbimin Sekret amerikan

Sapo kishte nisur të rimëkëmbej nga një sërë skandalesh të profilit të lartë, Shërbimet Sekrete amerikane perballen sërish me një tjetër skandal. Një nëpunëse ka akuzuar...

Politikë 07:55 - 19 Shkurt, 2015

Rama në emisionin italian: Jam sulmuar nga Shërbimet Sekrete

Kryeministri Edi Rama ishte i ftuar në emisionin “Le Invasioni” të kanalit italian La7. Gjatë intervistës ai ka akuzuar Shërbimet Sekrete të Shqipërisë për sulmin e...