Connect with Us

All posts tagged "shendeti"

Blog 08:29 - 13 Janar, 2021

Pse pneumonia e Covid-19 zgjat më shumë, dhe shkakton më tepër dëme sesa pneumonia tipike

Bakteret ose viruset si gripi i zakonshëm që shkaktojnë pneumoni, mund të përhapen me kalimin e orëve nëpër zona të mëdha të mushkërive. Në repartet e...

A duhet të vaksinohen ata që kanë kaluar Covid-19?
Shëndeti 01:40 - 13 Janar, 2021

Domi: Kush e ka kaluar Covid ka mbrojtje edhe pas 8 muajsh

Arban Domi, Drejtuesi i Departamentit të Zhvillimit të Vaksinave pranë kompanisë “Geovax”, bëri të ditur se sipas të dhënave të fundit sistemi imunitar i personave që...

Blog 12:30 - 2 Janar, 2021

Ngrohja globale, ka sjellë që tani efekte shqetësuese mbi shëndetin 

Pavarësisht motit të keq javët e fundit, nga pikëpamja e klimës viti 2020 është për momentin një nga tre vitet më të nxehta të regjistruara ndonjëherë,...

Aktualitet 18:20 - 1 Janar, 2021

Këto janë 8 shenjat në trupin e njeriut që tregojnë se nuk jeni të shëndetshëm

Trupi i njeriut është një “makinë” e pabesueshme biologjike që duhet të mbahet mend rregullisht. Për këtë arsye, është shumë e rëndësishme t’i kushtohet vëmendje asaj...

Sociale 14:00 - 1 Janar, 2021

Ja pse mirësia ndaj të tjerëve, i zgjat jetën njeriut

Gazetat britanike nisën të shkruajnë për Betin Louin kur ajo ishte 96-vjeçe. Pavarësisht se e kishte kaluar moshën e pensionit, ajo ishte ende vullnetare në një...

Kontrollojnë çdo situatë/ Shenjat më të fiksuara të horoskopit
Horoskopi 11:20 - 31 Dhjetor, 2020

Shëndeti, dashuria, puna dhe financat/ Horoskopi i muajit Janar 2021

Dashi Dashuria Jini të sigurt. 2021 mund të jetë një vit i mirë për të takuar personin e duhur për të ndarë udhëtimin tuaj! Ky janar...

Horoskopi kinez 2021/ Zbuloni surprizat që ju presin
Horoskopi 10:10 - 31 Dhjetor, 2020

Horoskopi kinez 2021/ Zbuloni surprizat që ju presin

Miu Do të jetë një vit i qetë, një vit kur do të ndjeni nevojën për të pushuar nga trazirat që karakterizuan vitin e kaluar. Në...

Horoskopi i shëndetit/ Çfarë do të sjellë viti 2021 për ju
Horoskopi 09:50 - 31 Dhjetor, 2020

Horoskopi i shëndetit/ Çfarë do të sjellë viti 2021 për ju

Dashi Viti 2021 po premton të jetë i mirë për Dashin, figura e tyre po bëhet më e hollë dhe ata do të kenë oreks për...

Shëndeti, dashuria, puna dhe financat/ Horoskopi i vitit 2021
Horoskopi 08:20 - 31 Dhjetor, 2020

Shëndeti, dashuria, puna dhe financat/ Horoskopi i vitit 2021

Dashi Puna Dashi do të përmirësojë më tej cilësitë dhe aspektet e tij pozitive, të cilat do t’i sjellin ata shumë afër një promovimi të bujshëm...

“Turp për kolegët që duartrokasin kryeministrin dhe ministren”/ Mjeku Allkja: Nuk kam shkelur kurrë etikën e punës!
Aktualitet 15:28 - 30 Dhjetor, 2020

“Turp për kolegët që duartrokasin kryeministrin dhe ministren”/ Mjeku Allkja: Nuk kam shkelur kurrë etikën e punës!

Mjeku Ilir Allkja pas shkarkimit nga detyra shprehet se nuk ka shkelur kurrë etikën e punës. Ai thekson se gjithmonë ka denoncuar problemet në sistemin shëndtsor,...

“Covid-19 nuk do jetë pandemia e fundit në botë”/ Kreu i OBSH: Çdo përpjekje për të përmirësuar shëndetin do dështojë
Bota 14:28 - 27 Dhjetor, 2020

“Covid-19 nuk do jetë pandemia e fundit në botë”/ Kreu i OBSH: Çdo përpjekje për të përmirësuar shëndetin do dështojë

“COVID-19 nuk do të jetë pandemia e fundit që do njohë bota, por duhet të investojmë në përgatitjen e kapaciteteve tona për t’u përballur me pandemi...

A do ja besonte shëndetin një studenti që mëson online?/ Ja si përgjigjet Rakacolli
Aktualitet 18:30 - 25 Dhjetor, 2020

A do ja besonte shëndetin një studenti që mëson online?/ Ja si përgjigjet Rakacolli

Zv.ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli tha se vendimi për mbyllje e universiteteve ishte në mënyrë unanime nga të gjithë anëtarët e Komitetit Teknik. Por e pyetur...

Përtej shkencës, vaksina e Covid-19 është një çështje besimi
Shëndeti 10:09 - 14 Dhjetor, 2020

Vaksina filloi/ Përgjigjet për çdo pyetje që mund t’ju vijë në mendje

IMUNIZIMI i popullsisë duke përdorur vaksinën e krijuar nga Pfizer dhe partneri i saj BioNTech kanë filluar në Mbretërinë e Bashkuar. Më poshtë janë përgjigjet e...

Showbizz 14:42 - 11 Dhjetor, 2020

Nga dashuria me shikim të parë tek projektet muzikore/ Albani dhe Miriam zbulojnë gjithçka

Alban Skënderaj dhe Miriam Cani janë një nga çiftet më të dashura dhe të pëlqyera nga publiku.Këngët e tyre dhe jeta e tyre private janë gjithnjë...

“Kjo është diçka vërtetë shqetësuese”/ Ekspertja e sëmundjeve infektive tregon pasojat afatgjata që Covid lë te meshkujt
Shëndeti 13:14 - 7 Dhjetor, 2020

“Kjo është diçka vërtetë shqetësuese”/ Ekspertja e sëmundjeve infektive tregon pasojat afatgjata që Covid lë te meshkujt

Meshkujt e infektuar me COVID-19 mund të vuajnë pasoja afatgjata shëndetësore të shkaktuara nga virusi, duke përfshirë edhe mosfunksionimin erektil. Ky ka qenë parashikimi i bërë...

Aktualitet 11:24 - 7 Dhjetor, 2020

“Pse nuk marrim vaksinën e Rusisë, apo mërzitet OBSH”/ Provokon Manjani: Kjo është punë shëndeti jo politikë

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani, thotë se nëse te ai do shkonte më shpejt vaksina ruse kundër Covid-19, “SPUTNIK V”, ai do ta bënte dhe nuk...

Përkeqësohet gjendja shëndetësore e Berlusconit
Bota 13:55 - 1 Dhjetor, 2020

Përkeqësohet gjendja shëndetësore e Berlusconit

Ish-kryeministri i Italisë, Silvio Berlusconi, vijon të ketë probleme me shëndetin, pasi arriti të mposhtë koronavirusin, pas një beteje të gjatë. Mediet italiane raportojnë se ditët...

Shëndeti, dashuria, puna dhe financat/ Horoskopi i muajit Dhjetor, 2020
Horoskopi 11:29 - 29 Nentor, 2020

Shëndeti, dashuria, puna dhe financat/ Horoskopi i muajit Dhjetor, 2020

Dashi Puna Dhjetori shënon hapin e parë të ngjitjes suaj. Të qartë, të vendosur dhe të ashpër, nuk do të ketë pengesa që mund të mbajnë...

Mitet e rreme mbi ushqimet, që na dëmtojnë më shumë sesa na ndihmojnë
Blog 08:35 - 29 Nentor, 2020

Mitet e rreme mbi ushqimet, që na dëmtojnë më shumë sesa na ndihmojnë

Shkalla globale e mbipeshës dhe e sëmundjeve të lidhura me to, është rritur në përmasa epidemike në fillim të këtij shekulli. Na thuhet shpesh se shëndeti...

Dëshironi një jetë të shëndetshme?/ Këto janë 12 perimet më të mira nga të cilat mund të pini një gotë lëng
Shëndeti 13:55 - 25 Nentor, 2020

Dëshironi një jetë të shëndetshme?/ Këto janë 12 perimet më të mira për lëng

Në vitet e fundit, lëngëzimi ka fituar popullaritet të gjerë në mesin e individëve të ndërgjegjshëm për shëndetin që kërkojnë një mënyrë të shpejtë dhe të...

Shëndeti 16:51 - 20 Nentor, 2020

10 barëra që mund të ndihmojnë në uljen e presionit të lartë të gjakut

Presioni i lartë i gjakut përcaktohet se ka të paktën njërën nga këto: presioni sistolik i gjakut (numri kryesor) mbi 130 mm Hg presioni diastolik i...

Shëndeti 17:56 - 16 Nentor, 2020

Ja kush janë 6 përbërësit natyralë për hollimin e gjakut

Njerëzit që kanë disa probleme shëndetësore, të tilla si defekte të lindura të zemrës, mund të kenë nevojë për ilaçe me recetë për hollimin e gjakut...

“LSI ka bërë gjëra të mira kur ishte me PS”/ Rama akuza opozitës së bashkuar
Politikë 10:11 - 2 Nentor, 2020

“Pse u çmendën të gjithë njëherësh”/ Rama ironizon Bashën: Ti s’ po ndalon dot aleaten tënde

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur kreut të PD, Lulzim Basha i cili deklaroi më herët se numri i të sëmurëve nga Covid-19 po rritet përditë,...