Connect with Us

All posts tagged "shendeti mendor"

Duhet patjetër të jenë pjesë e dietës tuaj/ Ushqimet që përmirësojnë shëndetin mendor
Shëndeti 16:41 - 15 Janar, 2021

Duhet patjetër të jenë pjesë e dietës tuaj/ Ushqimet që përmirësojnë shëndetin mendor

Ushqimi i mirë ju ndihmon të funksiononi në mënyrë optimale, të flini mirë dhe të zvogëloni stresin. Por gjithashtu mund të ndikojë në shëndetin tuaj mendor...

Vetëvrasja e pacientëve me Covid/ Mjekja psikiatre: Mungesa e oksigjenit në tru çon në vendimarrje ekstreme
Shëndeti 17:20 - 1 Nentor, 2020

Vetëvrasja e pacientëve me Covid/ Mjekja psikiatre: Mungesa e oksigjenit në tru çon në vendimarrje ekstreme

Brenda pak muajsh tre pacientë me Covid janë vetëflijuar në vendin tonë duke u vetëhedhur nga spitali Covid 2. Lidhur me këtë, ka folur dhe mjekja...

Sociale 14:18 - 20 Tetor, 2020

Ndryshon ligji për shëndetin mendor, shtohen rastet për gjobitjen e mjekëve /Ja kur hiqet e drejta e profesionit  

Mjekët që do të kryejnë shtrim të vullnetshëm në spital të personave me çrregullime mendore, pa marrë miratimin nga Ministri i Shëndetësisë do të dënohen me...

Blog 08:38 - 10 Shtator, 2020

Bëj mirë, ndjehu mirë!/ Ndihma spontane ndaj të tjerëve, përmirëson mirëqenien tënde fizike dhe psikologjike

Në këto kohë pandemie, janë të shumta lajmet mbi njerëzit shpirtmirë, që ndihmojnë fqinjët apo edhe të panjohurit që janë në vështirësi. Por rezulton se këto...

Cilat janë efektet e pandemisë së Covid-19 mbi shëndetin tonë mendor?
Blog 08:17 - 30 Gusht, 2020

Cilat janë efektet e pandemisë së Covid-19 mbi shëndetin tonë mendor?

Ndërsa pandemia Covid-19 po vazhdon të përhapet më mbarë botën, ka pak dyshime nëse ajo po i shkakton një dëm të qëndrueshëm shëndetit mendor tek miliona...

Vrasjet makabre në gjatë verës/ Mjekja shpjegon ndikimin e temperaturave të larta te personat me probleme mendore
Lajme 14:58 - 7 Gusht, 2020

Vrasjet makabre në gjatë verës/ Mjekja shpjegon ndikimin e temperaturave të larta te personat me probleme mendore

Pas vrasjes makabre në Pogradec, ku Firdes Çekiçi, 70 vjeç u vra nga i biri Olsi Çekiçi pas një sherri të çastit, ndërsa kokën ia vari...

‘Një izolim i dytë do të ishte fatal’, psikologët: Karantina zgjoi problemet e shëndetit mendor
Sociale 21:02 - 23 Korrik, 2020

“Një izolim i dytë do të ishte fatal”/ Psikologët: Karantina zgjoi problemet e shëndetit mendor

Karantina dhe frika e përballjes me një virus të panjohur ka zgjuar në shoqëri probleme të shëndetit mendor, sidomos tek të rriturit. Psikologët shprehen se janë...

Shëndeti 09:41 - 25 Maj, 2020

“Çfarë do lërë pas Covid-19?”/ Paralajmërimi i fortë i mjekut: Do të fillojë vala e problemeve mendore

Pandemia e koronavirusit duket se po tkurret, por pasojat do të jenë të dukshme për një kohë të gjatë. Përpos humbjeve të mëdha në ekonomi, izolimi...

Shëndeti 23:24 - 6 Maj, 2020

Si ka ndikuar karantina në shëndetin mendor të fëmijëve/ Mjeku tregon problematikat më të shpeshta

Bashkim Kadriu, mjek neuropsikiatër në ShBA, në një lidhje me emisonin “Open” ka treguar se si ka ndikuar karantina në shëndetin mendor të fëmijëve. Sipas tij...

Ankthi nga Vetëvrasjet e pacientëve me Covid/ Arjana Rreli tregon anët negative të mbajtes së maskës/ Psikiatrja Rreli: Moshat më të prekura 20-40 vjeç
Shëndeti 18:18 - 4 Maj, 2020

“Nga çrregullimet e ankthit, frika dhe nervoziteti i shtuar”/ Mjekja psikiatre tregon si ka ndikuar izolimi në shëndetin mendor

Mjekja psikiatre, Arjana Rreli, duke folur për ndikimin e izolimit të imponuar për shkak të pandemisë, në shëndetin mendor, bëri me dije se gjatë këtyre muajve...

Shëndeti 09:17 - 27 Prill, 2020

Një tjetër efekt i Covid-19/ Mjekja shqiptare në Gjermani flet për pasojat e izolimit

Mjekja psikoteraupete në Gjermani, Aurora Meta foli për depresionin e shkaktuara nga izolimi për shkak të Covid-19. Në një intervistë me Enkel Demin në “Abc-ja e...

Blog 08:36 - 6 Janar, 2020

Ja si ndikon dieta ushqimore në shëndetin tuaj mendor

* Një studim i ri nga ekspertët e fushës, konfirmon se dietat tona ushqimore ndikojnë ndjeshëm në shëndetin mendor dhe mirëqenien tonë. Por studimi paralajmëron se...

Lajme 22:45 - 31 Dhjetor, 2019

Keni plane për vitin e ri?/ Mësoni sekretet që t’i përmbushni

Kur viti i ri pritet në horizont, bie për të gjithë alarmi për të bërë plane në mënyrë që viti i ri të jetë “ndryshe”, të...

Blog 11:08 - 26 Dhjetor, 2019

Këshilla për një kujtesë të mirë/ Çfarë duhet të konsumoni

Shëndeti i mirë i trurit do të thotë edhe shëndet i mirë i të gjithë trupit. Kur flasim për kujdesin ndaj organizmit, ka me qindra mënyra...

Blog 15:16 - 8 Tetor, 2019

Studimi/ Jeta pranë bregdetit, garanton një shëndet më të mirë mendor

Bota natyrore, mund të bëjë mrekullira për shëndetin tonë mendor. Për shembull shëtitja në një pyll, është lidhur shpeshherë me një nivel më të ulët të...

Sociale 08:22 - 19 Gusht, 2019

Shëndeti mendor po përkeqësohet/ Shqipëria e fundit në Europë për mjekët psikiatër

Sëmundjet e shëndetit mendor po njohin përhapje më të madhe në popullatë së fundit. Por për të përballuar të sëmurët e prekur kërkohen kapacitete si burime...

Aktualitet 17:38 - 8 Korrik, 2018

Çdo ditë 20-50 raste/ Temperaturat e larta shtojnë problemet e shëndetit mendor në Shqipëri

Temperaturat e larta sjellin çrregullim të neutransmetuesve, duke sjellë rëndim të gjendjes fizike dhe psikologjike, për pasojë kjo është periudha kur problemet e shëndetit mendor rëndohen....

Kryesore 08:37 - 28 Maj, 2018

Alarmante/ Përkeqësohet shëndeti mendor i popullatës, 45% e të prekurve skizofrenë

Gjendja e rënduar ekonomike edhe përmbytjet e shpeshta e kanë bërë Shkodrën një rajon të prekur se tepërmi nga sëmundjet e shëndetit mendor. Ndryshe nga trendet...

Kryesore Show Biz 22:00 - 10 Shkurt, 2018

Mënyra më e mire për të luftuar stresin…

Një studim i fundit për milenialët ka zbuluar se videolojërat janë bërë një strategji kyçe për të përballuar stresin. Hulumtuesit që pyetën 1.000 lojtarë mbi opinionet...

Aktualitet 22:50 - 4 Shkurt, 2018

Instagram në fakt është shumë i dëmshëm për shëndetin tuaj mendor

Kush do të kishte menduar se Instagram, platforma e mediave sociale që publikon disa nga fotot më të bukura dhe marramendëse, në të vërtetë mund të...

Aktualitet 00:10 - 25 Nentor, 2017

Jim Carrey shpjegon sjelljet e çuditshme në intervista/ E vërteta e errët të cilën askush nuk e kishte menduar

Jim Carrey ka qenë në qendër të vëmendjes kohët e fundit për një sërë intervistash të çuditshme të publikuara në media. Këto intervista, së bashku me...

Aktualitet 09:51 - 17 Korrik, 2017

Rama i çmendur?/ Kryetarja e LSI: Unë s’jam mjeke, por…

  Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi ka dhënë një intervistë mbrëmjen e djeshme për ABCNews nga kampingu i Jalës. Gjatë bisedës, ajo ka...

Shëndeti 13:05 - 29 Mars, 2015

Konsulta të shëndetit mendor me një aplikacion për adoleshentët

Smartfonët i mundësojnë adoleshentëve akses të menjëhershëm për foto, video, tweets dhe shumë gjëra të tjera. Tani studentët në 10 shkolla publike në New York City...