Connect with Us

All posts tagged "shendetesia"

Studimi: Partitë politike hynë në fushatë me strategji të cunguara për shëndetësinë
Aktualitet 19:22 - 4 Prill, 2021

Studimi: Partitë politike hynë në fushatë me strategji të cunguara për shëndetësinë

Në Tiranë, Organizata “Together for Life” zhvilloi një studim krahasues mbi premtimet e partive politike në sektorin e shëndetësisë gjatë fushatës zgjedhore. Autorët e studimit thonë...

Politikë 17:04 - 31 Mars, 2021

Basha takim me banorët në Korçë/ “Buxheti i shëndetësisë shkon për koncesione”

Në takimet që zhvilloi në qytetin e Korçës, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka ndaluar në një familje të vjetër Korçare ku kryefamiljari Maqo Andoni,...

Demokratët i dalin nga duart Bashës/ Vlerësojnë Ramën në sistemin shëndetësor
Politikë 22:20 - 23 Mars, 2021

Demokratët i dalin nga duart Bashës/ Vlerësojnë Ramën në sistemin shëndetësor

Në Partinë Demokratike duket se çdo kush është në hesapin e vet. Ndonëse jemi në kohë fushte zgjedhore dhe deklaratat duhet të jenë në unison me...

A po sjellin "shpëtimin" vaksinat kineze?!
Opinione 16:13 - 22 Mars, 2021

Materniteti i vjetër i Tiranës, si KÇK e radhës

Nga Erion Dasho, ekspert i Shëndetit Publik Në fundjavë e pati radhën materniteti i vjetër i Tiranës, ndoshta e fundit godinë historike e shëndetësisë shqiptare dhe...

Politikë 11:22 - 12 Mars, 2021

Manastriliu publikon videon/ Rreth 5 mijë persona kanë përfituar lentet falas

Ogerta Manastriliu Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, paraditen e sotme ka publikuar një video në rrjetet sociale, që dëshmon se në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë...

Topalli flet pa doreza/ Aspak dakord me mënyrën si jemi marrë me pronat, jam krenare për...
Politikë 21:59 - 23 Shkurt, 2021

Topalli flet pa doreza/ Aspak dakord me mënyrën si jemi marrë me pronat, jam krenare për…

Drejtuesja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, dikur numri dy i Partisë Demokratike kur qeveriste Sali Berisha ka folur sot pa doreza. Gjatë një interviste për...

“Për tetë vite nuk mbajti asnjë premtim”/ Koduzi rendit dështimet e Ramës në shëndetësi
Aktualitet 17:52 - 9 Shkurt, 2021

“Për tetë vite nuk mbajti asnjë premtim”/ Koduzi rendit dështimet e Ramës në shëndetësi

Gazmend Koduzi, kreu i Departamentit të Shëndetësisë në Partinë Demokratike ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se gjatë tetë viteve në qeveri ka dështuar në sistemin e...

Nga spitalet e reja tek punësimet me meritokraci/ Manastirliu bën bilancin e 8 viteve
Shëndeti 12:24 - 9 Shkurt, 2021

Nga spitalet e reja tek punësimet me meritokraci/ Manastirliu bën bilancin e 8 viteve

Në konferencën për mediat, ministrja Ogerta Manastirliu ka bërë një bilanc të ndryshimeve në sistemin shëndetësor nga viti 2013. Sipas saj nga 2013 e deri në...

Prej 10 muajsh në vijën e parë/ Mjekët heronjtë e vitit!
Shëndeti 09:07 - 31 Dhjetor, 2020

Mjekët heronjtë e vitit!

Viti 2020, do të mbahet mend padyshim si viti që ka lënë shënjë në kujtesën e secilit prej nesh. Ndonëse një ndër profesionet më humane, ky...

Dasho akuza të forta qeverisë/ Janë mbi 9 mijë vdekje shtesë, për shkak të paaftësisë suaj
Shëndeti 19:01 - 23 Dhjetor, 2020

“Një virus që përhapet më shpejt, do të ishte katastrofë”/ Dasho nxjerr detajet e forta, disa pacientë kanë humbur jetën..

Eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho, ka reaguae sërish në lidhje me situatën e pandemisë në vendin tonë. Teksa rendit të gjitha problemet me të cilat...

Ekonomi 16:20 - 16 Dhjetor, 2020

Qeveria rishikon Buxhetin 2020/ Denaj: Fonde shtesë për pensionistët, ndihmën ekonomike dhe shëndetësinë

Qeveria ka miratuar ditën e sotme Aktin Normativ për rishikimin e buxhetit 2020. Për të sqaruar këtë vendim, ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, ka...

U caktua drejtues qarku në Durrës/ Paloka tregon pse u tërhoq Rama nga kandidimi
Politikë 20:51 - 6 Dhjetor, 2020

“Nuk ndalet Ilir Beqja, godet sërish”/ PD denoncon: Të sëmurët po dergjen rrugëve

Partia Demokratike ka vijuar edhe ditën e sotme me denoncime ndaj qeverisë sa i takon situatës që është krijuar nga Covid. Nënkryetari Edi Paloka, përmes një...

Nuk mbajti premtimet/ Rama e pranon: Shëndetësia nuk është falas
Politikë 22:46 - 3 Dhjetor, 2020

Nuk mbajti premtimet/ Rama e pranon hapur: Shëndetësia nuk është falas

I ftuar në PolitikOn, kryeministri Edi Rama u shpreh se shëndetësia falas është një program që nuk realizohet brenda një mandati. Kryeministri shtoi se sot kemi...

Politikë 20:12 - 3 Dhjetor, 2020

“Boll më”/ Basha akuza Ramës: Puno për të shpëtuar jetë njerëzish, nuk ke mbajtur asnjë premtim

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka reaguar mbrëmjen e sotme mbi propozimet e ndryshimeve në Kodin Penal ku parashikohen dënime me burg për njerëzit që...

Pandemia prek sistemin shëndetësor/ Banka Botërore: Shqipëria më e rrezikuar, ka pak personel
Ekonomi 08:57 - 2 Dhjetor, 2020

Pandemia prek sistemin shëndetësor/ Banka Botërore: Shqipëria më e rrezikuar, ka pak personel

Banka Botërore lajmëron se, pandemia Covid-19 do të bëhet shkak në përkeqësimin e treguesve kryesorë të shëndetit. Presioni i pandemisë mbi sistemin shëndetësor dhe akumulimi i...

“Nuk ka pasur asnjë investim në shëndetësi”/ Mediu: Qeveria e Ramës ka dështuar
Politikë 14:34 - 23 Nentor, 2020

“Nuk ka pasur asnjë investim në shëndetësi”/ Mediu: Qeveria e Ramës ka dështuar

Fatmir Mediu në një takim me kordinatorët e PR në njësinë nr 10 në Tiranë,  bëri një pasqyrim të problematikave kryesore të vendit si pasojë e...

Ku dallojnë vaksinat anti-Covid? Arben Gjata tregon dobitë dhe të metat e tyre
Shëndeti 16:48 - 18 Nentor, 2020

Arben Gjata: Jemi në prag të një situate kritike, shëndetësia do kalojë sfidën më të madhe në histori

Arben Gjata, rektor i Universitetit të Mjekësisë thotë se vendi është në prag të një situatë kritike dhe se periudha e tre muajve të ardhshme do...

“Do të rritet frikshëm numri i viktimave me Covid”/ Shehu jep alarmin
Aktualitet 14:29 - 9 Nentor, 2020

“Laboratorët shtetërorë janë dhënë me PPP”/ Shehu-Ramës: Mos i gënje qytetarët me pamje 3D

Ish ministri i Shëndetësisë Tritan Shehu laboratorët privat për gjurmimin e rasteve të reja janë në kolaps, duke shtuar se laboratorët shtetërorë janë dhënë më PPP...

Humbëm Najada Çomon, po përse dhe Tritan Kalon?…
Shëndeti 21:03 - 3 Nentor, 2020

Politizimi i sistemit shëndetësor/ Tritan Kalo “i tërheq veshin” kolegëve: Po njolloset misioni jonë

Mjeku i njohur infeksionist Tritan Kalo, vijon të përcjellë mesazhe sensibilizuese në lidhje me pandeminë e Covid-19. Por krahas angazhimit të tij maksimal ndaj pacientëve, Tritan...

“Misioni i Ramës, koncesionet korruptive”/ Basha: Duhen marrë urgjent katër hapa për shëndetësinë
Politikë 14:29 - 25 Tetor, 2020

“Misioni i Ramës, koncesionet korruptive”/ Basha: Duhen marrë urgjent katër hapa për shëndetësinë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka publikuar një video ku hedh akuza ndaj kryeministrit Edi Rama për situatën shëndetësore në vend. Basha pretendon se misioni...

Vdekja e qytetarit pas 3 ditë sorrollatje në spitale/ PD ngre alarmin: Shëndetësia në kolaps të plotë
Politikë 12:42 - 25 Tetor, 2020

Vdekja e qytetarit pas 3 ditë sorrollatje në spitale/ PD ngre alarmin: Shëndetësia në kolaps të plotë

Ish-deputetja e PD-së Oriola Pampuri ka reaguar lidhur me rastin e vdekjes së një 53-vjeçari nga Ndroqi, i cili ishte drejtuar për mjekim në spital por...

‘Sukseset e qeverisë’/ Ironizon gazetari: Janë bërë më shumë emisione se sa kanë ardhur vaksina
Politikë 15:55 - 12 Tetor, 2020

Nga Gurakuqi tek Beqja, historia se si u djallos një vend

Nga Klodian Tomorri Është magjepsëse, por historia e përsërit vetveten thuajse në gjithçka. Fatkeqësisht ndonjëherë në mënyrë të mbrapshtë. Në vitet 20 të shekullit të kaluar,...

Shqipëria siguron 100 mijë teste të shpejta/ Manastirliu: Nga e hëna nisim me Tiranën
Sociale 11:30 - 30 Shtator, 2020

Nesër hapen baret dhe restorantet në ambiente të mbyllura/ Manastirliu publikon rregullat

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka rikujtuar përsëri rregullat për klientët dhe punonjësit, një ditë para hapjes së bareve dhe restoranteve në ambiente të mbyllura. Me...