Connect with Us

All posts tagged "shendetesi"

deputeti i pd bardh spahia ne deklarate per mediat
Sociale 10:52 - 4 Maj, 2020

Bardh Spahia publikon mesazhet/ Të sëmurët kronikë janë lënë në mëshirë të fatit

Ish-deputeti i PD, Bardh Spahia ka publikuar mesazhet e disa qytetarëve, ndërsa thotë se të sëmurët kronikë janë lënë në mëshirë të fatit. Sipas tij neglizhenca...

Kritikoi Ramën dhe i përmendi viktimat e komunizmit/ Ruçi-Hajdari: Ndërhyre në kohën e gabuar
Politikë 10:25 - 16 Prill, 2020

Fillon seanca parlamentare/ Ruçi nuk kursen kritikat: Të korrigjohen disa veprime, ekonomia të vihet në shërbim të shëndetësisë

Ka filluar pak minuta më parë seanca parlamentare e jashtëzakonshme, e cila është hapur si çdo herë nga kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi. Ruçi falenderoi mjekët...

Ekonomi 09:23 - 8 Prill, 2020

Shifrat e FMN/ Shqipëria, me financimet më të ulëta në Europë për shëndetësinë

Ndër 43 vende europiane, Shqipëria renditet e fundit për sasinë e fondeve që akordon për shëndetësinë në raport me Prodhimin e Brendshëm Bruto (PBB). Sipas agregateve...

Shëndeti 09:39 - 1 Prill, 2020

Fuqia e qendrimit në shtëpi/ Ministria publikon tabelën: Duket e vështirë, por…

Ministria e Shëndetësisë thekson se zbatimi i masave të marra ndikon drejtëpërdrejte në kurbën e infeksionit COVID-19 Një njoftimin e ministrisë thuhet se zbatimi i vendimit...

Shëndeti 13:09 - 30 Mars, 2020

Mblidhet online Komisioni i Shëndetësisë/ Miratohen 3 Akte Normative

U mblodh sot online Komisioni për Punën, Çështjet Sociale dhe Shëndetësinë, nën drejtimin e kryetarit Enver Roshi. Gjatë mbledhjes u shqyrtuan 3 Akte Normative të Këshillit...

Manastirliu i përgjigjet akuzave të opozitës/ “ Mos bëni politikë me koronavirusin”
Shëndeti 14:46 - 29 Mars, 2020

21 ditë nga shfaqja e koronavirusit në Shqipëri/ Manastirliu bën bilancin

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu thotë se kanë kaluar 21 ditë nga dita kur u konfirmuan dy te prekurit e parë nga koronavirusi në vendn tonë....

Shëndeti 14:17 - 29 Mars, 2020

“Situata e pakrahasueshme me asnjë emergjencë”/ Infermierja në Itali: Fisnikëria e shëndetësisë shqiptare nuk do harrohet!

Kryeministri Edi Rama ka publikuar mesazhin e një punonjëse Socio – Shëndetësore (infermiere e përgjithshme) që punon në Urgjencën e Spitalit të Feltre-s në Krahinën Veneto...

Shëndeti 09:06 - 29 Mars, 2020

Kriza e Coronës/ Europol paralajmëron: Bëni kujdes, mashtruesit po bëjnë biznes

Të falsifikuara dhe pa efekt: Medikamente kundër Covid-19 ofrohen në rrjet. Europoli tërheq vëmendjen të bëhet kujdes. Shumë sipërmarrje dhe të vetëpunësuar po humbasin porositë dhe...

Politikë 21:28 - 24 Mars, 2020

“COVID-19 reflektim për investimet në shëndetësi”/ Meta kritikon qeverinë

Presidenti i Republikës Ilir Meta thotë se pandemia e koronavirusit kërkon reflektim të veçantë për nivelin e investimeve në sistemin shëndetësor të vendit. Në emisionin Përballë...

Lajme 16:49 - 11 Mars, 2020

“Së bashku për të mbrojtur shëndetin”/ Meta takim me 4 personalitete të shquara

Presidenti, Ilir Meta, ka pritur sot katër personalitete të shquara të shëndetësisë shqiptare, me të cilët ndanë disa shqetësime për situatën e shkaktuar si pasojë e...

Sociale 13:26 - 26 Shkurt, 2020

Humbi jetën në Sanatorium/ MSH sqaron vdekjen e 46-vjeçarit nga Skrapari

Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli thekson se në Shqipëri nuk ka asnjë person të prekur me virusin kinez. “Nuk ka asnjë rast të konfirmuar për koronavirusin....

Politikë 13:38 - 12 Janar, 2020

“Shëndetësi me tollon/ Investimi i qeverisë, flluskë sapuni”

Ish deputeti i PD, Bardh Spahia thotë se nesër kryeministri Edi Rama do inaugurojë me bujë godinën e re të shërbimeve kirurgjikale në QSUT. Sipas tij...

Blog 11:08 - 26 Dhjetor, 2019

Këshilla për një kujtesë të mirë/ Çfarë duhet të konsumoni

Shëndeti i mirë i trurit do të thotë edhe shëndet i mirë i të gjithë trupit. Kur flasim për kujdesin ndaj organizmit, ka me qindra mënyra...

Aktualitet 22:27 - 2 Qershor, 2019

Protestuesit e lënduar/ Reagon Ministria e Shëndetësisë

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka njoftuar në lidhje me gjendjen shëndetësore të 29 vjeçarit më inicialet E.B, i cili mbeti i lënduar në protestën...

Ministrja e Shendetesise, Manastirliu gjate nje deklarate per mediat
Aktualitet 13:30 - 17 Maj, 2019

Manastirliu: Mbi 1 milion qytetarë kryen kontrollin mjekësor bazë

Të dhënat e 4 viteve tregojnë se 1 në 7 shqiptarë kanë vlera të larta të hipertensionit. Më shumë se 90 mijë qytetarë që janë referuar...

Aktualitet 20:49 - 10 Shkurt, 2019

Dalin dokumentet e reja/ Zbulohet kompania offshore në shëndetësi

Një fill i hollë dhe i padukshëm që lidh tre shoqëri holandeze, të cilat kanë administrator dhe zyra të përbashkëta, bashkon dy koncensionet më të mëdha...

Aktualitet 18:44 - 20 Nentor, 2018

Sistemi shëndetësor/ Tritan Shehu: Rilindja ka gati skenarin që i shkon vetëm Kim Jong Un-t

Deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu është shprehur se sistemi shëndetësor në Shqipëri është në gjendje kritike. Në një postim në rrjetet sociale Shehu ka shkruar...

Aktualitet 10:31 - 19 Nentor, 2018

Dyndje në urgjencë/ Ulja e temperaturave sjell viroza te fëmijët

Ulja e temperaturave ka sjellë dyndjen e fëmijëve të prekur nga virozat në urgjencën e Pediatrisë në Tiranë. Ditën e shtunë vihet re një fluksh fëmijësh,...

Aktualitet 11:34 - 11 Nentor, 2018

Rikonstruktohet qendra shëndetësore e Ksamilit/ Manastirliu: Do Rehabilitojmë 100 të tjera në vitin 2019

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu gjatë inspektimit të punimeve në Qendrën Shëndetësore Ksamil u shpreh se po përfundon rikonstruksioni me standarde i 80...

Uncategorized 19:09 - 31 Tetor, 2018

Projektbuxheti për 2019-ën/ Ahmetaj jep lajmin e mirë

Ministri i Ekonomisë dhe Financave, Arben Ahmetaj, prezantoi nga Kryesia e Kuvendit projektbuxhetin e qeverisë për vitin e ardhshëm. Në fjalën e tij, Ahmetaj u ndal...

Aktualitet 22:41 - 10 Korrik, 2018

Ryshfeti/ 50% e shqiptarëve paguajnë për shërbimet në Polici, Gjykata …

Për të marrë një shërbim publik në Shqipëri duhet të paguash jo vetëm taksat e ligjshme, por edhe parà nën dorë. Sektori më problematik është ai...

Kosova & Rajoni 16:09 - 22 Prill, 2018

Qasje jo e barabartë në shërbimet shëndetësore

Qytetarët nuk kanë qasje të barabarta në shërbimet që ofrojnë institucionet publike shëndetësore, thonë përfaqësuesit e Shoqatës për të drejtat e pacientëve në Kosovë. Rastet që...

Aktualitet 21:57 - 11 Prill, 2018

Raporte me para nën dorë/ Pezullohen 3 infermierë

Një ditë më parë “Stop” transmetoi disa video me kamera të fshehtë, ku shfaqej e ashtuquajtura “shëndetësia falas”. Me para nën dorë, qytetarët u pajisën me...