Connect with Us

All posts tagged "shendet"

Përfshihet nga flakët një pallat në Durrës | CNA.AL
Politikë 19:50 - 29 Tetor, 2020

“Po i bëni dëm shëndetit publik”/ Manastirliu thumbon opozitën, apel të fortë qytetarëve

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka bërë një tjetër thirrje për qytetarët, lidhur me përballjen me koronavirusin. Manastirliu ka publikuar në rrjetet sociale një foto të...

Stresi mund të shkaktojë "sindromën e zemrës së thyer"/ Mënyrat se si mund ta menaxhoni atë
Shëndeti 16:25 - 17 Tetor, 2020

Stresi mund të shkaktojë “sindromën e zemrës së thyer”/ Mënyrat se si mund ta menaxhoni atë

Ndërsa stresi nuk mund të shkaktojë drejtpërdrejt një sulm në zemër, ai mund të ketë një ndikim të madh në shëndetin tuaj të zemrës, dhe madje...

Kujdes!/ Këto ushqime mund të jenë shumë të dëmshme për ju
Life Style 16:37 - 9 Tetor, 2020

Kujdes!/ Këto ushqime mund të jenë shumë të dëmshme për ju

Kur mendoni për një dietë të shëndetshme, perimet janë një nga gjërat e para që duhen marrë parasysh. Shtimi i tyre në dietën tuaj është e...

6 arsyet pse ndiheni gjithnjë të lodhur
Life Style 16:10 - 9 Tetor, 2020

6 arsyet pse ndiheni gjithnjë të lodhur

Ka shumë arsye që mund të ndiheni të lodhur gjatë gjithë ditës edhe nëse po flini mjaftueshëm. Mund të jetë një  gjendje e quajtur sindromi i...

Pamja dhe aktiviteti fizik/ Horoskopi i muajit Tetor për shëndetin
Horoskopi 11:09 - 30 Shtator, 2020

Pamja dhe aktiviteti fizik/ Horoskopi i muajit Tetor për shëndetin

Dashi Asgjë për të thënë për energjinë tuaj, e cila do të jetë pika e fortë , shënimi karakteristik.Pra, një kohë e shkëlqyeshme për të filluar...

“I ka bërë shqiptarët si qen me maska”/ Kryemadhi sfidon Ramën: Kam më shumë shkollë se ti
Politikë 17:44 - 27 Shtator, 2020

Shkollë në kohë pandemie/ Kryemadhi ultimatum Ramës: Majft kurseve shëndetin e nxënësve, merr masa

Ish-deputetja Floida Kërpaçi bëri sot një denoncim për situatën në shkolla, ku një djalë deklaron se një nxënës në klasën e tij është i infektuar me...

Rritet numri I viktimave me Covid-19/ 48 raste të reja në Maqedoni
Shëndeti 18:46 - 26 Shtator, 2020

Plas koronavirusi në shkollën 9-vjeçare të Bulqizës/ Infektohen 5 mësues dhe drejtori

5 mësues dhe drejtori i shkollës 9-vjeçare të Bulqizës janë infektuar me koronavirus. Raportohet se mësuesit dhe drejtori ka bërë tamponin dhe kanë rezultuar pozitivë. Sipas...

Rihapja e shkollave/ Basha ultimatum qeverisë: Nis urgjentisht testimin masiv të mësuesve
Politikë 17:09 - 12 Shtator, 2020

Rihapja e shkollave/ Basha ultimatum qeverisë: Nis urgjentisht testimin masiv të mësuesve

Me rihapjen e shkollave, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ka reaguar ashpër për masat e marra nga qeveria. Basha deklaron se masat e marra janë...

Horoskopi 11:38 - 1 Shtator, 2020

Shëndeti/ Çfarë ka rezervuar muaji Shtator për secilën shenjë të horoskopit

Dashi Do të jeni energjik, dinamik, i pandalshëm . Dhe ju do të dëshironi të bëni afërsinë tuaj të ndjehen me njerëzit që ju doni, megjithë...

Pamja dhe aktiviteti fizik/ Horoskopi i muajit Tetor për shëndetin
Horoskopi 14:44 - 30 Gusht, 2020

Shëndeti/ Çfarë ka rezervuar muaji Shtator për secilën shenjë të horoskopit

Dashi Do të jeni energjik, dinamik, i pandalshëm . Dhe ju do të dëshironi të bëni afërsinë tuaj të ndjehen me njerëzit që ju doni, megjithë...

Vera e bardhë apo e kuqe?/ Cila është më e dëmshme për shëndetin
Life Style 12:10 - 24 Gusht, 2020

Vera e bardhë apo e kuqe?/ Cila është më e dëmshme për shëndetin

E dehur në moderim, vera është një pije që mund të ketë përfitime shëndetësore. Në fakt, për shembull, vera e kuqe përmban resveratrol, ndërsa vera e...

Shëndeti 11:09 - 23 Gusht, 2020

Zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të enëve të gjakut/ Ky është ushqimi që nuk duhet ta hiqni nga tryeza juaj

Një studim i ri sugjeron që lakra e brukselit është një nga perimet që nuk duhet të mungojë në tryezat tuaja, kjo sepse ka shumë përfitime...

‘Le ta provojë të mos më fusë në listë’/ Agron Duka paralajmëron Bashën
Politikë 18:33 - 21 Gusht, 2020

Rihapja e shkollave/ Duka: Duhet të jetë prioritet, Covid-19 ka sjellë pasoja të rënda te fëmijët

Partia Agrare Ambientaliste e Agron Dukës, ka dalë me një deklaratë për mediat, lidhur me rihapjen e shkollave. PAA vlerëson se rikthimi i fëmijëve në institucionet...

Life Style 16:54 - 17 Gusht, 2020

Konsumoni bajame çdo ditë/ Përfitimet e pabesueshme shëndetësore

Bajamet janë fara vaji të pasura me përfitime për trupin tonë. Ato mund të konsumohen pa hasur probleme të veçanta, ato janë pa gluten, kështu që...

Mjeku i QSUT-së thirrje të fortë qytetarëve/ Covid-19 është kërcënim real, mos shkoni në festa
Shëndeti 22:27 - 12 Gusht, 2020

Mjeku i QSUT-së thirrje të fortë qytetarëve/ Covid-19 është kërcënim real, mos shkoni në festa

Mjeku i QSUT-së Ilir Allkja ka bërë një thirrje të fortë për qytetarët, duke marrë shkas nga festat dhe dasmat që po zhvillohen në kohë pandemie....

Sociale 17:08 - 9 Gusht, 2020

Ministria e Shëndetësisë apel qytetarëve: Mos shkoni në dasma apo ceremoni mortore, rrezikoni shëndetin!

Ministria e Shëndetësisë ka bërë sërish apel për ndalimin e grumbullimeve në dasma dhe ceremoni festive apo mortore, duke i cilësuar burim të përhapjes së infeksionit....

Life Style 16:34 - 9 Gusht, 2020

Nuk duhet të mungojnë në tryezën tuaj/ Ushqimet që do t’iu bëjnë të dukeni më të rinj

Frutat agrume Agrumet janë një burim kryesor i vitaminës C dhe acidit folik. Ato ndihmojnë në uljen e nivelit të kolesterolit dhe acidit urik në gjak....

Shëndeti 11:09 - 3 Gusht, 2020

Mjekësia bën një hap të rëndësishëm/ Testet e reja do të zbulojnë Coronavirusin në më pak se 2 orë

Testet e reja 90-minutëshe që mund të zbulojnë koronavirusin dhe gripin do të përfshihen në laboratorë që nga java e ardhshme. Testet e ADN-së “në vend”...

Shëndeti 15:44 - 31 Korrik, 2020

E keni ditur gabim/ Ja çfarë paralajmërojnë shenjat e çorapeve në këmbë

Me siguri keni vërejtur se ndonjëherë çorapët mund të lënë një gjurmë të kuqërremtë në kyçin e këmbës. Nëse ndodh vetëm një ose dy herë, mund...

Deputeti me Covid në gjendje të rëndë/ Niset me urgjencë drejt Turqisë
Politikë 19:13 - 28 Korrik, 2020

U infektua me koronavirus/ Deputeti Roshi jep porosi nga karantina: Jam shumë mirë

Deputeti Ever Roshi është konfirmuar pozitiv me koronavirus. Pas lajmit të publikuar nga mediat, Roshi ka reaguar me anë të një postimi në rrjetet sociale, ku...

Life Style 15:12 - 22 Korrik, 2020

“Superfuqia” e karotës/ Çfarë ndodh nëse konsumoni dy të tilla çdo ditë

Ngrënia e dy karotave në ditë sjell përfitime të mëdha për shëndetin tonë, duke u nisur nga efekti i dobishëm që ka në sytë tanë, në...

Fifi paralajmëron hitin e radhës/ Zbulon se me cilin këngëtar do të bashkëpunojë
Showbizz 13:39 - 19 Korrik, 2020

Humbi 25 kilogramë në pak kohë/ Fifi tregon se çfarë e shtyu të dobësohej

Pak javë më parë këngëtarja Fifi zbuloi se kishte humbur rreth 25 kilogramë nga pesha e saj. Të gjithë e këmi parë ndryshimin drastik në pamjen...

Sociale 12:11 - 19 Korrik, 2020

“Nëse keni simptoma mos u nisni për pushime”/ Pipero këshillon qytetarët nga Vlora

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero ka folur sot nga Vlora duke theksuar sërish thirrjet për pushuesit. Pipero theksoi se pushuesit duhet të jenë të kujdesshëm teksa bëjnë...