Connect with Us

All posts tagged "shba"

Pompeo: SHBA do të punojë për të zgjatur embargon e armëve ndaj Iranit
Bota 18:57 - 14 Gusht, 2020

Pompeo: SHBA do të punojë për të zgjatur embargon e armëve ndaj Iranit

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha të premten se Teherani është nxitësi kryesor i terrorizmit në botë dhe se nuk duhet të lejohet të blejë...

Arrrihet marrëveshje historike/ Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe bëjnë paqe
Bota 18:51 - 13 Gusht, 2020

Arrihet marrëveshje historike/ Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe bëjnë paqe

Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe arritën, me ndërmjetësimin e Presidentit Donald Trump, një marrëveshje historike paqeje që do të çojë në normalizimin e plotë të...

SHBA, bien kërkesat për ndihmë papunësie
Bota 16:54 - 13 Gusht, 2020

SHBA, bien kërkesat për ndihmë papunësie

Në SHBA, 963 mijë persona të tjerë paraqitën javën e kaluar kërkesa për kompensim papunësie, sipas Departamentit të Punës. Megjithatë kjo ishte hera e parë që...

Shtetet e Bashkuara vendosin Shqiperinë në hartën e vendeve me rrjet të besuar falë Telekom Albania
Lajme 13:18 - 13 Gusht, 2020

Shtetet e Bashkuara vendosin Shqipërinë në hartën e vendeve me rrjet të besuar, falë Telekom Albania

Telekom Albania është cilësuar nga Departamenti Amerikan i Shtetit si “Kompani e Pastër” në kuadër të nismës “Rrjeti i Pastër”, duke i dhënë gjithashtu Shqipërisë statusin...

Shqipëria i bashkohet Nismës së Rrjetit të Pastër/ Yuri Kim: Vendim i rëndësishëm
Sociale 21:09 - 12 Gusht, 2020

Shqipëria i bashkohet Nismës së Rrjetit të Pastër/ Yuri Kim: Vendim i rëndësishëm

Shqipëria i është bashkuar Nismës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Rrjetin e Pastër. Lajmin e ka bërë të ditur kreu i grupit parlamentar të...

Telefoni me dy ekrane i Microsoft-it del në treg/ Data kur do të dalë në shitje
Teknologji 17:07 - 12 Gusht, 2020

Telefoni me dy ekrane i Microsoft-it del në treg/ Data kur do të dalë në shitje

Kompania “Microsoft” njoftoi të mërkurën se telefoni i saj inteligjent me dy ekrane do të shitet për 1399 dollarë duke filluar nga 10 shtatori. Sipërfaqja e...

Bota 09:00 - 12 Gusht, 2020

SHBA arrin marrëveshjen me kompaninë Moderna/ Siguron 100 mln doza të vaksinës së mundshme kundër Covid-19

Presidenti amerikan Donald Trump njoftoi për një marrëveshje mes qeverisë federale dhe kompanisë amerikane bioteknologjike Moderna, për të prodhuar dhe shpërndarë 100 milionë doza të një...

Bota 21:39 - 10 Gusht, 2020

Shtëpia e Bardhë, e hapur për negociata me demokratët për paketën e ndihmave

Shtëpia e Bardhë njoftoi të hënën se është e hapur për negociata me demokratët e opozitës lidhur me paketën e ndihmave në përgjigje të koronavirusit dhe...

Kina "hakmerret" ndaj SHBA/ I vendos sanksione 11 shtetasve amerikanë
Bota 20:03 - 10 Gusht, 2020

Kina “hakmerret” ndaj SHBA/ I vendos sanksione 11 shtetasve amerikanë

Kina vendosi sanksione ndaj 11 shtetasve të SHBA, përfshirë ligjvënës nga Partia Republikane e Presidentit Donald Trump, si përgjigje për vendosjen nga Uashingtoni të sanksioneve ndaj...

Bota 19:23 - 9 Gusht, 2020

Lufta me Covid/ SHBA regjistron mbi 5 milionë të infektuar dhe 162 mijë viktima

SHBA vijon të ketë numrin më të lartë në botë të të infektuarve dhe atyre që kanë humbur jetën si pasojë e koronavirusit. Në SHBA rezultojnë...

Koronavirusi në SHBA/ Mbi 5 milionë të infektuar
Bota 15:32 - 9 Gusht, 2020

Koronavirusi në SHBA/ Mbi 5 milionë të infektuar

Numri i të infektuarve nga koronavirusi në Shtetet e Bashkuara ka arritur në më shumë se 5 milionë që prej fillimit të pandemisë, sipas të dhënave...

Protestat e dhunshme në Bejrut, reagon SHBA
Bota 23:00 - 8 Gusht, 2020

Protestat e dhunshme në Bejrut, reagon SHBA

Në kryeqytetin e Libanit, policia përdori gaz lotsjellës ndaj demonstruesve që u përpoqën të kalojnë një barrierë për të arritur në ndërtesën e parlamentit, ndërkohë që...

Ekonomia pas pandemisë në SHBA/ Hapen 1.8 milionë vende pune në korrik
Bota 17:57 - 7 Gusht, 2020

Ekonomia pas pandemisë në SHBA/ Hapen 1.8 milionë vende pune në korrik

Në muajin korrik në Shtetet e Bashkuara u hapën mbi 1.8 milionë vende pune, shifër më e ulët sesa ajo që u vu re në muajin...

SHBA heq kufizimet mbi udhëtimet në rang botëror të lidhura me COVID-19
Bota 17:49 - 7 Gusht, 2020

SHBA heq kufizimet mbi udhëtimet në rang botëror të lidhura me COVID-19

Departamenti Amerikan i Shtetit i hoqi të enjten udhëzimet e lëshuara për të “mos udhëtuar” në rang botëror, masë kjo që u morr në muajin mars...

Tencent sapo u bë shënjestra e re e Trump në luftën e teknologjisë me Kinën
Teknologji 14:18 - 7 Gusht, 2020

Tencent sapo u bë shënjestra e re e Trump në luftën e teknologjisë me Kinën

Tencent ( TCEHY ) sapo u bë shënjestra e fundit në luftën e teknologjisë së përshkallëzuar me shpejtësi të Presidentit Donald Trump me Kinën . Aplikacioni...

Politikë 10:56 - 7 Gusht, 2020

Konfirmohet zyrtarisht/ Lulzim Basha s’ka vizë amerikane, lobon për udhëtim në SHBA

Kreu i Republikës së Re, Lulzim Basha ka ngelur pa vizë amerikane dhe ai nuk udhëton dot përtej oqeanit. CNA.al disa kohë më parë shkroi se...

Si do të dëmtohej SHBA dhe bota, nëse zgjedhjet në nëntor fitohen nga Xho Bajden
Blog 10:39 - 7 Gusht, 2020

Si do të dëmtohej SHBA dhe bota, nëse zgjedhjet në nëntor fitohen nga Xho Bajden

Nga Tom Del Beccaro “Fox News” Politika amerikane është aq e ndarë këto kohë, saqë për shumë njerëz, mposhtja e kandidatittë partisë tjetër, duket të jetë...

SHBA heq kufizimet mbi udhëtimet në rang botëror të lidhura me COVID-19
Bota 08:26 - 7 Gusht, 2020

SHBA heq kufizimet mbi udhëtimet në rang botëror të lidhura me COVID-19

Departamenti Amerikan i Shtetit i hoqi të enjten udhëzimet e lëshuara për të “mos udhëtuar” në rang botëror, masë kjo që u morr në muajin mars...

Bota 20:08 - 6 Gusht, 2020

Trump, urdhër ekzekutiv për blerjen e ilaçeve nga firmat amerikane

Presidenti amerikan Donald Trump pritet të nënshkruajë një urdhër ekzekutiv të enjten që kërkon nga qeveria që ajo të blejë ilaçe “thelbësore” nga firmat amerikane e...

Bota 16:25 - 6 Gusht, 2020

SHBA, debat mbi zgjerimin e votimit me postë

Për shkak të shqetësimeve për koronavirusin, një numër në rritje shtetesh amerikane po krijojnë kushtet që në zgjedhjet presidenciale të nëntorit të votohet me postë në...

Ndalimi i Tik Tok në SHBA/ Shefi ekzekutiv i aplikacionit zbulon qëllimin e vërtetë të Trump
Teknologji 13:14 - 5 Gusht, 2020

Ndalimi i Tik Tok në SHBA/ Shefi ekzekutiv i aplikacionit zbulon qëllimin e vërtetë të Trump

CEO i komapnisë së aplikacionit tik tok është shprehur se administrata Trump mund të dëshirojë të bëjë edhe më shumë sesa të ndalojë vetëm TikTok. Zhang...

Mediat kineze akuzojnë SHBA: “Po përpiqen të vjedhin Tik Tok”
Teknologji 12:16 - 4 Gusht, 2020

Mediat kineze akuzojnë SHBA: “Po përpiqen të vjedhin Tik Tok”

Media shtetërore kineze këtë javë po shkatërron Uashingtonin për atë që e quan “trajtimin e keq” të Shteteve të Bashkuara të TikTok – aplikacioni për ndarjen...

Ja cilat janë vendet me numrin më të lartë të përdhunimeve në botë
Blog 08:39 - 4 Gusht, 2020

Ja cilat janë vendet me numrin më të lartë të përdhunimeve në botë

Përdhunimi është një krim shumë delikat për t’u analizuar. Në disa pjesë të botës, ai raportohet shumë rrallë, për shkak të stigmës ekstreme që shoqëria ka...