Connect with Us

All posts tagged "serbia"

Atje vranë mbi 8 mijë djem dhe burra muslimanë/ Ish-diplomatja: Në Srebrenicë, Europa dështoi
Kosova & Rajoni 14:59 - 11 Korrik, 2020

Atje vranë mbi 8 mijë djem dhe burra muslimanë/ Ish-diplomatja: Në Srebrenicë, Europa dështoi

“Në Srebrenicë Evropa dështoi,” thotë në një intervistë për DW Gudrun Steinacker. Ish-diplomatja, e cila ishte së fundmi Ambasadore e Republikës Federale të Gjermanisë në Maqedoninë...

Beogradi në flakë/ “Ndizen” edhe qytete të tjera të Serbisë
Kosova & Rajoni 09:02 - 11 Korrik, 2020

Beogradi në flakë/ “Ndizen” edhe qytete të tjera të Serbisë

Sërish mbrëmjen e djeshme, Beogradi është përfshirë nga protesta të dhunshme, ku qindra protestues u përleshën me policinë jashtë parlamentit të Serbisë. Policia përdori gaz lotsjellës...

Deklarata tronditëse e ish-këshilltarit të Trump/ Ngjela: Historia e tradhëtisë shqiptare po përsërit vetveten
Opinione 18:33 - 6 Korrik, 2020

Deklarata e ish-këshilltarit të Trump/ Ngjela: Historia e tradhtisë shqiptare po përsërit vetveten

Avokati Spartak Ngjela ka reaguar lidhur me deklaratën e ish këshilltarit për Sigurimin Kombëtar të presidentit Trump në Uashington, John Bolton, i cili tha seHashim Thaçi,...

“Mbështes njohjen reciproke”/ Basha pas takimit me Hotin: Kosova shembull për masat ndaj Covid-19
Politikë 16:32 - 3 Korrik, 2020

“Mbështes njohjen reciproke”/ Basha pas takimit me Hotin: Kosova shembull për masat ndaj Covid-19

Kryetari i Republikës së Re, Lulzim Basha, mbajti një takim sot me kryeministrin e Kosovës Avdullah Hotin, i cili po zhvillon një vizitë në Tiranë. Në...

Blog 08:31 - 30 Qershor, 2020

Akuzat për krime lufte ndaj presidentit të Kosovës, rëndojnë mbi të ardhmen e Ballkanit

Nga Pierre Haski “Internazionale” Të akuzosh një kryetar shteti si përgjegjës për vdekjen e qindra njerëzve, nuk është në asnjë rast diçka e parëndësishme. Dhe tani...

Kosova & Rajoni 15:19 - 27 Qershor, 2020

“Të rifillojë dialogu”/ Ursula von der Leyen “ultimatum” Kosovës dhe Serbisë

Për herë të parë që nga marrja e postit, presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen takoi veçmas politikanë të lartë nga Kosova dhe Serbia...

“S’e pranoj që Vuçiç të dalë garant për negociatat”/ Revoltohet Bushati, tregon gabimin strategjik të Shqipërisë
Politikë 22:40 - 25 Qershor, 2020

“S’e pranoj që Vuçiç të dalë garant për negociatat”/ Revoltohet Bushati

Ish ministri i Jashtëm Ditmir Bushati, ka folur me tonë të ashpra sonte në “Real Story”, sa i përket marrëdhënieve me Serbinë. Bushati tha se është...

Politikë 10:58 - 25 Qershor, 2020

“Kjo është lojë shahu ndërkombëtare”/ Mesazhi i fortë: Pse takimi Kosovë-Serbi në SHBA duhet të zhvillohet

Anëtari i bordit drejtues të Bindjes Demokratike, Leonard Olli ka reaguar në lidhje me situatën politike në Kosovë, pas akuzave të ngritura ndaj Hashim Thaçit dhe...

Kosova & Rajoni 08:15 - 25 Qershor, 2020

Dështon dialogu Kosovë-Serbi, në SHBA/ Hoti anulon pjesëmarrjen

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka njoftuar se nuk do të marrë pjesë në takimin me palën serbe, i cili pritej të mbahej në Washington më...

Politikë 15:07 - 19 Qershor, 2020

Spartak Ngjela bën paralajmërimin e fortë/ Nuk ka më kthim pas, do të shpërthente lufta

Avokati Spartak Ngjela paralajmëron se opsioni i shkëmbimit të territoreve në raportin e bisedimeve Kosovë – Serbi, nuk mund të qëndrojë. Në një postim në rrjetet...

Kosova & Rajoni 18:06 - 11 Qershor, 2020

Vuçiç, nga nacionalist i zjarrtë në “euro-realist”

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç tha se Beogradi synon të vazhdojë të ruajë baraspeshën në marrëdhëniet e tij me Perëndimin, Kinën dhe Rusinë si dhe të...

Kosova & Rajoni 13:35 - 11 Qershor, 2020

Serbia duhet t’i kujtojë krimet dhe përgjegjësinë

Një organizatë e të rinjve serbë informon për pjesëmarrjen e Serbisë në luftërat e ish-Jugosllavisë. Kjo ka shkaktuar kritika të ashpra nga Ministria e Jashtme serbe....

Kosova & Rajoni 14:58 - 9 Qershor, 2020

Bilanci javor i COVID-19 në rajon/ Serbia nxit debat pas deklarimit të mbi 4000 të shëruarve në dy ditë

Java që lamë pas ishte tejet e vështirë për Maqedoninë e Veriut, e cila regjistroi mbi 800 raste të reja me COVID-19 çka e detyroi të...

Politikë 22:40 - 20 Maj, 2020

Kryemadhi: Serbia i është kthyer planit për tjetërsimin e tokave shqiptare

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi, në një intervistë për “Byro politike” ka hedhur dyshime se shembja e Teatrit Kombëtar mund të fshehë një plan të errët...

Opinione 10:37 - 29 Prill, 2020

Gjakprishuri Baton Haxhia duhet të shpallet “non grata” në Kosovë e Shqipëri/ Ideja për të falur krimet serbe të luftës çmenduri

Nga Rigels Seliman *Pandemia e koronavirusit duket se ka lënë me pasoja mendore gjakprishurin Baton Haxhiu. Besojeni apo jo, por kjo është e verteta. Kështu që,...

Kosova & Rajoni 10:13 - 19 Prill, 2020

Serbia ndihmon Kosovën me 1 mijë teste/ Nis peticion për anullimin e tyre

Gjatë këtyre ditëve të pandemisë së koronavirusit, duket se mëritë mes Kosovës dhe Serbisë po sheshoheshin, madje Serbia dhuroi 1000 teste si ndihmë humanitare. Mirëpo një...

Blog 09:42 - 2 Prill, 2020

Koronavirusi, e bën të domosdoshme një strategji të qartë të BE drejt Ballkanit Perëndimor

Nga Alisa Muzergues “Emerging Europe” Në kushte normale, lajmi i shumëpritur pozitiv, se vendet anëtare të Bashkimit Evropian kishin arritur një marrëveshje politike për nisjen e...

Kosova & Rajoni 15:41 - 21 Mars, 2020

Kurti heq tarifën 100% për lëndën e parë nga Serbia/ SHBA: Vendimi i pamjaftueshëm

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti vetëm me ministrat e tij dhe të pakicave, pa ministrat e LDK-së, mori vendim për heqjen e tarifës për lëndën e...

Kosova & Rajoni 08:35 - 16 Mars, 2020

Nuk hoqi tarifën ndaj Serbisë/ SHBA ndëshkon Kosovën

SHBA pezulloi Kosovën nga programi i ndihmës ekonomike “Korporata e Sfidës së Mijëvjeçarit”, MCC për shkak të mosheqjes së tarifës ndaj Serbisë. Kuvendi i Kosovës miratoi...

Kosova & Rajoni 18:40 - 6 Mars, 2020

Serbia sfidon kërcënimin me sanksione amerikane për shkak të armëve ruse

Ministri serb i Mbrojtjes, tha të premten se Serbia do të vazhdojë të blejë armë nga “shtetet mike” pavarësisht kërcënimeve me sanksione amerikane në rast se...

Politikë 11:31 - 1 Mars, 2020

Haradinaj i “nxjerr bojën” Ramës/ Nuk ma fal dot që ia prisha planin serbomadh

Përplasja në distancë mes kryeministrit Edi Rama dhe ish-kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj duket se vijon të thellohet. Ndërsa Rama shkruante sot në rrjetet sociale, se...

Kosova & Rajoni 09:11 - 27 Shkurt, 2020

“Ultimatumi” i DASH/ Kosova të heqë tarifat ndaj mallrave serbe

Sekretari i Shtetit Michael Pompeo i bëri thirrje Kosovës të heqë tarifat ndaj mallrave serbe. Sipas njoftimit të zëdhënëses së Departamentit të Shtetit Morgan Ortagus, gjatë...

kriza politike
Kosova & Rajoni 10:24 - 19 Shkurt, 2020

Shkëmbim territori mes Kosovës dhe Serbisë?/ SHBA i vë “vulën”

Shtetet e Bashkuara nuk kanë përjashtuar mundësinë e shkëmbimit të territoreve në mes të Kosovës dhe Serbisë, pavarësisht kundërshtimit të Gjermanisë ndaj kësaj ideje, shkruan gazeta...