Connect with Us

All posts tagged "Serbi"

Ministria serbe: Mbi 3 miliardë euro për projektet midis Kosovës dhe Serbisë
Kosova & Rajoni 19:44 - 22 Shtator, 2020

Mbi 3 miliardë euro për projektet midis Kosovës dhe Serbisë

Ministria e Ndërtimit, Transportit dhe Infrastrukturës e Serbisë tha se “vlera e projekteve infrastrukturore, që janë të rëndësishme për lidhjen e Beogradit dhe Prishtinës” dhe që...

Implementimi i marrëveshjes Kosovë- Serbisë/ Delegacioni amerikan mbërrin në Kosovë
Kosova & Rajoni 09:18 - 21 Shtator, 2020

Implementimi i marrëveshjes Kosovë- Serbisë/ Delegacioni amerikan mbërrin në Kosovë

Richard Grenell, i dërguari special i presidentit Trump për dialogun Kosovë-Serbi, do të zhvillojë një vizitë zyrtarë në Prishtinë, bashkë me një delegacion të qeverisë amerikane....

Bisedimet Kosovë – Serbi/ Grenell: Le ta lëmë mënjanë politikën
Kosova & Rajoni 23:13 - 20 Shtator, 2020

Grenell: Zbatimi i marrëveshjes Kosovë-Serbi, prioritet kryesor i administratës së Trump

I dërguari special i presidentit amerikan Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka konfirmuar mbrëmjen e sotme ardhjen e tij në Prishtinë. Në një postim...

“Ndërrimi i territoreve Kosovë-Serbi do hapte oreksin e grekut..” / Ngjela tregon dy emrat që propozuan idenë
Kosova & Rajoni 19:55 - 20 Shtator, 2020

“Ndërrimi i territoreve Kosovë-Serbi do hapte oreksin e grekut..” / Ngjela tregon dy emrat që propozuan idenë

Avokati i njohur Spartak Ngjela ka reaguar sërish në lidhje me çështjen e ndërrimit të territoreve midis Kosovës dhe Serbisë. Sipas Ngjelës çështja u propozua dhe...

mund të më vrisni por nuk do ta njoh kosovën
Kosova & Rajoni 20:51 - 17 Shtator, 2020

Serbia kushtëzon dialogun me formimin e Asociacionit

Serbia e ka kushtëzuar dialogun me zbatimin e marrëveshjes për Asociacionin e Komunave Serbe në Kosovë. Kjo u bë e ditur pas takimit në nivel ekspertësh...

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Opozita kritikon Hotin për "koncesione" në Uashington
Kosova & Rajoni 17:39 - 17 Shtator, 2020

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Opozita kritikon Hotin për “koncesione” në Uashington

Dy partitë opozitare në Kuvendin e Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje dhe Partia Demokratike e Kosovës, kritikuan qeverinë e udhëhequr nga kryeministri Avdullah Hoti për marrëveshjen e arritur...

Covid-19/ Kosova regjistron 43 raste të reja
Aktualitet 15:26 - 17 Shtator, 2020

Covid-19/ Kosova regjistron 43 raste të reja

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, gjatë 24 orëve të fundit në vend janë regjistruar 43 raste të reja të infeksionit Covid dhe 3 viktima....

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Berisha: Duhet të zbatohet, ka ndikimi pozitive
Kosova & Rajoni 21:22 - 16 Shtator, 2020

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Berisha: Duhet të zbatohet, ka ndikimi pozitive

Ish-kryeministri Sali Berisha përshëndeti sërish marëveshjen Kosovë-Serbi që u nënshkrua në Uashington me ndërmjetësimin e presidentit të SHBA Donald Trump. Berisha tha se kjo marëveshje nuk...

Produktet ‘Made in Kosova’, vështirë depërtojnë në tregun serb
Kosova & Rajoni 17:25 - 16 Shtator, 2020

Produktet ‘Made in Kosova’, vështirë depërtojnë në tregun serb

Deklarata doganore e mallrave, fatura komerciale, certifikata e origjinës, janë disa dokumente të cilat kërkohen për të eksportuar një produkt nga Kosova për në një shtet...

Bota 15:01 - 16 Shtator, 2020

A i duhet Ballkanit Perëndimor një “Mini-Shengen”?

Kur Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, në tetor 2019, paraqitën nismën e tyre, të quajtur “Mini-Shengen”, BE-ja sapo e kishte shtyrë hapjen e negociatave të...

SHBA-ja nënshkruan letrat e interesit me Kosovën dhe Serbinë për të investuar në Autostradën e Paqes
Bota 22:43 - 15 Shtator, 2020

SHBA-ja nënshkruan letrat e interesit me Kosovën dhe Serbinë për të investuar në Autostradën e Paqes

Udhëheqësi i Korporatës Ndërkombëtare të Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Financiar, Adam Boehler dhe udhëheqësja e Bankës për Eksport-Import, Kimberly Reed, kanë nënshkruar të martën letrat...

Marrëveshja në Uashington/ Trump: Hoti dhe Vuçiç e bënë Ballkanin dhe botën më të sigurt
Kosova & Rajoni 11:06 - 15 Shtator, 2020

Marrëveshja në Uashington/ Trump: Hoti dhe Vuçiç e bënë Ballkanin dhe botën më të sigurt

Hoti dhe Vuçiç kanë nënshkruar marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë, në praninë e presidentit Trump. Presidenti i Shteteve...

Analistët: E ardhmja e bisedimeve Kosovë- Serbi është e paqartë
Kosova & Rajoni 22:16 - 12 Shtator, 2020

Analistët: E ardhmja e bisedimeve Kosovë- Serbi është e paqartë

Një raport i hartuar nga Grupi për studime juridike dhe politike tërheq vërejtjen se e ardhmja e bisedimeve Kosovë-Serbi mbetet e paqartë, posaçërisht për shkak të...

Marrëveshja në Uashington/ Palmer: SHBA e kënaqur me dialogun Kosovë-Serbi
Kosova & Rajoni 16:05 - 10 Shtator, 2020

Marrëveshja në Uashington/ Palmer: SHBA e kënaqur me dialogun Kosovë-Serbi

Uashingtoni është shumë i kënaqur me atë që po ndodh në negociatat midis Prishtinës dhe Beogradit, ka thënë zëvendës-ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, njëherësh Përfaqësues i...

Do donim marrëveshje/ Palmer: SHBA s’ka paralele mes Kosovës dhe Republikës Serbe të Bosnjës
Kosova & Rajoni 19:13 - 9 Shtator, 2020

Do donim marrëveshje/ Palmer: SHBA s’ka paralele mes Kosovës dhe Republikës Serbe të Bosnjës

“Për Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk ekziston ndonjë paralele midis Kosovës dhe Republikës Serbe të Bosnjës”. Kështu ka deklaruar sot në Sarajevë zv.ndihmës-sekretari amerikan i...

Kurti kundërshtoi marrëveshjen Kosovë-Serbi/ I përgjigjet Grenell: Je gjithmonë kundër SHBA
Kosova & Rajoni 20:39 - 8 Shtator, 2020

Kurti kundërshtoi marrëveshjen Kosovë-Serbi/ I përgjigjet Grenell: Je gjithmonë kundër SHBA

Lideri i VV-së, Albin Kurti, paralajmëroi sot se nuk do ta respektojë marrëveshjen e arritur në Shtëpinë e Bardhë më 4 shtator mes Serbisë dhe Kosovës,...

Paralajmëron Albin Kurti/ Nuk e respektoj marrëveshjen nëse marr sërish qeverisjen
Kosova & Rajoni 20:27 - 8 Shtator, 2020

Paralajmëron Albin Kurti/ Nuk e respektoj marrëveshjen nëse marr sërish qeverisjen

Lideri i VV-së, Albin Kurti, deklaroi se nuk do ta respektojë marrëveshjen e arritur në Shtëpinë e Bardhë më 4 shtator mes Serbisë dhe Kosovës, nëse...

Veton Surroi: Marrëveshja Kosovë-Serbi në Uashington ishte e varfër
Kosova & Rajoni 21:02 - 7 Shtator, 2020

Veton Surroi: Marrëveshja Kosovë-Serbi në Uashington ishte e varfër

Publicisti Veton Surroi e konsideron marrëveshjen e nënshkruar mes Kosovës dhe Serbisë në Uashington si një marrëveshje të varfër dhe jo historike, që do të harrohet...

78-vjetori i Konferencës së Pezës/ Ruçi: Dje të bashkuar për lirinë, sot për Europën
Politikë 17:46 - 7 Shtator, 2020

Gramoz Ruçi për marrëveshjen Kosovë – Serbi/  I hapet rruga njohjes së ndërsjelltë

Kryetari i parlamentit të Shqipërisë Gramoz Ruçi gjatë hapjes së sesionit të ri parlamentar ka përmendur marrëveshjen historike të shumëpërfolur mes Kosovës dhe Serbisë. Ruçi deklaroi...

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Thaçi: Ndërmarrja diplomatike më serioze e SHBA-së në Ballkan
Kosova & Rajoni 12:36 - 7 Shtator, 2020

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Thaçi: Ndërmarrja diplomatike më serioze e SHBA-së në Ballkan

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka shprehur mirënjohje për Shtete e Bashkuara të Amerikës për, pasi siç ka thënë “gjithmonë i kanë qëndruar pranë qytetarëve të...

“Nuk do tronditet vetëm politika”/ Ngjela bën paralajmërimin e fortë: Ja çfarë pritet të ndodhë në tetor
Opinione 22:44 - 6 Shtator, 2020

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Ngjela zbulon prapaskenat: Trump do të hakmerret nëse ndodh kjo gjë!

Avokati i njohur Spartak Ngjela, ka bërë një analizë të gjatë të marrëveshjes Kosovë-Serbi në prani të Presidentit të SHBA-së, rolit të Trumpit, por edhe asaj...

Vendosja e ambasadës së Kosovës dhe Serbisë në Jerusalem, hap drejt paqes
Kosova & Rajoni 22:12 - 5 Shtator, 2020

Vendosja e ambasadës së Kosovës dhe Serbisë në Jerusalem, hap drejt paqes

Ministria e Jashtme e Izraelit, ka njoftuar edhe zyrtarisht për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike me Kosovën dhe për hapjen e ambasadës në Jerusalem. Në komunikatën për media të...

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë përshëndet marrëveshjen Kosovë-Serbi/ Normalizimi i marrëdhënieve përmbyllet vetëm me njohjen e pavarësisë
Kosova & Rajoni 21:58 - 5 Shtator, 2020

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë përshëndet marrëveshjen Kosovë-Serbi/ Normalizimi i marrëdhënieve përmbyllet vetëm me njohjen e pavarësisë

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë ka përshëndetur përmes një deklarate firmosjen e marrëveshjes mes Kosovës e Serbisë me ndërmjetësimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në deklaratë...