Connect with Us

All posts tagged "semundjet"

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,
Shëndeti 10:53 - 23 Nentor, 2021

Foto-Tritan Kalo këshilla qytetarëve/ Kujdes nga kjo sëmundje e stinës

Mjeku i njohur infeksionit, profesor vijon të përcjellë mesazhe të forta, për qytetarët në lidhje me sëmundjes e stinës. Profesor Kalo thekson se krahas Covidit, nuk...

Bota 15:46 - 8 Nentor, 2021

Zelanda e Re legalizon eutanazinë për personat me sëmundje të pashërueshme

Legjislacioni i ri që mbështet vdekjen e asistuar ka hyrë në fuqi në Zelandën e Re. Një vendim i tillë erdhi pas më shumë se një...

cna lajme shendetesi
Shëndeti 14:17 - 19 Tetor, 2021

10 SHKAKTARËT E SËMUNDJEVE TË VESHKAVE

Veshkat janë ndër organet më të rëndësishme në trupin e njeriut pasi kryejnë funksione jetësore, prandaj, është thelbësore që ashtu si për çdo organ tjetër të...

Paralajmërimi i ekspertëve/ Kur duhet të shqetësoheni për lemzën
Shëndeti 22:07 - 17 Qershor, 2021

Paralajmërimi i ekspertëve/ Kur duhet të shqetësoheni për lemzën

Lemza mund të jetë e bezdisshme dhe shpesh klasifikohet si e padëmshme. Ato janë kontraktime të pavullnetshme të diafragmës të pasuara nga një mbyllje e papritur...

Shëndeti 12:25 - 7 Qershor, 2021

Prek fëmijët që kanë kaluar Covid-19/ Sëmundja e re shqetëson mjeket

Ndërkohë që bota nuk ka shpëtuar ende nga koronavirusi, një sëmundje tjetër që lidhet direkt më të është shfaqur në mjaft vende të botës. Bëhet fjalë...

Lidhja mes paradontozës dhe sëmundjeve të tjera
Shëndeti 12:40 - 2 Janar, 2021

Lidhja mes paradontozës dhe sëmundjeve të tjera

Nga Dr. Ketiona Agaj, mjeke stomatologe Flosimi!!! A e dini ku prishen më shpesh dhëmbët tek adoleshentët dhe të rriturit?! Midis dhëmbëve, aty ku ngecin ushqimet....

SHBA, komisioni shpall rekomandimet për vaksinimet e raundit të dytë
Bota 22:52 - 20 Dhjetor, 2020

SHBA, komisioni shpall rekomandimet për vaksinimet e raundit të dytë

Një komision këshillues i Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve rekomandoi të dielën punonjësit e domosdoshëm të vijës së frontit dhe personat mbi 75 vjeç...

Çfarë bëhet kështu??/ Mjeku jep alarmin: Po vrasin në heshtje, ndërsa merreni me Covid-19
Sociale 10:01 - 19 Gusht, 2020

Çfarë bëhet kështu?/ Mjeku jep alarmin: Po vrasin në heshtje, ndërsa merreni me Covid-19

Mjeku kirurg në spitalin e Beratit, Edi Bejko ka bërë një thirrje të fortë për orientimin e kujdesit shëndetësor edhe për kurimin e sëmundjeve të tjera, të...

Nëse keni probleme me zemrën, duhet të vizitohet pa humbur kohë edhe partneri juaj
Sociale 08:43 - 2 Qershor, 2020

Zbuloni qytetet me zemër më të dobët/ Dieta e pakontrolluar po rrit vdekjet

Jeta sedentare, dieta e pakontrolluar dhe ekspozimi i lartë ndaj alkoolit dhe ndaj duhanit po i vret shqiptarët dhe më së shumti meshkujt që çdo vit...

Shëndeti 17:26 - 27 Prill, 2020

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës...

Shëndeti 17:24 - 27 Prill, 2020

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500...

Blog 08:25 - 6 Mars, 2020

Koronavirusi/ A do jetë mes nesh për një kohë të gjatë?

* Rastet e infeksionit me koronavirus po shtohen çdo ditë. Dhe “marshimi” i koronavirusit të ri, duket të jetë i pandalshëm. Gjithsesi, vlen gjithmonë duhet të...

Blog 08:32 - 16 Nentor, 2019

A është plakja një sëmundje e parandalueshme?

Ne jetojmë sot më gjatë, por jo shumë më mirë. Jetëgjatësia mesatare e njeriut është rritur, por jo kufiri maksimal. 95 për qind e njerëzve, kanë...

Bota 09:14 - 7 Nentor, 2019

Mungesa e shtetit, dhunë dhe sëmundje/ Gjendje katastrofale e refugjatëve në Bosnjë-Hercegovinë

Autoritetet e Bosnjë-Hercegovinës nuk kanë gjetur ende ndonjë zgjidhje për mijëra refugjatë, sa janë grumbulluar në kufirin me Kroacinë. Ndërkohë që numri po shtohet nga dita...

Blog 09:21 - 8 Tetor, 2019

Nga depresioni tek tumoret/ Nëntë sëmundjet që diagnostikohen shpesh gabim nga mjekët

A mendoni se mjeku juaj ka bërë gabuar në diagnostikimin e sëmundjes tuaj? Është mëse e mundur. Studimet më të fundit, tregojnë se mbi 20 për...

Bota 15:08 - 14 Shtator, 2019

Shifrat alarmante/ Çdo minutë 5 të vdekur në botë nga trajtimi i gabuar

2,6 milionë vetë vdesin çdo vit për shkak se janë bërë viktima të trajtimeve të gabuara mjekësore apo ilaçeve jo të duhura. Me Ditën Botërore për...

Sociale 08:15 - 14 Shtator, 2019

Rritet konsumi i ilaçeve/ Sëmundjet që po “vrasin” shqiptarët

Biznesi i farmaceutikës po sheh një periudhë lulëzimi, teksa importet e ilaçeve në sasi u rritën me 21% gjatë 7-mujorit 2019. Në katër vitet e fundit,...

Sociale 09:00 - 1 Shtator, 2019

Stresi, zemra, shtylla kurrizore/ Sëmundjet që po prekin shqiptarët

Dobësimi i shikimit, problemet me shtyllën kurrizore, mungesa e kohës për socializim, stres dhe ankth, deri te komplikimet në zemër. Këto janë disa prej rreziqeve që...

Kryesore 08:58 - 30 Maj, 2018

Shifrat alarmante/Sëmundjet tumorale po zgjerohen në moshat e reja, qarqet më problematike

Shëndeti i popullatës shqiptare po kalon një tranzicion të vështirë për shkak të përhapjes me shpejtësi të sëmundjeve që vrasin shpejt, sidomos kardiakeve dhe neoplazmave (tumoralet)....

Sociale 08:20 - 8 Mars, 2018

Shqipëria me barrën më të lartë të sëmundje në Rajon, por me numrin më të ulët të mjekëve  

Indeksi i Europian Shëndetit (EHCI)  e renditi Shqipërinë në zonën e kuqe në hartën e Europës si vendi më problematike të lartë në sektorin e shëndetësisë....

Sociale 09:22 - 19 Shkurt, 2018

Shkaqet e vdekjeve/ Ja cila është sëmundja që rrezikon më shumë shqiptarët

Një shqiptar ka gati dyfish shanse të vdesë prej sëmundjeve kardiovaskulare se mesatarja e botërore e vdekjeve. Sipas të dhënave më të fundit të Our World...

Aktualitet 17:00 - 1 Janar, 2018

Gripi, pse shfaqet vetëm gjatë dimrit?

A jeni pyetur ndonjëherë se pse gripi është sezonal? Sipas një studimi përhapja e gjerë e virusit ka të bëjë me nivelet e lagështisë. Në regjionet...

Aktualitet 21:18 - 24 Dhjetor, 2017

Recetë 6000 vjeçare për shërimin e shumë sëmundjeve

A keni dëgjuar ndonjëherë për Pasteli? Kombinimi i një shije të ëmbël dhe fuqia shëruese është e rrallë, por kjo recetë është shembull i përkryer i...