Connect with Us

All posts tagged "semundjet e zemres"

Lajme 01:25 - 2 Janar, 2020

Sëmundjet e zemrës/ Këshilla mjekësore se çfarë duhet konsumuar

Sëmundjet e zemrës janë ata që shqetësojnë gjithmonë dhe shumë pak e respektojnë mjekësinë popullore dhe kontrollojnë ushqimin që hanë. Mjekët sugjerojnë se personat që vuajnë...

Blog 10:36 - 10 Tetor, 2019

Mbajtja e një qeni, zvogëlon rrezikun e vdekjes tek personat me probleme në zemër

Një studim i kohëve të fundit i kryer në Suedi, zbuloi se rreziku i vdekjes nga pronarët e qenve që ktheheshin në shtëpi nga spitali pas...

Sociale 11:27 - 1 Tetor, 2019

Shqiptarët me zemrën më të dobët/ Vdekjet nga sëmundjet koronare në nivele alarmante 

Më shumë se gjysma e vdekjeve gjatë vitit të kaluar në Shqipëri kanë ardhur si rrjedhojë e problemeve me zemrën. Sipas INSTAT, në vitin 2018, vdekjet...

Aktualitet 02:00 - 21 Nentor, 2017

Ushqimi që duhet të konsumoni nëse jeni mbipeshë

Çokollata rrallëherë është e lidhur me shëndetin, por më në fund kemi lajme të mira për të gjithë të fiksuarit me të. Një studim i ri...

Aktualitet 10:28 - 3 Korrik, 2017

Studimi/ Pse njerëzit e stresuar preken më shpejt nga sëmundjet e zemrës

Stresi është një sëmundje e pashmangshme e jetës moderne, por trupi ynë e ka shumë të vështirë të mësohet me këtë fakt. Në fakt, të jesh...

Shëndeti 20:58 - 23 Tetor, 2015

Gjendet gjeni i sëmundjeve të zemrës tek femrat

Shkencëtarët kanë identifikuar një gjen që i vë femrat në rrezik të lartë për sëmundjet e zemrës, sugjeron një studim. Punimi tregoi se gratë që kishin...

Uncategorized 07:26 - 9 Prill, 2015

Njerëzit e shkurtër rrezik nga sëmundjet e zemrës

Njerëzit e shkurtër mund të kenë një rrezik në rritje të sëmundjeve të zemrës, sipas një studimi të ri që thotë se jo vetëm stili i...

Kryesore 19:55 - 26 Mars, 2015

Udhëzime për shmangien e sëmundjeve të zemrës

  Mënyra të thjeshta për të ulur kolesterolin Kur gjeni se keni një nivel të lartë kolesteroli në gjak, për të ulur vlerat e tij mund...