Connect with Us

All posts tagged "semundje"

Gentian Zenelaj rrëfen betejën e tmerrshme me Covid / Tregon sa përqind të mushkërive i preku virusi
Showbizz 15:47 - 21 Shkurt, 2021

Gentian Zenelaj rrëfen betejën e tmerrshme me Covid / Tregon sa përqind të mushkërive i preku virusi

Pak kohë më parë, aktori i humorit Gentian Zenelaj, rrëfeu për eksperiencën e tmerrshme që kaloi kur u infektua me Covid-19. Së fundi i ftuar në...

Pëllumb Pipero flet për herë të parë/ Tregon simptomat që kishte dhe mjekimin që përdori për Covid
Shëndeti 23:21 - 16 Shkurt, 2021

Pëllumb Pipero flet për herë të parë/ Tregon simptomat që kishte dhe mjekimin që përdori për Covid

Dy javë pasi mori dozën e parë të vaksinës, çuditërisht, mjeku i njohur infeksionist Pëllumb Pipero, rezultoi pozitiv me Covid. Ai e konsideron si betejën më...

Një mollë në ditë mban larg mjekun!/ Përbërjet në fruta mund të zvogëlojnë rrezikun për këtë sëmundje
Shëndeti 15:34 - 14 Shkurt, 2021

Një mollë në ditë mban larg mjekun!/ Përbërjet në fruta mund të zvogëlojnë rrezikun për këtë sëmundje

Përbërjet natyrore të gjetura në mollë mund të zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të Alzheimerit dhe formave të tjera të demencës, thonë shkencëtarët. Përqendrime të larta të...

A mund te shërohen sot me fuqinë e zotit dhe ndermjtimet e shejntorëve sëmundjet epidemike ?
Sociale 20:46 - 9 Shkurt, 2021

A mund të shërohen sot me fuqinë e zotit dhe ndërmjetimet e shenjtorëve sëmundjet epidemike?

Nga: Miron Çako Sëmundja epidemike Covid 19, që është kthyer sot në një pandemi globale fatkeqsisht me shumë të infektuar e viktima, po e vendos njerëzimin...

Blog 09:18 - 9 Shkurt, 2021

Pesë gjëra që duhet të dini para se të nxitoni t’i gjykoni vaksinat anti-Covid

Nga Adam Finn “The Guardian” Shpërndarja e vaksinave Covid-19 po vazhdon me shpejtësi në Britaninë e Madhe dhe në të gjithë botën, dhe shumë shpejti do...

Kanceri i gjirit, sëmundja më vdekjeprurëse në të gjithë botën
Shëndeti 14:45 - 5 Shkurt, 2021

Kanceri i gjirit, sëmundja më vdekjeprurëse në të gjithë botën

Kanceri i gjirit është bërë lloji më i zakonshëm i diagnostikuar i kancerit në botë, ka zbuluar Organizata Botërore e Shëndetësisë në Ditën Botërore të Kancerit....

Përfundoi me urgjencë në spital/ Aktorja turke: Nuk bëj dot dy hapa
Showbizz 12:43 - 3 Shkurt, 2021

Përfundoi me urgjencë në spital/ Aktorja turke: Nuk bëj dot dy hapa

Pak javë më parë aktorja Neslihan Atagyl i befasoi të gjithë pasi u tërhoq nga seriali, “Sefirin kizi”. Ajo tregoi se arsyeja pse iu desh të...

Blog 09:32 - 2 Shkurt, 2021

A do të evoluojë vërtet koronavirusi për t’u bërë më pak vdekjeprurës?

Një studim i kohëve të fundit, paraqiti një panoramë optimiste mbi të ardhmen post-pandemike, në të cilën SARS-CoV-2 shndërrohen për “disa vjet deri në disa dekada”,...

Opera 1.8 milionë lekë për logo të vjedhur/ Reagon për herë të parë Margariti
Sociale 14:57 - 1 Shkurt, 2021

Humbi të shoqin para pak ditësh/ Ministrja Margariti prek me mesazhin

Pas ditë pasi humbi bashkëshortin ministrja e Kulturës, Elva Margariti ka prekur me mesazhin e saj Përmes një mesazhi në ‘Facebook’, Margariti ka shprehur mirënjohje për...

Duhanpirësit të rrezikuar nga një sëmundje tjetër vdekjeprurëse
Shëndeti 14:50 - 1 Shkurt, 2021

Duhanpirësit të rrezikuar nga një sëmundje tjetër vdekjeprurëse

Duhanpirësit aktualë dhe të mëparshëm janë në rrezik për një sëmundje të mushkërive të quajtur fibrozë pulmonare, por shumë nuk janë të vetëdijshëm për këtë kërcënim...

Opera 1.8 milionë lekë për logo të vjedhur/ Reagon për herë të parë Margariti
Sociale 14:29 - 30 Janar, 2021

Ndahet nga jeta bashkëshorti i ministres, Elva Margariti

Ndahet nga jeta në mënyrë të parakohshme bashkëshorti i ministres së Kulturës, Elva Margariti. Mësohet se Artan Asllani 49-vjeç po kurohej jashtë vendit për shkak të...

Shëndeti 08:34 - 29 Janar, 2021

Çfarë dimë deri tani mbi efektet afatgjata të Covid-19

Shumë nga njerëzit e infektuar me Sars-Cov-2, qofshin të shtruar në spital apo jo, vazhdojnë të përjetojnë simptoma të ndryshme për shumë javë, në mos për...

Blog 10:01 - 28 Janar, 2021

Pse njerëzit përdorin me tepricë antibiotikët?

Sipas një studimi të “Rutgers”,përdorimi i tepërt i antibiotikëve ndodh për shkak të besimit të përhapur dhe të gabuar se ato janë të dobishme për një...

Trajtimi i ri për kancerin e gjakut/ Rrit mundësitë e njerëzve për të jetuar më gjatë
Shëndeti 13:58 - 27 Janar, 2021

Trajtimi i ri për kancerin e gjakut/ Rrit mundësitë e njerëzve për të jetuar më gjatë

Një trajtim i ri mund të ofrojë shpresë për pacientët me kancer të gjakutnjë sëmundje e cila është përhapur në trurin ose në shtyllën kurrizore. Studiuesit...

Sa i përhapur është varianti britanik i Covid-19 në Evropë?
Blog 09:53 - 26 Janar, 2021

Studimi/ Rreziku nga forma e rëndë e Covid-19, mund të përcaktohet që në fillim të sëmundjes

Arsyeja se pse shumica e njerëzve që preken nga një formë e lehtë e Covid-19 ose nuk kanë asnjë simptomë, ndërsa disa sëmuren rëndë, mbetet ende...

Në gjendje jo të mirë shëndetësore/ Kjo është sëmundja që e largoi Neslihan Atagylin nga seriali
Showbizz 16:40 - 22 Janar, 2021

Në gjendje jo të mirë shëndetësore/ Kjo është sëmundja që e largoi Neslihan Atagylin nga seriali

Kjo periudhë ka qenë shumë e vështirë për aktoren truke Neslihan Atagyl,për shkak të problemeve serioze që ka patur me shëndetin. Mediat e huaja raportojnë se...

Kultura 15:24 - 21 Janar, 2021

Ndahet nga jeta balerini i njohur shqiptar, Kujtim Hoxha

Ndahet nga jeta balerini i Teatrit Operës dhe Baletit balerini Kujtim Hoxha. Drejtoresha e TKOB ka njoftuar se, balerini Kujtim Hoxha është ndarë nga jeta pas...

Blog 09:44 - 21 Janar, 2021

Mutacionet e koronavirusit/ A ngjitet sëmundja edhe nga të shëruarit dhe të vaksinuarit?

Shqetësime ka ngjallur më shumë varianti brazilian i Coronës, tek i cili reagimi imunitar i trupit nuk arrihet as kur njeriu e ka bërë vaksinën ose...

Sa kafe në ditë janë të domosdoshme për shëndetin tuaj?
Shëndeti 14:07 - 15 Janar, 2021

Sa kafe në ditë janë të domosdoshme për shëndetin tuaj?

Gjatë shekullit të 17-të, pirja e kafesë dënohej me vdekje. Në atë kohë, besohej se kishte efekte që ndryshonin mendjen. Për fat të mirë, tani ne...

Blog 08:29 - 13 Janar, 2021

Pse pneumonia e Covid-19 zgjat më shumë, dhe shkakton më tepër dëme sesa pneumonia tipike

Bakteret ose viruset si gripi i zakonshëm që shkaktojnë pneumoni, mund të përhapen me kalimin e orëve nëpër zona të mëdha të mushkërive. Në repartet e...

“Nuk besoj te SPAK”/ Alibeaj: Afera e inceneratorëve ndër skandalet më të mëdha
Sociale 14:14 - 5 Janar, 2021

“Pas një lëngate të gjatë ndërroi jetë”/ Alibeaj humb njeriun e tij të shtrenjtë

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Enkelejd Alibeaj ka humbur të atin si pasojë e një sëmundjeje nga e cila vuante prej kohësh. Lajmin e ka bërë të...

Moderatorja humb njeriun e shtrenjtë: Të siguroj ëngjëlli im, nuk fitoi vdekja
Showbizz 13:32 - 5 Janar, 2021

Moderatorja humb njeriun e shtrenjtë: Të siguroj ëngjëlli im, nuk fitoi vdekja

Moderatorja Fiori Dardha ka humbur njeriun e saj më të shtrenjtë nënën pas një sëmundje të rëndë.Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale Fiori e ka bërë...

Bruksizmi/ Dy probleme shëndetësore që fshihen pas kërcitjes së dhëmbëve
Shëndeti 11:40 - 2 Janar, 2021

Bruksizmi/ Dy probleme shëndetësore që fshihen pas kërcitjes së dhëmbëve

Nga Dr. Ketiona Agaj, mjeke stomatologe Pasi mbarova shkollën dhe nga eksperiencat e para që pata në klinikë, mu krijua bindja që fërkimi dhe ngrënia e...