Connect with Us

All posts tagged "samit"

Bota 12:25 - 10 Dhjetor, 2020

Samit para një mali me probleme

Presidenca gjermane e BE në këtë gjashtëmujor nuk u zhvillua ashtu si e kishin menduar gjermanët, me buxhetin e BE dhe fondet e Coronës ka vetëm...

Bota 14:02 - 8 Dhjetor, 2020

Kryeministri i landit të Bavarisë kërkon samit për koronavirusin para Krishtlindjeve

Markus Söder tha se Gjermania duhej të veprojë “më mirë shpejt se sa më vonë”, pasi shifrat e COVID-19 mbeten të larta. Edhe Ministri i Ekonomisë,...

Rama thumbon Metën/ Mëso nga presidenti bullgar Ilir se s'të ka borxh Shqipëria
Politikë 22:22 - 25 Korrik, 2020

Të mërkurën mbahet samiti rajonal/ Rama, Vuçiç dhe Hoti “bëhen bashkë”

Ditën mërkurë do të mbahet samiti virtual i organizuar nga Këshilli Atlantik, ku do të marrin pjesë përfaqësuesit e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Këshilli Atlantik bën...

Kosova & Rajoni 19:45 - 10 Korrik, 2020

Dialogu Kosovë Serbi/ Samiti i Parisit përfundoi pa marrëveshje

Samiti Kosovë-Serbi i organizuar nga presidenti i Francës Macron me pjesëmarrjen e kancelares Merkel përfundoi pa marrëveshje për vazhdimin e dialogut. Video-konferenca do të vazhdojë të...

Pompeo në Konferencën Antisemitizëm/ Vjen reagimi i Yuri Kim: Po pres me padurim…
Politikë 12:34 - 8 Maj, 2020

Yuri Kim e vendosur: Do të vazhdojmë ta mbështesim fuqimisht Shqipërinë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim shprehet se Amerika do të vijojë që të mbështesë fuqimisht reformat për integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian. “Shprehje...

Politikë 14:07 - 24 Shkurt, 2020

Rama në samitin e BERZH/ Na kanë vënë veton shumë herë, por këtë radhë do e vëmë ne

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Londër në Samitin e BERZH mbi investimet 2020, të Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim, në Ballkanin Perëndimor Rama u shpreh...

Politikë 21:50 - 3 Dhjetor, 2019

Samiti i NATO-s/ Rama merr pjesë në pritjen nga Mbretëresha Elizabeth II

Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë në pritjen e organizuar nga Mbretëresha e Britanisë së Madhe Elizabeth II. Pritja është zhvilluar në Pallatit Buckingham me rastin...

Politikë 09:06 - 10 Nentor, 2019

Samiti në Ohër/ Shehu: Rama kurorëzon Vuçiç, “unioni”i tyre po kthehet në një ngrehinë

Ish deputeti i PD, Tritan Shehu ka ironizuar takimin e sotëm në Ohër të kryeministrit Edi Rama me presidentin serb Aleksandër Vuçiç. Sipas Shehut, Rama në...

Politikë 12:11 - 5 Nentor, 2019

Si shpërdorohen taksat e shqiptarëve/ Rama, samit për të përçarë studentët

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar sot denoncimin e një qytetari, sipas të cilit kryeministri Edi Rama shpërdoron paratë e taksapaguesve, për të organizuar një Samit, që...

Aktualitet 18:38 - 10 Dhjetor, 2018

Ndryshimet klimatike/ Jepet alarmi në Poloni: Bota përballet me një krizë të madhe

Në Poloni u zhvillua një Samitin për Klimën organizuar nga Kombet e Bashkuara. Gjatë këtij Samiti është dhënë alarmi se nëse nuk hiqet dorë nga emetimi...

Aktualitet 10:35 - 27 Nentor, 2018

Rama transformon turizmin/ Fjala “fshat turistik” të zhduket nga fjalori

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në fjalën e mbajtur në Samitin për investimet e huaja në  turizëm,  tha se sot në Shqipëri flitet për afrim të...

Aktualitet 16:58 - 16 Korrik, 2018

Përfundon samiti Trump-Putin/ Zbulohet biseda ndërmjet presidentëve

Me shtrëngimin demonstrativisht të fuqishëm të duarve, Trump e Putin zhvilluan takimin e tyre dy orësh në Helsinki. Të dy presidentët kuptohen mirë, marrëdhëniet mes dy...

Aktualitet 15:11 - 24 Qershor, 2018

Franca nuk e ka “mendjen” te Shqipëria/ Vendimin e deklaron në samit

Franca, një nga tre vendet skeptike të Bashkimit Evropian, për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë, do të deklarojë qëndrimin e saj në...

Aktualitet 11:11 - 12 Qershor, 2018

E gjithë bota në një fotografi

Fotografia e G7 e shpërndarë në Twitter nga Steffen Seibert, zëdhënës i qeverisë federale gjermane, bëri xhiron e botës dhe u komentua nga shumë media. Bëhet...

Aktualitet 16:54 - 5 Dhjetor, 2017

Rama tregon tre arsyet pse nuk realizohet reforma në Drejtësi

Në Samitin e organizuar në Bruksel për Ballkanin Perëndimor, kryeministri i vendit Edi Rama, ka folur për reformën në drejtësi, reformë e cila së fundmi ka...

Aktualitet 08:15 - 27 Maj, 2017

Deutsche Welle/Sa shumë grindje në samitin e udhëheqësve të botës

Tema kontestuese në samitin G7 në Taormina ka mjaft: Klima, tregtia, migrimi… Presidenti amerikan Trump po mbanë qëndrim konfliktuoz, ndaj sukses do të ishte nëse nuk...

Aktualitet 09:10 - 29 Nentor, 2016

Presidenti Nishani udhëton drejt Turqisë/ Merr pjesë në Samitin e 7-të të Bosforit

Presidenti Bujar Nishani është nisur drejt Turqisë për të marrë pjesë në Samitin e Shtatë të Bosforit, që do të zhvillohet në Stamboll në datat 29-1 dhjetor...

Aktualitet 11:05 - 24 Shtator, 2016

Rama në samit ku merr pjesë kancelarja Merkel

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama merr pjesë në Samitin “Migrimi përgjatë rrugës ballkanike”. Rama merr pjesë në këtë samit me ftesë të kancelarit austriak Christian Kern....

Aktualitet 20:02 - 8 Korrik, 2016

Samiti i NATO-s, rreziqet e reja dhe roli i Shqipërisë

Traktati i Varshavës u krijua në maj të vitit 1955. Ishte krahu i armatosur i aleancës së vendeve satelite të Bashkimit Sovietik brenda të ashtuquajturit bllok...

Aktualitet 21:16 - 28 Maj, 2016

Samiti i NATO-s/ Tensione dhe debate mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Në ditën e parë të zhvillimit të Asamblesë Parlamentare të NATO-s që po mbahet në Tiranë ka patur debate dhe replika të forta mes përfaqësuesve të Armenisë e Arzerbajxhanit....

Bota 08:13 - 6 Mars, 2016

Turqi/ Pritshmëri të mëdha nga samiti i BE-së

Turqia dhe Bashkimi Europian kanë pritshmëri jorealiste nga samiti i përbashkët, të hënën, thonë ekspertët turq. Ankaraja nuk ka interes vetëm tek ndihma financiare. Ajo pret...

Bota 16:55 - 29 Shtator, 2015

Obama kryeson samitin kunder terrorizmit, kerkon mbeshtetje kunder ISIS

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, do të kryesojë një takim të udhëheqësve botërorë në Kombet e Bashkuara, për të diskutuar anti-terrorizmin. SHBA po kërkon...

Bota 16:27 - 23 Shtator, 2015

Kriza e refugjateve, shtetet anetare te BE me te ndara se kurre

Ndasitë mes vendeve anëtarë të Bashkimit Europian mbi shpërndarjen e 120 mijë refugjatëve, u thelluan këtë të mërkurë në takimin emergjent të udhëheqësve të unionit të...

Me shume postime