Connect with Us

All posts tagged "salvini"

Bota 13:07 - 3 Prill, 2020

Video-Itali, në Trentino ulet flamuri i Europës së Bashkuar/ Matteo Salvini “kërcënon” BE-në

Lideri i ‘Lega Nord’ në Itali, Matteo Salvini ka publikuar në faqen e tij në rrjetet sociale, një video ku në rajonin e Trentino shfaqet një...

Bota 13:37 - 13 Shkurt, 2020

Salvini do të përgjigjet në gjyq për çështjen e refugjatëve

Senati Italian i hoqi imunitetin ish-ministrit të brendshëm. Tani kreu i partisë ekstremiste të krahut të djathtë Lega duhet të japë llogari para gjyqit për shpërdorim...

Bota 09:04 - 22 Janar, 2020

Mijëra italianë mblidhen në sheshe/ “Sardelet” luftojnë kundër populistëve të djathtë

E gjitha filloi me protestë spontane. Tani mijëra italianë mblidhen në sheshe për të protestuar kundër populistëve të djathtë dhe Matteo Salvinit. Salvini lufton të kthehet...

Blog 09:45 - 11 Nentor, 2019

Demokracia liberale, përmban “farat” e shkatërrimit por edhe të shpëtimit të vetes

Nga Jeremy Cliffe “New Statesman” * Ishte shumë evokuese të marshoje me turmën e madhe në Berlin përmes Sheshit Potsdamer, mbrëmjen e 9 nëntorit. Përkujtimet e...

Bota 15:57 - 28 Tetor, 2019

Fitorja e Matteo Salvinit trondit koalicionin qeverisës në Itali

Politikani Matteo Salvini i së djathtës ekstreme ka shënuar fitore historike në zgjedhjet e rajonit qendror italian Umbria, teksa ka marrë 36.9% të votave, ndjekur nga...

Bota 10:38 - 7 Shtator, 2019

Pas disfatës, Matteo Salvini përballet me sfida

Planet e populistit të ekstremit të djathtë të Italisë, Matteo Salvini për t’u bërë kryeministri i vendit, dështuan. Mbështetja e tij në sondazhe ka rënë që...

Blog 11:15 - 4 Shtator, 2019

Investigimi/ Ja si Vladimir Putin tentoi të vërë nën kontroll politikën italiane

Nga Alberto Nardelli, Christo Grozev, Tanya Kozyreva & Roman Dobrokhotov “BuzzFeed” * Dy njerëz me lidhje të forta me figurat kryesore të politikës ruse, janë zërat...

Politikë 08:17 - 1 Shtator, 2019

“Ka 7-fishuar votat në një dekadë”/ Matteo Salvini leksion politikës shqiptare

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demoktratike, Edvin Kulluri, ndërsa ka reaguar në lidhje me krizën politike në Itali, ka hequr një paralele me situatën në...

Blog 11:10 - 30 Gusht, 2019

Pse qeveria e re e koalicionit, nuk do ta zgjidhë krizën politike në Itali

Nga Rachel Donadio “The Atlantic” * Italia është një vend i risive. Në zgjedhjet e fundit parlamentare të vitit 2018, ajo prodhoi qeverinë e parë populiste...

Bota 11:21 - 29 Gusht, 2019

Zgjidhet kriza në Itali/ Conte merr detyrën për formimin e qeverisë

Kriza politike në Itali duket se është drejt fundit, pasi presidenti Sergio Mattarella i dha Giuseppe Contes mandatin për të formuar një qeveri të re. Kjo...

Bota 15:14 - 27 Gusht, 2019

Matteo Salvinit, i dështon tentativa për kryeministër?

Ministri i Brendshëm i Italisë, Matteo Salvini la të dështojë koalicioni qeverisës për t’u bërë vetë kryeministër. Por duket se vendi po shkon drejt një aleancë...

Bota 15:24 - 21 Gusht, 2019

Krizë qeveritare në Itali/ Çfarë do të ndodhë pas dorëheqjes së Giuseppe Contit? 

Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conti tha se ka ndër mend të largohet nga posti, pas krizës qeveritare të shkaktuar nga kryetari i të djathtës ekstremiste Matteo...

Bota 16:20 - 20 Gusht, 2019

Italia në krizë/ Kryeministri Conte paralajmëron dorëheqjen

Kryeministri italian Xhuzepe Conte ka paralajmëruar dorëheqjen nga posti i shefit të qeverisë. Conte akuzoi ministrin e Brendshëm të Italisë, Mateo Salvini, për krizën politike që...

Kosova & Rajoni 11:57 - 10 Gusht, 2019

Italinë e kërcënon zhvendosja djathtas

Kryetari i Lega-s, Salvini do që të dështojë qeveria e koalicionit në Romë. Nëse radikali i djathtë fiton zgjedhjet, ai do t’i krijojë telashe BE-së, sepse...

Aktualitet 11:19 - 11 Korrik, 2019

Kërcënohet me jetë Mateo Salvini

Ministri i Brendshëm i Italisë, Matteo Salvini është kërcënuar sërish nga persona ende të paidentifikuar. Mësohet se në adresën e Salvinit ka mbërritur një zarf anonim...

Aktualitet 16:51 - 21 Maj, 2019

Plumb në zarf/ Kërcënohet Matteo Salvini

Ministri i Brendshëm i Italisë Matteo Salvini, është kërcënuar gjatë ditës së sotme. Mësohet se në adresë të tij ka mbërritur  një zarf me plumb. Zarfi...

Aktualitet 08:31 - 17 Maj, 2019

Fushata e shtrenjtë elektorale e zgjedhjeve europiane në Itali

Zhurma elektorale mund të kushtojë shumë. Pak para zgjedhjeve europiane është duke e provuar Italia: Zëvendëskryeministri Salvini gjëmon kundër rregullave të BE dhe detyrimet qeveritare fshihen....

Aktualitet 10:08 - 3 Maj, 2019

Takimi i populistëve Orban – Salvini

Kryeministri i Hungarisë Viktor Orbán dhe ministri i Brendshëm i Italisë Matteo Salvini vijnë nga dy kampe të ndryshme politike. Por në takimin e tyre të...

Salvini pershendet shqiptaret
Aktualitet 09:28 - 30 Janar, 2019

Sekuestrohet 650 kg kokainë në Itali/ Salvini: Operacion i jashtëzakonshëm

Një sasi prej 650 kg lëndë narkotike e llojit kokainë është sekuestruar nga policia Italiane në portin e Livorns. Droga ishte e ndarë në 582 qese...

Aktualitet 09:59 - 29 Dhjetor, 2018

Dëbohet 33-vjeçari shqiptar/ Salvini: Në Itali nuk ka hapësirë për këdo që sjell luftën brenda shtëpisë sonë

Një 33-vjeçar shqiptar është dëbuar nga autoritetet italiane, për shkak të disa mesazheve kundër Krishtlindjeve. Shqiptari akuzohet se kishte publikuar disa mesazhe në faqen e tij...

Aktualitet 18:36 - 21 Nentor, 2018

Vasili turpëron Ramën/ Salvini u shemb shtëpitë mafiozëve, ti u rruan bishtin

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së Petrit Vasili në një postim në rrjetet sociale ka shkruar se ndërkohë, që  zv/kryeministrin dhe njëkohësisht Ministrin e Brendshëm të...

Aktualitet 09:29 - 14 Tetor, 2018

Shpërthim me bombë selisë së partisë/ Reagon Salvini

Një shpërthim me bombë ka ndodhur gjatë natës në selinë e  partisë “Lega Nord” në Itali. Bëhet e ditur se këtë seli do ta vizitonte Ministri...

Salvini pershendet shqiptaret
Aktualitet 20:44 - 13 Tetor, 2018

I shpalli luftë mafias/ Ministrit italian i ndodh e papritura

Ministri i Brendshëm Italian, Matteo Salvini ka pësuar një aksident. Lajmin është public nga vetë Salvini në një postim në rrjetet sociale. Ministri trego se ka...