Connect with Us

All posts tagged "Rusia"

Blog 08:30 - 19 Shtator, 2020

Jo, rusët nuk do ta fitojnë garën e vaksinave kundër koronavirusit

Nga Anastasia Rusanova “The American Conservative” * Pavarësisht shumë kritikëve, presidenti amerikan Donald Trump ka paralajmëruar zhvillimin e mundshëm të një vaksine amerikane kundër koronavirusit deri...

Blog 08:35 - 18 Shtator, 2020

Nga Rusia tek Kina/ 10 shtetet, ku pozita gjeografike është njëherazi bekim dhe mallkim për një vend apo rajon

Ne e dimë se gjeografia e një vendi, luan një rol të madh në përparimin e tij social dhe ekonomik. Shumë rajone në botë, kanë qenë...

Blog 09:05 - 17 Shtator, 2020

Si do ndryshojë peisazhi politik në Ballkanin Perëndimor, pas asaj që ndodhi së fundmi në Malin e Zi?

Nga Sinisa Vukovic & Majda Ruge “European Council on Foreign Relation” Zgjedhjet parlamentare të muajit të shkuar në Malin e Zi, prodhuan një rezultat historik, dhe...

Rusia, Kina dhe Irani/ Hakerat “synojnë” zgjedhjet në SHBA
Teknologji 12:01 - 11 Shtator, 2020

Rusia, Kina dhe Irani/ Hakerat “synojnë” zgjedhjet në SHBA

Hakerat me lidhje me Rusinë, Kinën dhe Iranin po përpiqen të kërkojnë njerëz dhe grupe të përfshira në zgjedhjet presidenciale të SHBA 2020, thotë Microsoft. Hakerët...

Aleksej Navalny
Bota 14:31 - 9 Shtator, 2020

Helmimi i Navalny/ Rusia kritikon G7-ën për fushatë dezinformimi

Vazhdojnë akuzat nga ana e Moskës, ku këtë herë ka sulmuar shtetet e G7, për “fushatë masive dezinformimi”, që kishte në fokus rritjen e mbështetjes për...

Evropa e dobët, nuk ka këllqe t’ia mbledhë Putinit për helmimin e Navalnit
Blog 08:20 - 9 Shtator, 2020

Evropa e dobët, nuk ka këllqe t’ia mbledhë Putinit për helmimin e Navalnit

Nga Paul Roderick Gregory “The Hill” * Vladimir Putin, është i famshëm për ndërmarrjen e aksioneve të rrezikshme. Shumë nga veprimet që ai ka kryer i...

Bota 14:46 - 3 Shtator, 2020

Gjermania merr kurs konfrontimi me Rusinë

Deklaratë e ashpër e qeverisë gjermane, vetë kancelarja Merkel flet për “përpjekje për vrasje me helmim”. Helmimi i opozitarit rus, Aleksej Navalny bën që qeveria gjermane...

Tanke nga Moska?
Blog 08:38 - 3 Shtator, 2020

Tanke nga Moska?/ Çfarë na tregon Praga e 1968-ës për Minskun e 2020-ës

Nga Aleksi Tokarev “Kommersant” Moskë – Gusht. Protesta të mëdha në një vend sllav. Natyrisht, lideri i këtij vendi nuk është armik i Moskës, por aleanca...

Helmimi i kryetarit të opozitës/ BE kërkoi hetim, Rusia refuzon
Bota 15:56 - 25 Gusht, 2020

Helmimi i kryetarit të opozitës/ BE kërkoi hetim, Rusia refuzon

Kremlini tha të martën se tani për tani nuk ekziston nevoja për të hetuar rrethanat që çuan në sëmurjen e papritur të politikanit të opozitës Alexei...

Covid-19/ Rusia nis vaksinimin për 40 mijë persona
Bota 20:09 - 20 Gusht, 2020

Covid-19/ Rusia nis vaksinimin për 40 mijë persona

Rusia pretendon se vaksina e saj ndaj koronavirusit, e para që do të regjistrohet në të gjithë botën, së shpejti do të testohet mbi 40,000 njerëz...

Bjellorusi/ Fjalë të qarta, por pak hapësirë ​​për veprim
Bota 10:26 - 20 Gusht, 2020

Bjellorusi/ Fjalë të qarta, por pak hapësirë ​​për veprim

BE nuk e njeh rezultatin e zgjedhjeve në Bjellorusi dhe bën njëzëri thirrje për dialog dhe ndryshime paqësore. Gjithësesi e ardhmja e Bjellorusisë do të vendoset...

SHBA-ja dhe Rusia bisedojnë për kontrollin e armëve bërthamore
Bota 23:30 - 17 Gusht, 2020

SHBA-ja dhe Rusia bisedojnë për kontrollin e armëve bërthamore

Në Vjenë të Austrisë, zyrtarët rusë dhe amerikanë kanë filluar një raund të tretë të bisedimeve për çështjen e kontrollit të armëve bërthamore, pasi Traktatit i...

Autorizohet testimi i vaksinës antiCOVID-19 e “Johnson & Johnson”
Bota 14:17 - 13 Gusht, 2020

Rusia i vendos çmimin vaksinës anti-Covid

Rusia do të hedhë në treg vaksinën anti-COVID “Sputnik V”, të cilën e krijoi e para në botë. Kreu i bordit drejtues të firmës farmaceutike ruse...

Rusia njofton miratimin e vaksinës/ Shkakton alarm mes ekspertëve botërorë
Bota 18:20 - 11 Gusht, 2020

Rusia njofton miratimin e vaksinës/ Shkakton alarm mes ekspertëve botërorë

Njoftimi i Moskës të martën se Rusia do të miratojë një vaksinë kundër koronavirusit pas më pak se dy muaj testimesh tek njerëzit, ka shkaktuar alarm...

“Kjo është koha jonë”/ Paralajmëron Ngjela: Së shpejti do dalë një shtet i tretë shqiptar
Politikë 18:45 - 10 Gusht, 2020

“Kjo është koha jonë”/ Paralajmëron Ngjela: Së shpejti do dalë një shtet i tretë shqiptar

Avokati Spartak Ngjela ka ngritur një sërë pyetjesh rreth termit Shqipëri e Madhe që sa herë përmendet hap debat të gjerë publik. Në një postim në...

Kundërzbulimi amerikan: Rusia, Kina, Irani po përpiqen të influencojnë zgjedhjet
Bota 14:26 - 8 Gusht, 2020

Kundërzbulimi amerikan: Rusia, Kina, Irani po përpiqen të influencojnë zgjedhjet

Drejtori amerikan i kundërzbulimit ka shprehur shqetësim për ndërhyrje nga Kina, Rusia dhe Irani në zgjedhjet e 2020s. Zbulimi amerikan arrin në përfundimin se Kina shpreson...

Blog 08:50 - 1 Gusht, 2020

Kina dhe Rusia kanë në plan të mposhtin Amerikën, dhe e majta amerikane po i ndihmon

Nga Kevin R.Brock “The Hill” * Duke i kërkuar ndjesë Uinston Çurçillit, statuja e të cilit ka të ngjarë të rrëzohet në ndonjë nga këto ditë,...

Rusia sfidon botën/ E kemi gati vaksinën në 10 gusht
Bota 16:10 - 29 Korrik, 2020

Rusia sfidon botën/ E kemi gati vaksinën në 10 gusht

Rusia po synon të bëhet vendi i parë në botë që miraton përdorimin e një vaksine kundër Covid-19 në më pak se dy javë, megjithë shqetësimet...

Heiko Maas
Bota 08:44 - 27 Korrik, 2020

Gjermania kundërshton propozimin për kthimin e Rusisë në G7

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas ka kundërshtuar kthimin e Rusisë në Grupin e Shtatë Shteteve më të Industrializuara (G7), pas presidenti amerikan, Donald Trump ka...

Çfarë fshihet pas vendimit të Erdoganit për Kishën e "Shën Sofisë"
Blog 08:25 - 17 Korrik, 2020

Çfarë fshihet pas vendimit të Erdoganit për Kishën e “Shën Sofisë”

Nga Murat Yetkin “Internazionale” * Pasditen e datës 10 korrik, disa minuta pas njoftimit të Departamentit të Dhjetë të Këshillit të Shtetit, presidenti i Turqisë Rexhep...

A mundet SHBA-ja të shkatërrojë njëkohësisht Rusinë dhe Kinën, pa armë bërthamore?
Blog 08:36 - 13 Korrik, 2020

A mundet SHBA-ja të shkatërrojë njëkohësisht Rusinë dhe Kinën, pa armë bërthamore?

Nga Robert Farley “National Interest” * Shtetet e Bashkuara, e kanë hedhur tashmë poshtë doktrinën e saj shpesh të keqkuptuar shpesh të “dy luftërave”, e destinuar...

Bota 08:39 - 30 Qershor, 2020

Komplotet ruse në Afganistan/ Shtëpia e Bardhë i qëndron deklaratës për mosinformimin e Trump

Shtëpia e Bardhë është hedhur në mbrojtje të qëndrimit se Presidenti Donald Trump se nuk ishte informuar për raportet se një njësi e inteligjencës ushtarake ruse...

Blog 08:33 - 25 Qershor, 2020

A i mbështeti Vladimir Putin terroristët anti-perëndimorë kur ishte oficer i KGB-së?

Nga Catherine Belton “Politico.eu” * Kur Vladimir Putin mbërriti për herë të parë në Drezden si një oficer i nivelit të mesëm i KGB në vitin...