Connect with Us

All posts tagged "Rusia"

Bota 15:14 - 7 Shtator, 2019

Rusia dhe Ukraina shkëmbejnë të burgosurit

Prej kohësh negociohej, tani u bë realitet: Autobusë me të burgosur lanë burgun e Moskës, Lefortovo. Edhe në Ukrainë u lanë të lirë të burgosurit. Të...

Blog 10:42 - 7 Shtator, 2019

Rusisë i intereson mosmbyllja e konflikteve në Ballkan, por nuk guxon të sfidojë hapur Perëndimin

Nga Maxim Samorukov “Carnegie Russia” * Rusia është bërë shumë më e gatshme, të marrë përsipër rreziqe në politikën e saj përkundrejt Ballkanit. Moska kundërshtoi me...

Blog 11:15 - 4 Shtator, 2019

Investigimi/ Ja si Vladimir Putin tentoi të vërë nën kontroll politikën italiane

Nga Alberto Nardelli, Christo Grozev, Tanya Kozyreva & Roman Dobrokhotov “BuzzFeed” * Dy njerëz me lidhje të forta me figurat kryesore të politikës ruse, janë zërat...

Kronika 14:03 - 29 Gusht, 2019

“Do më vrasin, mos më çoni në Rusi”/ Terroristi “shpërthen” para togave të zeza

Shtetasi rus, Rasul Miklaev, i cili u arrestua kohë më parë, pasi akuzohet për përfshirje dhe lidhje me organizata terroriste, ka dalë sot para trupës gjykuese....

Blog 10:04 - 29 Gusht, 2019

Dy herë kandidat për Çmimin Nobel, refuzoi të shpëtonte të birin nga gjermanët/ Çfarë nuk dini mbi Josif Stalinin

Josif Stalini, mbetet padyshim një nga diktatorët më famëkeqë në histori. Gjithsesi sundimi i tij i pamëshirshëm e shndërroi Bashkimin Sovjetik në një nga superfuqitë më...

Blog 11:36 - 22 Gusht, 2019

BE t’i japë fund neglizhencës ndaj Ballkanit, përndryshe rajonin e dominon Rusia

Nga Bojan Stojkovski “International Politics and Society” * Gjatë muajit të shkuar, 2 komedianë rusë të njohur si Vovan dhe Leksus, publikuan në internet një regjistrim...

Blog 10:04 - 15 Gusht, 2019

Pse ndërhyrja ruse, nuk do ta ndryshojë dot peisazhin politik në Evropë

Nga George Friedman “Geopolitical Futures” Kohët e fundit në media, janë raportuar disa investigime, sipas të cilave Rusia ka financuar disa grupime politike në Evropë, që...

Aktualitet 22:32 - 6 Korrik, 2019

“Hetimi është shpikje amerikane”/ Rusia mbron Lulzim Bashën

“Kam përshtypjen se gjuha e ashpër, mungesa e vullnetit të palëve për të negociuar me njëra-tjetrën dhe për të gjetur një kompromis është një tipar i...

Aktualitet 21:18 - 6 Korrik, 2019

Rusia merr në mbrojtje Ilir Metën

Ambasada e Rusisë në Tiranë merr në mbrojtje Ilir Metën. Me një deklaratë zyrtare, bërë në faqen në Facebook, ambasada e Rusisë në Tiranë, ka reaguar...

kriza politike
Aktualitet 09:46 - 10 Maj, 2019

Zyrtari i lartë amerikan: Rusisë i intereson një situatë e paqëndrueshme në Ballkan

Zëvendësndihmësi i sekretarit amerikan të Shtetit, Matthew Palmer, tha se është koha që udhëheqësit në Ballkanin Perëndimor të kuptojnë rolin e tyre dhe t’i udhëheqin vendet...