Connect with Us

All posts tagged "rusi"

Si festohet nëpër botë Viti i Ri/ Zbuloni çfarë ushqimi iu sjell mbarësi dhe para
Sociale 20:20 - 31 Dhjetor, 2020

Si festohet nëpër botë Viti i Ri/ Zbuloni çfarë ushqimi iu sjell mbarësi dhe para

Ëndrrat dhe shpresat për një vit më të mirë se ai që kemi lënë pas, na e ka kthyer Vitin e Ri në një festë përtej...

Blog 09:29 - 15 Dhjetor, 2020

Lufta e Ftohtë/ Përpjekja e Rusisë për të kontrolluar Arktikun

Nga Francis Pike “The Spectator” Mund të ketë ardhur koha që Babagjyshi i Krishtlindjes të kërkojë një shtëpi të re, para se rusët t`a dëbojnë atë....

Blog 09:00 - 7 Dhjetor, 2020

Miti i rremë se Rusia mbron Perëndimin

Nga Olivier Roy “Internazionale” Si humbi kaq rëndë Armenia në konfliktin mbi Nagorno-Karabakun? Ne dimë arsyet teknike:në kohën e rënies së Bashkimit Sovjetik, Armenia, qëkishte një...

Kur mbaron COVID-19?/ Mjekët ‘parashikojnë’ fundin e pandemisë
Bota 16:52 - 5 Dhjetor, 2020

Covid-19/ Fillon vaksinimi masiv në Rusi

Rusia ka filluar programin e saj për vaksinimin ndaj COVID-19. 70 klinika në Moskë filluan të injektojnë njerëzit të shtunën me vaksinën Sputnik-V, tha grupi i...

Edmond Haxhinasto: Në Shqipëri e Kosovë po bëhen gabime, s’duhen lejuar të përfitojnë Serbia dhe Rusia
Politikë 17:40 - 17 Nentor, 2020

Edmond Haxhinasto: Në Shqipëri e Kosovë po bëhen gabime, s’duhen lejuar të përfitojnë Serbia dhe Rusia

Ish-ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Edmond Haxhinasto e konsideron kërkesën e mazhorancës për ngritjen e një Komisionit të Posaçëm Hetimor për veprimtarinë e UÇK-së si “çështje...

Hakerat e Koresë së Veriut dhe Rusisë “synojnë vaksinën”
Teknologji 14:32 - 14 Nentor, 2020

Hakerat e Koresë së Veriut dhe Rusisë “synojnë vaksinën”

Hakerët e mbështetur nga shteti nga Koreja e Veriut dhe Rusia kanë synuar organizatat që punojnë për një vaksinë kundër koronavirus, ka thënë Microsoft. Microsoft tha...

Marrëdhëniet SHBA-Rusi/ Çfarë mund të ndryshojë?
Bota 17:14 - 13 Nentor, 2020

Marrëdhëniet SHBA-Rusi/ Çfarë mund të ndryshojë?

Marrëdhëniet Amerikë-Rusi kanë qenë në një pikë të ulët gjatë katër viteve të fundit, kjo për shkak të dëmit afatgjatë që e ka zanafillën te akuzat...

Merr fund lufta/ Armenia, Azerbajxhani dhe Rusia nënshkruajnë marrëveshje paqësore
Bota 08:09 - 10 Nentor, 2020

Merr fund lufta/ Armenia, Azerbajxhani dhe Rusia nënshkruajnë marrëveshje paqësore

Kryeministri i Armenisë Nikol Pashinyan thotë se ka nënshkruar një marrëveshje me udhëheqësit e Azerbajxhanit dhe Rusisë për t’i dhënë fund konfliktit ushtarak mbi rajonin Nagorno-Karabakh...

Exclusive photo- Another lobbying scandal?/ Who is the mysterious person that Lulzim Basha met in Vienna?
Politikë 11:32 - 30 Tetor, 2020

Foto ekskluzive-Tjetër skandal lobimi?/ Kush është personi misterioz që takoi Basha në Vienë?

Një ditë më parë, kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha ka zhvilluar një vizitë në Vienë. Ashtu sikurse CNA.al e raportoi, Basha ka fluturuar dje...

Shërbeu për 48 vite me radhë si pneumologe/ Humb betejën me koronavirusin një tjetër mjeke
Bota 10:19 - 28 Tetor, 2020

Rusia regjistron 346 viktima në 24 orët/ Shifra më e lartë që prej nisjes së pandemisë

Rusia ka regjistruar numrin më të lartë të vdekjeve nga COVID-19 në një ditë. Në 24 e fundit janë regjistruar 346 vikima, shifra më e lartë...

Lufta e paqartë e BE-së për të garantuar sundimin e ligjit
Blog 08:41 - 9 Tetor, 2020

Lufta e paqartë e BE-së për të garantuar sundimin e ligjit

Nga Judy Dempsey “Carnegie Europe” Nuk është se presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Lejen, nuk e dinte gjendjen e keqe të sundimit të ligjit...

Helmimi i kreut të opozitës ruse/ Gjermania: Të vendosen sanksione ndaj Rusisë
Bota 18:01 - 3 Tetor, 2020

Helmimi i kreut të opozitës ruse/ Gjermania: Të vendosen sanksione ndaj Rusisë

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas, ka bërë thirrje për vendosje të sanksioneve ndaj Rusisë, pas raportimeve për helmim të liderit opozitar rus, Alexei Navalny me...

Modelja më e pasur në Rusi/ Fotot e saj magjepsëse do t’iu lënë pa mend
Showbizz 09:49 - 3 Tetor, 2020

Modelja më e pasur në Rusi/ Fotot e saj magjepsëse do t’iu lënë pa mend

Arina ka punuar në agjencinë e famshme të modeleve, Star Zagency Social dhe ka punuar gjithashtu për Harper Bazaar. Arina numëron me mijëra ndjekës në Instagram...

Rikthimi i Navalnit në Rusi, një sfidë e madhe për regjimin e Putinit
Blog 08:42 - 29 Shtator, 2020

Rikthimi i Navalnit në Rusi, një sfidë e madhe për regjimin e Putinit

Nga Andrei Kolesnikov “The Moscow Times” Kur lideri rus i opozitës Aleksei Navalni të rikthehet në Rusi, ai do ta gjejë apartamentin dhe llogarinë e tij...

Kozmonautët nuk janë gati për vaksinën e Rusisë për koronavirus
Bota 20:33 - 24 Shtator, 2020

Kozmonautët nuk janë gati për vaksinën ruse anti-Covid

Kozmonautët rusë, të cilët pritet të nisen drejt Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor muajin e ardhshëm, kanë thënë të enjten se ende është shumë herët për të marrë...

Vaksina ruse për koronavirus do të dërgohet në Venezuelë
Bota 18:36 - 9 Shtator, 2020

Vaksina ruse për koronavirusin do të dërgohet në Venezuelë

Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro, tha se vaksina ruse për koronavirus do të dërgohet këtë muaj në Venezuelë, për testime klinike. Në një dalje televizive, Maduro...

Rusia nis shpërndarjen civile të vaksinës për koronavirusin
Shëndeti 20:18 - 8 Shtator, 2020

Rusia nis shpërndarjen e vaksinës për koronavirusin

Ministria e Shëndetësisë në Rusi tha se grupi i parë i vaksinës ruse Sputnik V COVID-19 është lëshuar për shpërndarje civile. Ministria tha se grupi i...

Shkencëtarët lavdërojnë vaksinën ruse/ Ka shfaqur reagim imunitar
Bota 18:59 - 5 Shtator, 2020

Shkencëtarët lavdërojnë vaksinën ruse/ Ka shfaqur reagim imunitar

Shkencëtarët rusë kanë publikuar rezultatet nga testimet e vaksinës së emëruar Sputnik V për luftimin e koronavirusit, që u aprovua nga qeveria ruse në muajin gusht....

Rusia fajëson ushtrinë amerikane për përplasjen e automjeteve ushtarake në Siri
Bota 23:10 - 27 Gusht, 2020

Rusia fajëson ushtrinë amerikane për përplasjen e automjeteve ushtarake në Siri

Ushtria ruse fajësoi të enjten trupat amerikane për përplasjen e automjeteve ushtarake ruse dhe atyre amerikane në pjesën verilindore të Sirisë. Zyrtarët amerikanë thanë të mërkurën...

Aleksej Navalny
Bota 08:25 - 25 Gusht, 2020

Helmimi i opozitarit rus/ Mjekët sqarojnë gjendjen shëndetësore të Navalnyt

Opozitari rus Navalny nuk është në rrezik vdekjeje, por situata e tij është e rëndë, tha zëdhënësja e klinikës. Analizat klinike të politikanit opozitar rus Aleksej...

Macron propozon ndërmjetësimin BE-Rusi në Bjellorusi
Bota 21:19 - 20 Gusht, 2020

Macron propozon ndërmjetësimin BE-Rusi në Bjellorusi

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka bërë propozimin, që Brukseli dhe Moska të ndihmojnë në zgjidhjen e krizës politike në Bjellorusi. Macron takoi kancelaren gjermane Angela Merkel...

Dyshohet se u helmua/ Udhëheqësi i opozitës ruse përfundon në spital
Bota 13:29 - 20 Gusht, 2020

Dyshohet se u helmua/ Udhëheqësi i opozitës ruse përfundon në spital

Zëdhënësja e udhëheqësit të opozitës ruse, Alexi Navalny, tha se ai është shtruar në spital pasi që është helmuar. Zëdhënësja Kira Yarmysh shkroi më rrjetet sociale...

Rishqyrtimi i hetimit mbi Rusinë/ Ish-avokati i FBI-së pritet të pranojë fajësinë
Kosova & Rajoni 23:10 - 14 Gusht, 2020

Rishqyrtimi i hetimit mbi Rusinë/ Ish-avokati i FBI-së pritet të pranojë fajësinë

Një ish-jurist i FBI-së pritet të pranojë fajësinë për deklaratë të rreme në çështjen e parë penale që lindi nga një shqyrtim që po i bën...