Connect with Us

All posts tagged "rtsh"

Sociale 15:16 - 14 Mars, 2020

“Mësimi në RTSH edhe pas 23 marsit”/ Shahini: Një orë shtesë për maturantët, nuk ka pse të shtyhen provimet

Pavarësisht situatës së krijuar për shkak të koronavirusit, ministrja e Arsimit Besa Shahini ka deklaruar sot se nuk është marrë asnjë vendim për shtyrjen e provimeve të...

Sociale 10:31 - 11 Mars, 2020

RTSH Shkollë/ Ministria e Arsimit publikon oraret e mësimit për shkollat 9-vjeçare dhe gjimnazet

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini  ka publikuar ditën e sotme udhëzimin që shpjegon se si do të zhvillohet mësimi nga shtëpia, pas mbylljes së shkollave për...

Denoncim 16:44 - 8 Shkurt, 2020

Denoncimi/ “Trajtim kafshëror i punonjësve të RTSH, Gëllçi lë pa ngrohje dhe energji stacionin në Llogara”

Ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë një denoncim të fortë për drejtorin e Përgjithshëm të Radio Televizionit Shqiptar, Thoma Gëllçin. Berisha ka publikuar mesazhin e një qytetari...

Politikë 11:06 - 8 Shkurt, 2020

Ekskluzive-Zbulohet dokumenti/ Robert Rakipllari, miliona nga konflikti i interesit

Gazetari dhe analisti, shërbëtori i kahershëm i Irfan Hysenbelliut, Robert Rakipllari, në një shkrim investigativ në CNA.al, u raportua si një person në konflikt të hapur...

Denoncim 17:08 - 29 Janar, 2020

Robert Rakipllari përfshihet në skandal/Miliona nga konflikti i interesit?!

Gazetari i kthyer në analist, emëruar Drejtor i Përgjithshëm i Informacionit dhe Programacionit në News 24, Robert Rakipllari kapet në konflikt të hapur interesi me institucionet...

Lajme 22:05 - 26 Dhjetor, 2019

Fest ’58/ Zhulali: RTSH shkriu me qëllim zyrën e kontrollit të cilësisë muzikore

Kompozitori Edmond Zhulali thotë se Festivali i Këngës këtë vit ishte një import i muzikës, duke kritikuar lejimin e konkurrimit të këngëve që kishin kompozitorë me...

Kultura 14:57 - 26 Dhjetor, 2019

Drejtori i RTSH reagon pas polemikave të Festivalit/ Mesazhi për jurinë

Pas polemikave që shkaktoi Festivali i 58-të i Këngës, ka ardhur edhe reagimi i Drejtorit të Përgjithshëm të RTSH-së, Thoma Gëllçi. Në një prononcim për “Panorama”,...

Kultura 13:37 - 24 Dhjetor, 2019

Disa fjalë për Festivalin e 58 të RTSH-së

Nga Gazmend Mullahi Ca mendime modeste te mijat per festivalin fundit te Kenges ne RTSH. Ca fjale te “embla” dhe te “tharta” per kete event u...

Lajme 16:31 - 23 Dhjetor, 2019

Festivali i Këngës/ Përparim Kabo i hakërrehet drejtorit të RTSH: Duhet të lësh sa më shpejt atë zyrë e të kërkosh falje publike

Profesor Përparim Kabo ka ngritur “gishtin e akuzës” ndaj drejtorit të Radio Televizionit Shqiptar, Thoma Gellci lidhur me Festivalin e 58 të Këngës. Kabo shprehet se...

Lajme 22:20 - 22 Dhjetor, 2019

Duartrokitet pafund/Arilena Ara aludon, i del përpara thashethemeve për “fituesen”

Këngëtarja e re Arilena Ara, pas performancës së saj në mbrëmjen finale të edicioni të 58 të festivalit të RTSH-së, është duartrokitur gjatë e me ovacione...

Sociale 22:14 - 20 Dhjetor, 2019

Edmond Zhulali: Çfarë turpesh që po ndodhin me këngën shqiptare në Festivalin e 58 të RTSH

Kompozitori me klasik i muzikes së lehtë shqiptare, Edmond Zhulali, me një rekord çmimesh nga festivali i RTSH, që ishte i pari që ngjiti në skenën...

Politikë 12:54 - 20 Dhjetor, 2019

10 skandalet e festivalit të RTSH/ Çfarë pamë e çfarë dëgjuam mbrëmë

Festivali i RTSH-së, festivali i këngës shqiptare, festivali laborator i krijmtarisë kombëtare, i shndërruar në një biznes privat, ku me paratë tona, paratë e taksapaguesve shqiptarë,...

Sociale 23:03 - 19 Dhjetor, 2019

“Albautor” kundër edicionit të 57 të Festivalit të RTSH/ Kompozitori Edmond Zhulali: Një grup njerëzisht po abuzojnë

Shoqata “Albautor” reagon ndaj edicionit të 57 të Festivalit të Këngës në RTSH, ku arsyeja kryesore është abuzimi i një grupi të ngushtë njerëzish për këtë...

Politikë 10:35 - 15 Nentor, 2019

Shkeljet në RTSH/ Diana Ziu tjetër letër për Ramën, e treta do jetë për Eurosong-un

Kompozitorja e njohur Diana Ziu vijon akuzat në drejtim të Vera Grabockës dhe Zhani Cikos në lidhje me abuzimet në festivalin e Këngës në RTSH. Ditën...

Aktualitet 13:49 - 16 Korrik, 2019

“Frymëzuese e krimeve në Kosovë”/ AMA i tërheq vërejtje RTSH-së  

Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), i ka tërhequr vërejtje Radio Televizionit Publik Shqiptar, për transmetimin e këngëve të këngëtares serbe, Ceca. Sipas AMA-s, këngëtarja Serbe i...

Aktualitet 13:12 - 25 Prill, 2019

Seanca parlamentare/ Ruçi “kryqëzon” RTSH

Sot në seancën plenare, gjatë shqyrtimit të raportit vjetor të Këshillit Drejtues të RTSH, e mori fjalën edhe Kryetari i Kuvendit, z.Gramoz Ruci, i cili me...

Aktualitet 10:55 - 6 Prill, 2019

Ekzekutimi i vëllezërve në Shkodër/ Artan Hoxha publikon videon shokuese

Gazetari investigativ, referuar vrasjes së dy vëllezërve në Shkodër, solli për herë të parë një material video, ku njëri prej viktimave duket se e paralajmëron vdekjen...

Kryesore Show Biz 12:40 - 6 Shkurt, 2019

Viola Spiro braktis “RTSH” për një tjetër televizion! Ja cilin emision do prezantojë

Viola Spiro është padiskutim një nga moderatoret sportive më të pëlqyera dhe më të komentuara nga publiku shqiptar. Sezonin e kaluar bukuroshen bjonde e kemi parë...

Kryesore Show Biz 10:53 - 28 Janar, 2019

Festivali i RTSH, Bojken Lako merr këtë vendim të rëndësishëm

Ndër vite rockerin e njohur Bojken Lako e kemi parë të marrë pjesë në festivale të ndryshme por zgjedhja e tij kryesore ka qenë “Festivali i...

Aktualitet 11:10 - 6 Janar, 2019

“Do doja të thoja kujt i ngeli turpi…” Këngëtari i njohur zbulon prapaskenat e Festivalit të RTSH

Këngëtari i njohur Aurel Thellimi ishte një nga pjesëmarrësit e këtij viti në Festivalin e 57-të të RTSH. Mirëpo kënga e tij “Të dua ty” nuk...

Aktualitet 13:40 - 24 Dhjetor, 2018

Nuk mori kupën në festivalin e “RTSH”-së, Eliza Hoxha flet për eksperiencën

Eliza Hoxha ishte një nga pretendentet për të marrë çmimin e parë në festivalin e “RTSH”-së, që i shkoi pas votimeve Jonida Maliqit. Këngëtarja nga Kosova...

Aktualitet 10:40 - 23 Dhjetor, 2018

Festivali i 57-të i RTSH: Gjobiten këngëtarët që shajnë festivalin dhe ata që…

Dje u mbyll dhe nata finale e festivalit të 57-të të këngës në RTSH. Artistët performuan këngët me të cilat synonin skenën e Eurovision. Imazhi i...

Aktualitet 10:10 - 8 Dhjetor, 2018

Festivali i këngës në RTSH, publikohen klipet prezantuese të artistëve pjesëmarrës

Edicioni i 57-të i Festivalit të Këngës do të mbahet më 20, 21, 22 dhjetor 2018 në Pallatin e Kongreseve. Artistët pjesëmarrës do të prezantohen me...