Connect with Us

All posts tagged "rritje"

Fushata elektorale/ Brataj: Partitë politike po çojnë virusin edhe në zona të painfektuara
Aktualitet 12:46 - 9 Prill, 2021

Fushata elektorale/ Brataj: Partitë politike po çojnë virusin edhe në zona të painfektuara

Kreu i Urgjencës, Skënder Brataj tha se ndonëse të gjithë indikatorët e pandemisë janë në ulje, sërish pritet një rritje e infeksioneve në fillim të muajit...

Ish ministri apel qytetarëve/ Do të ishte katastrofë nëse Rama do konfirmohej në pushtet
Politikë 21:44 - 1 Prill, 2021

Rama zbërthen plan veprimin e PS/ Çfarë do të ndodhë me pagat dhe tatim fitimin

Kryeministri Edi Rama ka folur sot për planin e veprimit të qeverisë së tij në mandatin e tretë. Rama është ndalur tek pagat për të cilat...

Miratohet indeksimi i pensioneve
Ekonomi 20:24 - 1 Prill, 2021

Miratohet indeksimi i pensioneve/ Ja sa përfiton secila kategori

Duke nisur nga 1 prilli pensionistët do të kenë një rritje me 2.7% të pensionit të tyre. Vendimi ësht ëmiratuar sot nga Këshilli i Ministrave.  Sipas...

Sociale 08:04 - 1 Prill, 2021

Kthjellime dhe rritje temperaturash/ Parashikimi i motit për sot

Vendi ynë mbetet në ndikimin e motit të kthjellët deri orët e vona të pasdites kur në skajin verior dhe verilindor do të ketë shfaqe të...

Diell dhe rritje temperaturash/ Parashkimi i motit për sot
Politikë 08:15 - 26 Mars, 2021

Diell dhe rritje temperaturash/ Parashikimi i motit për sot

Pas ditëve me vranësira dhe mot të ftohtë ditën e sotme pritet një kthesë. Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga një mot të kthjellët në...

Vdekjet nga Covid në Shqipëri u rritën me 38%/ Shumë më e lartë se gjithë shtetet e tjera të Europës
Sociale 08:19 - 25 Mars, 2021

Vdekjet nga Covid në Shqipëri u rritën me 38%/ Shumë më lart se gjithë shtetet e tjera të Europës

Janari dhe shkurti të një viti më parë ishin dy muaj të qetë në gjithë globin dhe askush nuk do të mund ta parashikonte stuhinë që...

OKB: Shqipëria, vendi me rritjen më të madhe të azilantëve në raport me popullsinë në 2020
Sociale 08:17 - 16 Mars, 2021

OKB: Shqipëria, vendi me rritjen më të madhe të azilantëve në raport me popullsinë në 2020

Shqipëria kryeson listën e vendeve që kanë përjetuar rritjen më të madhe të emigracionit në vitin 2020, pavarësisht situatës së pandemisë. Sipas një raporti të Komsionit...

Sociale 08:23 - 11 Mars, 2021

Pandemia, më fatale në Shqipëri/ Në 2020-n kishim rritjen më të lartë të vdekjeve në Europë

Pandemia e Covid-19 ka rezultuar më fatale në Shqipëri se në gjithë shtetet e tjera të Europës. Të dhënat nga Eurostat, INSTAT dhe institutet statistikore të...

Keni bërë plane për ditën e sotme?/ Ky është parashikimi i motit
Sociale 08:08 - 4 Mars, 2021

Rriten temperaturat/ Parashkimi i motiti për sot

Orët e para të ditës janë dominuar nga kthjellimet në të gjithë Shqipërinë. Sipas Metoalb, pasditja dhe nata sjellin kalime vranësirash nëpër territor, ku më të...

Sociale 08:14 - 3 Mars, 2021

Një vit nga pandemia/ Më shumë se 8 mijë vdekje shtesë në vend, rritje me 39%

Rreth një vit më parë, Italia, e më pas Europa, përfshirë Shqipërinë, nxituan të vendosnin karantina të ashpra përballë rrezikut të një pandemie, që në atë...

Vdekjet nga Covid në Shqipëri u rritën me 38%/ Shumë më e lartë se gjithë shtetet e tjera të Europës
Kosova & Rajoni 15:27 - 1 Mars, 2021

Rritet numri i infektimeve dhe viktimave nga COVID-19 në Kosovë, gjatë 24 orëve të fundit

Rriten shifrat e infektimeve dhe viktimave si pasojë e COVID-19 në Kosovë . Gjatë 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitiv me koronavirus 467 persona dhe...

Në një kohë kur shumë vende kanë vështirësi për të siguruar doza të mjaftueshme vaksinash për koronavirusin, Kina ka shtuar përpjekjet për të shpërndarë vaksinat e saj në Ballkan. Disa ekspertë thonë se kjo është një përpjekje për të rritur ndikimin e saj në rajon. Hungaria ishte e para anëtare e Bashkimit Evropian që mori vaksinat e prodhimit kinez Sinopharm. Kina ka premtuar të dhurojë 30,000 doza për Malin e Zi ndërsa Serbia ka marrë tashmë 1.5 milion doza. Vëzhgues të rajonit thonë se përpjekjet e Kinës në Ballkan janë një formë e diplomacisë së vaksinave. “Mendoj se në planin afatgjatë, fakti që Evropa nuk e tregoi veten si një lojtare që mund të ndihmojë rajonin, do të ketë pasoja negative. Të gjithë po shohim se si Serbia iu drejtua Rusisë dhe Kinës për të blerë sasi të shumta vaksine. Kjo tregoi se Serbia, e cila prej vitesh ka thënë se i duhet të tregohet e ekuilibruar dhe jo e angazhuar vetëm ndaj Perëndimit, e luajti lojën me zgjuarsi. Unë mendoj se është gabim i madh për Perëndimin që të mos sjellë zgjidhje për vaksinën dhe tani, Kina dhe Rusia po dalin të fituara", thotë Damir Marusic, studiues në Këshillin e Atlantikut në Uashington. Në Bosnjë-Hercegovinë, vaksinimi filloi vetëm në njërën nga dy entitetet e saj. Republika Serbe e Bosnjes, tradicionalisht e afërt me Rusinë, siguroi një numër të vogël dozash tëvaksinës ruse Sputnik V dhe planifikon të marrë të tjera në të ardhmen. Ata kanë gjithashtu një kontratë fillestare për të blerë vaksina nga Kina. Subjekti tjetër (Federata e Bosnje-Hercegovinës) është mbështetur vetëm në sistemin Covax dhe nuk ka marrë ende asnjë dozë. "Në një pandemi është krejtësisht e papërgjegjshme të mbështetesh vetëm në premtimin se diçka do të bëhet dhe të mos kesh një alternativë të dytë ose të tretë," thotë Bakir Nakas, specialist i sëmundjeve infektive. Por ajo që disa ekspertë e shohin si shqetësuese është mungesa e informacionit për cilësinë e vaksinave, krahasuar me ato të prodhuara në Perëndim. Shumë njerëz besojnë se Kina po përdor shpërndarjen e vaksinave për të fituar ndikim dhe për të treguar se sistemi autoritar i Kinës është më efikas sesa demokracitë perëndimore. “Kina mund ta përdorë këtë si një shembull që marrëdhënia e Serbisë me Kinën ka qenë në të mirë të Serbisë. Pikërisht këtë ka thënë edhe Presidenti Vuçiç, pra ‘shihni se çfarëkemi mundur të marrim nga miqtë tanë kinezë’ ndërsa Bashkimi Evropian dhe sistemi Covax ka qenë tepër i ngadaltë në prodhimin dhe shpërndarjen e vaksinave, për të cilat të gjitha vendet kanë pasur nevojë të jashtëzakonshme," thotë David Shullman, i Institutit Ndërkombëtar Republikan në Uashington. Zoti Shullman shton se në të ardhmen, do të jetë me rëndësi të vëzhgohen veprimet e Kinës edhe në fusha të tjera, si teknologjia dhe novacioni.
Bota 19:21 - 26 Shkurt, 2021

Sa ndikojnë vaksinat kineze në rritjen e influencës së Pekinit në Ballkan?

Në një kohë kur shumë vende kanë vështirësi për të siguruar doza të mjaftueshme vaksinash për koronavirusin, Kina ka shtuar përpjekjet për të shpërndarë vaksinat e...

Blog 13:21 - 25 Shkurt, 2021

A është e çuditshme mënyra perëndimore e rritjes së fëmijëve?

Nga Kelly Oakes “BBC” “A është ai ende në dhomën e tij?”- është një pyetje që e bëjnë shpesh prindërit e rinj. Por të fjeturit jo...

Sociale 11:37 - 25 Shkurt, 2021

“Kemi rritje të shtrimeve në spitale”/ Brataj tregon qytetet me më shumë të infektuar

Kreu i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj ka bërë me dije se kemi një rritje të shtrimeve në spitale, për shkak të infektimve me Covid. Sipas Bratajt,...

Keni bërë plane për ditën e sotme?/ Ky është parashikimi i motit
Sociale 08:52 - 25 Shkurt, 2021

Temperaturat rriten në mesditë/ Parashikimi i motit për sot

Vijon ndikimi i masave ajrore të qëndrueshme, të cilat do të kushtëzojnë në shqipëri mot të kthjellët gjatë paradites. Sipas meteoalb, mesdita dhe pasditja sjellin kalime...

Jo vetëm Najada Çomo/ Rama prezanton një tjetër mjeke kandidate për deputete
Politikë 11:29 - 23 Shkurt, 2021

Premtimet e Ramës: Dyfishojmë ndihmën ekonomikë, do rrisim pagën minimale

Kryeministri Edi Rama po zhvillon një komunikim me gazetarët ku në fokus është ekonomia. Rama tha se paga minimale nuk do të mbetet kaq sa është...

Keni bërë plane për ditën e sotme?/ Ky është parashikimi i motit
Lajme 08:12 - 23 Shkurt, 2021

Diell dhe rritje temperaturash/ Parashikimi i motit për sot

Dita e sotme do të vijojë me mot të kthjellët në të gjithë vendin tonë. Sipas MeteoAlb, parashikohet që edhe pasditja dhe nata të vijojnë në...

Nëna përpiqet të mbajë nën kontroll vajzën 15-vjeçare/ “Është molla e sherrit mes meje dhe babait”
Life Style 16:37 - 21 Shkurt, 2021

Nëna përpiqet të mbajë nën kontroll vajzën 15-vjeçare/ “Është molla e sherrit mes meje dhe babait”

Sot në rubrikën “Ka një mesazh për ty” është transmetuar historia e një gruaje e cila është bërë nënë në moshë shumë të re. Besi ka...

Lajme 08:19 - 19 Shkurt, 2021

Rriten ndjeshëm aksidentet rrugore në janar/ Fajtorë drejtuesit e mjeteve

Pas një përmirësimi në 2020-n, kryesisht si rrjedhojë e kufizimeve të lëvizjeve nga pandemia, janari i këtij viti ka sjellë një rritje të ndjeshme si të...

Moti bën kthesën e papritur/ Rikthehen reshjet e shiut
Sociale 08:18 - 17 Shkurt, 2021

Rriten temperaturat/ Parashikimi i motit për sot

Vendi ynë gjatë paradites vijon të jetë në ndikimin e kthjellimeve dhe vranësirave, ku më të dukshme paraqiten në zonat veri-verilindore. Sipas MetoAlb, pasditja dhe nata...

Kryeministri qe peruron banesat private
Politikë 09:41 - 11 Shkurt, 2021

Kalimet nga një parti tek tjetra/ Ironia e gazetarit: Çmimet e gjësë së gjallë u rritën në varësi të aftësive orale

Gazetari Klodian Tomorri ka ironizuar zhvillimet e fundit politke dhe kalimet e anëtarëve të partive nga njëra parti tek tjetra. Me nota ironie e tallëse, Tomorri...

Politikë 11:35 - 10 Shkurt, 2021

“Po trajtohen si qytetarë të dorës së fundit”/ Premtimi i Tabakut për pensionistët

Ish deputetja e PD, Jorida Tabaku është ndalur tek pensionistët, për të cilët thotë se po trajtohen si qytetarë të dorës së fundit nga qeveria. Tabaku...

Ekonomi 08:56 - 10 Shkurt, 2021

Rriten çmimet e naftës në vend, për herë të parë që pas pandemisë

Çmimet e naftës në vend janë rritur me 6-8 lekë ditët e fundit, duke shënuar rritjen e parë që kur filloi pandemia. Në pikat e tregtimit...