Connect with Us

All posts tagged "rreziqet"

Blog 08:22 - 16 Shtator, 2020

Ku është më e rrezikuar jeta në botë?

Një raport i OKB-së thekson, se më të varfrit dhe refugjatët janë edhe më të rrezikuarit nga katastrofat. Se si përballohet një katastrofë varet shumë nga...

Rihapja e shkollave/ Ekspertët: Ja cilat janë rreziqet që na presin
Blog 08:24 - 9 Shtator, 2020

Rihapja e shkollave/ Ekspertët: Ja cilat janë rreziqet që na presin

Në mbarë botën, mbi 1.5 miliardë fëmijë dhe të rinj u privuan nga shkolla gjatë fazës së parë të pandemisë. Dhe ne e dimë që kjo...

Moody’s paralajmëron rreziqet e Shqipërisë/ Ekonomi e padiversifikuar, borxh i lartë, po rriten PPP-të jashtë bilancit
Ekonomi 08:16 - 13 Korrik, 2020

Moody’s paralajmëron rreziqet e Shqipërisë/ Ekonomi e padiversifikuar, borxh i lartë, po rriten PPP-të jashtë bilancit

Shërbimi i Investitorëve Moody’s (“Moody’s”) ka publikuar rishikimin periodik të një grupi emetuesish që përfshin Shqipërinë, i cili kryhet në mënyrë periodike në përputhje me rregulloret....

Blog 08:21 - 7 Shkurt, 2020

Ja pse një pandemi tjetër e frikshme, mund të prekë së shpejti botën

Çështja është kur, dhe jo nëse do të shohim një shpërthim tjetër global të një sëmundjeje vdekjeprurëse. Zyrtarët e shëndetit publik, thonë se ekziston një mundësi...

Blog 08:17 - 23 Janar, 2020

Paradoksi i terrorizmit/ Bie numri i sulmeve, shtohen masat e sigurisë

Nga Robert Skidelsky, “Project Syndicate” * Sulmi terrorist i nëntorit 2019 në Urën e Londrës, ku Usman Khan goditi me thikë për vdekje 2 persona, para...

Blog 08:52 - 9 Janar, 2020

Si kanë ndryshuar pasaportat, dhe rreziqet e abuzimeve me të dhënat tona biometrike

Nga Matthew Longo “Politico.eu” * Shumë më shpejt nga sa mendoni, trupi juaj do të jetë në fakt pasaporta juaj. Skenari i syrit dhe kamerat speciale...

Aktualitet 08:25 - 29 Janar, 2019

FMN jep alarmin për PPP-të/ Po rrisin rreziqet fiskale 

Partneritetet Publike Private (PPP) janë kthyer edhe një herë në vëmendje nga Fondi Monetar Ndërkombëtar duke paralajmëruar ashpër për rreziqet fiskale që ato mund të sjellin...

Aktualitet 09:07 - 6 Janar, 2019

Rriten rreziqet për ekonominë globale në vitin 2019

Sipas parashikimit të fundit ekonomik të Organizatës për Bashkëpunim dhe Zhvillim (OECD), rritja ekonomike botërore mbetet e fortë, por ka kaluar pikun e saj të fundit...

Shëndeti 23:55 - 28 Mars, 2015

Duhani ndikon për keq në gjumin tuaj

Pirja e duhanit shkakton çrregullime në ritmin kardiak. Personat të cilët pinë duhan, nuk bëjnë gjumë të rehatshëm natën. Shumica prej tyre kanë këto probleme. Flenë...